Windows 10 Sistem Gereksinimlerindeki son version

Konu, 'Windows işletim sistemi' kısmında Mehmetkarahanlı tarafından paylaşıldı.

 1. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  [​IMG]

  [​IMG]
  Sistem gereksinimleri

  [FONT=wf_segoe-ui_normal]Bilgisayar veya tabletinizi Windows 10'a yükseltmek isterseniz ihtiyacınız olan minimum donanıma buradan göz atın. Yükseltilebilirliği etkileyen diğer faktörler hakkında bilgi edinmek için okumaya devam edin


  [/FONT]

  [FONT=wf_segoe-ui_normal]En yeni işletim sistemi:[/FONT]
  [FONT=wf_segoe-ui_normal]Windows 7 SP1 veya Windows 8.1 Update'in son sürümüne sahip olduğunuzdan emin olun.[/FONT][FONT=wf_segoe-ui_normal]Hangi sürümü kullandığınızı bilmiyor musunuz? Öğrenmek için

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

  . Son sürümü mü indirmeniz gerekiyor?

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

  veya

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

  için buraya tıklayın

  [/FONT]
  [​IMG]  • [*]İşlemci:
   1 gigahertz (GHz) veya daha hızlı işlemci ya da SoC
   [*]RAM:
   32-bit için 1 gigabayt (GB) veya 64-bit için 2 GB
   [*]Sabit disk alanı:
   32-bit işletim sistemi için 16 GB 64-bit işletim sistemi için 20 GB
   [*]Grafik kartı:
   WDDM 1.0 sürücü ile DirectX 9 ya da sonrası

   [*]Ekran:
   800x600

   [*]Önemli notlar:
   • Windows 10 Home kullanıcıları mevcut Windows Update güncelleştirmelerini otomatik olarak alacaktır. Windows 10 Pro ve Windows 10 Enterprise kullanıcıları ise güncelleştirmeleri erteleyebilecektir. Windows 10 Pro kullanıcılarının güncelleştirmeyi erteleyebileceği süre sınırlıdır.
   • 32 GB'lık sabit sürücüsü bulunan küçük depolama alanına sahip cihazlarda veya kapasitesi tamamen dolu sabit sürücüleri bulunan daha eski cihazlarda, yükseltme için ek depolama alanı gerekebilir. Yükseltme sırasında ne yapmanız gerektiğini belirten yönergeler görürsünüz. Yükseltmeyi tamamlamak için cihazınızdaki ihtiyacınız olmayan dosyaları silmeniz veya bir USB flash sürücü takmanız gerekebilir.
   • 32 GB'lık depolamaya sahip bilgisayarlar gibi az boş alanı bulunan veya az depolama alanına sahip cihazlarda, yükseltmeden sonra az miktarda boş alanı kalabilir. Disk alanını boşaltmak için yukarıdaki adımları izleyerek kolayca geçici dosyalarınızı veya Windows'un önceki sürümünü silebilirsiniz. Windows'un önceki sürümünün dosyaları, Windows 10'u kaldırarak önceki Windows sürümünüze dönmenizi sağlar. Bu dosyalar yükseltmeden bir ay sonra otomatik olarak silinir. Yer açmak için bunları hemen silebilirsiniz.
   • Yükseltmeyi gerçekleştirmek için bir İnternet bağlantısı gerekir. Windows 10 yaklaşık 3 GB boyutunda büyük bir dosyadır ve İnternet erişimi (ISP) ücretleri uygulanabilir.
   • Bir cihazın yükseltmeye uygun oluşu sistem teknik özelliklerinin ötesinde etkenlere bağlıdır. Bunlar arasında, cihazın Windows 10 için minimum sistem gereksinimlerini karşılayıp karşılamadığına bağlı olmaksızın, sürücü ve donanım yazılımı desteği, uygulama uyumluluğu ve özellik desteği yer almaktadır.
   • Destek, cihaza göre farklılık gösterebilir.

    Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

    daha fazla bilgi bulabilirsiniz.
   • Bilgisayarınız veya tabletiniz şu anda Windows 7 SP1 veya Windows 8.1 Update çalıştırıyorsa, Windows 10'u Edinin uygulamasındaki 'Bilgisayarımı Kontrol Et' özelliğini kullanarak gereksinimlerin karşılanıp karşılanmadığını öğrenebilirsiniz. Windows 10'u Edinin uygulamasını açmak için görev çubuğunun sağ tarafında bulunan Windows simgesine
   • tıklayın. Simgeyi göremiyorsanız, daha fazla bilgi için

    Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

    ziyaret edin.
   • Çoğu uygulama, dosyalar ve ayarlar yükseltme işleminin bir parçası olarak taşınacaktır. Ancak bazı uygulama ya da ayarlar taşınmayabilir.
    • Kötü amaçlı yazılımlardan koruma uygulamaları için Windows, kötü amaçlı yazılımlardan koruma aboneliğinizin geçerli (süresi dolmamış) ve uyumlu olup olmadığını yükseltme sırasında denetleyecektir.
    • Kötü amaçlı yazılımlardan koruma uygulaması uyumlu ve geçerliyse uygulamanız Windows 10'a yükseltme sırasında korunacaktır.
    • Kötü amaçlı yazılımlardan koruma uygulaması uyumlu değilse, Windows, ayarlarınızı koruyarak uygulamayı kaldıracaktır. Yükseltme işleminin tamamlanmasının ardından, kötü amaçlı yazılımlardan koruma sağlayıcınız Microsoft'a etkin aboneliğiniz için uyumlu bir sürümün çıktığını bildirirse, Windows, yükseltme işleminden önceki ayarları kullanarak mevcut en son sürümü yüklemeniz için size bildirimde bulunacaktır.
    • Kötü amaçlı yazılımlardan koruma aboneliğiniz geçerli değilse (süresi dolmuşsa), Windows, uygulamanızı kaldırarak Windows Defender'ı etkinleştirecektir.
    • OEM tarafından ürününüz ile sunulan bazı uygulamalar yükseltme işleminden önce kaldırılabilir.
    • "Windows 10'u Edinin" uygulaması bazı üçüncü şahıs uygulamaların uyumluluğunu tarayacaktır. Yükseltme işlemini engelleyen bilinen bir sorunun söz konusu olması halinde bilinen sorunlara sahip uygulamaların bir listesi tarafınıza sunulacaktır. Kabul etmeyi tercih ederseniz uygulamalar yükseltme işleminden önce kaldırılacaktır. Uygulama kaldırma işlemini kabul etmeden önce listeyi kopyalamayı unutmayın.
    • [FONT=wf_segoe-ui_normal]Yerel hesapları (makineye bağlı hesaplar) olan Microsoft Aile Koruması çocuk kullanıcılarının güvenlik ayarları yükseltme sırasında Windows 10'a taşınmayacaktır. Bu, Windows 10 yükseltmesi tamamlandıktan sonra, ebeveynlerin, henüz bir ayar belirlenmediyse, bir Microsoft hesabıyla birlikte çocuk kullanıcı için güvenlik ayarlarını belirlemeleri gerektiği anlamına gelir[/FONT]
    • [FONT=wf_segoe-ui_normal]@mehmetkarahanlı@[/FONT]
    • [​IMG]
   
 2. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  [​IMG]
  [​IMG]
  Özelliğin kullanımdan kaldırılması

  [FONT=wf_segoe-ui_normal]

