Windows 10’un Merakla Beklediğimiz 10 Yeni Özelliği

Konu, 'Windows işletim sistemi' kısmında Mehmetkarahanlı tarafından paylaşıldı.

 1. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !


  [h=2]Windows 10’un nihai sürümünün yayınlanmasına bir hafta kaldı. Biz de yeni işletim sisteminde bizi heyecanlandıran en önemli özellikleri listeledik.[/h]Microsoft’un en yeni işletim sistemi, sayılı günler içinde bizimle buluşacak. Microsoft’un şu an RTM sürümünü belirlemeye çalıştığı Windows 10’un dağıtımına 29 Temmuz’da başlanacak. Her bilgisayar kullanıcısı gibi biz de Windows 10’un nihai sürümünü heyecanla bekliyoruz. Microsoft’un geçtiğimiz 6 ay içinde yaptığı tanıtımlar sayesinde işletim sisteminin neler sunacağını artık biliyoruz ve öğrendiğimiz bazı özellikler bizi fazlasıyla heyecanlandırıyor.
  [h=3]DirectX 12[/h]

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !


  Microsoft, Windows 10 ile birlikte PC oyuncularının gönlünü kazanmaya kararlı. Xbox markasının başı Phil Spencer, Microsoft’un tanıtım turunun her ayağında bulundu ve Windows 10’un oyun özelliklerini tanıttı. Kısmi Xbox entegrasyonu, bazı Xbox oyunlarının PC’ye gelmesi gibi ufak duyuruları bir kenara bırakırsak, Windows 10’un oyunculara sunacağı en önemli yenilik DirectX 12.
  Hem çoklu çekirdek kullanımının önü açarak gelişen grafik teknolojisinin yaşattığı darboğazları ortadan kaldıracak, hem de geliştiricilere görsel anlamda çok daha fazla imkan sunacak olan DirectX 12, PC oyuncularının sistemlerini Windows 10’a yükseltmesi için tek başına yeterli bir etken.
  [h=3]Yeni Başlat menüsü[/h]

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !


  Windows 8 ve 8.1’in en çok eleştirilen noktası Başlat menüsünün yokluğuydu. Her ne kadar biz Başlat menüsünün eksikliğini hissetmesek de, ciddi miktarda kullanıcı bu sebeple Windows 8 ailesine bilenmiş durumda. Microsoft da Windows 7’de ısrar eden kullanıcıları yeni işletim sistemine kazandırmak için Başlat menüsünü geri getirmiş durumda.
  Yeni Başlat menüsü, klasik Başlat ile Windows 8’in Modern arayüzünün harmanlanmasıyla oluşturulmuş. Bu sayede klasik Başlat menüsünün tanıdık tecrübesi ile Windows 8 ile geçiş yaptığımız Modern tasarım ortak bir potada eritildi.
  [h=3]Cortana[/h]

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !


  İlk olarak popüler Xbox serisi Halo’da, ardından da Windows Phone telefonlarımızda karşımıza çıkan asistanımız Cortana, Windows 10 ile birlikte bilgisayarlarımıza konuk oluyor. Microsoft, sesli asistanına o kadar güveniyor ki Windows 10’un çıkışının ardından pek çok dizüstü bilgisayarda dahili Cortana tuşunu göreceğiz.
  Her ne kadar şimdilik ülkemize kapalı olsa da Cortana gibi başarılı bir sesli asistanın masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarımıza gelecek olması oldukça sevindirici.
  [h=3]Yeni Bildirim Merkezi[/h]

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !


  Windows işletim sisteminin yıllardır çektiği bildirim sıkıntısı Windows 10 ile birlikte sonunda giderilecek. Bildirimlerin gösterildiği bu merkez ile gelen mesajlara doğrudan cevap verebilecek ve sosyal ağ bildirimlerini tek bir çatı altında görebileceğiz. Üstelik yeni bildirim merkezi, Windows 10 Mobile ile eş zamanlı bir şekilde çalışacak.
  [h=3]Continuum[/h]

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !


