Windows Technical Preview nasıl kullanılır?

Konu, 'Windows işletim sistemi' kısmında Mehmetkarahanlı tarafından paylaşıldı.

 1. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  [h=2]Buradan başlayın[/h]
  Windows Technical Preview


  @mehmetkarahanlı@

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !
  [h=3]Menüde neler var?[/h]
  Başlangıç menüsü daha önce olmadığı kadar eğlenceli, daha kişisel, daha organize ve daha fazlasını yapabileceğiniz bir şekilde geri döndü. Tam boyutlu Başlangıç ekranı da burada ve aralarında geçiş yapmak çok kolay. Seçim size kalmış.
  Başlangıç menüsüne gitmek için, Başlangıç düğmesine tıklayın [​IMG] (veya klavyenizdeki Başlangıç tuşuna basın). Ardından dileğiniz gibi düzenleyin. Klasörleri, kişileri ve hızlı erişim için uygulamaları sabitleyin. Kutucukları taşıyın, yeniden boyutlandırın. Dilerseniz Başlangıç menüsünü bile yeniden boyutlandırabilirsiniz.
  [​IMG]

  [h=4]Beğendiniz mi? Sabitleyin.[/h]
  Yeni e-posta, bir sonraki randevunuz veya hafta sonu hava durumu gibi günlük hayatınızda önemli olan şeyleri canlı güncellemeler ile görmek için uygulamaları Başlangıç'a sabitleyin.
  Başlangıç düğmesine [​IMG]ve All Apps (Tüm Uygulamalar) tıkladıktan sonra sabitlemek istediğiniz uygulamaya sağ tıklayarak veya dokunup basılı tutarak Pin to Start (Başlangıç ekranına sabitle) seçeneğine tıklayın.
  Bir klasörü sabitlemek için klasöre dokunup basılı tutun ya da sağ tıklayın ve ardından Pin to Start (Başlangıç ekranına sabitle) seçeneğine dokunun veya tıklayın.
  Daha fazla uygulama mı arıyorsunuz?

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

  .

  [h=4]Her yerde, her şeyi arayın.[/h]
  Bilgisayarınızda ve web'de aynı anda arama yapın. Tek yapmanız gereken Başlangıç menüsünü açıp arama terimlerinizi yazmak. Windows araması gerisini halleder.
  Ayrıca görev çubuğundan da aramayı açabilirsiniz. Search (Ara) düğmesine [​IMG] tıklayın ve yazmaya başlayın.

  [h=4]Güç sizde[/h]
  Açma/Kapama düğmesi geri döndü. Artık Başlangıç menüsünün üst kısmında.
  [​IMG]

  [h=3]Başlangıç ekranına geçiş yapın[/h]
  Daha ferah bir görünüm için Başlangıç menüsü yerine dokunma uyumlu Başlangıç ekranını kullanmayı deneyin.
  [​IMG]

  [h=4]Başlangıç menüsü ile Başlangıç ekranı arasında geçiş yapmak için[/h]
  Öncelikle işlerinizi kaydettiğinizden emin olun. Bu değişikliği gerçekleştirmek için Windows oturumunu kapatmanız gerekir.

  • Başlangıç düğmesine tıklayın, [​IMG]navigation properties (gezinti özellikleri) yazın ve ardından Navigation Properties (Gezinti özellikleri) seçeneğine tıklayın.
  • Start menu (Başlangıç menüsü) sekmesine tıklayın, Use the Start menu instead of the Start screen (Başlangıç ekranı yerine Başlangıç menüsünü kullan) öğesine ve ardındanOK (Tamam) seçeneğine tıklayın.
   
 2. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  [h=2]Uygulamaları edinin[/h]
  Windows Technical Preview sürümü fotoğraflar, müzikler, filmler ve e-posta için harika yerleşik uygulamalar ile birlikte gelir. Windows Mağazası'nda eski oyunlardan, iletişimde kalmanızı ve daha verimli olmanızı sağlayan uygulamalara kadar daha binlerce uygulama vardır.

  [h=3]Windows Mağazası'nı keşfedin[/h]
  Görev çubuğunuzdaki Başlangıç'ta bulunan Mağaza öğesine tıklayın (Microsoft hesabı ve internet bağlantısına ihtiyacınız olacak). İstediğiniz uygulamaları arayın ya da seçtiğimiz uygulamalara, kategorilere, koleksiyonlara ve öne çıkan uygulamalar ile oyunlara göz atın.
  Bir uygulamayı edinmeye hazır olduğunuzda, uygulama ücretliyse Satın Al veya Dene seçeneklerine, ücretsizse Yükle seçeneğine tıklayın.
  [​IMG]

  [h=3]Favorilerinizi sabitleyin[/h]
  Yeni e-posta, randevu hatırlatıcı ve hava durumu gibi güncellemeleri görmek için uygulamaları Başlangıç ekranına sabitleyin. Uygulamaları ayrıca masaüstü görev çubuğuna da sabitleyebilirsiniz.

