Windows 10’da Gizlenmiş Faydalı Özellikler

Konu, 'Windows işletim sistemi' kısmında Mehmetkarahanlı tarafından paylaşıldı.

 1. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !


  [h=2]Microsoft’un en yeni işletim sistemi Windows 10’da göz önünde olmayan oldukça faydalı özellikler mevcut.[/h]29 Temmuz 2015 itibari ile Windows tarihinde yeni bir dönem başladı. Uzun süredir merakla beklenen Microsoft’un yeni gözdesi Windows 10 teknoloji gündeminin an itibariyle başlıca konusu. Çoğu Windows kullanıcısı sorunsuz bir şekilde Windows 10’a geçiş yapıp en yeni işletim sisteminin nimetlerinden faydalanmaya başladı. Ancak Windows 10’un en faydalı özellikleri her zaman gözümüzün önünde olmayabiliyor.
  [h=3]Hangi uygulama ne kadar yer kaplıyor?[/h]Windows Phone’dan Windows 10’a geçen bu faydalı özellik sayesinde sisteminizde yüklü uygulamaları, boyutlarına göre sıralayabilir ve hangi uygulamanın ne kadar yer kapladığını görebilirsiniz. Aynı bilgileri belgeleriniz, müzikleriniz ve fotoğraflarınız için de görüntüleyebilirsiniz.
  Depolama listesini görüntülemek için Ayarlar penceresine girin ve Sistem>Depolama sayfasını açın. İncelemek istediğiniz sabit diski seçin ve o diskin genel depolama bilgilerini göreceksiniz. Listede bulunan alt kategorilere tıklayarak her dosya kategorisinin detaylı depolama bilgilerine ulaşabilirsiniz.

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

  Windows 10 altında depolama detaylarını görebilirsiniz[h=3]Arka plan uygulamaları[/h]Windows 10’a geçen bir diğer Windows Phone özelliği olan arka plan uygulamaları kontrolü, hangi uygulamaların arka planda çalışıp çalışmayacağını kontrol etmenizi sağlıyor. Gereksiz sistem kaynağı kullanımının yanı sıra istemediğiniz uygulamaların arka planda çalışmasını engellemek ciddi bir güç tasarrufu da sağlıyor.
  Ayarlar penceresinden Gizlilik sayfasına girin ve Arka plan uygulamaları seçeneğine tıklayın. Açılan sayfada arka planda izin verilen uygulamaları göreceksiniz. Dilediğiniz üzere bu uygulamaları kapatabilir veya arka planda çalışmalarına izin verebilirsiniz.

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

  Gizlilik altında Windows 10 arkaplan uygulamalarını yönetebilirsiniz
  [h=3]Gelişmiş Microsoft Edge ayarları[/h]Windows 10 ile birlikte gelen en önemli yeniliklerden biri olan Microsoft Edge, çoğu kullanıcının takdirini kazanmış durumda. Hali hazırda oldukça beğenilen tarayıcıyı, gelişmiş ayarları ile daha da kişiselleştirebilirsiniz. Gelişmiş ayarlar sekmesinde Microsoft Edge, size Adobe Flash’ı engelleme imkanı bile sunuyor.
  Gelişmiş Edge ayarlarına girmek için Microsoft Edge’i açın ve sağ üstteki üç nokta simgesine tıklayın. Açılan menüden Ayarlar seçeneğine tıklayın ve listenin altına gelip Gelişmiş ayarları görüntüle butonuna tıklayın. Açılan menüde detaylı Microsoft Edge ayarlarını görüntüleyebilir ve dilediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

  Microsoft Edge – Gelişmiş Ayarlar
  [h=3]Hızlı başlatma[/h]Özellikle dizüstü bilgisayar kullanıcılarını ilgilendiren bu özelliğe Windows 8 ve 8.1 kullanıcıları aşina. Ancak Windows 7’den Windows 10’a geçen kullanıcılar için tekrardan hatırlatalım. Bilgisayarınızın güç seçeneklerinden hızlı başlatma seçeneğini açabilirsiniz. Normal koşullarda bu özellik varsayılan olarak açık gelir ancak ne olur ne olmaz kontrol etmekte fayda var.
  Denetim Masası>Donanım ve Ses>Güç Seçenekleri sayfasına girin ve sol menüde bulunan Kapak kapatıldığında yapılacakları seçin seçeneğine tıklayın. Açılan sayfanın altında bulunan Kapatma ayarları sekmesini kontrol edin. Eğer hızlı başlatma açık değilse, aynı sayfanın üst kısmında bulunan Şu anda kullanılamayan ayarları değiştir seçeneğine tıklayın ve hızlı başlatmayı açın.

