Windows hakkında son gelişen haberler

Konu, 'Windows işletim sistemi' kısmında Mehmetkarahanlı tarafından paylaşıldı.

 1. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  Internet Explorer Neden Veda Ediyor?

  Tarihe karışacağı söylenen IE hakkında tartışmalar sürüyor. Giderek kullanım oranı düşen tarayıcının sonlandırılmasının gündeme gelmesine neden olan faktörler yazımızda.


  [​IMG]Yılların tarayıcısı Internet Explorer için sonun başlangına gelmiş olabiliriz. IE'ninMicrosoft tarafından sonlandırılacağı yönündeydi.
  Daha önce de ortaya atılan iddiaların bu defa daha yüksek sesle dile getirilmesi teknoloji ve finans çevrelerinde yeni tartışmaların da alevlenmesini sağladı.

  CNN Money: "IE Ölmek Zorunda"
  CNN Money'de yayınlanan "Internet Explorer Ölmek Zorunda" başlıklı bir makalede tarayıcının neden veda etmek zorunda olduğuna yönelik bazı saptamalar yer alıyor. CNN Money'e göre, IE'nin en büyük sorunu yıldan yıla düşen popülaritesi.
  Özellikle Chrome ve Firefox tarayıcının kullanım oranına ve popülerliğine büyük darbe vurdu.
  [​IMG]
  2002'de tekel konumundaydı
  Makalede verilen bilgilere göre, 2002 yılında tarayıcı pazarında Microsofttekel konumundaydı ve pazar payı yüzde 95'ler oranındaydı. Günümzde hala IE'nin üstünlüğü bulunsa da bu pay yüzde 50 eşiğinin altına düşmüş durumda. IE'nin terk edilmesine neden olan en önemli faktörler ise güvenlik sorunları ve tarayıcı hataları. Bu türden sık karşılaşılan hatalar nedeniyle IE eski teknoloji ile eş anlamlı bir hale gelerek imaj yitirmiş durumda.
  Yepyeni bir sayfa
  Microsoft açısından bu imajı toparlamak ise oldukça güç. Büyük olasılıkla bu gerçeği gören yazılım devi, yepyeni bir tarayıcı ile kullanıcıların karşısına çıkarak temiz bir sayfa açmak istiyor. Bakalım Microsoft'in gelecek planlarında neler var?
   
 2. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  Internet Explorer'a Veda Edebiliriz  Windows işletim sistemlerinin olmazsa olmazı Internet Explorer web tarayıcısı Windows 10'un gelişiyle tarihe karışabilir.

  [​IMG]
  Microsoft bildiğiniz gibi önümüzdeki yıl yeni işletim sistemi Windows 10ile sektöre yeni bir giriş yapacak. Önceki sürümleri, özellikle de
  tartışmalı Windows 8'i geride bırakacak kadar güçlü olacağı iddia edilen sistem gelen yeni iddialara göre meşhur Internet Explorer web tarayıcısını içermeyebilir.

  Söylentiler Windows 10 işletim sisteminin Internet Explorer'a veda edeceğini ve onun yerine bambaşka bir web tarayıcısı ile geleceğinisöylüyor. Spartan kod adlı yeni tarayıcı Microsoft'un Chakra JavaScript ve Explorer 11'de kullanılan Trident render motoruyla merhaba diyebilirmiş.

  [​IMG]
  İddiaya göre yeni Microsoft web tarayıcısı çok daha hafif, kullanımı ve arayüzü basit bir uygulama örneği olacak. Masaüstü bilgisayarlar, tabletler ve akıllı telefonlarda rahatlıkla kullanılacak denilen yeni Spartan web tarayıcısı Chrome ve Firefox'u kendine esas aluyormuş.
  Microsoft'un Windows 10 işletim sisteminin yeni detaylarını Ocak 2015'te paylaşması bekleniyor. Bu tarihte muhtemelen yeni Microsoft tarayıcıya da merhaba diyeceğiz.
   
 3. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  [​IMG] Windows 7 ile büyük işler başaran Microsoft, bir sonraki sürüm olan Windows 8 için de benzer planlar yapmasına rağmen, Windows 8 beklenen başarıya ulaşamadı.
  Windows 8.1 ile 8'de yaşanan pek çok sorunu gideren Microsoft, Windows XP'yi sona erdirmesinin ardından gözünü diğer eski sürümlere dikti.
  Yakın zaman önce Windows Vista'nın sona ereceği tarihi belirleyen Microsoft, bugünlerde ise Windows 7 kullanıcılarına yöneldi.
  Bugün yapılan duyuruyla birlikte Windows 7 satışlarının sona erdiğini açıklayan Microsoft, Windows 10 ile tüm kullanıcıları, tek bir işletim sistemine bağlamak istiyor.
  ::
  Windows 8 ve 8.1 kullanıcılarını, güncellemeyle Windows 10 sürümüne yükseltilecekken, Windows Vista ve Windows 7 kullanıcılarının Windows 10'a yönelmesi için çeşitli çalışmalar yapıyor.
  [​IMG]
  :
  Ayrıca Windows 10 resmi satışlarını 2015'in ikinci çeyreğinde başlatacak olan Microsoft, kısa sürede tüm Windows kullanıcılarını en güncel Windows 10 sürümüne ulaştırmayı hedefliyor.
  ::
  Windows 10 ile mobilden bilgisayara kadar çok sayıda platformda Windows 10'u tek sistem haline getirmeyi planlayan Microsoft, bakalım Windows 10 ile hedefine ulaşabilecek mi?
   