  • Başlangıç menüsünde All Apps (Tüm Uygulamalar) öğesine tıklayın. (Başlangıç menüsünü kullanıyorsanız, ekranın sol alt köşesindeki oka [​IMG] tıklayın veya ekranın ortasından yukarı kaydırın.)
  • Bir uygulamaya dokunup basılı tutun ya da sağ tıklayın ve ardından Pin to Start (Başlangıç ekranına sabitle) veya Pin to taskbar (Görev çubuğuna sabitle) seçeneklerine dokunun veya tıklayın.

  [​IMG]

  [h=3]Uygulamaları kullanma[/h]
  Arama, yazdırma ve ayarları değiştirme işlemleri için [​IMG] uygulamanın seçenekler düğmesine tıklayın. Gördüğünüz seçenekler uygulamaya göre değişir.
  [​IMG]

  [h=3]Uygulamalarınızı yanınızda taşıyın.[/h]
  Uygulamalarınız size aittir ve Windows Technical Preview ya da Windows 8.1 sürümünü çalıştıran tüm bilgisayarlara ücretsiz yükleyebilirsiniz. Microsoft hesabınızla Mağaza'ya giriş yapın, Hesap ve ardındanUygulamalarım seçeneklerine tıklayın. Yüklemek istediğiniz uygulamayı aşağı doğru çekin veya sağ tıklayın ve ardından Yükle seçeneğine tıklayın.
   
 3. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  [h=2]Uygulamalar ile daha fazlasını yapın[/h]
  Görev çubuğundaki yeni Task view (Görev görünümü) düğmesini [​IMG] kullanarak daha iyi çalışın.

  [h=3]Uygulamalar arasında geçiş yapın[/h]
  Açık uygulamalar arasında hızlı bir şekilde geçiş yapmak için Task view (Görev görünümü) düğmesine [​IMG] tıklayın. Aynı anda birden fazla uygulama görmek için uygulamaları ekranın yanına veya köşesine sürükleyin. Uygulamanın ekrana yaslandığını ve diğer uygulamalarla birlikte otomatik olarak yan yana yerleştiğini görebilirsiniz.
  [​IMG]

  [h=3]Uygulamalarınızı gruplandırın[/h]
  Verimlilik, eğlence veya istediğiniz isimde uygulama grupları için özel masaüstleri oluşturabilirsiniz. Task view (Görev görünümü) düğmesine [​IMG] tıklayın ve ardından Add a desktop (Masaüstü ekle) seçeneğine tıklayın. O masaüstünde kullanmak istediğiniz uygulamaları açın. Masaüstleri arasında geçiş yapmak için tekrar Task view (Görev görünümü) düğmesine tıklayın.
  [​IMG]

  [h=3]Çoklu monitör[/h]
  Kullanımı kolay bir klavye kısayolu aracılığıyla etkin uygulamayı ekranlar arasında hareket ettirin: Windows logosu tuşu[​IMG] +Shift+Sol Ok veya Sağ Ok. Uygulama okun işaret ettiği yöne hareket edecek ve bir sonraki ekrana yerleşecektir. Uygulamalar artık iki ekran arasındakiler dahil ekranın istediğiniz köşesine tutturulabilir.
   
 4. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  [h=2]Dosyalarınızı bulun[/h]
  Yeni Dosya Gezgini Giriş ekranı yakın zamanda kullandığınız dosyalarınızı ve sık kullandığınız klasörlerinizi tek bir yerde toplar. Yakınınızda bulundurmak istediğiniz başka klasörler varsa, Giriş ekranına sabitleyebilirsiniz. Dosya Gezgini'nde bir klasörü sabitlemek için klasöre sağ tıklayın ve ardından Pin to Home (Giriş ekranına sabitle) seçeneğine tıklayın.
  Belgeler klasörünüzü bulmak için Dosya Gezgini'ne gidin ve ardından This PC (Bu bilgisayar) öğesini açın.
  [​IMG]

  [h=3]Belgelerinize her yerden erişin[/h]
  Dosyalarınızı Microsoft hesabınızla gelen OneDrive bulut depolama alanına kaydederek bunlara herhangi bir bilgisayar, tablet veya akıllı telefon ile erişin.
  Dosyaları OneDrive konumuna kopyalamak için, Dosya Gezgini'nde OneDrive klasörüne sürükleyin veya OneDrive konumunu Word veya Excel dosyaları ya da başka bir uygulama dosyalarını kaydederken kayıt konumu olarak seçin.
  OneDrive konumunu tüm belgeleriniz için varsayılan kaydetme konumu yapmak için PC settings (Bilgisayar ayarları) altında bulunan OneDrive öğesine gidin.
  [h=3]Not[/h]
  • Zaten OneDrive kullanıyor musunuz? OneDrive üzerinde 500 MB'tan az dosyanız varsa ve bilgisayar veya tabletinizde yeterli alan bulunuyorsa OneDrive dosyalarınızı Dosya Gezgini ile otomatik olarak eşitleriz. Bunun yerine hangi klasörleri eşitlemek istediğinizi de seçebilirsiniz.  [​IMG]