  Windows 10’u mobil teknolojilerle buluşturan en önemli özellik olan Continuum, her Windows Phone kullanıcısının heyecanla beklemesi gereken bir özellik. Windows 10 ve Windows 10 Mobile’in çıkışı ile birlikte uyumlu Windows Phone cihazları, kablosuz klavye ve fare ile masaüstü modunda çalıştırabileceğiz. Özellikle iş dünyasına yönelik tasarlanan bu özellik, standart kullanıcıların da oldukça işine yarayabilir.
   
 2. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  [h=3]Çok Platform, Tek İşletim Sistemi[/h]

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !


  Microsoft’un en yeni Windows’u, sadece masaüstü ve dizüstü sistemlere uğramayacak. Mobil cihazlardan Xbox’a geniş bir ürün yelpazesinde kullanılacak olan Windows 10, geliştiricilere tek bir uygulamayı bütün Windows 10 cihazlarda çalıştırabilme imkanı sunacak. Örneğin Windows 10’un masaüstü sürümü için geliştirilen bir uygulama, işlevsellik düzenlemelerinin dışında herhangi bir müdahaleye gerek kalmadan Windows 10 Mobile için uyarlanabilecek.
  [h=3]Sanal Masaüstü[/h]

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !


  Uzun süredir Windows platformunda olması istenen sanal masaüstü desteği, Windows 10 ile birlikte nihayet Windows kullanıcılarına sunulacak. Kullanıcı deneyimi açısından yeni Windows sürümünün en önemli özelliklerinden biri olan sanal masaüstü sayesinde kullanıcılar, pencere grupları oluşturup bu gruplar arasında geçiş yapabilecek.
  Hali hazırda kullandığınız masaüstünde dört tane iş ile ilgili pencere mi var? Yeni bir masaüstü oluşturup video veya müzik oynatıcısını açabilir, dilediğiniz zaman bu gruplar arasında geçiş yapabilirsiniz.
  [h=3]Dört Köşeli Yaslama[/h][h=3][​IMG][/h]Pencereleri ekranın kenarlarına yaslama, bir süredir Windows işletim sistemlerinde kullanılabilen bir özellik. Windows 10 ile birlikte Microsoft bu özelliği geliştirdi ve artık kullanıcılar ekranı dörde bölüp dört farklı pencereyi aynı anda görebiliyor. Üstelik yaslama işlemi hiç olmadığı kadar kolaylaştırılmış durumda. Bir pencereyi yasladığınızda açık olan diğer pencereler hemen boşlukta beliriyor ve tek tuşla geri kalan alanlar doldurulabiliyor.
  [h=3]Microsoft Edge[/h]

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !


  Internet Explorer pek popüler bir web tarayıcısı sayılmaz. Uzun süredir kullanıcılar arasında şaka malzemesi haline gelen köklü tarayıcı, tahtını Google Chrome’a kaptırdıktan sonra sürekli bir düşüş halindeydi. Microsoft da görünüşe göre IE’den umudu kesmiş ki, Windows 10 ile birlikte yeni nesil tarayıcısı Microsoft Edge’i sundu.
  İlk olarak Project Spartan kod adıyla karşımıza çıkan Edge; yeni render motoru, stylus desteği ve eklentileriyle günümüz teknolojisine yakışan bir tarayıcı olarak karşımıza çıkıyor.
  [h=3]Xbox Dünyası[/h]

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !


  Pek çok oyuncu için DirectX 12, Windows 10’a yükseltmek için yeterli bir sebep olabilir. Ancak gözden kaçmaması gereken bir diğer Windows özelliği ise yenilenen Xbox uygulamasıdır. Yeni Xbox uygulaması sayesinde Xbox kullanıcıları oyunlarını PC üzerinde oynayabilecek. Xbox sahibi olmayan PC kullanıcıları ise dahili video kayıt teknolojisi ile Xbox uygulamasından faydalanabilecek.
   