 4. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !  Microsoft, bugün Windows 8.1′in tam sürümünü sunacak. Yeni işletim sisteminin ilk büyük güncellemesi hakkında bilmeniz gerekenleri listeledik:

  Windows 8 kullanıcılarının beklediği an geldi çattı. Microsoft tarafından hazırlanan tam kapsamlı güncelleme paketiyle birlikte yeni işletim sistemi Windows 8.1′e yükseltilebilecek. Redmond merkezli firma Windows 8.1 hakkında aylar içerisinde birçok açıklama yaptı. Kullanıcılar yeni sürümün kapalı ve açık betasını test etme imkanı buldu.
  Windows 8.1 ile gelecek en büyük yenilik Başlat tuşunun getirilmesi. Aslında bir yenilik değil. Daha önceki tüm işletim sistemlerinde Başlat tuşu bulunuyordu. Ancak kullanıcıların isteği doğrultusunda, Microsoft bu özelliği geri getirmeye karar verdi.
  Microsoft’un büyük beklentilerle piyasaya sunduğu Windows 8, geçtiğimiz yıl kullanıcılarla buluşmuştu. Kullanıcıların büyük çoğunluğu yeni Windows işletim sistemini çok beğendi. Windows 8.1′in geliştirilme sürecinde kendi düşüncülerini de firmayla paylaşabildiler.
  Gün itibariyle yani 17 Ekim tarihiyle birlikte Windows 8.1, resmi olarak kullanıcı beğenisine sunulabilecek. Peki, kullanıcıların Windows 8.1 hakkında bilmesi gerekenler neler? İşte bunları sizler için listeledik.
  Windows Blue’dan Windows 8.1′e Geçiş

  Güncelleme hakkındaki ilk bilgiler Windows Blue adıyla ortaya çıkmıştı. Resmi bir açıklama olmamasına karşın, birçok yerde Windows’un yeni bir işletim sistemi üzerinde çalıştığı düşünülüyordu. Firmanın resmi açıklamayı yapmasıyla birlikte Windows Blue’nun Windows 8.1′in kod adı olduğu ortaya çıktı.
  Windows 8.1′in Tam Çıkış Tarihi Nedir?

  Microsoft, Windows 8.1 ön sürümünü 26 Haziran’da kullanıcılara sundu. Tam sürümünün ise 17 Ekim’de piyasaya çıkacağını belirtti. Saat farkı sebebiyle, Dünya pazarına girişi peyderpey yaşanacak.
  Windows 8.1 Nereden Satın Alınabilir?

  Windows 8 kullanıcıları ücretsiz olarak yükseltme yapabilecekler. Sadece Windows Store bölümüne gelip, güncellemeleri kontrol etmeleri gerekiyor. Güncelleme için

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

  nın olması şart.
  Yeni PC’lerdeki Windows 8.1 Ön Yüklemesi Nasıl Olacak?

  Microsoft, 17 Ekim’den sonra satılan ve destek veren PC’lerin Windows 8.1 ön yüklemesine sahip olacağını açıkladı. Kullanıcıların rahatlıkla yükseltme yapacağı konusunda garanti verildi.
  Peki Windows 7 Kullanıcıları Ne Olacak?

  Eğer Windows 7 kullanıcısıysanız, Windows 8.1 trenine katılmak için geç kalmadınız. Elinizdeki orijinal Windows 7 sürümünü 119.99 Dolar’a yükseltebiliyorsunuz. Eğer Windows 8.1 Pro işletim sistemini istiyorsanız 199.99 Dolar’ı gözden çıkarmanız gerek.
  Başlat Butonu

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

  Windows 8.1 ile birlikte gelen eski bir dost: Başlat Butonu.

  Başlat Butonu, Windows kullanıcıların yeniden görmek istediği bir özellik. Tüm Windows işletim sistemlerinde, masaüstünün sol alt köşesinde bulunan buton sayesinde, PC içerisinde menülere hızlıca erişim sağlanıyordu. Windows 8 metro arayüzünün gelmesiyle beraber, bu buton ortadan kalktı.
  Windows 8.1 ile Başlat Butonu geri dönecek. Ancak Windows 7 ve öncesindeki işletim sistemlerinde çalıştığı gibi çalışmayacak.
  Windows 8 Başlangıç Ekranı’ndan Kurtulacak mıyız?

  Windows 8′in en yeni özelliklerinden birisi PC’nin açıldığında kullanıcının Başlangıç Ekranı’yla karşılanmasıydı. Birçok kullanıcı için portatif olsa da, bir kısım için sıkıcı bir durumdu. Windows 8.1 ile bu özelliğin kaldırılabileceği söyleniyordu.
  Ancak Windows 8.1 ile Başlangıç Ekranı kaldırılmıyor. Onun yerine daha geniş ve daha kolay kullanım sağlayacak bir yazılım sunulmuş. Kullanıcılar böylece Başlangıç Ekranı’nı daha rahat bir şekilde kendi istedikleri gibi şekillendirebilecekler. Başlangıç Ekranı’ndaki ikonların boyutları isteğe bağlı olarak büyütülüp, küçültülebilecek. Aynı anda birden fazla uygulama seçilebilecek. Seçilen uygulamalar aynı anda açılabilecek ya da kaldırılabilecek.
  Windows 8.1 Hangi Ekran Boyutlarını Destekleyecek?