  [h=3]Farklı yollarla paylaşın[/h]
  Share (Paylaş) sekmesini kullanarak dosyaları gönderin. E-posta yoluyla, ağ üzerinden veya diğer bilgisayarlarla paylaşım yapın ya da paylaşmak için bir uygulama kullanmak üzere Share (Paylaş) düğmesine tıklayın.
  [​IMG]


  [h=2]Ayarları değiştirin ve kişiselleştirin[/h][h=2]Ayarları değiştirin ve kişiselleştirin[/h]
  Bilgisayarınızın dilediğiniz şekilde görünmesi ve çalışması için bilgisayar ile uygulama ayarlarınızı değiştirin.

  [h=3]Bilgisayar ayarları[/h]
  En sık kullanılan ayarları bulmak için, Başlangıç düğmesine tıklayın, [​IMG] PC settings (Bilgisayar ayarları) yazın ve ardından PC settings (Bilgisayar ayarları) seçeneğine tıklayın. İstediğinizi bulmak için göz atın veya arayın.
  [​IMG]
  Daha fazla gelişmiş ayar için Denetim Masası'nı kullanın. Başlangıç düğmesine tıklayın, [​IMG]control panel (denetim masası) yazın ve ardından Control Panel (Denetim Masası) seçeneğine tıklayın.

  [h=3]Uygulama ayarları[/h]
  Uygulama ayarlarını bulmak için, uygulamanın sol üst köşesindeki seçenekler düğmesine [​IMG] tıklayın ve ardından Settings (Ayarlar) seçeneğine tıklayın.
  [​IMG]

  [h=3]Size özel hale getirin[/h]
  Hesap resminizi ve kilit ekranınızı kişiselleştirerek bilgisayarınızı kullanırken kendinizi evinizde hissedin.
  [h=4]Hesap resmi ekleme[/h]

  • Başlat düğmesine tıklayın, [​IMG]pictures (resim) yazın ve ardından Change your account picture (Hesap resminizi değiştirin) seçeneğine tıklayın.
  • Browse (Göz at) seçeneğinden istediğiniz resme tıklayın ve ardından Choose Image (Resim Seçin) öğesine tıklayın.
   Hesap resminizi, bilgisayarınızdaki Başlangıç menüsünde ve başka yerlerde görürsünüz.

  [h=4]Kilit ekranınızdaki resmi değiştirme[/h]

  • Başlat düğmesine tıklayın, [​IMG]picture (resim) yazın ve ardından Change the picture on your lock screen (Kilit ekranınızdaki resmi değiştirin) seçeneğine tıklayın.
  • Bir resme tıklayın ya da farklı bir resim seçmek için Browse (Göz at) seçeneğine tıklayın.

  [h=2]İşlem merkezi[/h][h=2]İşlem merkezi[/h]
  Yeni işlem merkezi, uygulamalarınızdan ve Windows'tan gelen önemli bildirimleri görev çubuğunun üstüne koyar. Yeni şeyleri ya da kaçırdığınız şeyleri görmek için [​IMG] işlem merkezi simgesini seçin (e-postalar, iletiler, takvim randevuları, güncellemeler ve daha fazlası). Uygulamayı açıp daha fazla detay görmek için bir bildirim seçin.
  [​IMG]
  [h=3]Eski bildirimleri kaldırma[/h]
  Bir bildirimi açmadan silmek için, bildirim bölgesinin üzerine gelin ve sonra sağ taraftaki kapat düğmesine tıklayın ya da bildirimi sağa sürükleyin Bir uygulamanın tüm bildirimlerini silmek için, uygulama adını sağa sürükleyin.
  [​IMG]
  [h=3]Bildirimleri kapatma[/h]
  Bütün bildirimlere bir ara vermek istiyorsanız, işlem merkezi simgesine sağ tıklayın (ya da basılı tutun) [​IMG], Hide notifications'ı (Bildirimleri gösterme) seçin ve sonra bir süre belirleyin.
  [h=3]Not[/h]
  • Önceki İşlem Merkezi'ni mi arıyorsunuz? O da hala burada. Onu denetim masasında ya da action center (işlem merkezi) için arama yaparak bulabilirsiniz  [h=2]Dokunmatik yüzey[/h][h=2]Dokunmatik yüzey[/h]
  Windows Technical Preview dokunmatik yüzey hareketlerinde bazı değişiklikler yaptık. İşte tanıdığınız ve yeni hareketlerden oluşan güncel hareketlerin özeti.
  Hassas dokunmatik yüzeyiniz varsa hareketlerin tamamını kullanabilirsiniz. Yoksa, hangilerinin bilgisayarınızla çalıştığını deneyin.
  Bilgisayarınızın hassas dokunmatik yüzeyi olup olmadığını öğrenmek için, Settings (Ayarlar) öğesine gidin, PC and devices (Bilgisayar ve cihazlar) seçeneğini belirleyin ve ardından Mouse and touchpad (Fare ve dokunmatik yüzey) seçeneğine tıklayın.
  [h=2]Dokunmatik yüzey hareketleri[/h][TABLE="class: table table2Col"]
  [TR]
  [TH="class: matS"]Bunu yapmak istiyorsanız: [/TH]
  [TH="class: matS"]Şunu yapın: [/TH]
  [/TR]
  [TR]
  [TD]Bunu yapmak istiyorsanız:
  Bir öğe seçme.