 3. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  Windows 10 dağıtımı başladı! Windows 10 kurulumu ve yenilikler

  Microsoft, Windows 10 işletim sistemini dağıtmaya başladı. Windows 10'u nasıl yüklerim? Windows 10 ile gelen yenilikler ve tanıtım

  [​IMG]
  Microsoft’un son yıllardaki en büyük projelerinden biri olan Windows 10 işletim sisteminin beklenen dağıtım tarihi nihayet geldi çattı. Microsoft, 29 Temmuz (bugün) itibariyle yeni yazılımın dağıtım işlemini başlattı. Windows 10 işletim sistemi ülkemiz kullanıcıları tarafından saat 07.00’dan itibaren yüklenebilecek.
  Windows 7 ve Windows 8.1 işletim sistemlerine sahip kullanıcıların yükseltme yapabileceği Windows 10 için kullanıcıların rezervasyon yaptırmaları gerekiyor. Microsoft bir süredir rezervasyon için kullanıcılara iletiler göndermekte. Bilgisayarınızın sağ alt kısmında alt bölümdeki rezervasyon simgesiyle karşılaşmış olmanız gerekiyor. Eğer bu simgeyle henüz karşılaşmadıysanız yapmanız gerekenler çok basit.
  Konuya ilişkin daha fazla detaya Microsoft’un

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

  resmi sayfadan ulaşabilirsiniz.
  [​IMG]

  Windows 10'u rezerve edin
  *Eğer henüz rezerve etmediyseniz öncelikle Windows 10' u rezerve edin. Uygulamayı bulmak için:
  *Başlamak için görev çubuğunun sağ ucundaki küçük Windows simgesine tıklayın.
  *Uygulama penceresinde "Ücretsiz yükseltmenizi rezerve edin" öğesine tıklayın.
  *Bu rezervasyon için bir onay almak istiyorsanız e-posta adresinizi girin.
  Rezervasyonunuzu yapmanızın ardından Windows 10 kullanıma sunulduğunda (29 Temmuz) bilgisayarına inecektir. Ancak güncelleme kademeli olarak dağıtılıyor ve sıranın size gelmesi birkaç günü bulabilir. Eğer lisanlı bir kullanıcıysanız Windows 10 yükseltme işlemini bir yıl içerisinde dilediğiniz zamanda (29 Temmuz 2016 tarihine kadar) gerçekleştirebilirsiniz. Ancak burada önemli bir ayrıntıyı hatırlatalım; Windows 10 ilk bir yıl için ücretsiz olacak. Bir yıldan sonra lisanslı bir kullanıcı olsanız bile yükseltme için ücret ödemek zorunda kalacaksınız
  .[​IMG]

  Sistem Gereksinimleri

  Bilgisayarınız ya da tabletinizde Windows 10'a yükseltme gerçekleştirmek istiyorsanız aşağıdakiler gereklidir:


  [​IMG]  • En yeni işletim sistemi: En son sürüme sahip olduğunuzdan emin olun; Windows 7 SP1 ya da Windows 8.1 Update.
  • İşlemci: 1 gigahertz (GHz) veya daha hızlı işlemci ya da SoC
  • RAM: 32-bit için 1 gigabayt (GB) veya 64-bit için 2 GB
  • Sabit disk alanı: 32-bit işletim sistemi için 16 GB 64-bit işletim sistemi için 20 GB
  • Grafik kartı: WDDM 1.0 sürücü ile DirectX 9 ya da sonrası
  • Ekran: 1024x600

  Windows 7 ve Windows 8.1 kullanıcılarının geçiş yapabilcekleri Windows 10 sürümleri;


  [​IMG]