  Windows 8.1 çeşitli boyutlardaki ekranların hepsini destekleyecek. Computex 2013′te tanıtılan Atom işlemciye sahip 8.1-inçlik Acer Iconia W3 içerisinde Windows 8.1 yüklüydü. Windows 8.1 kullanıcılarının ekran standartı konusunda hiçbir korkusu olmasın.
  Windows Store

  Microsoft’un açıklamasına göre Windows 8.1 ile birlikte Windows Store da geliştirildi. Yeni Store, Windows 8′de sunulan sürümünden daha detaylı olarak tasarlanmış. Beğeniye göre ayarlanabilecek uygulama seçenekleri, yeni çıkan uygulamalar ya da sizin seçtikleriniz ana sayfa üzerinde gözükecek.
  Uygulamaların güncelemeleri anında, Store üzerinden otomatik olarak güncellenecek. Sağ üst köşeye eklenen Arama kısmı sayesinde, istenilen uygulamalara daha çabuk ulaşılabilecek.
  PC Ayarlarında Rahatlık

  Güncellenmiş PC Ayarları sayesinde, Windows 8.1 üzerinde Denetim Masası üzerine girmeden düzenleme yapabileceksiniz. Belirli ayarları değiştirmek için Denetim Masası’na girmeniz artık gerekli değil. Örneğin, çözünürlüğü değiştirmek, güç ayarlarıyla oynamak, PC’nizin modeline bakmak, ürün kodunu değiştirmek, güncellemeleri kontrol etmek için tek yapmanız gereken PC Ayarlarına girmek.
  Arka Fon ve Kilit Ekranı

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

  Windows 8.1 sayesinde daha fazla kişisel ayarlara ulaşabileceğiz.

  Microsoft, Windows 8.1 ile kullanıcıya daha fazla kişiselleştirme imkanı sunuyor. Windows 8′deki renk seçeneklerinin üzerine daha fazlası ekleniyor. Daha fazla tema ve daha fazla seçenek kullanıcıları bekliyor olacak. Windows 8.1 kullanıcısı Başlangıç Ekranı, Kilit Ekranı ve Arka Fon üzerinde istediği gibi oynama yapabilecek. İsterse Kilit Ekranı’na kendi fotoğraflarından oluşmuş bir slayt gösterisi koyabilecek.
  Masaüstüne Kavuşmak

  Yukarıda da bahsettiğimiz üzere Windows 8.1 ile arayüz üzerinde değişiklik yapabileceksiniz. Kullanıcı isterse Başlangıç Ekranı ile karşılaşmak yerine doğrudan Masaüstüne yönelebilecek. Bunun için yapması gereken tek şey Görev Çubuğu üzerine gelip sağ klik yapmak. Daha sonra Navigasyon ayarlarındaki kutucuğa işaret koymak. Bir sonraki kutucuk üzerinde “Giriş yaptığımızda masaüstünü getir” seçeneğini işaretlemek. Bilgisayarınızı başlattığınızda, artık masaüstü ile karşılaşacaksınız.
  Arama

  Windows 8.1 içerisinde hızlı arama yapabilmek için Search ayarlarında düzenleme yapılmıştı. Metro arayüzüne gelip, istenilen uygulama yazıldığında, ona hemen ulaşabiliyorduk. Yeni bir entegre sistemi sayesinde kullanıcı buraya yazdıklarını Bing Arama Motoru üzerinde de aratabilecek.
  İki Uygulamayı Birarada Kullanmak

  Windows 8.1 sayesinde iki uygulamayı aynı anda açabileceksiniz. Bu uygulamaların boyutlarını da isteğinize göre değiştirebileceksiniz. Daha

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

  veren ekranlarda 3 ya da 4 uygulama aynı anda açılabilecek.
  Internet Explorer 11

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

  Yeni tarayıcınız ile tanışın.

  Güncellemeyle birlikte kullanıcılar

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

  ′e de ulaşabilecek. IE11, ilk kullanıcı yorumlarına göre piyasadaki diğer tarayıcılardan daha iyi performans sergiliyor. Yıllardır, Google Chrome, Mozilla Firefox gibi tarayıcıların altında ezilen Internet Explorer, son güncellemelerle birlikte beklenen performansın üzerine çıkmış gibi gözüküyor.
  SkyDrive

  SkyDrive kullanıcısıysanız bu özellik ilginizi çekebilir. Bulut-tabanlı sisteme yüklediğiniz dosyalara, internete bağlanmadan da ulaşabileceksiniz. Tüm SkyDrive dosyalarınızı bir anda yedekleme imkanına da sahipsiniz. PC Ayarları üzerinden SkyDrive içerisinde kalan alanınızı da ayarlayabilmektesiniz.
  Uygulama Güncellemeleri

  PC’ye takılan mouse, klavye, kamera gibi ekstradan cihazlar ve internet üzerinde bulunan birçok uygulama için Windows 8.1 desteği sağlanıyor. Ayrıca bunlara gelecek güncellemeler ile daha efektif kullanabilme şansı var. Ayrıca Windows 8.1 ile Skype yüklü olarak geliyor. Yani özellikle gidip yüklemenize gerek yok. Bu da Microsoft’un pazar hamlelerinden biri olsa gerek.
   