  • Windows 7 Home Premium, Windows 7 Professional, Windows 7 Ultimate, Media Center içeren Windows 8 Pro ya da Media Center içeren Windows 8.1 Pro kullanıyorsanız, Windows 10 kurulumu yaptığınızda Windows Media Center kaldırılacaktır. Sınırlı bir süre ("uygun süre") için, Windows'un bu eski sürümlerinden ("uygun sistem") Windows 10'a yükseltilmiş sistemlere bir DVD kayıttan yürütme uygulaması ("Windows DVD Oynatıcı") yüklenecektir. Not: Windows DVD Oynatıcı hemen yüklenemeyebilir, ilk başarılı Windows Güncelleştirmesinden sonra yüklenecektir. Windows DVD Oynatıcı, (i) uygun süreyi kaçıran uygun sistemler; (ii) uygun olmayan sistemler; veya (iii) uygun olan ancak Windows 10'un daha sonradan sıfırdan yüklendiği sistemler (bu durumda, Windows Update sistemin önceden uygun bir sistem olduğunu algılayamaz) için Windows Mağazası'nda satışa sunulacaktır.
  • Windows 10 yayınlandığında MDM işlevselliği Windows 10 Home sürümünde kullanılamayacaktır.
  • Windows 10 kurulumunun bir parçası olarak Windows 7 masaüstü araçları kaldırılacaktır.
  • Windows 10 yükseltmesinin bir parçası olarak, Windows 7 ile ön yüklü olarak gelen Solitaire, Mayın Tarlası ve Hearts oyunları kaldırılacaktır. Microsoft tarafından Solitaire ve Mayın Tarlası oyunlarının “Microsoft Solitaire Collection” ve "Microsoft Mayın Tarlası" adlı kendi sürümleri yayınlanmıştır.
  • Bir disket sürücünüz varsa Windows Update ya da üretici web sitesinden en yeni sürücüleri indirmeniz gerekecektir.
  • Sisteminizde Windows Live Essentials kuruluysa OneDrive uygulaması kaldırılarak OneDrive'ın gelen kutusu sürümü ile değiştirilecektir.
  • OneDrive, Windows 10'da yer tutucu dosyaları desteklemez. Windows 8.1, OneDrive'da bulunan ancak yerel olarak cihazda bulunmayan dosyalar için yer tutucular gösterirdi. Windows 10 kullanıcıları hangi dosyaların eşitleneceğini OneDrive ayarlarından belirleyebilirler.
  • Tablet Modunda tutturma 2 uygulamayla sınırlıdır.
  • Belirli özellikleri kullanmaya yönelik ek gereksinimler
   • Cortana şu anda Windows 10'da yalnızca Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık, Çin, Fransa, İtalya, Almanya ve İspanya'da kullanılabilir.
   • Konuşma tanıma işlevi cihaz mikrofonuna göre değişir. Daha iyi bir konuşma deneyimi için şunlara ihtiyacınız vardır:
    • Yüksek duyarlıklı mikrofon dizisi
    • Mikrofon dizisinin geometrisinden yararlanan donanım sürücüsü

   • Windows Hello, yüz tanıma veya iris tanıma için özel aydınlatmalı kızılötesi kamera veya Windows Biyometrik Altyapısı'nı destekleyen bir parmak izi okuyucusu gerektirir. Windows 8.1 yüklü cihazlarda Intel® RealSense™ (F200) kameralı Windows Hello'nun Windows 10 yükseltmesinden sonra çalışması için bir yazılım güncelleştirmesi gerekir. Bu güncelleştirmenin yakın bir zamanda kullanıma sunulması beklenmektedir.
   • Continuum tüm Windows 10 masaüstü sürümlerinde mevcut olup İşlem Merkezinden el ile "tablet modu" açılarak ya da kapatılarak kullanılabilir. Tabletler ve GPIO göstergeleri ya da bir dizüstü ve tablet göstergesi olan 2'si 1 arada cihazlar "tablet moduna" otomatik olarak girecek şekilde yapılandırılabilir.
   • Telefonlar için Continuum ilk aşamada belirli ayrıcalıklı telefonlara özel olacaktır. Harici monitör HDMI girişini desteklemelidir. Continuum ile uyumlu aksesuarlar ayrı satılır. Uygulama kullanılabilirliği ve deneyimi cihaza ve pazara göre farklılık gösterebilir. Bazı özellikler için Office 365 aboneliği gereklidir.
   • Müzik ya da Film ve TV uygulamaları üzerinden müzik ve video akışı tüm bölgelerde kullanılamaz. Söz konusu bölgelerin en güncel listesi için lütfen

    Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

    ziyaret edin.
   • Xbox uygulaması bir Xbox Live hesabı gerektirir ancak bu hesap tüm bölgelerde kullanılamaz. Söz konusu bölgelerin en güncel listesi için lütfen

    Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

    ziyaret edin
   • İki aşamalı doğrulama bir PIN, Biyometrik (parmak izi okuyucu ya da aydınlatmalı kızılötesi kamera) ya da Wi-Fi veya Bluetooth özelliğine sahip bir telefon kullanımını gerektirir.
   • Tutturulabilir uygulama sayısı uygulamanın minimum çözünürlüğüne dayalı olacaktır.
   • Dokunmayı kullanmak için, çok noktalı dokunmayı destekleyen bir tablet veya monitör gereklidir. Çok noktalı dokunma donanımı gereksinimleri hakkında daha fazla bilgi için

    Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

    .
   • Bazı özellikler için Microsoft hesabı gerekir.
   • Güvenli önyükleme, UEFI v2.3.1 Errata B'yi destekleyen bellenim gerektirir ve UEFI imza veritabanında Microsoft Windows Sertifika Yetkilisi'ne sahiptir.
   • Bazı BT yöneticileri oturum açma ekranına erişmenizden önce Güvenli Oturum Açma (Ctrl + Alt + Del) özelliğini etkinleştirmiş olabilir. Klavyesi olmayan tabletlerde, tablet için tuş kombinasyonu Windows düğmesi + Güç düğmesi olduğundan Windows tuşuna sahip bir tablet gerekebilir.
   • Bazı oyunlar ve programlar en iyi performans için DirectX 10 veya daha yükseği ile uyumlu bir grafik kartı gerektirebilir.
   • BitLocker To Go USB flash sürücü gerektirir (yalnızca Windows 10 Pro).
   • BitLocker, Güvenilir Platform Modülü (TPM) 1.2, TPM 2.0 veya bir USB flash sürücü (yalnızca Windows 10 Pro ve Windows 10 Enterprise) gerektirir.
   • Client Hyper-V, ikinci düzey adres çeviri (SLAT) yetenekleri ve 2 GB ek RAM'i olan 64 bit bir sistem gerektirir (yalnızca Windows 10 Pro ve Windows 10 Enterprise).
   • Miracast, Windows Ekran Sürücüsü Modeli (WDDM) 1.3'ü destekleyen bir görüntü bağdaştırıcısı ve Wi-Fi Direct'i destekleyen bir Wi-Fi bağdaştırıcısı gerektirir.
   • Wi-Fi Direct Yazdırma, Wi-Fi Direct'i destekleyen bir Wi-Fi bağdaştırıcısı ve Wi-Fi Direct Yazdırma'yı destekleyen bir cihaz gerektirir.
   • 64 bit bir bilgisayara 64 bit işletim sistemi yüklemek için işlemcinizin CMPXCHG16b, PrefetchW ve LAHF/SAHF'yi desteklemesi gerekir.
   • InstantGo, yalnızca Bağlı Bekleme için tasarlanmış bilgisayarlarla çalışır.
   • Cihaz şifreleme InstantGo ve TPM 2.0 özelliğine sahip bir bilgisayar gerektirir.
   • [​IMG]
  [/FONT]
   
 3. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  [FONT=wf_segoe-ui_normal][​IMG]
  Yükseltme sürümleri


  Benzer Windows sürümü sunulacaktır. Örneğin, Windows 7 Home Premium kullanıyorsanız, Windows 10 Home sürümüne yükseltme yaparsınız.  [/FONT]