  [/TD]
  [TD]Şunu yapın:
  Dokunmatik yüzeye dokunun.

  [/TD]
  [/TR]
  [TR]
  [TD]Bunu yapmak istiyorsanız:
  Metni vurgulama ve bir öğeyi sürükleyip bırakma.

  [/TD]
  [TD]Şunu yapın:
  Dokunmatik yüzeye dokunun ve ardından hızlıca yeniden dokunup kaydırın.

  [/TD]
  [/TR]
  [TR]
  [TD]Bunu yapmak istiyorsanız:
  Sağa sola, yukarı aşağı veya her iki yönde kaydırma.

  [/TD]
  [TD]Şunu yapın:
  Dokunmatik yüzeye iki parmağınızı koyup kaydırın.

  [/TD]
  [/TR]
  [TR]
  [TD]Bunu yapmak istiyorsanız:
  Dokunmatik yüzeyden yakınlaştırma (parmakları açma) veya uzaklaştırma (parmakları sıkıştırma).

  [/TD]
  [TD]Şunu yapın:
  Dokunmatik yüzeye iki parmağınızı yerleştirip bunları birbirine yakınlaştırın veya birbirinden uzaklaştırın.

  [/TD]
  [/TR]
  [TR]
  [TD]Bunu yapmak istiyorsanız:
  Bir uygulama için daha fazla komut gösterme veya bir bağlam menüsü gösterme (sağ tıklamaya benzer).

  [/TD]
  [TD]Şunu yapın:
  Dokunmatik yüzeye iki parmakla dokunun veya sağ alt köşeye basın.

  [/TD]
  [/TR]
  [TR]
  [TD]Bunu yapmak istiyorsanız:
  Tüm açık pencerelerinizi görmek için görev görünümünü açma.

  [/TD]
  [TD]Şunu yapın:
  Dokunmatik yüzeye üç parmağınızı koyup kendinizden uzağa doğru kaydırın.

  [/TD]
  [/TR]
  [TR]
  [TD]Bunu yapmak istiyorsanız:
  Masaüstünü gösterme.

  [/TD]
  [TD]Şunu yapın:
  Dokunmatik yüzeye üç parmağınızı koyup kendinize doğru kaydırın.

  [/TD]
  [/TR]
  [TR]
  [TD]Bunu yapmak istiyorsanız:
  Açık pencereler arasında geçiş yapma.

  [/TD]
  [TD]Şunu yapın:
  Dokunmatik yüzeye üç parmağınızı koyup sağa veya sola doğru kaydırın.

  [/TD]
  [/TR]
  [/TABLE]

  [h=3]İpucu[/h]
  • Üç parmağınızı dokunmatik yüzeyde yavaşça sağa veya sola doğru kaydırarak tüm açık pencereleriniz arasında gezinebilirsiniz.  [h=2]Güncelleştirmeler ve geri bildirimler[/h][h=2]Güncelleştirmeler ve geri bildirimler[/h]
  Daha sık önizleme sürümü almak ve Windows'u üreten kişilere doğrudan geri bildirim göndermek için

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

  .
  Bir Insider olduktan sonra, ne sıklıkla yeni yapılar edineceğinizi seçin. Daha sık güncellemelerle, son özellikleri daha erkenden görürsünüz ancak hatalarla karşılaşma ihtimaliniz daha da artar.
  Sonra Windows Geri bildirim uygulamasını kullanarak hangi özellikleri sevdiğinizi, hangilerini gereksiz bulduğunuzu veya nelerin daha iyi olabileceğini düşündüğünüzü bizimle paylaşın.

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

  incelemeyi de unutmayın. Bu forum, Microsoft mühendisleriyle ve diğer üyelerle etkileşim kurabileceğiniz bir topluluktur. Uzmanlardan yanıt alın, en sık yaşanan sorunları görün, Windows'u olabileceği en iyi hale getirmeye çalışan bir topluluğun etkin bir parçası olun.