 5. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  Microsoft'tan Windows 7 güncellemesi ile ilgili açıklama geldi

  Güncelleme verilmeyeceği ile ilgili dedikoduların artması üzerine Microsoft tarafından açıklama geldi.


  [​IMG]

  Gün içinde Microsoft'un Windows 7 işletim sistemine artık güncelleme vermeyeceği ile ilgili bi dedikodu dolaşmaya başladı ve bu dedikodu çığ gibi büyüdü. Bunun üzerine Microsoft Türkiye'nin yaptığı açıklamayı sizlere sunuyoruz.
  Gün içerisinde muhtelif mecralarda yer alan“Windows 7 işletim sisteminin güncellenmesinin 13 Ocak Salı 00.00 itibariye son bulacağı ve yeni özellikler eklenmeyeceği” ifadesi eksik ve yanıltıcıdır. Kullanıcıların kaynağından ve doğru bilgilendirilmesi açısından aşağıdaki bilgilendirmeyi ilginize sunarız.
  Microsoft Destek ömrü (MSL) ilkesi kapsamında, İş ve Uygulama Geliştirme ürünleri ile Tüketici, Donanım ve Multimedya ürünleri için en az 10 yıllık çevrimiçi kendi kendine yardım desteği sağlanmaktadır.
  Windows 7 için bugünden itibaren 2020 yılına kadar Uzatılmış Destek kapsamında ek güncellemelere devam edilecektir. MSL kapsamında bu ürün için ana destek ise, planlandığı üzere sona ermiştir.
   
 6. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  Microsoft 21 Ocaktaki Windows 10 etkinliğinde akıllı telefon ve dizüstü bilgisayar melezi bir cihazı tanıtabilir

  [​IMG]  Microsoft, daha önce duyurduğu Windows 10 ile ilgili yeni detayları 21 Ocakta düzenleyeceği etkinlikte açıklayacak. Yazılım devinin bu etkinlikte teknik bilgileri paylaşmaya ek olarak, Windows 10’un farklı cihaz türlerinde nasıl çalışacağını da gösterecek.
  Microsoft’un söz konusu etkinlikte Windows 10’un yeteneklerini etkin biçimde anlatmak adına uzun süredir kullanılmayan bir tasarımdan da faydalanacağı iddia ediliyor. Şirketin akıllı telefon ve dizüstü bilgisayar melezi bir cihazı 21 Ocakta gözler önüne serebileceği konuşuluyor.
  Bir dönem, özellikle kurumsal kullanıcılar arasında, oldukça popüler olan bu tasarımda fiziksel QWERTY klavye ekran bölümünün alt kısmına gizleniyor ve bir kaydırma hareketiyle ortaya çıkıyor. Uzun zamandır görülmeyen bu tasarımın Microsoft tarafından yeniden canlandırılacağı konusunda henüz kesin bir bilgi olmasa da, böyle bir ihtimalin varlığı bile mobil cihaz piyasasında geleceğin kısmen geçmişte arandığını ortaya koyuyor.
  Microsoft, daha önce duyurduğu Windows 10 ile ilgili yeni detayları 21 Ocakta düzenleyeceği etkinlikte açıklayacak. Yazılım devinin bu etkinlikte teknik bilgileri paylaşmaya ek olarak, Windows 10’un farklı cihaz türlerinde nasıl çalışacağını da gösterecek.
  Microsoft’un söz konusu etkinlikte Windows 10’un yeteneklerini etkin biçimde anlatmak adına uzun süredir kullanılmayan bir tasarımdan da faydalanacağı iddia ediliyor. Şirketin akıllı telefon ve dizüstü bilgisayar melezi bir cihazı 21 Ocakta gözler önüne serebileceği konuşuluyor.
  Bir dönem, özellikle kurumsal kullanıcılar arasında, oldukça popüler olan bu tasarımda fiziksel QWERTY klavye ekran bölümünün alt kısmına gizleniyor ve bir kaydırma hareketiyle ortaya çıkıyor. Uzun zamandır görülmeyen bu tasarımın Microsoft tarafından yeniden canlandırılacağı konusunda henüz kesin bir bilgi olmasa da, böyle bir ihtimalin varlığı bile mobil cihaz piyasasında geleceğin kısmen geçmişte arandığını ortaya koyuyor.

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

   
 7. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  Windows 7 ve 8.1 kullanıcıları Windows 10’a ücretsiz geçiş yapabilecek

  [​IMG]
  Microsoft’un davetini uzun süre önce yaptığı Windows 10 etkinliğinde gerçekleştirilen ilk önemli duyuru, yeni işletim sistemine geçişle ilgili oldu. Yazılım devi eski sürümlerden Windows 10’a nasıl geçiş yapılacağını fazla vakit harcamadan açıkladı.

  Eski sürümleri kullananların Windows 10’a geçmesi konusunda oldukça istekli gözüken Microsoft, bu isteğini geçiş yöntemiyle de ortaya koyuyor. Windows 10’un yayınlanmasının ardından bir yıl boyunca Windows 7, Windows 8.1 veya Windows Phone 8.1 işletim sistemli cihazlar, Windows 10’a ücretsiz olarak yükseltilebilecek.
  Bu geçiş sürecinde bazı donanımsal kısıtlamaların uygulanması muhtemel gözükse de, Microsoft’un teklifinin Windows 10’a geçişi teşvik edeceğini söylemek yanlış olmayacaktır.
  Etkinlikte sahneye çıkan Microsoft’un Windows’tan sorumlu şefi Terry Myerson, şirketin Windows’u bir işletim sisteminden daha çok bir servis olarak tanımlama vizyonuna ilişkin bilgiler de verdi. Microsoft’un yeni dönemdeki en önemli önceliklerinden birisinin de cihazları sürekli olarak güncel tutmak olacağını söyleyen Myerson, bu desteğin cihazın desteklenen kullanım süresi boyunca devam edeceğini belirttti. Bu da Windows 10 ile birlikte kullanıcıların düzenli aralıklarla güncelleme alacağı anlamına geliyor.
   
