Yeni Başlayanlar İçin Android: APK Dosyası Nedir?

Konu, 'Android os' kısmında Mehmetkarahanlı tarafından paylaşıldı.

 1. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  [​IMG]
  Eğer Android'e yeniyseniz ve resmi olarak çıkmamış olan ama diğer sitelere sızan uygulamaları yüklemek ve daha da ileri giderek Android tecrübenizi doyumsuz hale getirmek istiyorsanız APK dosyalarının ne olduğunu bilmeniz gerekiyor. Aşağıda okuyacaklarınız APK dosyalarının neden önemli olduğunu, onları telefonunuza ve bilgisayarınıza nasıl indirebileceğinizi ve nasıl yükleyebileceğiniz hakkında önemli bilgiler içeriyor. Başlıyoruz.
  [h=2]APK Dosyası Nedir?[/h]APK dosyası, yazılımları (genelde oyunlar ya da uygulamalar) Android işletim sisteminde dağıtmanızı ve kurmanızı sağlayan bir dosya uzantısı. APK'yi indirerek programları Google Play (veya AndroidPIT) gibi sitelere ihtiyaç duymaksızın herhangi bir siteden indirebilir ve kurabilirsiniz. Bu dosyaları yüklemeniz için internete bile bağlanmanıza gerek yok.
  [h=2]Neden bir APK Dosyası Yüklemek İsteyeyim?[/h]APK dosyaları size bir uygulamanın resmi yayınlama tarihinden “önce” uygulamayı diğer sitelerden yükleyebilmenizi sağlıyor (Örnek: Flipboard). Alternatif olarak bu dosya sayesinde normalde yasaklı olan uygulamaları indirmenizi de sağlıyor (Market Changer gibi). Aynı zamanda Android cihazınızda Google Play'e erişim problemleri de yaşıyorsanız, APK dosyaları bu sorunu giderebilecek tek çözüm.
  [h=2]APK Dosyalarını Bilgisayarınızdan Yüklemek[/h]APK dosyalarına erişebileceğiniz pek çok site mevcut. Güvenilir bir site seçmelisiniz, aksi taktirde telefonunuza virüs veya malware tarzı şeyler bulaşabilir. Genel olarak APK dosyalarını XDA gibi sitelerden indirmek (daha) güvenli. İndirmeden önce yorumları okuyun!
  İlk olarak APK dosyasını masaüstünüzde kolay bulabileceğiniz bir yere indirin. Telefonunuza herhangi bir şey yüklemeden önce telefonunuza dosyanın erişimini açmanız lazım. O da şöyle: Menü > Ayarlar > Güvenlik > Bilinmeyen Kaynakları Google Play dışından uygulama indirebilmenize izin vermek için işaretleyin. Bunun dışında ES File Explorer gibi Android'inize bilgisayarınızdan yüklediğiniz dosyaları kolay bulabilmenizi sağlayan bir uygulama da yüklemeniz gerekli.
  Cihazınızı bilgisayara bağlayın. Bu noktada size telefonunuzu sadece şarj için mi yoksa medya oynatıcısı olarak mı bağladığınız sorulacak. İkincisini seçin. Sonrada basit bir şekilde telefonunuzu bilgisayarınızda bulun ve APK dosyanızı sürükleyerek Android'inizde arzu ettiğiniz klasöre bırakın.
  Eklediğiniz dosyayı ES File Explorer'ı kullanarak görebilirsiniz. APK dosyasını bulup tıklayın ve yükleyin. İş tamamdır.
  [h=2]APK Dosyalarını Androidinizden Yüklemek[/h]Alternatif olarak APK dosyalarını Androidiniz üzerindeki tarayıcınız üzerinden de yükleyebilirsiniz. Tarayıcınızı açın ve indirmek istediğiniz APK dosyasını seçin. Ekranın üstünde kutucuk göreceksiniz. İşlem tamamlandığında “İndirilenler” simgesini açın, .apk dosyasına tıklayın ve böylelikle uygulamanın kurulumunu başlatmış olacaksınız. İşlem tamam.
   

Sayfayı Paylaş