  [FONT=wf_segoe-ui_normal][TABLE="class: cms_table, width: 0"]
  [TR]
  [TH="bgcolor: #0078D7, colspan: 2, align: center"][FONT=wf_segoe-ui_semibold]Windows 72[/FONT][/TH]
  [/TR]
  [TR]
  [TH="bgcolor: #0078D7, align: center"]Kaynak Sürüm[/TH]
  [TH="bgcolor: #0078D7, align: center"]Hedef Sürüm[/TH]
  [/TR]
  [TR]
  [TD="class: cms_table_colSingle, bgcolor: #E3E3E3"]Windows 7 Starter[/TD]
  [TD="class: cms_table_colSingle, bgcolor: #E3E3E3"]Windows 10 Home[/TD]
  [/TR]
  [TR]
  [TD="class: cms_table_colDouble, bgcolor: #F2F2F2"]Windows 7 Home Basic[/TD]
  [/TR]
  [TR]
  [TD="class: cms_table_colSingle, bgcolor: #E3E3E3"]Windows 7 Home Premium[/TD]
  [/TR]
  [TR]
  [TD="class: cms_table_colDouble, bgcolor: #F2F2F2"]Windows 7 Professional[/TD]
  [TD="class: cms_table_colDouble, bgcolor: #F2F2F2"]Windows 10 Pro[/TD]
  [/TR]
  [TR]
  [TD="class: cms_table_colSingle, bgcolor: #E3E3E3"]Windows 7 Ultimate[/TD]
  [/TR]
  [/TABLE]


  [TABLE="class: cms_table, width: 0"]
  [TR]
  [TH="bgcolor: #0078D7, colspan: 2, align: center"][FONT=wf_segoe-ui_semibold]Windows 83[/FONT][/TH]
  [/TR]
  [TR]
  [TH="bgcolor: #0078D7, align: center"]Kaynak Sürüm[/TH]
  [TH="bgcolor: #0078D7, align: center"]Hedef Sürüm[/TH]
  [/TR]
  [TR]
  [TD="class: cms_table_colSingle, bgcolor: #E3E3E3"]Windows Phone 8.15[/TD]
  [TD="class: cms_table_colSingle, bgcolor: #E3E3E3"]Windows 10 Mobile[/TD]
  [/TR]
  [TR]
  [TD="class: cms_table_colDouble, bgcolor: #F2F2F2"]Windows 8.13[/TD]
  [TD="class: cms_table_colDouble, bgcolor: #F2F2F2"]Windows10 Home[/TD]
  [/TR]
  [TR]
  [TD="class: cms_table_colSingle, bgcolor: #E3E3E3"]Windows 8.1 Pro[/TD]
  [TD="class: cms_table_colSingle, bgcolor: #E3E3E3"]Windows 10 Pro[/TD]
  [/TR]
  [TR]
  [TD="class: cms_table_colDouble, bgcolor: #F2F2F2"]Öğrenciler için Windows 8.1 Pro[/TD]
  [/TR]
  [/TABLE]  [/FONT]

  [FONT=wf_segoe-ui_normal]“N” ve “KN” sürümleri için üst sürümün yükseltme yöntemi geçerlidir (örneğin, Windows 7 Professional N, Windows 10 Pro N'ye yükseltilir).
  Hariç olan bazı sürümler: Windows 7 Enterprise, Windows 8/8.1 Enterprise ve Windows RT/RT 8.1. Toplu lisanslamadaki Etkin Yazılım Güvencesi müşterileri, bu teklifin dışında Windows 10 Enterprise'a yükseltmek için kurumsal tekliflerden yararlanabilir.
  Windows 10'un Windows 10 Home ve Windows 10 Pro sürümlerinde bulunan temel özellikleri görüntülemek ve karşılaştırmaktır