 8. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  Windows RT Alanların Elinde Patladı


  Windows 10 gibi yeniliklerini duyuran Microsoft tarafı, pek ilgi görmeyen Windows sürümü Windows RT'nin devam etmeyeceğini fakat minik güncelleme alacağını duyurdu.

  [​IMG] Microsoft'un ARM tabanlı işlemciler için hazırladığı ve genellikle tabletlerde kullanılan Windows RT sürümü, beklenen ilgiyi görmemişti.
  Uzun zamandır .exe komut seti için yazılan Windows uygulamalarının x86 komut seti için hazırlandığını biliyoruz. Bu yüzden .exe uzantılı programların çok büyük bir çoğunluğu, Windows RT'de çalışmıyordu. Eğer Windows RT tabanlı bir tabletiniz varsa, kısaca sadece market ile yetinmeniz gerekiyordu ki Microsoft'un marketinde hala iOS ve Android kadar çeşitli uygulama konusunda sıkıntı mevcut. İşte sorunun ana kaynağı bu olmuştu.
  Artık Intel'in yeni nesil Atom ve Core M işlemcileri gibi fansız üst seviye işlemcilerle beraber x86 altında bile başarılı Windows Tabletler satışa sunulmaya başlandı. Bu yüzden Windows RT'ye olan ilgi, çok daha azaldı.
  WinSuperSite.Com'un üst seviye bir Microsoft yetkilisiyle kurduğu iletişimle beraber yetkiliye Windows RT'nin geleceği soruldu.
  Windows RT, Windows 10 ile beraber ölüm sürecine geçiyor!
  Zaten Windows RT yaşıyor muydu diye soracaksınız haklısınız. Ama bir umut belki Windows 10 gibi bir sürüm gelir diye bekleyenler için kötü haberimiz var.
  Windows 10 için tanıtımlarda hep Windows 10, PC ve akıllı telefonlar için dillendirildi. Yani 3. bir RT sürümü hiç olmayacak izlenimi verildi.
  Evet Windows 10 RT diye bir sürüm olmayacak.
  Windows 8.1 RT kullanan pek çok cihaza ne olacak? Güncelleme almadan öyle kalacaklar mı?
  Yetkiliye göre Windows 8.1 RT sürümüne, Windows 10 özelliklerini katacak kapsamlı bir güncelleme gelecek. Tabi Windows 10 gibi olmayacak ama ekosistem arasında çok büyük farklılıklar olmayacak.
  Fakat yeni bir tablet alırken, şimdilik Windows RT tabanlı bir cihaz almaya uzak durmak lazım gibi gözüküyor. Çünkü geleceğinin olmadığı açıkça ortaya çıktı.
   
 9. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  [​IMG]
  [h=1]Windows 10 ile Telefonlarda, Native FLAC Ses Formatı Desteği Olacak.[/h] Joe Belfiore, Windows 10 telefonlar hakkında yeni bilgiler vermeye devam ediyor.

  Geçtiğimiz hafta Microsoft‘un Seatlle’daki merkez karargahında yapılan

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

  toplantısında akıllı telefonlar için Windows 10 güncellemesiyle ilgili bazı önemli bilgiler paylaşılmıştı. Windows

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

  tanıtımı için düzenlemeden bu etkinlikte Windows 10

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

  sürümü hakkındaki yenilikler de yüzeysel olarak gösterilirken detaya girilmemişti. Microsoft Kurumsal Başkan Yardımcısı ve İşletim Sistemleri Grubu başkanı Joe Belfiore, tanıtım etkinliğinden sonra geçen bir hafta içinde zaman zaman twitter üzerinden kendisine yöneltilen sorulara verdiği cevaplarla de Windows Phone 10‘a dair önemli bilgileri de açıklamış oldu. Bu sorulardan biri ise Windows 10 güncellemesiyle akıllı telefonlarında FLAC Ses formatının desteklenmesi ile ilgiliydi.
  Bu soruya açık bir cevap veren Joe Belfiore, Windows 10 akıllı telefonlar ve küçük tabletler(8″ den küçük) için doğal FLAC Ses Formatı Desteği üzerinde çalıştıklarını ve bu desteği sağlayacaklarını belirtirken, bir parantez açarak fakat bu desteğin ilk yapılarda olmayacağını, ilerleyen güncellemelerde sisteme entegre edileceğini belirtti. Akıllı telefonlar için Windows 10 güncellemesi bu yıl yaz aylarında yayınlanmaya başlayacak. Fakat erken sürümlerde itibaren test etmek ve geliştirme sürecinde katkıda bulunmak isteyenler için Microsoft’un ön izleme programı Şubat ayında yayınlanacak.
   
 10. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  [​IMG]
  [h=1]Microsoft Windows Insider Programı Kayıtlı Kullanıcısı 2.2 Milyon Oldu![/h] Microsoft’un güncelleme ön izleme programında kayıtlar hızla artıyor.

