Windows 8 Testte!

Konu, 'Windows işletim sistemi' kısmında Mehmetkarahanlı tarafından paylaşıldı.

 1. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  [​IMG]

  Windows 8 Tüketici Önizleme incelemede!

  Windows 8'in Tüketici Önizleme sürümü, Geliştirici sürümüne göre hangi yenilikleri sunuyor?

  Windows 8'in Tüketici Önizleme sürümü dün resmen tanıtıldı ve indirmeye sunuldu. Yeni sürüm, Geliştirici Önizleme sürümüne birçok yenilik ve değişiklik getiriyor.

  Metro stili giriş ekranı beklendiği gibi yerinde duruyor, ancak Başlat düğmesini artık göremiyoruz. Masaüstü görünümünde ekranın sol alt köşesine tıkladığımızda Metro arayüzüne dönüş yapıyoruz. Windows'un uygulama mağazası Windows Store ise artık erişilebilir durumda. Ancak bunlar birçok değişikliğin sadece iki tanesi. Microsoft bu sürümde, Geliştirici Önizleme sürümüne kıyasla 100.000'in üzerinde "önemli değişiklik" olduğunu söylüyor.
  Windows Store'un açılması, bize gerçek Metro uygulamalarını da test etme imkanı sundu. Bunun dışında uygulamalar arasında geçiş ve arka planda gerçekleşen kopyalama, donanım desteği, güvenlik gibi alanlarda birçok geliştirme var.
  Windows'un bu sürümü final sürümde nasıl bir deneyim yaşayacağınızı size deneme şansı veriyor.

  Windows 8 Tüketici Önizleme testte
  Windows 8'i şu an sadece PC'lerde deneyebiliyoruz. ARM sürümünü indirip denememiz ise mümkün değil, zira buna uygun bir tablet veya cihaz henüz bulunmuyor. Ancak Windows 8,'in ARM sürümü PC'nizde gördüğünüze oldukça benzer bir biçimde çalışacak. Pil ömrü ve performans gibi konuları ise Windows 8'li bir tableti deneyebildiğimizde açıklığa kavuşturabileceğiz.
  Windows 8'i yüklerken Custom seçeneğini seçerek varolan Windows'unuz ile çift önyüklemeli (dual boot) olarak çalıştırmanız mümkün. Yükleme işleminde birkaç seçim ve anahtar kodunu girmekten başka çok şey yapmıyorsunuz. Yükleme tamamlandığında Windows Live hesabınıza oturum açarak hesabınızı bilgisayarlar arasında eşitlemeniz mümkün oluyor. Kurulum sonrasına tek rastladığımız sorun Nvidia GeForce 425M ekran kartımızın tanımaması ve dolayısıyla Windows 8'in düşük bir çözünürlükte açılması oldu. Ancak Nvidia sürücülerini yüklerek bu sorunun hemen üstesinden gelebildik.

  Metro içinde gezinmek artık daha kolay

  Metro arayüzü, öncekine göre çok farklı görünmüyor. Ancak e-posta, fotoğraflar, randevular, arkadaşlar gibi döşemeler onu oldukça canlı bir hale getiriyor. Döşemeler arasında kitaplıklarınızı da yerleştirebiliyorsunuz, ancak bunu Windows'un masaüstünden yapmanız gerekiyor.
  Dokunarak gezinmek oldukça kolay bir hale getirilmiş. Ekranın sağ tarafından parmağınızı kaydırarak yeni Charm çubuğunu açabiliyorsunuz. Charm çubuğu, Aarama, Paylaşma, Başlat, Aygıtlar ve Ayarlar düğmelerini içeriyor. Aynısını fareniz ile yapmanız da mümkün.
  Arama ise artık içeriğe duyarlı. Aramayı seçtiğinizde Internet Explorer'da iseniz, arama sonuçlarınız öncelikle Bing'den geliyor.
  Giriş ekranında parmağınızı aşağıdan yukarıya kaydırdığınızda Tüm Uygulamalar görünümüne hızla geçebiliyorsunuz. Burada uygulamalar gruplara ayrılmış olarak, alfabetik bir biçimde gösteriliyor ve oldukça iyi görünüyor.
  Metro arayüzünde sağa ve sola kaydırmayı farenizin çarkıyla veya alt tarafta bulunan kaydırma çubuğu yardımıyla yapıyorsunuz.
  Döşemeleri gruplar arasında taşırken, döşemeyi ekrana gelen dikey çubuğun üzerine sürüklediğinde yeni bir grup oluşturmuş oluyorsunuz. Döşemeniz, bu yeni grubun içerisine yerleşiyor.
  Uygulamalar arasında geçiş de artık çok daha kolay. Ekranın sol üst köşesinden istediğiniz uygulamaya geçmeniz veya uygulamayı yan pencerede göstermeniz hala mümkün. Ancak sonraki uygulama simgesi göründüğünde onu köşeye geri taşıyarak, dikey küçük resim listesini açabiliyorsunuz.