  Windows 10 tam yerelleştirme dilleri

  Arapça (Suudi Arabistan), Bulgarca (Bulgaristan), Çince (Basitleştirilmiş, Çin), Çince (Hong Kong), Çince (Geleneksel, Tayvan), Hırvatça (Hırvatistan), Çekçe (Çek Cumhuriyeti), Danca (Danimarka), Felemenkçe (Hollanda), İngilizce (Birleşik Krallık), İngilizce (Amerika Birleşik Devletleri), Estonca (Estonya), Fince (Finlandiya), Fransızca (Fransa), Fransızca (Kanada), Almanca (Almanya), Yunanca (Yunanistan), İbranice (İsrail), Macarca (Macaristan), İtalyanca (İtalya), Japonca (Japonya), Korece (Kore), Letonca (Letonya), Litvanca (Litvanya), Norveçce, Bokmål (Norveç), Lehçe (Polonya), Portekizce (Brezilya), Portekizce (Portekiz), Rumence (Romanya), Rusça (Rusya), Sırpça (Latin, Sırbistan), Slovakça (Slovakya), Slovence (Slovenya), İspanyolca (İspanya, Uluslararası), İspanyolca (Meksika), İsveççe (İsveç), Tay dili (Tayland), Türkçe (Türkiye), Ukraynaca (Ukrayna)
  Dil Arabirim Paketleri olarak ek diller sunulmaktadır  [/FONT]
  [​IMG]
   
 4. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  Windows 10 Continuum Sistem Gereksinimleri Açıklandı

  [​IMG]


  Windows 10 Continuum için sistem gereksinimler açıklandı. Şu ana kadar PC konfigürasyonu için kullandığımız sistem gereksinimleri tabirini bu haberimizde akıllı telefonlar için kullanıyoruz.
  [​IMG]
  Windows 10 Continuum Sistem Gereksinimleri Açıklandı

  Continuum, Microsoft'un geliştirdiği ve Windows 10 yüklü telefonları harici görüntü bağlantısıyla monitöre bağlayıp, klavye ve fare ile bir bilgisayarmış gibi kullanmamızı sağlayan bir özellik olarak tanıtılabilir. Continuum Dock adı verilen aksesuar, üzerinde 3x USB girişi, USB Type-C portu, DisplayPort ve HDMI portu barındırıyor. Bu cihaz sayesinde Windows 10 işletim sistemine sahip olan bir akıllı telefon, bilgisayar gibi kullanılabilecek.
  [​IMG]
  Continuum için gereken sistem gereksinimleri ise dikkat çekici zira bu işlev için Windows 10 yüklü akıllı telefonda Snapdragon 808 veya Snapdragon 810 işlemcinin olması gerekiyor. Buna ek olarak 2 GB sistem belleği, 8 GB dahili hafıza, Bluetooth 4.0 ve 802.11n WiFi desteği gerekiyor.
  Microsoft tarafından tavsiye edilen sistem gereksinimlerinde ise 1080p cihazlar için 3 GB sistem belleği belirtiliyor. 720p görüntüleme için ise 2 GB sistem belleği yeterli olacak. Lumia 950, Lumia 950 XL ve Acer Jade Primo gibi cihazlar Continuum için yeterli sistem özelliklerine sahip.
   
 5. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  [​IMG]

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

  Windows 10’da başlat menüsü görünümü

  Microsoft, “Windows’un Geleceği” dediği Windows 10’un tüm platformların ortak işletim sistemi olacağına inanıyor. Android gibi, Windows 10’un gücünün de geliştiriciler ile arasında kuracağı sıkı bağdan geleceğini düşünüyor. Bu açıdan baktığımızda Microsoft, bağımsız geliştiricilerin işletim sistemleri için ne kadar önemli olduğunun da farkına varmış görünüyor.
  Windows 10’un 32 Bit ve 64 Bit PC’ler için tek bir işletim sistemi olmasının sebebi de bu. Windows 10 kişisel bilgisayarlar dışında, küçük tabletler ve telefonlar için ARM platformunda da çalışacak.
  Evrensel uygulamalar, sadece kişisel bilgisayarlarda değil, aynı zamanda Windows 10 Phones, IoT cihazları için Windows 10 ve XBOX platformlarında da çalışacak. Bu sayede bilgisayarınızda kullandığınız bir uygulamayı telefonunuzda da kullanabileceksiniz ve tüm Windows 10 cihazlarınız birbiriyle senkronize çalışacak (Burada Apple örnek alınmış diyebiliriz).
  Son olarak Windows 10’un, ataları olan Windows 8, 7, Vista ve XP gibi Windows NT ailesinin bir parçası olduğunu belirtelim.
  Windows 10 Kullanımı

  Bu incelemeyi Windows 10 Insider olarak hazırlıyoruz. Şu an kullandığımız yapı,

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

  . Henüz nihai sürüm olmamasına ve her geçen gün geliştirilmesine rağmen Windows 10’un oldukçastabil, hızlı ve kullanışlıolduğunu söyleyebiliriz. Bazı sorunlar da mevcut fakat Microsoft, sorunlara çok hızlı bir şekilde müdahale ediyor. 1 hafta içinde 3 ayrı güncelleme yayınladı ve pek çok iyileştirmeye gitti. Bu durum Windows kullanıcısı olarak bizleri memnun ediyor.