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

  Windows 10 Güç ayarları
  [h=3]Yeni Posta uygulamasına yeni İstenmeyen klasörü[/h]Microsoft, Windows 10 ile birlikte Windows 8’den alışık olduğumuz pek çok Windows uygulamasını da yeniledi. Posta uygulaması ise en ilginç yeniliklerden birine kavuştu. Klasik spam klasörü artık İstenmeyen adıyla daha fazla etkinliğe kavuştu. Microsoft, yeni Posta uygulamasında spam mailler engellemeye devam ediyor. Ayrıca uygulama, gereksiz olduğunu düşündüğü postaları da bu klasöre atıyor. O yüzden sık sık bu klasörü kontrol etmekte fayda var.
  İstenmeyen klasörüne Posta uygulamasının içindeki Diğer seçeneğine tıklayarak ulaşabilirsiniz.

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

  Windows 10 üzerinde e-Posta uygulaması da yenilendi
  [h=3]Pil tasarrufu[/h]Windows 10’u tablet veya dizüstü bilgisayarınızda çalıştırıyorsanız pil kullanımınızı gözlemek isteyebilirsiniz.Windows 10’un dahili Pil tasarrufu uygulaması ile pil durumunuzu gözlemleyebilir, pil tasarruf modunu çalıştırabilir ve pili en çok kullanan uygulamaları gözlemleyebilirsiniz.
  Pil durumunuzu gözlemlemek için Ayarlar menüsünden Sistem>Pil tasarrufu sayfasını açın.

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

  Windows 10 Ayarlar Menüsü
   
 2. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  [h=2]Kişisel verilerin korunması için yapılması gerekenler…
  [/h]Bilindiği üzere işletim sistemleri, kullanıcıların birçok verilerine ulaşabiliyor. 29 temmuzdan itibaren indirilmeye sunulan Windows 10’un varsayılan gizlilik ayarları, kullanılan bütün bilgileri toplamak veMicrosoft’a göndermek üzere ayarlanmış şekilde bulunuyor. Rehberimize devam etmeden önce

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

  okumanızı tavsiye ediyoruz. Windows 10’da oyuncular için “gözlerden uzak” olmanın yollarını bu rehberimizde açıklayacağız.

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !


  [h=2]Kurulum sırasında yapılan ayarlar[/h]Eğer hala Windows 10 yükseltmesi yapmadıysanız birazdan bahsedeceğimiz ayarlar sizin için çok önemli. Kurulum aşamasında gizlilik ile ilgili seçeneklerin bize sunulması büyük bir kolaylık sağlayacak. Kurulumu yaptıysanız ve “Hızlı Ayarları Kullan” seçeneğini tercih ettiyseniz sizi “kurulum sonrası yapılacak gizlilik ayarlarıbölümüne atlamanızı tavsiye ederim.
  Kişiselleştirme (Personalization): Bu ayar işletim sisteminin kendini, sizin konuşmanıza veyazmanıza göre ayarlamasını sağlıyor. Bu fonksiyon, kişisel bilgilerden veya takvimde bulunan bilgilerden yardım alarak çalışmaktadır.
  Reklam Kimliği (Advertising ID): Reklam kimliği adı altında Windows 10 ile size bir hesap açılır. Bu kimlikle beraber girdiğiniz bilgiler ışığında size reklamların gösterilmesi sağlanır.
  Konum (Location): Bu seçeneği açık bırakırsanız Windows 10 cihazınız IP adresinden bulunduğunuz yerin hakkında bilgi edinir ayrıca bunu Microsoft’un sunucularında barındırır. Microsoft, bazı güvenilir partnerlere konum bilgilerini gönderebilir. Bu kısımda yaşadığımız endişe, güvenilir partnerler olarak geçen kısım hakkında herhangi bir bilgi paylaşılmamış.

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !


