Windows 8 ISO'nuzu yapın!

Konu, 'Windows işletim sistemi' kısmında Mehmetkarahanlı tarafından paylaşıldı.

 1. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  [h=1]Windows 8 ISO'nuzu yapın![/h][h=2][/h][​IMG]Kendi Windows 8 ISO'nuzu hazırlayın!
  Windows 8 kurulumunu özelleştirip sizi uğraştırmadan yüklenen bir ISO hazırlamanın yolu içeride!

  Windows'u yeniden yüklemeyi sıkıcı hale getiren, sadece birkaç tuşa basmak için başında beklemek zorunda olmamız. Windows 8 sadece birkaç dakikada kuruluyor, ama yine de kullanıcı sözleşmesini kabul etmek, 25 haneli seri numarayı girmek ve yükleme bittikten sonra Windows güncellemelerini yüklemek zorundasınız. Bu süreçten bizim gibi siz de sıkılıyorsanız, Windows 8 yükleme sürecini optimize edebilir, bu tür duraklamaları ortadan kaldırabilirsiniz.

  Hazırlık

  Başlamadan önce, birkaç malzemeye ihtiyacınız olacak:

  - Çalışan bir Windows 8 veya 8.1 kurulumu
  - 1. yol: Windows 8 veya 8.1 ISO dosyası (ne yazık ki Microsoft'un kendi indirilebilir Windows 8.1 ISO dosyası işe yaramıyor)
  - 2. yol: Bir Windows 8 veya 8.1 kurulum diskinden dosyaları bilgisayarınıza kopyalayın.
  -

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

  (yükleyin)
  -

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

  (WAIK toolbox'ın nereye kaydedildiğini unutmayın)
  -

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

  (yükleyin)
  -

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

  (nereye kaydedildiğini unutmayın)
  -

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

  (yükleyin)

  Kullanacağınız asıl program WinReducer, ama diğerlerini de hazırlayıp yüklemediğiniz sürece işe yaramaz.


  WinReducer 8.1'i hazırlamak

  [​IMG]
  WinReducer'i ilk çalıştırdığınızda, büyük ihtimalle bir hata mesajı gösterip sizi ayarlara yönlendirecek.

  Konfigürasyon penceresinde, WinReducer için gerekli olan tüm yazılımların algılandığından emin olmalısınız. Yazılımın ismini seçip dosyanın yerini gösterebilirsiniz. 7 zip için iki ayrı dosya göstermeniz gerektiğini unutmayın. Bunların ikisi de aynı klasördeler. Her şey tamamlandığında konfigürasyon penceresi yukarıdaki resimdeki gibi görünmeli.
  [​IMG]
  Ayarlamaları başarılı bir şekilde yaptıktan sonra, Hoşgeldiniz ekranı ile karşılaşacaksınız.

  Burada Options'dan, güncellemeleri kontrol edebilir, konfigürasyon penceresine geri dönebilir veya Windows temanızı değiştirebilirsiniz.

  Start'tan, çıkarttığınız bir klasörden Windows 8.1'i açabilir, bir ISO'yu çıkarabilir, Tools'tan Windows güncellemelerini indirebilir, bir ISO dosyası veya ön yükleme USB'si hazırlayabilir, ve Preset Editor'u çalıştırabilirsiniz. Şimdi adım adım yapacağımız şeylere devam edelim.

  Şunları sırasıyla yapmalısınız: Start > Tools > Updates, buradan sürümünüze göre x86 (32-bit) veya x64 (64-bit) Windows güncelleme paketini seçin, sonra Update'e basın ve indirmek istediğiniz güncellemeleri seçin.

  1. yol: Bu bittiğinde, pencereyi kapatıp Start > ISO'dan Windows 8.1 ISO'nuzu çıkarmak için seçin, böylelikle WinReducer onu özelleştirebilecek. Bu işlem biraz vakit alabilir.

  Eğer "You are trying to use an unsupported Windows 8.x Upgrade DVD" gibi bir hata alırsanız, devam edemezsiniz. Yeniden deneyin, başka bir ISO deneyin, ya da başka bir yol deneyin.

  ISO dosyanız çıkarıldığında, Preset Editor kendiliğinden açılmalı.

  2. yol: Alternatif olarak, orijinal kurulum DVD'nizdeki yükleme dosyalarını bilgisayarınıza kopyalayıp, sonra Start > Folder'dan çıkarılmış dosyaların bulunduğu klasörü seçip, Mount'a tıklayabilirsiniz. Böyle yaptığınızda dosyalar Extract klasörüne kopyalanacak ve Preset Editor karşınıza gelecek.


  Ayarlar

  [​IMG]
  Preset Editor'ü elle de açabilirsiniz. Bunun için Start > Tools > Preset Editor'e gidin ve Launch'u tıklayın. İşte burada Windows 8.1'i istediğiniz kadar özelleştirebilirsiniz. Özellikleri ve servisleri silebilir, görünüşü değiştirebilir, ve başında kimse olmadan yüklenebilen kuruluma ayarlayabilirsiniz.

  Ama ilk önce, daha önce indirdiğiniz güncellemeleri ilave etmelisiniz. System > Integration'dan indirme klasörünüzü seçin. Aynı şeyi sürücüler ve .NET Framework için de yapabilirsiniz.

  Üçüncü parti yazılımları da katmak ve yüklenmelerini otomatikleştirmek için, bir OEM klasörü oluşturup WinRecucer'in bunu ISO'nuza eklemesini sağlayabilirsiniz. Bunun için System > WinReducer Post Installation kısmına bakın. Bunun tam olarak nasıl yapılacağı ise bu yazının konusunun dışında kalıyor.

  Unattended (başıboş) yüklenmeyi de hazırlamayı unutmayın.

  Bittiğinde, bu ayarları gelecekteki bir ISO için tekrar kullanmak üzere saklayabilirsiniz. Start'tan Save'i tıklamanız yeterli. Buradan önceden kaydettiğiniz bir preset dosyasını da açabilirsiniz.


  [​IMG]
  Ayarlarınızı Windows kurulum ISO'nuza uygulamak için, Finish'e gidin ve Apply'a tıklayın.

  WinReducer sizi ISO File Creator'a yönlendirecek, buradan özelleştirilmiş Windows kurulumunuzu WIM veya ISO dosyası olarak kaydedebilirsiniz.

  Save'i tıklayın, bittiğinde ISO dosyasını klasöründen alabilirsiniz.

  Ön yükleme DVD'si oluşturun
  Özelleştirilmiş ISO'nuzu kurulum yapabilecek bir araç haline getirmek için, bir ön yükleme DVD'si oluşturmanız lazım.

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

  gibi bir DVD yazma programı ile boş bir DVD'ye yazabilirsiniz. Hata ihtimalini düşürmek için 2x gibi çok düşük bir hızı tercih etmelisiniz. Doğrulama ayarını seçmeniz de hatalara karşı ikinci bir önlem olarak önemli. Artık Windows 8.1 kurulum DVD'nizi test edebilirsiniz.

   

Sayfayı Paylaş