Windows 10’da DOS Programları Nasıl Çalıştırılır?

Konu, 'Windows işletim sistemi' kısmında Mehmetkarahanlı tarafından paylaşıldı.

 1. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  [​IMG]

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !  Vazgeçemediğiniz DOS programlarınızı Windows 10’da kullanmaya devam edebilmek için yapmanız gerekenleri bu yazıda bulabilirsiniz.

  Bazı kullanıcılar halen DOS programlarını kullanma ihtiyacı hissedebilir. Güncel Windows sürümlerinde DOS programlarının nasıl çalıştırılacağını bilmek, çoğu zaman kullanıcıları pek çok dertten kurtaracaktır.
  DOS programlarını modern Windows’larda çalıştırmak için dikkat etmeniz gereken ilk şey, çoğu kişinin sandığı gibi Windows sürümüyle değil, sisteminizin 32-bit mi yoksa 64-bit mi olduğu ile ilgilidir. Eğer kullandınız Windows 32-bit ise, DOS programlarını çalıştırmak daha kolay olacaktır. Ancak 64-bit Windows kullanıyorsanız, fazladan birkaç adımla daha uğraşmanız gerekecektir.
  32-bit

  32-bit Windows sürümlerinde DOS programlarını çalıştırmak nispeten daha kolay. Tek yapmanız gereken, DOS programını standart Windows programlarını çalıştırdığınız gibi çalıştırmak.
  İlk defa bir DOS programı çalıştırdığınızda bir pencere açılacak ve sistem sizden NTVDM adlı Windows özelliğini yüklemenizi isteyecektir. Bu özelliği yükledikten sonra dilediğiniz DOS programını Windows üzerinde kolaylıkla çalıştırabileceksiniz.
  64-bit

  64-bit Windows kullanıcıları için bu işlem biraz daha dolambaçlı. 64-bit sistemlerde DOS programlarını çalıştırabilmek için, Windows içinde DOS programlarını açabilen bir sanal makineye ihtiyacınız olacak.

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

  Bu adresten
  vDOS programını indirin ve kurun. Kurulum tamamlandıktan sonra programı başlatın. Program açıldıktan sonra herhangi bir tuşa basarak veritabanı programını başlatabilir, ardından 0 tuşuna basarak klasik DOS komut satırına ulaşabilirsiniz.
  [​IMG]
  Bu aşamadan sonra yapmanız gereken tek şey, klasik DOS’ta olduğu gibi komutları kullanıp DOS programlarını çalıştırmak olacaktır. Eğer DOS komutları ile ilgili yardım almak istiyorsanız, komut satırına help yazıp onaylayabilirsiniz.

  [​IMG]
   

Sayfayı Paylaş