  Akıllı Güvenlik Filtresi: (SmartScreen Filter): Microsoft’un iddiasına göre SmartScreen Filter, yeni tarayıcı olan Edge’in güvenliğinden sorumlu. Edge ile indirme yaparken veya sitelerde dolaşırken SmartScreen Filter, bilgisayarın virüslere karşı korunmasını sağlıyor. Güvenliği sağlaması açısından güzel görünen SmartScreen Filter yaptığımız her hareketten haberdar olması ürkütücü gelmekte.Filtrelemeyi kapatarak bu sorundan kurtulabilirsiniz.
  Sayfa Tahmini (Page Prediction): Sayfa tahmini olarak isimlendirebileceğimiz bu özellik, internet tarayıcılarında herhangi bir siteye girdiğimizde bir daha ki gireceğimiz sayfanın tahmin edilip sayfa kaynaklarının önceden yüklenmesi gibi bir çalışma sistemi bulunuyor.
  Wi-Fi Hassas Ayar (Wi-Fi Sense Options): Kurulum yaparken Wi-Fi ayarlarına geldiğinizde iki seçeneğiniz bulunmakta. Wi-Fi modeminizin şifresini girerek bağlanmak seçeneği normal olan kısım. İkinci kısım ise daha önce Outlook, Facebook veya Skype üzerinden iletişime geçtiğiniz arkadaşınızın yakın alanda kullanılabilir internetine bağlanması.
  Hata Raporu Gönderme (Error and Diagnostics): Son gizlilik ayarı ise bilgisayarınızın hata raporu göndermesini onaylamak hakkında. İşletim sistemi ile ilgili bir sorununuz olduğunda hata raporu göndererek Microsoft çalışanlarını bilgilendirip yaşadığınız soruna çözüm bulmasını sağlayabilirsiniz.

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !


  [h=2]Kurulum sonrası yapılacak gizlilik ayarları[/h]Kurulum aşaması bittikten sonra gizlilik ayarları ile ilgili değişiklik yapmak istiyorsanız rehberimize devam edelim. Öncelikle “Başlat Menüsü> Ayarlar> Gizlilik” adımlarını takip ederseniz bahsettiğimiz gizlilik ayarlarına ulaşabilirsiniz. Gizlilik ayarlarının alt sekmelerinde 13 farklı ayar bulunmakta. İlk seçenek olarak “Genel” sekmesi bulunuyor. Bu sekmedeki ayarlardan endişe duyduğunuzu kapatabilirsiniz. Bu gizlilik ayarlarını elden geçirirken örnek olarak mikrofona erişim sağlayan uygulamalarda değişimler yapabilirsiniz. Ayrıca yukarıda bahsettiğimiz bütün seçeneklere “Ayarlar” kısmından ulaşabilirsiniz.
  Cortana: Microsoft’un Xbox platforumuna özel olarak çıkarttığı Halo’dan bildiğimiz Cortana, kişisel asistan görevini üstleniyor . Master Chief karakterine uzun serüveninde sürekli yardımcı olan Cortana, artık bize yardımcı olmak için çabalıyor. Çabalıyor diyorum fakat hala uğraşması gereken birçok nokta bulunmakta. Mesela ülkemizde Cortana maalesef aktif olarak görünmüyor.
  Kişiselleştirilmiş Reklamlar: Birçok ayardan bahsetmemize rağmen bazı gizlilik ayarları işletim sisteminde bulunmamakta. Bahsettiğimiz ayarlara Microsoft’un kendi sayfası olan “

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

  ” sayfasından ulaşabilirsiniz.

  Yerel Hesaplar: Windows 10 kullanırken her zaman Microsoft hesabınızı kullanmak zorunda değilsiniz. Cihazınıza ait bir yerel hesap oluşturarak yukarda bahsettiğimiz tehlikeli gizlilik ihlallerinden kurtulabilirsiniz.
  Umarız sizin için hazırladığımız rehberimiz endişelerinize çözüm olmuştur. PC oyuncularının mecbur olarak kullandığı Windows platformu için bulunan tehlikeleri göz ardı etmemek gerekir.
   
 3. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  15

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !


  [h=2]Windows 10 çıkması ile birlikte kullanıcıların yapması gereken en önemli şey, yeni özellikleri sonuna kadar keşfetmek![/h] Microsoft’un en yeni işletim sistemi sonunda çıktı ve kullanıcılar günlerdir Windows 10’a geçmekle uğraşıyor. Başarılı bir şekilde yeni işletim sistemine geçiş yapabilen kullanıcılar Windows 10’un sırlarını keşfetmeye başladı bile. Peki daha önce Windows 10 kullanmamış bir kullanıcı yeni işletim sisteminde neler yapabilir? Bu sorunun cevabını, Windows 10’un sunduğu yenilikler ile cevaplıyoruz.
  [h=3]Yenilemiş Windows uygulamaları[/h] Windows 8 ile birlikte hayatımıza giren Posta, Takvim, Fotoğraflar gibi Windows uygulamaları pek çok kullanıcı tarafından bir kere açıldıktan sonra unutulmaya terk edildi. Microsoft, Windows 10 ile birlikte bu uygulamaları baştan aşağı yenileyerek gerçek anlamda işlevsel Windows uygulamaları sunuyor. Posta uygulamasına eklenen POP mail desteği ve Takvim uygulamasına eklenen Google Calendar desteği, buz dağının sadece görünen kısmı.

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

  Windows 10 Takvim uygulaması [h=3]Bildirimler[/h] Windows 10’a küçük kardeşi Windows Phone’dan geçen bildirim sistemi, günlük kullanımda işinizi oldukça kolaylaştıracak bir özellik. Yeni bildirim merkezi ile sosyal ağlardan gelen bildirimleri, gelen kutunuza düşen postaları ve uygulama bildirimlerini tek bir ekranda görüntüleyebilirsiniz.
  Bildirim merkezi ile ayrıca VPN, Bluetooth, Wi-Fi gibi servisleri açıp kapayabilir, tablet moduna girebilir veya hızlı bir not oluşturabilirsiniz.

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

  Windows 10 Bildirimleri – Hızlı işlem Merkezi [h=3]Microsoft Edge[/h] Microsoft’un tarayıcı piyasasında yeniden etkin olma hamlesinin adı Microsoft Edge. Edge aslında Internet Explorer’ın uzun süredir olması gereken tarayıcı olarak karşımıza çıkıyor; hızlı ve modern. Değişik bir internet tarayıcıya açıksanız Windows 10’un şüphesiz en büyük getirilerinden biri olabilir.
  Microsoft Edge, Microsoft’un yeni Edge render motorunu kullanıyor. Yeni tarayıcı beraberinde okuma modu, Bing harita desteği ve daha sonra oku listesi gibi faydalı özellikleri getiriyor. Bakalım Chrome karşısında ne kadar başarılı olacak.

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

  Solda Microsoft Edge, sağda Google Chrome [h=3]Başlat menüsü[/h] Microsoft’un bundan 3 yıl önce tarihe gömmek istediği Başlat menüsü, kullanıcıların isyanı sonucu Windows 10 ile birlikte geri döndü. Ancak klasik bir Başlat menüsü yerine Windows 10’da bizi, Modern arayüz ile harmanlanmış bir menü karşılıyor.
  Dilerseniz modern uygulamaları silip klasik bir Başlat tecrübesi yaşayabilirsiniz. Ya da Başlat menüsünü tam ekran yapıp Windows 8’in Modern arayüzüne geri dönüş yapabilirsiniz. Yeni Başlat menüsü her şekilde önceki alternatiflerine göre çok daha kullanışlı.

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

  Windows 10 Başlat Menüsü [h=3]Windows uygulamaları artık pencere modunda[/h] Yukarıda Windows uygulamalarının pek kullanılmadığından bahsetmiştik. İşlevsizlik bunun en önemli sebeplerinden biriydi. Microsoft, en önemli işlev sıkıntılarından biri olan tam ekran uygulama sisteminden vazgeçmiş gibi görünüyor. Windows 8’de pencere boyutuna düşürülemeyen Windows uygulamaları, Windows 10 ile birlikte artık standart masaüstü uygulamaları gibi pencere modunda çalışabiliyor.

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

  Windows uygulamaları artık pencere modunda [h=3]Sanal Masaüstü[/h] Windows kullanıcılarının uzun yıllardır mahrum kaldığı sanal masaüstü sistemi, Windows 10 ile birlikte sonunda Windows kullanıcılarının hayatına girdi. Birden fazla monitöre sahip olmayan kullanıcıları, çoklu monitör deneyimine en çok yaklaştıran bu özellik, standart kullanıcılar için bir seçenek olsa da, profesyoneller için vazgeçilmez bir ihtiyaç.