  Windows 10’un, 190 ülkede ve 111 ayrı dilde kullanıma sunulacağını da belirtelim. Tabii ki aralarında Türkçe de olacak.
  Windows 10’a Yükseltme

  Burada Windows 10’a yükseltme konusuna genel anlamda değindik. Detaylı anlatım için Windows 7’den Windows 10’a yükseltme ve Windows 8’den Windows 10’a yükseltme başlıklarına sahip ayrı bir yazı yayınladık. Bu yazı, olabildiğince detaylı ve sadece adımları takip ederek yükseltmeyi yapabileceğiniz kadar açık bir şekilde hazırlandı.
  Yazının başında da bahsettiğimiz gibi Windows 8.1, Windows 7 ve Windows Phone 8.1 kullanıcıları, 1 yıl boyunca Windows 10’a ücretsiz geçiş yapabilecekler. Bu süre içinde Windows 10’a ücretsiz geçiş yapan kullanıcılar, ömür boyu (veya Microsoft’un da dediği gibi “Cihazın kullanılabilir ömrü kadar“) kullanabilecekleri Windows 10 lisansına sahip olacaklar. Bazı kullanıcılarımızın aklına “Format attığımda ücretsiz sahip olduğum Windows 10 lisansım kaybolacak mı?” gibi sorular gelebilir. Merak etmeyin, lisansınız tek kurulumluk değil. Format attığınızda da aynı lisans anahtarını kullanabilirsiniz. Yani tekrar satın almanız gerekmez.
  Eğer Windows 7 kullanıcısıysanız bilgisayarınızın bazı sistem gereksinimlerini karşılıyor olması gerek. Windows 10, Windows 8.1 ile aynı sistem gereksinimlerine sahip olduğu için Windows 8.1 kullanıcıları zaten Windows 10’u sorunsuz kullanabilecekler.
  Windows 10’a Yükseltme için Minimum Sistem Gereksinimleri  • 1 Gigahertz (GHz) ya da daha yüksek hıza sahip bir işlemci
  • 32 Bit sistemler için 1 GB, 64 Bit sistemler için 2 GB ve üzeri RAM
  • 16 GB boş sabit disk (hard disk) alanı
  • DirectX 9 destekli ekran kartı
  • Microsoft hesabı

  Eğer sisteminiz gerekli şartları sağlıyorsa, bildirim alanınıza (Saat ve tarihin olduğu alan) “Windows 10’u Alın (Bilinen adıyla Windows 10 Rezervasyon)” başlıklı simge gelmiş olmalı. . Windows 10 rezervasyon simgesine tıklayarak Get Windows 10 App (GWX)‘i çalıştırabilir ve rezervasyonunuzu yapabilirsiniz. .
  Windows 10 rezervasyonunu yaptırdığınızda artık ücretsiz yükseltme bildirimini beklemelisiniz. Bu bildirim Windows üzerinden ya da rezervasyon sırasında vermiş olduğunuz e-posta adresiniz üzerinden yapılabilir.
  Not: Rezervasyon yapmanız mecburi değil. Yapmasanız bile 1 yıl boyunca ücretsiz Windows 10 yükseltmesinden faydalanabileceksiniz.Eğer bir Windows RT cihazına sahipseniz üzgünüm, Windows 10’a ücretsiz yükseltme teklifinden yararlanamayacaksınız.

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

  Microsoft tarafından yayınlanan resmi Windows 10 duvar kağıdı
   

Sayfayı Paylaş