  Windows 10 ile gelen yenilikler
  1.Cortana: Microsoft’un Windows Phone ekosisteminde kullandığı sesli asistan hizmeti Cortana, Windows 10’la birlikte artık masaüstünde kullanılabilecek. Ülkemiz kullanıcıları ilk aşamada sesli asistan hizmetinden yararlanamayacak.
  2.Microsoft’un yeni Tarayıcısı Microsoft Edge: Microsoft’un Windows 10’a dahil ettiği yeni nesil tarayıcı Microsoft Edge, Internet Explorer’ın kötü hatıralarını sonlandıracaktır. Cortana entegrasyonu sağlayan tarayıcıyla web sitelerinde gezinirken not almak mümkün. Microsoft Edge’de kullanıcıların çevrimdışıyken bile yararlanabilecekleri okuma modu bulunuyor. Yeni nesil tarayıcı ayrıca güvenlik özellikleriyle dikkat çekiyor.
  3. Xbox Live ve yeni Xbox oyunları Windows 10’da: Microsoft, Windows 10’la birlikte oyun tutkunlarını da memnun ediyor. XBox Live ve yeni XBox uygulamaları da Windows 10 ile uyumlu olacak. Anlayacağınız oyunseverler Windows 10 üzerinden XBox Live ve yeni XBox oyunlarına erişebilecek. Kullanıcılar ayrıca Game DVR özelliği sayesinde oyunda diledikleri anı kaydedebilecek.
  4.Microsoft Hello: Microsoft’un Windows 10 işletim sisteminde üzerinde en çok durduğu konulardan biri de güvenlik. Yazılım devi Windows 10 ile birlikte cihazların daha güvenli olacağı ve çok çeşitli güvenlik doğrulama araçlarının yer alacağını daha önce açıklamıştı. Bu noktada Windows 10’ın giriş ekranında çok çeşitli güvenli doğrulama araçlarının (parmak izi, göz irisi, yüz tanıma) yer aldığı Windows Hello’yu duyurdu.
  5. Microsoft Groove: Windows 10 ile birlikte Xbox Müzik’in yerini Groove Music alacak. Groove Music Windows 10 yayınlanır yayınlanmaz yeni sisteminin bir parçası olarak hizmet vermeye başlayacak. Groove Music sade ve kullanımı kolay bir arayüzü beraberinde getiriyor. Klavye, fare ve dokunmatik ekranla kontrol edilen müzik hizmetinde 40 milyonu aşkın şarkı yer alıyor.
  Groove Music’et şarkının yanı sıra film ve dizi hizmeti de bulunacak. Hizmet, Windows Phone işletim sitemiyle çalışan cihazlarla senkronize olabiliyor. Bu sayede bilgisayarda başlatılan bir içerik telefon ya da tablet üzerinden devam ettirilebilecek. Groove Music ayrıca OneDrive bulut hizmetiyle de senkronize olabilecek. Özel aboneli fiyatları aylık 9.99 dolar, yıllık ise 99 dolar açıklanan Groove Music, Windows 10 sonrası Windows Phone cihazlar, Xbox, Android ve iOS için yayınlanacak. Xbox Music aboneliği bulunanlar Groove Music sonrası da hizmetten yararlanmayı sürdürecek
  6. Dilediğiniz Office uygulamasını satın alın: Office uygulamalar Windows 10 işletim sistemiyle birlikte dokunmatik kontrolleri kavuşuyor. Kullanıcılar artık fare ve klavye olmadan da Office uygulamaları üzerinde düzenlemeler yapabilecek. Üstelik Windows 10’da tüm Office paketini satın almak zorunda değilsiniz. Yani hiç kullanmayacağını Excel ya da PowerPoint uygulamaları için ekstra para ödenmeyecek.
  7. 2'si 1 arada cihazlar: ikisi bir arada cihazlar her geçen gün daha fazla benimseniyor. Süreklilik (Continuum) modu özelliği sayesinde 2’si 1 arada (hibrid) cihazlarda, klavye-fare-dokunmatik geçişler kolayca yapabilecek.7
  8.Windows Store: Windows 10’un platformları birleştiren bir diğer gücü Windows Store (Windows Mağaza) olacak. Windows 10 ve Windows 10 Mobile kullanıcılarının ortak yararlanacağı uygulama mağazasında uygulama kurulumu ve kaldırma işlemi her zamankinden daha kolay olacak. Tasarımı değişen uygulama mağazasına Müzik bölümünü de ekleyen Microsoft ayrıca uygulama satın alımı esnasında çok çeşitli ödeme seçenekleri sunuyor.
  9. Universal uygulamalar: Microsoft, Windows 10’la birlikte masaüstü ve mobil platformları birleştirmek istiyor. Ortak uygulama mağazası bu gelişmenin önemli ayaklarının birini oluşturuyor. Bir diğer önemli detay ise Universal uygulamalar. Windows 10’da yer alan Universal uygulamalar hem masaüstü hem de mobil platformlarda aynı deneyimi sunacak. Şimdilik Word, Excel, PowerPoint, OneNote ve Outlook, Universal uygulamaların başını çekiyor. Microsoft’un Windows 10 için yayınlayacağı güncellemelerle Universal uygulamalar zamanla artacak.
  10. OneDrive artık daha gelişmiş: Windows 10 ile birlikte değişimden nasibini alan uygulamalardan biri de OneDrive olacak. Arayüzü değişen OneDrive, Windows kullanıcılarına 15GB ücretsiz depolama sunuyor. Office 365 aboneleri ise sınırsız depolama alanından yararlanabiliyor. Windows 10 kullanıcıları artık masaüstüden hazırladıkları bir belge ya da dökümanı OneDrive’a atarak mobil cihazlar üzerinden (Android ve İos dahil) aynı işlemi sürdürebilecekler.
  11. Diğer yenilikler: Yukarıda sıraladığımız yeniliklerin yanında yenilenen başlat menüsü ve yeniden boyutlandırılabilir kutucular, seçilebilir güncellemeler, Windows Defender (Microsoft’a göre Windows 10 en güvenli Windows sürümü), Snap-Assist ve çoklu masaüstü kullanımı, HoloLens ile Holografik deneyimi, Yeni Microsoft Surface Hub ve başlat çubuğunda Universal aramalar Microsoft’un Winodws 10’a dahil ettiği diğer yenilikler oldu.
  [​IMG]  [​IMG]
   