  [h=4]Yeni yapıları ne zaman ve ne sıklıkla edineceğinizi ayarlama[/h]

  • Başlangıç düğmesine tıklayın [​IMG]update settings (güncelleme ayarları) yazın ve sonra Windows Update settings'e (Güncelleme ayarları) tıklayın.
  • Preview builds'e (Önizleme yapıları) tıklayın, en üstteki listeye tıklayın ve sonraFast (Hızlı) ya da Slow'u (Yavaş) seçin.
  • Change the time my PC installs preview builds'e (Bilgisayarımın önizleme yapıları indirme zamanını değiştir) tıklayın ve sonra yapıların indirilmesini istediğiniz zamanı seçin.


  [h=4]Geri bildirim uygulamasını kullanmak için[/h]

  • Başlangıç düğmesine tıklayın, [​IMG]Windows Feedback (Windows Geri Bildirim) yazın ve ardından Windows Feedback (Windows Geri Bildirim) öğesine tıklayın.
  • Geri bildiriminizin doğru kişilere daha hızlı bir şekilde ulaşması için geri bildiriminizle ilgili iyi şekilde eşleşen kategoriyi seçin Örneğin Müzik uygulamasıyla ilgili geri bildirim göndermek istiyorsanız, Apps (Uygulamalar) ve ardındanMusic (Müzik) öğelerine tıklayın.
   [​IMG]
  • Başka birinin benzer bir geri bildirim verip vermediğini görmek için birkaç anahtar kelime girin. Benzer bir geri bildirim bulursanız buna tıklayın, eklemek istediğiniz ayrıntılar varsa ekleyin ve ardından Me too! (Ben de!) seçeneğine tıklayın. Benzer bir geri bildirim göremiyorsanız New feedback (Yeni geri bildirim) seçeneğine tıklayın.
   [​IMG]
  • Geri bildiriminizi girin (ne kadar ayrıntılı girerseniz o kadar iyidir!), yapabilirseniz ekran görüntüsü ekleyin ve bitirin.


  [h=2]Biz de geri bildirim isteyeceğiz[/h]
  Gerçek zamanlı olarak geri bildirimlerinizi almak istiyoruz. Bu yüzden Windows'u kullanırken size zaman zaman sorular soracağız. Örneğin yeni Başlangıç menüsünü açıp kutucukların yeniden düzenlemesini yaptığınızda, sizden görüşlerinizi isteyeceğiz.
  [​IMG]
  İsteme tıkladığınızda, size o özellik veya senaryo hakkında ne düşündüğünüzü soracağız. Hislerimizi incitmekten endişelenmeyin, dürüst olun!

  [h=2]Insider Hub ile iletişiminizi sürdürün[/h]
  En yeni Windows Insider haberlerini almak, yapıları derecelendirmek ve geri bildirim görevlerini gerçekleştirmek (kabul etmeyi seçerseniz) için Insider Hub'ı ziyaret edebilirsiniz. Başlangıç menüsünde All apps (Tüm uygulamalar) altında zaten yüklenmiş olarak bulunduğundan hemen başlayabilirsiniz.
  Insider Hub'ı yeni özelliklerle güncellemeye devam ettiğimiz için, Windows Geri Bildirim uygulamasını kullanarak nasıl daha iyi hale getirebileceğimizi bildirebilirsiniz.
  [​IMG]

  Windows Technical Preview ticari olarak yayımlanmadan önce büyük ölçüde değişikliğe uğrayabilir. Microsoft, burada sağlanan bilgilerle ilgili doğrudan veya dolaylı olarak garanti vermez. Bazı ürün özellikleri ve işlevleri için ek donanım ya da yazılımların yüklenmesi gerekebilir.
   
 5. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  [h=2]Ayarları değiştirin ve kişiselleştirin[/h]
  Bilgisayarınızın dilediğiniz şekilde görünmesi ve çalışması için bilgisayar ile uygulama ayarlarınızı değiştirin.

  [h=3]Bilgisayar ayarları[/h]
  En sık kullanılan ayarları bulmak için, Başlangıç düğmesine tıklayın, [​IMG] PC settings (Bilgisayar ayarları) yazın ve ardından PC settings (Bilgisayar ayarları) seçeneğine tıklayın. İstediğinizi bulmak için göz atın veya arayın.
  [​IMG]
  Daha fazla gelişmiş ayar için Denetim Masası'nı kullanın. Başlangıç düğmesine tıklayın, [​IMG]control panel (denetim masası) yazın ve ardından Control Panel (Denetim Masası) seçeneğine tıklayın.