  Metro uygulamalarını kapatmak mümkün

  Metro uygulamalarını görev yöneticisine başvurmadan kapatmak da mümkün. Uygulamayı ekranın üst kısmından en aşağı tarafa sürükleyerek küçük bir kare haline gelmesini bekleyip bırakmanız yeterli. ALT+F4 kısayolu da aynı işlevi görüyor.
  Ekran klavyesinde yazmak ise artık daha kolay ve klavye tuşlarının dağılımı eskisinden daha iyi. Klavyenin boyutunu değiştirmeniz mümkün.
  Metro arayüzünün yeni uyarıları da oldukça iyi görünüyor. Sağ üst köşede beliren uyarılar, işinizi bölmeyecek bir konumda görünüyor. Örneğin bir USB belleği taktığınızda ne yapmak istediğiniz soruluyor ve bir dahaki sefere bu isteğiniz otomatik olarak gerçekleştiriliyor.

  Metro uygulamaları
  Tüketici Önizleme sürümü, e-posta, takvim, kişiler, mesajlaşma, fotoğraflar, sosyal ağlar, Bing Maps gibi temel uygulamalarla geliyor. Bu uygulamaların hepsi "önizleme" olarak adlandırılıyor ve Windows 8'in final sürümünde gelecek uygulamaları tam anlamıyla temsil etmiyor.
  Kişiler uygulaması, Windows Phone'dakine benziyor ve Windows'u bağlantılandırdığınız tüm hizmetleri birleştiriyor. Arkadaşlarınızın kişi detaylarına ve son güncellemelerine tek tek bakabiliyor, veya bağlı sosyal ağlarınızdaki güncellemelerin hepsine birden bakabiliyorsunuz.
  Posta uygulaması eskisinden daha iyi olsa da sadece Hotmail, Gmail ve Exchange hesaplarıyla çalışıyor. Hesaplar ve klasörler arasında geçiş yapmak kolay olsa da bir görüşme görünümü yok ve e-postaları işaretlemek veya istenmeyen olarak işaretlemek mümkün değil.
  Takvim uygulaması da temiz ve hoş bir arayüze sahip. Aylık, haftalık veya iki günlük görünümler arasında tercih yapıyorsunuz ve tüm takvimlerinizi bir arada gösteriyor. Randevularınızı hangi takvimde oluşturmak istediğinizi seçebiliyorsunuz.
  Mesajlaşma uygulaması ise PC ekranını iyi bir şekilde kullanarak Facebook ve Windows Live'da birkaç konuşmayı aynı anda gösterebiliyor. Bu sırada kişileriniz hakkındaki detayları da görebiliyor, diğer hizmetlerde neler yaptıklarını inceleyebiliyorsunuz. Şu an sadece metinle sohbet edebiliyorsunuz. Ses ve videolu sohbet henüz yok.
  Fotoğraflar uygulaması PC'nizde ve SkyDrive, Facebook, Flick gibi hizmetlerdeki fotoğraflarınıza göz atmanızı sağlıyor. Resimler arasında kayabiliyor, uzaklaşarak onları küçük resimler halinde görebiliyor, slayt gösterisi yapabiliyor ve kilit ekranı resmi olarak ayarlayabiliyorsunuz.

  Dosya seçici ve oyunlar

  SkyDrive uygulaması gelene dek dosyalarımızı otomatik olarak eşitleyemeyeceğiz. Ancak Metro uygulaması yoluyla hangi dosyalarınızı karşıya yüklemek istediğinizi seçebiliyorsunuz.
  SkyDrive gibi dosya seçmenizi isteyen ve Metro seçicisini kullanan uygulamalar, işi bazen kolaylaştırırken bazen zorlaştırıyor. Resimler klasörüne baktığınızda tüm klasörlerin bir klasör olarak göründüğünü fark ediyorsunuz. Bu ise çok sayıda resminiz varsa işinizi zorlaştırabiliyor.
  Windows 8 ile iki oyun geliyor. Pinball FX2 iyi görünse de açılış ekranlarında beklemek sıkıcı. Solitaire'nin temel sürümü ise farklı bir deste seçmenize izin vermiyor.
  Güncellenen IE10 Platform Preview'da kaydırmak ve yakınlaşmak/uzaklaşmak eskisinden daha akıcı. Ekranın herhangi bir yerine iki kez dokunarak yakınlaşmanız da mümkün oluyor. Ekranın sol tarafından ve sağ tarafından kaydırarak sayfalar arasında ileri ve geri gidebiliyorsunuz.