 4. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  Microsoft'un beklenen güncellemesi Windows 10 yayınlandı. Peki, Windows 10'u yükleyip beğenmeyenler ne yapacak? Windows 10'dan formatsız geri dönüş rehberi

  [​IMG]
  [​IMG]
  Microsoft
  , merakla beklenen Windows 10 güncellemesini dün Türkiye saati ile 07:00’dan itibaren kademeli olarak sunmaya başladı. Türkiye kullanıcılarının büyük bir bölümü Windows 10 güncellemesini yüklerken, bazı kullanıcılar ise rezerve işlemini ya geç yaptırdığı ya da yaptırmadığı için Windows 10’u yükleyemedi. 60 saat içerisinde herkese sunulacak olanWindows 10; yeni arayüzü, performans iyileştirmeleri ve yeni özellikleri ilebüyük beğeni topladı.

  Windows 10 güncellemesini yükleyen kullanıcıların büyük bir bölümü memnun kaldığını dile getiriyor. Ancak azımsanmayacak ölçüdeki bazı kullanıcılar Windows 10’dan şikayet ediyor. Windows 10’da özellikle başlangıç ekranında uzun bekleme süresi, uygulama uyumsuzluğu, fontlarda bozulmalar, dosya simgelerinin görünmemesi gibi bazı sorunlar meydana gelebiliyor.
  Microsoft, sorunlar ile karşılaşılabileceğini düşündüğünden veya kullanıcıların yeni tasarımı beğenmeme olasılığını göz önünde bulundurarak Windows 10’dan geri dönüş aracını sisteme entegre etti. Peki, Windows 10’dan geri dönüş nasıl olacak? Windows 10’dan formatsız geri dönmek mümkün mü? İşte bu soruları sizler için hazırladığımızWindows 10 Geri Dönüş rehberimizde cevaplıyoruz.
  [​IMG]


  [​IMG]

  Adım Adım Windows 10 Geri Dönüş!