  [h=3]Uygulama ayarları[/h]
  Uygulama ayarlarını bulmak için, uygulamanın sol üst köşesindeki seçenekler düğmesine [​IMG] tıklayın ve ardından Settings (Ayarlar) seçeneğine tıklayın.
  [​IMG]

  [h=3]Size özel hale getirin[/h]
  Hesap resminizi ve kilit ekranınızı kişiselleştirerek bilgisayarınızı kullanırken kendinizi evinizde hissedin.
  [h=4]Hesap resmi ekleme[/h]

  • Başlat düğmesine tıklayın, [​IMG]pictures (resim) yazın ve ardından Change your account picture (Hesap resminizi değiştirin) seçeneğine tıklayın.
  • Browse (Göz at) seçeneğinden istediğiniz resme tıklayın ve ardından Choose Image (Resim Seçin) öğesine tıklayın.
   Hesap resminizi, bilgisayarınızdaki Başlangıç menüsünde ve başka yerlerde görürsünüz.

  [h=4]Kilit ekranınızdaki resmi değiştirme[/h]

  • Başlat düğmesine tıklayın, [​IMG]picture (resim) yazın ve ardından Change the picture on your lock screen (Kilit ekranınızdaki resmi değiştirin) seçeneğine tıklayın.
  • Bir resme tıklayın ya da farklı bir resim seçmek için Browse (Göz at) seçeneğine tıklayın.
   
 6. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  [h=2]İşlem merkezi[/h]
  Yeni işlem merkezi, uygulamalarınızdan ve Windows'tan gelen önemli bildirimleri görev çubuğunun üstüne koyar. Yeni şeyleri ya da kaçırdığınız şeyleri görmek için [​IMG] işlem merkezi simgesini seçin (e-postalar, iletiler, takvim randevuları, güncellemeler ve daha fazlası). Uygulamayı açıp daha fazla detay görmek için bir bildirim seçin.
  [​IMG]
  [h=3]Eski bildirimleri kaldırma[/h]
  Bir bildirimi açmadan silmek için, bildirim bölgesinin üzerine gelin ve sonra sağ taraftaki kapat düğmesine tıklayın ya da bildirimi sağa sürükleyin Bir uygulamanın tüm bildirimlerini silmek için, uygulama adını sağa sürükleyin.
  [​IMG]
  [h=3]Bildirimleri kapatma[/h]
  Bütün bildirimlere bir ara vermek istiyorsanız, işlem merkezi simgesine sağ tıklayın (ya da basılı tutun) [​IMG], Hide notifications'ı (Bildirimleri gösterme) seçin ve sonra bir süre belirleyin.
   
 7. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  [h=2]Dokunmatik yüzey[/h]
  Windows Technical Preview dokunmatik yüzey hareketlerinde bazı değişiklikler yaptık. İşte tanıdığınız ve yeni hareketlerden oluşan güncel hareketlerin özeti.
  Hassas dokunmatik yüzeyiniz varsa hareketlerin tamamını kullanabilirsiniz. Yoksa, hangilerinin bilgisayarınızla çalıştığını deneyin.
  Bilgisayarınızın hassas dokunmatik yüzeyi olup olmadığını öğrenmek için, Settings (Ayarlar) öğesine gidin, PC and devices (Bilgisayar ve cihazlar) seçeneğini belirleyin ve ardından Mouse and touchpad (Fare ve dokunmatik yüzey) seçeneğine tıklayın.
  [h=2]Dokunmatik yüzey hareketleri[/h][TABLE="class: table table2Col"]
  [TR]
  [TH="class: matS"]Bunu yapmak istiyorsanız: [/TH]
  [TH="class: matS"]Şunu yapın: [/TH]
  [/TR]
  [TR]
  [TD]Bunu yapmak istiyorsanız:
  Bir öğe seçme.

  [/TD]
  [TD]Şunu yapın:
  Dokunmatik yüzeye dokunun.

  [/TD]
  [/TR]
  [TR]
  [TD]Bunu yapmak istiyorsanız:
  Metni vurgulama ve bir öğeyi sürükleyip bırakma.

  [/TD]
  [TD]Şunu yapın:
  Dokunmatik yüzeye dokunun ve ardından hızlıca yeniden dokunup kaydırın.

  [/TD]
  [/TR]
  [TR]
  [TD]Bunu yapmak istiyorsanız:
  Sağa sola, yukarı aşağı veya her iki yönde kaydırma.

  [/TD]
  [TD]Şunu yapın:
  Dokunmatik yüzeye iki parmağınızı koyup kaydırın.

  [/TD]
  [/TR]
  [TR]
  [TD]Bunu yapmak istiyorsanız:
  Dokunmatik yüzeyden yakınlaştırma (parmakları açma) veya uzaklaştırma (parmakları sıkıştırma).

  [/TD]
  [TD]Şunu yapın:
  Dokunmatik yüzeye iki parmağınızı yerleştirip bunları birbirine yakınlaştırın veya birbirinden uzaklaştırın.