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

  Sanal Masaüstü [h=3]Xbox uygulaması[/h] Microsoft’un oyunculara yönelik sunduğun tek yenilik DirectX 12 değil. Xbox uygulaması sayesinde oyunculara pek çok fırsat sunuluyor. Oyuncular Xbox platformundaki sosyal akışları takip edebilir, arkadaş listesini görüntüleyebilir ve profilinizi düzenleyebilirsiniz.
  Elbette uygulamanın PC oyuncularına hitap eden kısmı bunlar değil. PC oyuncuları, Game DVR sayesinde oyunlarını videoya alabilecek. Ayrıca Microsoft’un son aylarda tanıttığı bazı oyunlar, platformlar arası multiplayer oynanabilecek.

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

  Windows 10 Xbox Uygulaması [h=3]Continuum[/h] Windows 10 ile birlikte Windows 8’in mobilleştirilmesine kızan çoğu kullanıcının gönlü alınmışa benziyor. Ancak Microsoft tablet ve hibrit bilgisayar kullanıcılarını da unutmuş değil. Microsoft’un Continuum adını verdiği bu özellik, Windows’un arayüzünü tek tuşla mobil uyumlu bir arayüze dönüştürebiliyor.
  Continuum, Windows Phone kullanıcıları için ayrı bir önemi olan bir özellik. Sonbahar ayında resmi çıkışını yapacak olan Windows 10 Mobile ile birlikte akıllı telefonlar, gerektiği zaman tam teşekküllü bir PC arayüzüne sahip olabilecek.

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

  Windows 10 Tablet Modu devamlılık sağlıyor [h=3]Yeniden başlatmaları düzenleyin[/h] Microsoft, Windows 10’da güncellemeleri zorunlu kıldı denebilir. Bunun etrafından dolanmak için yayınlanan birkaç araç mevcut ancak siz bunlarla uğraşmak istemiyorsanız, basit birkaç ayarla güncellemelerin ne zaman yükleneceğini ve yeniden başlatmaların ne zaman yapılacağını kontrol edebilirsiniz.
  Sistem ayarlarınızın içinde bulunan gelişmiş güncelleme ayarları penceresinden Windows güncellemelerini size uygun bir şekilde düzenleyebilirsiniz.

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

  Windows 10 Güncelleştirme [h=3]Yeni ayarlar menüsü[/h] Windows 8’in en çok eleştirilen yanlarından biri, iki farklı kontrol paneli sunmasıydı. Bazı ayarlar için Modern ayarlar menüsüne, diğerleri için klasik Denetim Masasına gitmek gerekiyordu. Windows 10 bu ikilemi tamamen ortadan kaldırmıyor ancak çoğu gerekli ayarı yeni Ayarlar menüsüne eklemiş durumda.
  Standart kullanıcılar çoğu basit ayarı yeni Ayarlar menüsünden yapabilir. Ancak bazı ince ayarlar için elimiz halen Denetim Masasına mahkum.

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

  Windows 1
   
 4. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  [​IMG]
  Bedava Windows 10 için yolun sonu geliyor!


  Windows 7 ve 8 kullananların canını sıkan "Windows 10'u Alın" yakında tarihe karışacak!  [​IMG]Windows 10'a geçmeniz için ısrar eden kutucuklar, yakında tarihe karışacak. Firma, "Windows 10'u Alın" uygulamasını Windows 7 ve 8.1'li bilgisayarlardan kaldırma planlarını açıkladı.
  Firma, Windows 10'a ücretsiz yükseltme kampanyasının 29 Temmuz'da biteceğini bizlere

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

  . Yazılım devinin WinBeta'ya yaptığı bir açıklamada ise herkesin canını sıkan yükseltme uyarısının 29 Temmuz'dan sonra devre dışı kalacağı bilgisi verildi:
  "Detayları tamamlamak üzereyiz, ancak 29 Temmuz itibariyle Windows 10'a kolay yükseltmeye olanak tanıyan Windows 10'u Alın uygulaması, dünya çapındaki PC'lerde devre dışı bırakılacak ve yavaşça kaldırılmaya başlanacak. Windows 10'u Alın uygulamasının sunulması nasıl zaman aldıysa, onu geri çekmek de zaman alacak."
  Microsoft, ücretsiz yükseltme olanağını 29 Temmuz'da bitirmeyi planlıyor, ancak bu kararını değiştirmek için zamanı var. Firma, yükseltme uygulamasını kaldırmanın "zaman alacağını" söylüyor; buradan bazı kullanıcıların 29 Temmuz sonrasında da, bir süre için Windows 10'a yükseltme olanağının bulunacağı sonucu çıkarılabilir.
  [​IMG]
   

Sayfayı Paylaş