  Hesaplar ve uygulamalar
  Windows 8'de Windows Live hesabınızla oturum açtığınızda kişileriniz, takviminiz ve mesajlarınızı otomatik olarak almış oluyorsunuz. Facebook, Twitter, LinkedIn veya Flickr hesaplarınızı Windows Live ile bağladıysanız Windows 8, Facebook fotoğraflarınızı fotoğraflar uygulamasına ve Facebook arkadaşlarınızı Kişiler uygulamasına yerleştiriyor. Facebook sohbeti ise Mesajlaşma uygulamasında görüntüleniyor.
  Sonuç
  Tüketici Önizleme sürümü, Geliştirici Önizleme sürümüne göre çok büyük bir gelişme kaydediyor. Kullanımı daha rahat ve kolay, her şey daha yerli yerinde. Yeni sürümün performansı oldukça iyi ve kilitlenme, takılma gibi sorunlar yaşamadık. Arayüz ise çok daha kullanışlı. Tüketici Önizleme sürümü, Windows 8'in sadece dokunmatiklere özel bir işletim sistemi olmadığının da bir ispatı niteliğinde.
  Bununla birlikte Microsoft'un Windows 8'de ve Windows Live uygulamalarında yapması gereken geliştirmeler hala var.
   
 2. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  VirtualBox ile Windows 8′ i Kurma  [​IMG]

  [​IMG]


  Windows 8 için ilk codecs paketi yayınlandı. Win 8 codecs ile tüm video ve ses formatlarını sorunsuz oynatabilirsiniz..

  Windows 8 Codec 0 ücretsizdir… Codec’ ler çoğu kullanıcı için bir çok kez sorun olmuştur sürekli değişicen ve güncellenen video formatlar yüzünden farklı codec yüklemek zorunda kaldığımız durumlar oldu.. ve olmuştur.. Yeni nesil işletim sistemi Windows 8 için geliştirilen codec ile farklı codecler aramanıza gerek yok. Win8Codec içinde bulunduğu ses ve video codec paketi sayesinde tüm video ve ses türlerini çalıştırmada sorun yaşamayacaksınız.. Win8 Codec’ in kurulumu çok kolay kurulumdan sonra ise ayar yapmanıza gerek yok izlemek istediğiniz video Windows Media Player veya Media Center izleyebilirsiniz. Video izleme programları yüklediğiniz codec sayesinde bütün dosya türlerini tanıyacaktır.. Aşağıdaki dosya türlerini etkinleştirilmiş ve Windows 8 kodlayıcılarını yüklemesi tarafından desteklenir. amr | mpc | ofr | divx | mka | ape | flac | evo | flv | m4b | mkv | ogg | ogv | ogm | rmvb | xvid amr | mpc | OFR | divx | MKA | maymun | FLAC | evo | flv | m4b | mkv | ogg | ogv | ogm | rmvb | xvid


  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !


   
 3. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  [h=2]Yeni Vista, Windows 8 mi?[/h]
  [​IMG][​IMG]


  Windows 8'i arkadaşlarına önermiyorlar!

  Win 8'i kullananlar arasında yapılan bu araştırma, yeni bir "Vista faciasının" habercisi olabilir!

  Windows 8'in Metro arayüzü, işletim sisteminin en çok tartışılan yönlerinden. PCWorld'ün 2900 okuru arasında yaptığı bir ankette ise kullanıcıların yarısı Windows 8'i önermiyor.

  PCWorld'ün Windows 8'in Tüketici Önizleme sürümünü yükleyip deneyen 2900 kişi arasında yaptığı ankette yeni arayüzün eğlenceli ve yenilikçi olduğunu söyleyenler olduğu kadar, onu yerden yere vuranlar da var. Eleştiriler genellikle Başlat menüsünün eksikliğinden, daha çok tabletlere yönelik olduğundan, Windows 8'in "masaüstü arayüzü ile Metro arayüzü arasında kaldığından" bahsediyor. Bir kullanıcı ise Windows 8'in yeni bir Windows Vista vakası olduğunu söylüyor.
  Ankete katılanların yüzde 26.2'si Metro'yu tatmin edici bulmadıkları hakkındaki soruya "hiç tatmin edici değil" cevabını vermiş. Yüzde 23.2'si ise Metro için "çok tatmin edici" derken yarısından az bir bölümü "tatmin edici" cevabını vermiş.
  Windows 8'i genel olarak beğenenlerin oranı ise yüzde 52. "İşletim sistemini arkadaşınıza tavsiye eder miydiniz?" şeklindeki bir soruya ise katılımcıların yüzde 21.2'si "çok düşük olasılıkla" derken yüzde 50'den fazlası onu çok fazla tavsiye etmezmiş.​
   
 4. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  [​IMG]


  Windows 8'e yükseltmek için 4 neden!

  "Windows 8'e neden geçeyim ki" diyorsanız, işte size verebileceğimiz 1 değil, tam 4 cevap!