  Geçtiğimiz hafta Çarşamba akşamı düzenlenen

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

  etkinliğinde Microsoft, Windows 10 güncellemesine ilişkin önemli bşr kaç tanıtım gerçekleştirdi. Kullanıcılardan gelen istekler doğrultusunda bir çok değişiklik yapılan ve yenilikler eklenen Windows 10 güncellemesi oldukça ilgi çekti. Windows 7 ve Windows 8.1 kullanıcıları için ilk bir yıl

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

  yükseltme imkanının da tanıtımının açıklanmasından sonra Windows 10 güncellemesine duyulan ilgi daha da arttı. Öyle ki Windows 10 Teknik Ön İzleme sürümünün yayınlandığı Eylül ayından bu yana 1.7 milyon kullanıcının kayıt olduğu Windows Insider Programına yeni kayıtlar hızla artmaya devam ediyor. Geçtiğimiz hafta yapılan tanıtımın ardından ilk üç günde 170 bin yeni kayıt yapılan Windows Insiders programında tanıtımdan sonra geçen ilk hafta sonunda 500 bin yeni kayıtlı kullanıcıyla toplam kullanıcı sayısı 2.2 Milyon kişiyi geçti. Windows 10 kararlı sürümünün bu yıl yaz aylarında sonra yayınlanması planlanırken, Cortana sesli asistan, Yenilenmiş Başlat menüsü ve daha bir çok özellikle ön izleme sürümünün bu hafta yayınlanacağı açıklandı.
   
 11. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  [​IMG]
  [h=1]Microsoft, Raspberry Pi 2’yi Ücretsiz Windows 10 Sürümüyle Destekleyecek![/h] Microsoft’tan Raspberry Pi 2 ile ilgili destek açıklaması geldi.

  Redmond merkezli

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

  ve

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

  devi Microsoft, tanıtımını gerçekleştirdiği Windows 10 sürümünün destek alanını genişletiyor. Microsoft’tan bugün Raspberry Pi 2‘nin de Windows 10 tarafından destekleneceği açıklaması geldi. Raspberry Pi Vakfı’nın düşük maliyetli ilk bilgisayarı, 2012 yılında ilk piyasaya çıktığı zaman kısa zamanda hit oldu ve yeni Raspberry Pi 2 şimdi daha güçlü bir

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

  ve iki katı kadar RAM ile güçlendirilerek kullanıcılarla buluşturuyor. Raspberry Pi üzerinde eski bir sürüm kullanımı veya hack yoluyla yükleme yapılması mümkün olmamıştı fakat Microsoft, Raspberry Pi 2 için resmi Windows 10 desteği sağlayacağını belirtti. Bu desteğin Windows 10’un hangi sürümünü destekleyeceği belli değil fakat Microsoft, bu yıldan sonra IOT için Windows Geliştirici Programı aracılığıyla üretici topluluğuna ücretsiz olarak dağıtım yapacağını açıkladı. Raspberry Pi 2 ve Microsoft’un ücretsiz Windows 10 kopyası fiyatlandırması henüz belli değil fakat bu yıl sonundan itibaren kullanıcıların 35$ karşılığında tam bir bilgisayara sahip olabileceği iddia ediliyor. Microsoft son olarak Windows 10 için bir tanıtım yapmış ve platformun, tabletler, bilgisayarlar ve telefonlarla birlikte Xbox üzerinde test edilebilir bir sürüme kavuştuğunu açıklamıştı. Bu yıl sonundan itibaren Windows 10 yüklü cihazların satışa çıkacağı açıklanırken bu cihazlara şimdiden Raspberry Pi 2 gibi minyatür bilgisayarlar da eklemiş oldu.
   
 12. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  [​IMG]
  Windows 10 Build 10049 Üzerinde Spartan Tarayıcıyı Test Ettik

  Microsoft’un yeni tarayıcısının özellikleri ve hızını test ettik.

  Geçtiğimiz hafta, Windows 10 Preview için Yapı 10049 sürüm numaralı yeni bir güncellemeWindows Insiders kullanıcıları için yayınlanmıştı. Bu yapı ile çok fazla yenilik gelmese de asıl önemli olan Spartan kod adlı tarayıcının ilk kez kullanıcılara açılmış olmasıydı.Windows 10 Preview Yapı 10049‘u yükledikten sonra ilk işimiz tabiki Spartan tarayıcıyı test etmek oldu. Öncelikle belirtmeniz gerekir ki İnternet Explorer‘a oranla web sayfalarını oldukça hızlı açabiliyorsunuz.Spartan Tarayıcının ara yüzü oldukça sade tasarlanmış. Fakat özellikler için aynı sadelikten kaçınılmış. Sayfada not alma ve bu notları mail veya sosyal ağlar üzerinden paylaşma ise oldukça güzel düşünülmüş bir özellik.Dikkatimizi çeken bir diğer özellik ise Spartan‘ın Cortana dijital sesli asistanla olan entegrasyonu. Bu entegrasyon sayesinde sesli arama yapabilirken, sayfada işaretlediğiniz kelime veya cümleleri Cortana ile arama yapabiliyorsunuz.Spartan Tarayıcının bu sürümü henüz eklenti desteğine sahip değil. O yüzden bu özelliği test edemedik. Fakat ilerleyen sürümlerde Google Chrome eklentileri dahil tam eklenti desteğine sahip olacağını belirtelim.Spartan Web tarayıcı şu anda varsayılan tarayıcı olarak gelmiyor. İnternet Explorer‘ı da kullanmaya devam edebilirsiniz. Fakat Windows 10 final sürümünde hem mobil cihazlar hem de bilgisayarlarda Spartan varsayılan tarayıcı olarak gelecek.Sonuç olarak henüz geliştirme aşamasındaki bir tarayıcı için Spartan tarayıcıyı oldukça başarılı bulduğumuzu belirtebiliriz. Webde gezinme için şu anki haliyle bile sorun çıkarmayan bir yapıda olan Spartan EdgeHTML görüntüleme motoru ile final sürümünde oldukça güzel alternatif bir tarayıcı olacak gibi görünüyor.
   
