Windows 10 ses sorunu ve çözümü

Konu, 'Windows işletim sistemi' kısmında Mehmetkarahanlı tarafından paylaşıldı.

 1. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  Windows 10 ses sorunu ve çözümü

  Windows 10 yükledikten sonra bilgisayarın sesi mi gitti? Korkmayın çözüm çok basit!

  [​IMG]
  Windows 10'a geçiş yapan bazı okuyuclarımızın ses sorunu yaşadığına şahit olduk. Bir okuyucumuzun da yardımıyla sizinle bu Windows 10 ses sorununun nasıl çözüldüğünü paylaşmak istiyoruz.
  Windows 10 yükledikten sonra oluşan ses problemini çözmek için 3 farklı yol bulunuyor. Dilerseniz çözümleri tek tek inceleyelim.
  1. Yol: Ses Driver Güncellemesi

  Öncelikle Bilgisayarım'a sağ tık yapıyor ve Özellikler'e giriyorsunuz. Sol tarafta bulunan Aygıt Yöneticisi'ne tıkladıktan sonraSes Ayarları'na tıklıyoruz. Aşağıda açılan Hoparlör kımına sağ tık yapıyoruz. Açılan menüden Sürücü Yazılımını Güncelleştir seçeneğine tıklıyor ve driver'ı internetten ara diyoruz. Bu sırada güncelleme yapılıyor ve bilgisayarı tekrar başlattıktan sonra sesiniz geri geliyor!


  [​IMG]

  2. Yol: Driver Servis Uygulamasını Tekrar Başlatın:

  İlk işlemi yaptınız ve hala ses yoksa hemen Driver Servis Uygulaması'na giriş yapalım. Bunun için öncelikleÇalıştıruygulamasını açalım. Nerede olduğunu bilmiyorsanız arama kutusuna Çalıştır yazabilirsiniz. Açılan pencereye services.mscyazıp enter tuluna basalım.
  [​IMG]
  Açılan menüde aşağıya inelim ve Windows Ses ve Windows Ses Bitiş Noktası'na tıkladıktan sonra solda bulunanYeniden Başlat seçeneği ile Driver Servis Uygulaması'nı tekrar başlatalım. PC'yi de tekrar başlattıktan sonra sorun çözülecektir.


  [​IMG]

  3. Yol: Sistemi Yenile

  Yukarıdaki 2 yolda işe yaramadıysa bu yolla sesi geri getirebileceğimize inanıyoruz. Öncelikle Denetim Masası'nı açalım.Ses'e tıklayalım, Hoparlöre sağ tık yapalım ve Özellikler kısmına giriş yapalım. Yukarıda bulunan sekmelerden Ses Efektisekmesine tıklayın. Burada ayarı Windows Varsayılan olarak değiştirin. Sorun bu kez kesin olarak çözülecektir.
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
   
 2. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  Windows 10'da eğer kendi ayarlarınız ile problemler yaşıyorsanız, işletim sistemini sıfırlayabilirsiniz.


  [​IMG]Microsoft'un yeni işletim sistemi Windows 10, dün itibariyle kullanıcılara ücretsiz şekilde sunuldu. Pek çok kullanıcı tarafından beğeni kazanan Windows 10, bazı kullanıcıları memnun edemedi.
  Zira bazı kullanıcıların önceki işletim sistemindeki ayarları Windows 10 ile tam uyumluluk göstermedi ve bu durum sonucunda bilgisayarlardayavaşlama, pil sorunları, ısınma sorunları, geç açılma sorunları ve daha fazlası görülebildi.
  Ama bu sorunların önüne geçmek imkansız değil. Zira Microsoft'un eklediği sıfırlama özelliğini, basit birkaç işlemle gerçekleştirerek, eski ayarlarınızdan kurtulup, orijinal Windows 10 ayarları ile daha sorunsuz bir deneyim elde edebilirsiniz.
  Fakat bilgisayarı sıfırlamak yerine eski işletim sistemine dönmek isterseniz, bunun da çözümü var. Zira Microsoft, eski işletim sistemine geri dönmek isteyen kullanıcılar için 1 ay süre tanımış. İlk 1 ay içerisinde güncellemeyi geri alıp, eski işletim sisteminize dönmek için, aşağıdaki bağlantıda yer alan rehberimizi okuyabilirsiniz.
  Windows 10 bilgisayar sıfırlama nasıl yapılır?

  Windows 10 yüklü bilgisayarı sıfırlamak için yapmanız gereken ilk şey ise Başlat menüsü > Ayarlar ya da Hızlı İşlem Merkezi(Bildirimler) > Tüm Ayarlar yolunu izleyerek ayarları açmak.


  [​IMG]

  Sonraki adımda "Güncelleştirme ve Güvenlik" aylarını açın ve "Kurtarma"sekmesine tıklayın. Daha sonra en üstteki "Bu bilgisayarı sıfırla"seçeneğinin altındaki "Başlayın" butonu üzerine tıklayın.
  Bu adımın ardından korumak istediğiniz verilere göre, istediğiniz şekilde sıfırlama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.


  [​IMG]
   

Sayfayı Paylaş