Windows 10'da pil ömrünü uzatın!

Konu, 'Windows işletim sistemi' kısmında Mehmetkarahanlı tarafından paylaşıldı.

 1. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  [​IMG]
  Windows 10'da pil ömrünü uzatın!


  Windows 10'lu laptop'unuzun veya tabletinizin pil ömrünü uzatmanın en pratik yolları...
  [​IMG]

  @Mehmetkarahanlı@


  [​IMG]
  Laptop'unuzu Windows 10'a yeni yükselttiyseniz veya yeni bir laptop satın aldıysanız, pil ömrünüzün mümkün olduğunca uzun olmasını isteyeceksinizdir. Laptop'unuzla çalışırken priz aramak zorunda kalmak istemiyorsanız, bilmeniz gereken birkaç ipucu var.
  [​IMG]Pil Tasarrufu
  En temel ayarla başlayalım. Windows 10'la birlikte gelen Pil Tasarrufu aracı, pil seviyesi yüzde 20'nin altına düştüğünde devreye giriyor. Bu seviyeyi değiştirmek isterseniz, Başlat menüsünde Pil Tasarrufu Ayarları sözcüklerini aratın ve çıkan sonuca tıklayın.
  Bu pencerede pil tasarrufu kurallarının dışında kalacak uygulamaları da seçebilir, bir önceki sayfaya gidip "Pil Kullanımı" üzerine tıklayarak hangi uygulamaların en çok pil harcadığını kontrol edebilirsiniz.
  [​IMG]
  Güç planınızı kontrol edin
  Microsoft'un eski ancak güvenilir güç tasarrufu işlevi, Windows 10'da yerini koruyor. Başlat menüsünde Güç ve Uyku Ayarları öğesini bulun ve çalıştırın. Burada boş kaldığında monitörünüzün ve bilgisayarınızın ne kadar süre içerisinde kapanacağını seçebilirsiniz. Altta yer alan Ek güç ayarları üzerine tıklayarak eski Windows'lardaki güç planı arayüzüne ulaşabilirsiniz. Burada sabit diskiniz gibi farklı bileşenler için de güç tasarrufu ayarlamaları yapabilirsiniz.
  [​IMG]
   
 2. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  [​IMG]
  Wi-Fi, Bluetooth ve diğer ayarlar


  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]Telefonunuzda Wi-Fi ve Bluetooth gibi bağlantıları kapatarak pil tasarrufu
  Telefonunuzda Wi-Fi ve Bluetooth gibi bağlantıları kapatarak pil tasarrufu sağlayabildiğiniz gibi, aynısını Windows 10'da da yapabilirsiniz (elbette kablosuz internete ihtiyacınız yoksa). İkisini birden kapatmanın en kolay yolu, sağ alttaki Bildirim simgesine tıklayarak, açılan panelin alt kısmından Uçak modu'na tıklamak (seçenekleri görmek için Genişlet'e tıklamanız gerekebilir).
  Şarj sırasında güncelleyin
  Güncellemeleri pildeyken yüklemek, pilinizin daha çabuk tükenmesine neden olabilir. Bu yüzden Windows'unuz güncelleme yüklemeye başladıysa, bunu cihazınız prize bağlıyken yapmasına izin verin.
  [​IMG]
  Sesi kısın
  Laptop'unuzun veya tabletinizin ses seviyesi, pilinize sandığınızdan daha çok etki eder. Daha uzun bir pil ömrü için video seyrederken veya müzik izlerken sesi kısmayı deneyin veya kulaklık kullanın.
  Gereksiz çevre birimlerini çıkartın
  Pilden tasarruf etmeniz için kullanmadığınız cihazları bilgisayarınızdan sökmenizi Microsoft'un kendisi öneriyor. USB bellekler, yazıcılar ve hatta bellek kartları, pilinizin biraz daha hızlı tükenmesine yol açabilir.
  [​IMG]
  [​IMG]
   

Sayfayı Paylaş