 13. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  Windows işletim sisteminin kitleselleşen ilk sürümü olarak kabul edilen Windows 3.0, 25 yılı geride bıraktı. 1990'da kullanıma sunulan işletim sisteminden nostaljik detaylar
  [​IMG]İlk sürümü 20 Kasım 1985 tarihinde yayınlanan Windows işletim sisteminin geniş kullanıcı kitlelerince benimsenen sürümü Windows 3.0, 25. yılını doldurdu. İlk Windows'tan yaklaşık 5 yıl sonra, 22 Mayıs 1990'da yayınlananWindows 3.0 sürümü PC'lere ön yüklü olarak gelen ilk Windows olmasıyla yaygınlaştı ve bugünkü konumunun temelleri belki de o tarihte atıldı. O dönemde de rakip Apple

  O dönemin gözdesi Apple'ın Machintosh işletim sistemine benzer görsel kullanıcı arayüzü ile beğenilen Windows 3.0 işletim sistemi Program Yönetisi, Not Defteri, Hesap Makinesi, Kaydedici gibi özelliklere sahipti. Microsoft uyumlu fareler ile çalışabilen Windows 3.0 için MS-DOS işletim sisteminin PC'de yüklü olması gerekiyordu.[​IMG]Sadece 384 KB bellek istiyorMinimum sistem özellikleriyle de dikkat çekenWindows 3.0 için Microsoft'un yayınladığı liste ise oldukça dikkat çekici. 8080 / 8088 ve daha hızlı işlemciler gerektiren işletim sisteminin çalışabilmesi için gereken bellek miktarı ise en az 384 KB olarak belirtilmiş. Windows 3.0'inihtiyaç duyduğu sabit disk alanı ise sadece 6 - 7 MB.
   
 14. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  Microsoft, Windows Server 2003 hizmetinin destek süresinin ne zaman biteceğini resmi olarak açıkladı.
  [​IMG]
  Redmond merkezli yazılım devi Microsoft, bir hizmetin daha kullanım ömrünü doldurduğu anlamına gelen resmi destek süresinin ne zaman biteceğini açıkladı. Bu kapsamda Windows Server 2003, 15 Temmuz 2015 tarihinden itibaren resmi destek süresinin sonuna geliyor.
  Windows Server 2003, 10 yıllık desteğin ardından emekliye ayrılıyor. Microsoft, Windows Server 2003 kullanmakta olan kurumlara acele etmeleri ve bir an önce yeni teknolojilere geçiş yapmalarını tavsiye ediyor. İki aydan kısa bir süre kalan destek kesim tarihinden sonra kurumsal riskler hızla artacağından kurumlara ait canlı sistemlerinbu tarihten önce Windows Server 2012 R2’ye geçiş yapmasıbüyük önem taşıyor.
  Yeni işletim sistemine geçiş yapılmadığı takdirde sistem, veri hırsızlığı ve yetkisiz işlemlerin yanı sıra veri merkezindeki diğer sistemlere karşı yapılabilecek barındırma saldırıları gibi tehlikelerle karşı karşıya kalabilir. Ayrıca, uygulamalar ve diğer yazılım ürünleri, Windows Server 2003 kaynaklı açıklar nedeniyle hatalı çalışabilir, bu durum da uygulamalara ait işlevlerin uzun süreliğine veya kalıcı olarak kaybına yol açabilir. Destek kesilmesine rağmen Windows Server 2003’ün kullanılmaya devam edilmesi, bazı kurumların yasal ve uyumluluk gereksinimlerini yerine getirememesine de neden olabilir.
  [h=4]Desteğin sona ermesi ne anlama geliyor?[/h]Desteğin sona ermesi 14 Temmuz 2015’den sonra güncellemelerin ve yamaların yayınlanmayacağı ve bu işletim sistemini çalıştıran sistemlerde güvenlik ve uyumluluk kaybı oluşabileceği anlamına geliyor. Windows Server 2003 sunucularını güncellemeyi erteleyenkurumlar, tüm BT altyapılarını risk altına sokabilir. 14 Temmuz sonrasında Windows Server 2003 kullanmaya devam eden kurumlar, önemli güvenlik riskleri ve uyumluluk sorunlarıyla karşılaşması halinde, yeni sisteme geçiş maliyetinden daha fazla zarara uğrayacaktır.
   
 15. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  Windows Server 2003 desteği sona eriyor. Peki sunucunuzu eski Windows Server sürümünden yeni Windows Server 2012 sürümüne nasıl geçireceğiz?