  1. Adım: Başlat menüsüne tıklayın daha sonra karşınıza çıkan ekrandan “Ayarlar” sekmesine tıklayın.
  2. Adım: Ayalar menüsünde “Güncelleştirme ve güvenlik” seçeneğine tıklayın.


  [​IMG]

  3. Adım: Güncelleştirme ve güvenlik bölümünde sağ tarafta bulunan “Kurtarma” seçeneğine tıklayın.


  [​IMG]

  4. Adım: Kurtarma seçeneğinde Windows 10’a yükseltmeden bir önceki işletim sisteminiz yer alacak. Bu Windows 7, Windows 8 veyaWindows 8.1olabilir. Bu bölümde Windows 8.1’e geri dön opsiyonu altındaki “Başlarken” seçeneğine tıklayın.
  5. Adım: Eğer Windows.old (Önceki Windows yüklemesi) klasörünüsilmediyseniz geri dönüş işlemi başlayacak. Eğer Windows.old klasörünü sildiyseniz maalesef formatsız geri dönüş yapamıyorsunuz.
  6. Adım:Başlarken” seçeneğine tıkladıktan sonra “Neden Eski Sürüme Geri Dönüyorsunuz?” anketi ile karşılaşacaksınız. Bu anketi doldurup “İleri” seçeneğine tıklayın.


  [​IMG]

  7. Adım: Son adımda Windows 10 geri dönme işlemini isteğinize uygun sıfırlama ayalarını seçerek başlatabilirsiniz.


  [​IMG]

  Windows 10'dan geri dönmek için sadece 1 ayınızın olduğunu belirtelim. Eğer 1 aydan sonra Windows 10'dan geri dönmek isterseniz format atmanız gerekecek.
  [​IMG]
   
 5. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  15

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !


  [h=2]Windows 10 çıkması ile birlikte kullanıcıların yapması gereken en önemli şey, yeni özellikleri sonuna kadar keşfetmek![/h] Microsoft’un en yeni işletim sistemi sonunda çıktı ve kullanıcılar günlerdir Windows 10’a geçmekle uğraşıyor. Başarılı bir şekilde yeni işletim sistemine geçiş yapabilen kullanıcılar Windows 10’un sırlarını keşfetmeye başladı bile. Peki daha önce Windows 10 kullanmamış bir kullanıcı yeni işletim sisteminde neler yapabilir? Bu sorunun cevabını, Windows 10’un sunduğu yenilikler ile cevaplıyoruz.
  [h=3]Yenilemiş Windows uygulamaları[/h] Windows 8 ile birlikte hayatımıza giren Posta, Takvim, Fotoğraflar gibi Windows uygulamaları pek çok kullanıcı tarafından bir kere açıldıktan sonra unutulmaya terk edildi. Microsoft, Windows 10 ile birlikte bu uygulamaları baştan aşağı yenileyerek gerçek anlamda işlevsel Windows uygulamaları sunuyor. Posta uygulamasına eklenen POP mail desteği ve Takvim uygulamasına eklenen Google Calendar desteği, buz dağının sadece görünen kısmı.

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

  Windows 10 Takvim uygulaması [h=3]Bildirimler[/h] Windows 10’a küçük kardeşi Windows Phone’dan geçen bildirim sistemi, günlük kullanımda işinizi oldukça kolaylaştıracak bir özellik. Yeni bildirim merkezi ile sosyal ağlardan gelen bildirimleri, gelen kutunuza düşen postaları ve uygulama bildirimlerini tek bir ekranda görüntüleyebilirsiniz.
  Bildirim merkezi ile ayrıca VPN, Bluetooth, Wi-Fi gibi servisleri açıp kapayabilir, tablet moduna girebilir veya hızlı bir not oluşturabilirsiniz.