  [/TD]
  [/TR]
  [TR]
  [TD]Bunu yapmak istiyorsanız:
  Bir uygulama için daha fazla komut gösterme veya bir bağlam menüsü gösterme (sağ tıklamaya benzer).

  [/TD]
  [TD]Şunu yapın:
  Dokunmatik yüzeye iki parmakla dokunun veya sağ alt köşeye basın.

  [/TD]
  [/TR]
  [TR]
  [TD]Bunu yapmak istiyorsanız:
  Tüm açık pencerelerinizi görmek için görev görünümünü açma.

  [/TD]
  [TD]Şunu yapın:
  Dokunmatik yüzeye üç parmağınızı koyup kendinizden uzağa doğru kaydırın.

  [/TD]
  [/TR]
  [TR]
  [TD]Bunu yapmak istiyorsanız:
  Masaüstünü gösterme.

  [/TD]
  [TD]Şunu yapın:
  Dokunmatik yüzeye üç parmağınızı koyup kendinize doğru kaydırın.

  [/TD]
  [/TR]
  [TR]
  [TD]Bunu yapmak istiyorsanız:
  Açık pencereler arasında geçiş yapma.

  [/TD]
  [TD]Şunu yapın:
  Dokunmatik yüzeye üç parmağınızı koyup sağa veya sola doğru kaydırın.

  [/TD]
  [/TR]
  [/TABLE]

  [h=3]İpucu[/h]
  • Üç parmağınızı dokunmatik yüzeyde yavaşça sağa veya sola doğru kaydırarak tüm açık pencereleriniz arasında gezinebilirsiniz.
   
 8. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  [h=2]Güncelleştirmeler ve geri bildirimler[/h]
  Daha sık önizleme sürümü almak ve Windows'u üreten kişilere doğrudan geri bildirim göndermek için

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

  .
  Bir Insider olduktan sonra, ne sıklıkla yeni yapılar edineceğinizi seçin. Daha sık güncellemelerle, son özellikleri daha erkenden görürsünüz ancak hatalarla karşılaşma ihtimaliniz daha da artar.
  Sonra Windows Geri bildirim uygulamasını kullanarak hangi özellikleri sevdiğinizi, hangilerini gereksiz bulduğunuzu veya nelerin daha iyi olabileceğini düşündüğünüzü bizimle paylaşın.

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

  incelemeyi de unutmayın. Bu forum, Microsoft mühendisleriyle ve diğer üyelerle etkileşim kurabileceğiniz bir topluluktur. Uzmanlardan yanıt alın, en sık yaşanan sorunları görün, Windows'u olabileceği en iyi hale getirmeye çalışan bir topluluğun etkin bir parçası olun.

  [h=4]Yeni yapıları ne zaman ve ne sıklıkla edineceğinizi ayarlama[/h]

  • Başlangıç düğmesine tıklayın [​IMG]update settings (güncelleme ayarları) yazın ve sonra Windows Update settings'e (Güncelleme ayarları) tıklayın.
  • Preview builds'e (Önizleme yapıları) tıklayın, en üstteki listeye tıklayın ve sonraFast (Hızlı) ya da Slow'u (Yavaş) seçin.
  • Change the time my PC installs preview builds'e (Bilgisayarımın önizleme yapıları indirme zamanını değiştir) tıklayın ve sonra yapıların indirilmesini istediğiniz zamanı seçin.


  [h=4]Geri bildirim uygulamasını kullanmak için[/h]

  • Başlangıç düğmesine tıklayın, [​IMG]Windows Feedback (Windows Geri Bildirim) yazın ve ardından Windows Feedback (Windows Geri Bildirim) öğesine tıklayın.
  • Geri bildiriminizin doğru kişilere daha hızlı bir şekilde ulaşması için geri bildiriminizle ilgili iyi şekilde eşleşen kategoriyi seçin Örneğin Müzik uygulamasıyla ilgili geri bildirim göndermek istiyorsanız, Apps (Uygulamalar) ve ardındanMusic (Müzik) öğelerine tıklayın.
   [​IMG]
  • Başka birinin benzer bir geri bildirim verip vermediğini görmek için birkaç anahtar kelime girin. Benzer bir geri bildirim bulursanız buna tıklayın, eklemek istediğiniz ayrıntılar varsa ekleyin ve ardından Me too! (Ben de!) seçeneğine tıklayın. Benzer bir geri bildirim göremiyorsanız New feedback (Yeni geri bildirim) seçeneğine tıklayın.
   [​IMG]
  • Geri bildiriminizi girin (ne kadar ayrıntılı girerseniz o kadar iyidir!), yapabilirseniz ekran görüntüsü ekleyin ve bitirin.


