Xboot ile Windows 8, 7 ve XP İçeren Çoklu Kurulum USB’si Hazırlama

Konu, 'Windows işletim sistemi' kısmında Mehmetkarahanlı tarafından paylaşıldı.

1. Mehmetkarahanlı

Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    76

Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

Bir ya da birden fazla işletim sistemini USB’den kurmak için gereken adımları anlatacağız.

DVD sürücünüz yok ya da hiç kompakt disk girişi olmayan netbooklardan kullanıyorsunuz ve format atmak istiyorsunuz. USB belleğinizi bir işletim sistemi kurabilecek hale getirmek için gerekli adımları bu makalemizde bulabilirsiniz.
    Öncelikle gerekli olan program, Xboot. Xboot, Google tarafından desteklenen bir program.

tıklayarak indirebilirsiniz.

USB belleğinizi bilgisayarınıza takın ve FAT32 dosya sistemini seçerek biçimlendirin. Diğer dosya sistemlerini de kullanabilirsiniz; Ancak XBoot programı FAT32 dosya sisteminde daha iyi bir performans vadediyor.

FAT32 dosya sistemini seçip Başlat düğmesine tıkladıktan sonra USB belleğiniz kullanıma hazır olacak.

Daha sonra XBoot programını açın ve ortadaki kocaman boş alana, kurulumunu hazırlamak istediğiniz işletim sisteminin ISO (disk kalıbı) dosyasını sürükleyin. Sürükledikten sonra çıkacak pencerede en üstte bulunan “Add using Grub4dos ISO image Emulation” seçeneğini tıklayın ve “Add this file” düğmesine basın.

Sağ altta bulunan “Create USB” seçeneğine tıkladıktan sonra, karşınıza böyle bir pencere çıkacak. Bu pencerede, biçimlendirdiğiniz USB Belleğinizi seçin ve ikinci kısımdaki seçeneği değiştirmeden, tavsiye edilen kısmında (Recommended) bırakıp OK düğmesine tıklayın.

İşte bu kadar basit! Şimdi tek yapmanız gereken, işlem tamamlanıncaya kadar beklemek. USB’nizin, bilgisayarınızın ve ISO dosyasının bulunduğu sabit diskin hızına bağlı olarak işleminiz 15-25 dakika arasında sürecektir. Bu süre içerisinde dilerseniz kahvenizi yudumlayabilir, dilerseniz bilgisayarda yarım kalan işlerinize devam edebilirsiniz. İşlem bittikten sonra çıkan pencerede Hayır’a tıklayın.

Bilgisayarınızı başlatırken, Boot Menu için atanan tuşa dikkat edin ve o tuşa basın (Delete, F1, F2, F11 ya da F12 olabilir). Karşınıza bu tarz bir ekran çıkacaktır. Bu ekranda, USB’yi seçin ve Enter’a basın. Ardından, USB’ye attığınız işletim sistemleri görünecektir. Birini seçip yüklemeye başlayabilirsiniz.

Sayfayı Paylaş