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

  Windows 10 Bildirimleri – Hızlı işlem Merkezi [h=3]Microsoft Edge[/h] Microsoft’un tarayıcı piyasasında yeniden etkin olma hamlesinin adı Microsoft Edge. Edge aslında Internet Explorer’ın uzun süredir olması gereken tarayıcı olarak karşımıza çıkıyor; hızlı ve modern. Değişik bir internet tarayıcıya açıksanız Windows 10’un şüphesiz en büyük getirilerinden biri olabilir.
  Microsoft Edge, Microsoft’un yeni Edge render motorunu kullanıyor. Yeni tarayıcı beraberinde okuma modu, Bing harita desteği ve daha sonra oku listesi gibi faydalı özellikleri getiriyor. Bakalım Chrome karşısında ne kadar başarılı olacak.

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

  Solda Microsoft Edge, sağda Google Chrome [h=3]Başlat menüsü[/h] Microsoft’un bundan 3 yıl önce tarihe gömmek istediği Başlat menüsü, kullanıcıların isyanı sonucu Windows 10 ile birlikte geri döndü. Ancak klasik bir Başlat menüsü yerine Windows 10’da bizi, Modern arayüz ile harmanlanmış bir menü karşılıyor.
  Dilerseniz modern uygulamaları silip klasik bir Başlat tecrübesi yaşayabilirsiniz. Ya da Başlat menüsünü tam ekran yapıp Windows 8’in Modern arayüzüne geri dönüş yapabilirsiniz. Yeni Başlat menüsü her şekilde önceki alternatiflerine göre çok daha kullanışlı.

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

  Windows 10 Başlat Menüsü [h=3]Windows uygulamaları artık pencere modunda[/h] Yukarıda Windows uygulamalarının pek kullanılmadığından bahsetmiştik. İşlevsizlik bunun en önemli sebeplerinden biriydi. Microsoft, en önemli işlev sıkıntılarından biri olan tam ekran uygulama sisteminden vazgeçmiş gibi görünüyor. Windows 8’de pencere boyutuna düşürülemeyen Windows uygulamaları, Windows 10 ile birlikte artık standart masaüstü uygulamaları gibi pencere modunda çalışabiliyor.

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

  Windows uygulamaları artık pencere modunda [h=3]Sanal Masaüstü[/h] Windows kullanıcılarının uzun yıllardır mahrum kaldığı sanal masaüstü sistemi, Windows 10 ile birlikte sonunda Windows kullanıcılarının hayatına girdi. Birden fazla monitöre sahip olmayan kullanıcıları, çoklu monitör deneyimine en çok yaklaştıran bu özellik, standart kullanıcılar için bir seçenek olsa da, profesyoneller için vazgeçilmez bir ihtiyaç.

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

  Sanal Masaüstü [h=3]Xbox uygulaması[/h] Microsoft’un oyunculara yönelik sunduğun tek yenilik DirectX 12 değil. Xbox uygulaması sayesinde oyunculara pek çok fırsat sunuluyor. Oyuncular Xbox platformundaki sosyal akışları takip edebilir, arkadaş listesini görüntüleyebilir ve profilinizi düzenleyebilirsiniz.
  Elbette uygulamanın PC oyuncularına hitap eden kısmı bunlar değil. PC oyuncuları, Game DVR sayesinde oyunlarını videoya alabilecek. Ayrıca Microsoft’un son aylarda tanıttığı bazı oyunlar, platformlar arası multiplayer oynanabilecek.