  [h=2]Biz de geri bildirim isteyeceğiz[/h]
  Gerçek zamanlı olarak geri bildirimlerinizi almak istiyoruz. Bu yüzden Windows'u kullanırken size zaman zaman sorular soracağız. Örneğin yeni Başlangıç menüsünü açıp kutucukların yeniden düzenlemesini yaptığınızda, sizden görüşlerinizi isteyeceğiz.
  [​IMG]
  İsteme tıkladığınızda, size o özellik veya senaryo hakkında ne düşündüğünüzü soracağız. Hislerimizi incitmekten endişelenmeyin, dürüst olun!

  [h=2]Insider Hub ile iletişiminizi sürdürün[/h]
  En yeni Windows Insider haberlerini almak, yapıları derecelendirmek ve geri bildirim görevlerini gerçekleştirmek (kabul etmeyi seçerseniz) için Insider Hub'ı ziyaret edebilirsiniz. Başlangıç menüsünde All apps (Tüm uygulamalar) altında zaten yüklenmiş olarak bulunduğundan hemen başlayabilirsiniz.
  Insider Hub'ı yeni özelliklerle güncellemeye devam ettiğimiz için, Windows Geri Bildirim uygulamasını kullanarak nasıl daha iyi hale getirebileceğimizi bildirebilirsiniz.
  [​IMG]  Windows Technical Preview ticari olarak yayımlanmadan önce büyük ölçüde değişikliğe uğrayabilir. Microsoft, burada sağlanan bilgilerle ilgili doğrudan veya dolaylı olarak garanti vermez. Bazı ürün özellikleri ve işlevleri için ek donanım ya da yazılımların yüklenmesi gerekebilir.
   
 9. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  Pencereli Metro uygulamaları

  [​IMG]

  Pencereli Metro uygulamaları

  Windows 8.1 durumu biraz düzeltmiş olsa da Metro uygulamaları, masaüstü uygulamalarına göre biraz garip davranıyorlar. Windows 10 ise en azından masaüstünde ve laptop'ta Metro arayüzüne bir düzen getiriyor. Yeni işletim sistemi, Metro uygulamalarını pencerede çalıştırmanıza, kısıtlı da olsa yeniden boyutlandırmanıza olanak tanıyor.
  Benzer işleve

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

  ile ulaşmanız da mümkün. 30 gün boyunca deneyebileceğiniz yazılımı beğenirseniz, onu 3.99 dolara satın alabiliyorsunuz.

  Sanal masaüstleri

  Mac ve Linux'un yıllardır sahip olduğu bu işlev, sonunda Microsoft tarafından Windows 10'a da yerleştiriliyor. Windows'un önceki sürümlerinde sanal masaüstlerine sahip olmak için kullanabileceğiniz birçok yazılım var. Kişisel kullanımı ücretsiz olan

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

  , 20'ye kadar sanal masaüstünü destekliyor. Açık pencereleri bir masaüstünden diğerine sürüklemeniz mümkün. Aslında Dexpot, Windows 10'daki sanal masaüstü işlevinden daha fazlasını sunuyor.
  Microsoft'un geliştirdiği

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

  uygulaması da benzer işlevi ücretsiz olarak kullanmanızı sağlıyor. Diğer seçenekler arasındaysa

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

  ve

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

  var.
   
 10. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  Windows 7 ve 8.1 kullanıcıları Windows 10’a ücretsiz geçiş yapabilecek

  [​IMG]
  Microsoft’un davetini uzun süre önce yaptığı Windows 10 etkinliğinde gerçekleştirilen ilk önemli duyuru, yeni işletim sistemine geçişle ilgili oldu. Yazılım devi eski sürümlerden Windows 10’a nasıl geçiş yapılacağını fazla vakit harcamadan açıkladı.

  Eski sürümleri kullananların Windows 10’a geçmesi konusunda oldukça istekli gözüken Microsoft, bu isteğini geçiş yöntemiyle de ortaya koyuyor. Windows 10’un yayınlanmasının ardından bir yıl boyunca Windows 7, Windows 8.1 veya Windows Phone 8.1 işletim sistemli cihazlar, Windows 10’a ücretsiz olarak yükseltilebilecek.
  Bu geçiş sürecinde bazı donanımsal kısıtlamaların uygulanması muhtemel gözükse de, Microsoft’un teklifinin Windows 10’a geçişi teşvik edeceğini söylemek yanlış olmayacaktır.
  Etkinlikte sahneye çıkan Microsoft’un Windows’tan sorumlu şefi Terry Myerson, şirketin Windows’u bir işletim sisteminden daha çok bir servis olarak tanımlama vizyonuna ilişkin bilgiler de verdi. Microsoft’un yeni dönemdeki en önemli önceliklerinden birisinin de cihazları sürekli olarak güncel tutmak olacağını söyleyen Myerson, bu desteğin cihazın desteklenen kullanım süresi boyunca devam edeceğini belirttti. Bu da Windows 10 ile birlikte kullanıcıların düzenli aralıklarla güncelleme alacağı anlamına geliyor.
   

Sayfayı Paylaş