  [​IMG]Microsoft, 14 Temmuz 2015tarihinde Windows Server 2003için verdiği desteği sona erdiriyor. Dünyada ve Türkiye’de yıllardır pek çok kurumsal sistemi barındırmış olan işletim sistemi, artık emekliye ayrılıyor.
  ::

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !  Windows Server 2003’ün desteği sona eriyor!

  Desteğin sona ermesi, bu tarihten sonra güncellemelerin ve yamaların yayınlanmayacağı ve bu işletim sistemini çalıştıran sistemlerde güvenlik ve uyumluluk kaybı oluşabileceği anlamına geliyor.
  Kurumlar Windows Server 2003 sunucularını güncellemeyi ertelerse, tümBT altyapılarını risk altına sokmuş olurlar.
  Eski Windows Server sürümünden yeni sürüme geçiş!

  Peki Eski Windows Server sürümünden yeni sürüme nasıl geçeceğiz diye mi soruyorsunuz? Bu konuda Microsoft Virtual Academydevreye giriyor.
  5 modülden oluşan Eski Windows Server'dan Windows Server 2012 R2 ve Microsoft Azure'a Geçiş eğitimi, sonunda sınavla öğrendiklerinizi test etme imkanı da sunuyor. Eğitime katılmak için aşağıdaki linke tıklamanız yeterli.
  ::

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !  Veri Merkezini Modern Hale Getirin

  Konusunda uzman MVP Hakan Uzuner tarafından hazırlanan bu eğitimi izleyerek güncel veri merkezi yönetim araçlarını, depolama alaındaki gelişmeleri, sanallaştırılmış domain controller'lar için en iyi çözümleri ve günlük sunucu yönetim işinizi PowerShell ve Desired State Configuration ile nasıl kolaylaştırabileceğinizi öğrenin.
  ::

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

   
 16. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !


  [h=2]Microsoft, Windows 10’un RTM sürümü için ilk adayını bulmuşa benziyor, 10176 sürümü yakında imzalanabilir.[/h]Windows 10’un, aylar süren test aşamasından çıkmasına sayılı günler kaldı. Microsoft ise çoktan RTM sürümü için ilk adayını buldu. Yeni 10176 sürümü, bu Perşembe resmen imzalanabilir. İmzalandığı takdirde 10176, resmi olarak Windows 10’un RTM sürümü olarak dağıtılacak.
  10176 sürümü

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

  ‘de RTM adayı olarak listelendi ve Windows 10 için ilk RTM adayı böylelikle belli oldu. Eğer 10176 sürümü önümüzdeki günlerde gerçekleşecek olan testlerden geçerse, Microsoft tarafından resmen imzalanacak ve RTM statüsüne kavuşacak. Yani bu hafta sona ermeden Windows 10’un final sürümü belli olabilir.

  RTM ibaresi, kısaca ürünün kullanıma hazır olduğunu belirtir. Önceki Windows’larda RTM, işletim sisteminin nihai sürümü olarak sunulurdu. Ancak Microsoft’un izlediği Windows as a Service (WaaS) politikası, Windows 10’a sürekli yeni özellikler katacağı için, Windows 10’un RTM sürümü, sadece kullanılmaya hazır Windows sürümü niteliğinde olacak.
  Microsoft’un imzalama işlemi, kısaca RTM adaylarının kontrolden geçmesi ve sorunsuz sürümlerin çalışanların oylarıyla belirlenmesi adımlarından oluşuyor. Oyların çoğunluğunu alan sürüm, RTM seviyesine yükseliyor ve yeni bir sürüm numarasına kavuşuyor. Verilen yeni sürüm numarası da genelde hem 16, hem de 100 ile bölünebilen bir sayı olarak belirleniyor.
   
 17. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  [​IMG]
  Bedava Windows 10 için yolun sonu geliyor!


  Windows 7 ve 8 kullananların canını sıkan "Windows 10'u Alın" yakında tarihe karışacak!  [​IMG]Windows 10'a geçmeniz için ısrar eden kutucuklar, yakında tarihe karışacak. Firma, "Windows 10'u Alın" uygulamasını Windows 7 ve 8.1'li bilgisayarlardan kaldırma planlarını açıkladı.
  Firma, Windows 10'a ücretsiz yükseltme kampanyasının 29 Temmuz'da biteceğini bizlere

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

  . Yazılım devinin WinBeta'ya yaptığı bir açıklamada ise herkesin canını sıkan yükseltme uyarısının 29 Temmuz'dan sonra devre dışı kalacağı bilgisi verildi:
  "Detayları tamamlamak üzereyiz, ancak 29 Temmuz itibariyle Windows 10'a kolay yükseltmeye olanak tanıyan Windows 10'u Alın uygulaması, dünya çapındaki PC'lerde devre dışı bırakılacak ve yavaşça kaldırılmaya başlanacak. Windows 10'u Alın uygulamasının sunulması nasıl zaman aldıysa, onu geri çekmek de zaman alacak."
  Microsoft, ücretsiz yükseltme olanağını 29 Temmuz'da bitirmeyi planlıyor, ancak bu kararını değiştirmek için zamanı var. Firma, yükseltme uygulamasını kaldırmanın "zaman alacağını" söylüyor; buradan bazı kullanıcıların 29 Temmuz sonrasında da, bir süre için Windows 10'a yükseltme olanağının bulunacağı sonucu çıkarılabilir.
  [​IMG]
   

Sayfayı Paylaş