  Windows 8'in çıkacağı güne giderek yaklaşıyoruz. İşletim sisteminin "Tüketici Önizleme" sürümü, Microsoft tarafından herkese ücretsiz olarak sunuluyor ve şirket, onun tamamlanmamış sürümünü dahi yayınlamaktan çekinmiyor. Bu sürümü deneyenler ise genellikle işletim sisteminin bir önceki "Geliştirici Önizleme" sürümüne göre çok daha iyi olduğunu düşünüyorlar. Peki Windows 8'e geçmek için bir neden var mı? Bu sorunuz için dört cevabı aşağıda sıralıyoruz.
  1. Yeni Metro arayüzü: Windows 8'in ana ekranı, duvar kağıdı, kısayollar, Başlat menüsünden oluşan masaüstü yerine Metro arayüzü olarak adlandırılan ve "döşemelerden" oluşan bir arayüz sunuyor. Windows Phone'dan esinlenilen bu arayüz, tüm Microsoft ürünleri arasında tek bir arayüz meydana getirmeyi amaçlıyor.
  Metro, birçokları tarafından dokunmatiklere özel bir arayüzün masaüstünde kullanılması gerekçesiyle eleştiriliyor. Bununla birlikte basitliğe önem veren Metro arayüzünün önemli bir potansiyelinin olduğunu düşünüyoruz. Özellikle de bilgisayarlarla arası çok iyi olmayan, geniş bir kesim için.

  2. Sunucular için yeni bir dosya sistemi: Windows 8 Server (Windows 8'in sunuculara özel sürümü), NTFS yerine ReFS dosya sistemini kullanıyor. ReFS, Windows 8'in tüketici sürümünde bulunmayacak. ReFS'nin önemli özelliklerinden bir tanesi, birden fazla sabit diskin tek birim olarak görünebilmesini sağlayan sanal boşluk havuzu.
  3. Donanım desteği: Her yeni Windows ile beraber donanım desteğinin iyileşmesi beklenen bir durum. Ancak Windows 8, yenilenen iş parçacığı (thread) planlayıcısı sayesinde çok çekirdekli işlemcilerde daha verimli çalışacak.
  4. Kaynaklar ve ARM: Windows 8'in sistem gereksinimleri hemen hemen Windows 7'ninki gibi olacak ve sistem kaynaklarına aç bir işletim sistemi olmayacak. Microsoft'un Windows 8'i tabletlerde ve netbook'larda hızlı çalıştırabilmek için tüm gücüyle çalıştığı biliniyor.
   
 5. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  [h=2]En iyi Windows 8 uygulamaları![/h]
  [​IMG][​IMG]


  Windows 8'in en iyi "Metro uygulamalarını" seçtik... İşte Windows'un yeni yıldızları...

  Windows 8'in Tüketici Önizleme sürümü pırıl pırıl görünen Metro arayüzünün yanında Windows Store ile uygulama indirmemize de izin veriyor. Mağazada henüz çok sayıda uygulama bulunmuyor, şu an belki 100 uygulama dahi yok. Ancak işin en iyi tarafı, önizleme süresince tüm uygulamaların bedava olması.

  İşte Windows 8 uygulamaları arasında dikkatimizi çeken en iyi uygulamalar:
  Ashampoo ImageFX: Fotoraflar üzerinde oynamak, onlara efektler uygulayarak daha çekici görünmelerini sağlamak Ashampoo ImageFX ile çok kolay.
  Grandtophone: Windows 8 cihazınızı bir müzik enstrumanına dönüştüren bu uygulama, özellikle dokunmatik cihazlarda çok iyi çalışıyor.
  Vimeo: Video sitesi Vimeo'nun videoları her zaman yüksek kalitede.

  Verimlilik
  Evernote: Popüler not alma uygulamasının Windows 8 sürümü de mevcut. Uygulama ile notlar yazabiliyor, notlar arasında arama yapabiliyor, notları paylaşabiliyor ve daha fazlasını yapabiliyorsunuz.
  Elements Weather Forecast: Uygulama ile 7 günlük, 3-6 saatlik hava tahminleri alabiliyor, uygulamaya gitmek zorunda kalmadan hava durumunu takip edebiliyorsunuz.
  Oyunlar
  Pirates Love Daisies: Orijinal olarak HTML5'de geliştirilen oyun, bağımlılık yapan bir kule savunma oyunu.
  Cut the Rope: Halatları doğru sırayla ve doğru zamanda keserek Om Nom'u beslemelisiniz. Oldukça bağımlılık yapıcı bir oyun.
  Wordament: Oyun karşınıza bir ızgara üzerinde dizili harfler getiriyor. Yapmanız gereken harfler arasında bitişik olan kelimeleri bulmak. Oyun, çevrimiçi olarak da oynanabiliyor.​
   

Sayfayı Paylaş