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

  Windows 10 Xbox Uygulaması [h=3]Continuum[/h] Windows 10 ile birlikte Windows 8’in mobilleştirilmesine kızan çoğu kullanıcının gönlü alınmışa benziyor. Ancak Microsoft tablet ve hibrit bilgisayar kullanıcılarını da unutmuş değil. Microsoft’un Continuum adını verdiği bu özellik, Windows’un arayüzünü tek tuşla mobil uyumlu bir arayüze dönüştürebiliyor.
  Continuum, Windows Phone kullanıcıları için ayrı bir önemi olan bir özellik. Sonbahar ayında resmi çıkışını yapacak olan Windows 10 Mobile ile birlikte akıllı telefonlar, gerektiği zaman tam teşekküllü bir PC arayüzüne sahip olabilecek.

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

  Windows 10 Tablet Modu devamlılık sağlıyor [h=3]Yeniden başlatmaları düzenleyin[/h] Microsoft, Windows 10’da güncellemeleri zorunlu kıldı denebilir. Bunun etrafından dolanmak için yayınlanan birkaç araç mevcut ancak siz bunlarla uğraşmak istemiyorsanız, basit birkaç ayarla güncellemelerin ne zaman yükleneceğini ve yeniden başlatmaların ne zaman yapılacağını kontrol edebilirsiniz.
  Sistem ayarlarınızın içinde bulunan gelişmiş güncelleme ayarları penceresinden Windows güncellemelerini size uygun bir şekilde düzenleyebilirsiniz.

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

  Windows 10 Güncelleştirme [h=3]Yeni ayarlar menüsü[/h] Windows 8’in en çok eleştirilen yanlarından biri, iki farklı kontrol paneli sunmasıydı. Bazı ayarlar için Modern ayarlar menüsüne, diğerleri için klasik Denetim Masasına gitmek gerekiyordu. Windows 10 bu ikilemi tamamen ortadan kaldırmıyor ancak çoğu gerekli ayarı yeni Ayarlar menüsüne eklemiş durumda.
  Standart kullanıcılar çoğu basit ayarı yeni Ayarlar menüsünden yapabilir. Ancak bazı ince ayarlar için elimiz halen Denetim Masasına mahkum.

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

  Windows 1
   
 6. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !


  Microsoft geçen ay Windows 10 sürümü , ancak şirket işletim sistemi için güncellemelerle ilerlemeye devam ediyor. Windows Insiders programı altındaki testçiler Windows 10’un yeni bir ön izleme sürümüne erişim fırsatı elde ediyor. Yeni sürümde geri bildirimlere göre yapılan bazı küçük değişiklikler bulunuyor.
  Microsoft Windows 10’un renk seçenekleriyle ilgili epey fazla şikayet aldığını söyledi. Bunun doğrultusunda şirket, işletim sisteminin 10525 numaralı yeni sürümüyle yeni bir varsayılan rengi test ediyor.
  Ayrıca Microsoft Windows 10’da sağlanan yeni bellek iyileştirmelerini de test ediyor. Bu iyileştirmeler sayesinde süreç başına kullanılan bellek miktarının azaltılmasına izin veriliyor, böylelikle Windows 10 belirli bir zamanda fiziksel bellek üzerinde daha fazla uygulama tutabiliyor. Bu, daha az modern olan uygulamaların gelecekte onları belirli bir süre kullanmadıktan sonra yeniden başlamak zorunda olabilecekleri anlamına geliyor.
  Test edecek yeni özellikler olsa da, Microsoft bu son test sürümüyle birlikte bazı hataların da geldiğini söylüyor. Mobil erişim noktası işlevi bu sürümle çalışmıyor. Video oynatma sorununun çözümü için de Filmler ve TV uygulamasına bir güncellemenin gelmesi gerekecek. Windows 10 için opsiyonel dil paketlerine ihtiyacınız varsa, bu özel ön izleme sürümü için bunlar haftanın ilerleyen zamanlarında sunulacak.


  Mic[​IMG]rosoft ilerleyen haftalarda çıkacak yeni Windows 10 ön izleme sürümleriyle yeni Microsoft Edge eklentilerini ve yeni bir Mesajlaşma uygulamasını test etme fırsatı sunacak.
   

Sayfayı Paylaş