Windows 10 Oyunculara Neler Sunuyor?

Konu, 'Windows işletim sistemi' kısmında Mehmetkarahanlı tarafından paylaşıldı.

 1. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  [​IMG]
  Microsoft geçtiğimiz gün Windows 10'a dair gerçekleştirdiği bir etkinlikle birlikte akıllardaki birçok soru işaretini sildi. Özellikle oyuncuları ilgilendiren yeni duyurular geldi.  [​IMG]Microsoft'un geçtiğimiz gün ki Windows 10 etkinliğinde birçok yeni duyuru ve gelişme gün yüzüne çıktı. Özellikle bazı yeni duyurular vardı ki, bunlaroyuncuları yakından ilgilendiren gelişmelerdi
  Etkinliğin ilerleyen saatlerinde Xbox One başkanı Phill Spencer kürsüye çıkarak, Windows 10'un gelmesiyle birlikte Xbox One'dan stream yaparak PC'ye görüntü aktarımının sağlanabileceğini açıkladı. Yani bu da PC'de,Xbox One oyunlarının oynanabileceğini ifade ediyor.
  [​IMG]


  Windows 10 için geliştirilen bir Xbox One uygulaması ile kullanılabilecek olan bu özellik, oyun oynayabilmenin yanı sıra oyunlar ve oyuncular hakkında sosyal paylaşımlar yapabilmeyi de sağlıyor.
  Uygulama, bu özelliklerin yanı sıra diğer oyun platformlarındaki gibi ekran görüntüsü alabilme ve video kaydı yapabilme gibi olanaklar da tanıyor.
  Şimdilik performans değeri 720p 30FPS
  Ayrıca, Microsoft'un geliştirici isimlerinden Mike Ybarra'nın yaptığı bir açıklamaya göre bu sistem, PC üzerinde şimdilik 720p 30 FPS desteğini sağlıyor fakat çalışmalarına gere amaçladıkları performans değerinin 1080p 60 FPS'ye ulaşmak olduğunu belirtiyor..
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]


  Etkinlikte DirectX 12 için yapılan açıklamalara gelecek olursak, belirtilenlere göre DirectX 11'deki oyun performanslarına göre minimum%30 bir performans artışı olacak. Güç yönetimi odaklı olarak karşımıza çıkacak olan DX 12, cross platform olanağını da oldukça genişletecek. Böylelikle hem Xbox One, hem de PC'de yer alacak olan ortak oyunları daha çok görme fırsatı yakalayacağız.
  DX 12 destekli ekran kartları
  Son olarak ise etkinlikteki DX 12'ye dair paylaşılan bilgilerin ardındanNvidia'dan ayrı bir açıklama geldi. Yapılan açıklamaya göre, Nvidia'nınKepler, Fermi ve Maxwell mimarisina sahip ve güncel olan tüm ekran kartları DirectX 12 teknolojisine sahip olabilecek.
  [​IMG]
   
 2. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  [​IMG]
  Microsoft’un yeni işletim sistemi Windows 10, iki haftadan kısa bir süre sonra yayınlanacak. Şirket yeni işletim sistemi için heyecan pompalamaya şimdiden başlarken, Xbox One da bu heyecan fırtınasının oluşmasına katkıda bulunuyor. İlk olarak Xbox One’daki oyunların Windows 10 işletim sistemli bilgisayarlardan izlenebilmesinin önü açılırken, Windows 10’un esas faydası Xbox One temmuz güncellemesiyle birlikte kendisini gösterecek. Güncellemeyle birlikte Windows 10’daki Xbox App, Windows Mağaza ve “klasik” Windows oyunları için tek adres haline gelecek.
  Microsoft, konsoldan PC’ye oyun yayını sözünü geçtiğimiz ocak ayında Windows 10’un tüketici ön izlemesiyle birlikte vermişti. Söz konusu konsept, NVIDIA’nın GameStream ve Steam’in In-Home Streaming özelliğini hatırlatsa da, sadece Xbox One’dan Windows 10 PC’lere oyun yayını yapılmasını sağlıyor. İşin Windows 10 ile ilgili kısmında ise kullanıcılar sadece tek bir oyunu başlatabiliyor veya Xbox One’ın tüm kontrolünü ele alabiliyor. Bu durumda konsol “kullanımda” gösteriliyor ve diğer kullanıcılar engelleniyor.
  Bütün bunlar Xbox App’in güncellenen Windows 10 sürümü sayesinde gerçekleştiriliyor. Xbox One’ın temmuz güncellemesiyse oyun yayınına ek olarak, çok sayıda yeni özelliği beraberinde getiriyor. Örneğin, Oyunlarım bölümü sadece Windows Mağaza’dan satın alınan oyunları otomatik olarak listelemekle yetinmiyor, aynı zamanda mağaza dışından yüklenen PC oyunlarını da bulabiliyor. Yeni Parti sohbeti fonksiyonu ise Xbox One ve Xbox App kullanıcıları arasında bağlantı kurulmasını sağlıyor.
  Buna ek olarak, oyunculara Windows Mağaza’daki oyun kliplerini ve ekran görüntülerini Xbox Live’a yükleme fırsatı sunuluyor. Xbox One temmuz güncellemesi, Windows 10’un kucaklayıcı işletim sistemi imajını kuvvetlendiriyor.
   
 3. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !


  [h=2]Windows 10’un oyunculara sunduğu Game DVR kayıt programı, artık oyunların dışında da ekran kaydedici olarak kullanılabilecek.[/h]Microsoft, geçtiğimiz aylarda Windows 10’u tanıtırken PC oyunculuğuna ayrı bir önem gösterdi. DirectX 12, Xbox One ile ortak multiplayer desteği derken, Microsoft ciddi anlamda oyuncuların dikkatini çekti. Windows 10 ile birlikte sunulacak oyuncu odaklı özelliklerden biri de Game DVR. Oyun oynarken video kaydı yapmanızı sağlayan bu araç, son güncellemeye oyunların dışında da kullanıma açıldı.
  Game DVR artık oyunların dışında diğer uygulamalarda da video kaydı imkanı sunuyor. Ancak işin sıkıcı yanı, aracın çalışması için bir Windows uygulamasının açık olması gerekiyor. Yani masaüstünüzü doğrudan kayda alamıyorsunuz. Herhangi bir Windows uygulamasını açtıktan sonra Windows tuşu + G kombinasyonuyla Game DVR araç çubuğunu açabilir ve kaydı başlatabilirsiniz.
  Şu an için maksimum kayıt çözünürlüğü 1080p olarak görünüyor, ancak ilerleyen zamanlarda bu sınır kalkabilir. Game DVR ile aldığınız kayıtlara Xbox uygulaması üzerinden ulaşabilir ve basit düzenleme işlemleri de yapabilirsiniz.
  Game DVR’ı kullanabilmek için ise, aşağıda listelenenler ya da daha üzeri modelde grafik işlemciye ihtiyacınız olacak:

  • Intel HD Graphics 4000
  • NVIDIA GeForce 600M serisi
  • AMD Radeon HD 7000 serisi
   
 4. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  Microsoft’un yeni işletim sistemi Windows 10, Xbox One oyunlarını çalıştırıyor. Peki, Xbox One oyunları Windows 10’da nasıl çalışır?

  [​IMG]Windows 10 ile rekor indirme sayısına ulaşan Microsoft, şu sıralar zafer sarhoşluğunu yaşıyor. Çıktığı ilk gün 14 milyon indirme rakamına ulaşan 3. Gün ise 67 milyonPC’de kurulu olan Windows 10, sunduğu özellikler ile hem günlük kullanıcıları hem de oyuncuları kendine hayran bırakıyor.
  [​IMG]

  Microsoft, geçtiğimiz yıl Windows 10’u ilk duyurduğunda, tüm platformlarını Windows 10 ile birleştireceğini açıklamıştı. Bu birleşim pastasından en büyük dilimi ise oyuncuların aldığı ortaya çıktı. Bildiğiniz gibi Microsoft, oyun sektöründe Xbox One konsolu ilePlayStation 4’e kıran kırana bir yarışta. 1080p/60FPS sorunsalı bulunan Xbox One, rakibi karşısında çok kan kaybetmişti. Microsoft bu kötü gidişatı yavaşlatmak belki de durumu lehine çevirecek yeniliğini Windows 10 ile sundu.
  [​IMG]

  Xbox One oyunları artık Windows 10 sayesinde PC’lerde oynanabiliyor.Xbox One’a özel Halo, Sunset Overdrive, Quantum Break veForze gibi oyunlar PC için de mi çıkacak? Maalesef bu soruyu şimdilik “hayır” olarak cevaplıyoruz. Peki, Xbox One oyunları PC’de nasıl çalışıyor?
  Windows 10’da Xbox uygulaması yer alıyor. Xbox uygulaması sayesindeXbox One’daki oyunlar direkt olarak PC’ye stream edilebiliyor. Yani Xbox One açıkken Laptop veya masaüstünüzden Xbox One’daki oyunu oynayabiliyorsunuz. Xbox One steram özelliğinde Klavye ve Mouse desteği henüz bulunmadığını belirtelim.
  Adım adım Xbox One oyunlarını PC’de Oynayın

  1- Windows 10 yüklü bilgisayarınızda Xbox uygulamasını çalıştırın. Xbox uygulamasını başlat menüsüne tıkladıktan sonra “Xbox” yazarak bulabilirsiniz.
  2- Xbox One konsolunuzu açın. Burada önemli olan nokta ise Windows 10kurulu PC ile Xbox One’ın aynı ağa bağlı olması.
  3- Xbox uygulamasında sol bölümüne bulunan “Bağlan” seçeneğine tıklayın.


  [​IMG]

  4- Bağlan seçeneğine tıkladıktan sonra Xbox One eğer Windows 10 ile aynı ağa bağlı ise PC otomatik olarak Xbox One’a bağlanacaktır.
  Yukarıdaki adımları uyguladıktan sonra Xbox One kontrolcüsünü PC’ye takarak, oyunları Stream ederek oynayabilirsiniz. Xbox One oyunlarınıStream etmenin yanında Oyun DVR özelliği sayesinde oyunlarınızı kaydedip YouTube gibi mecralarda paylaşabilirsiniz.
  [​IMG]
   
 5. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  Microsoft’un yeni işletim sistemi Windows 10, firmanın oyun sektöründe boy gösteren Xbox One konsoluna da gelecek. Peki, Windows 10 ile Xbox One’a hangi özellikler eklenecek?


  [​IMG]Yayınlanmasının üzerinden neredeyse 1 hafta geçmesine karşılık teknoloji dünyasında hala Windows 10’un etkisi devam ediyor. Kullanıcılara sağladığı yeni özellikler ve hız artışlarının yanında, Reddit gibi forumlarda sorunlar ile isminden söz ettiren Windows 10 için Gamescom etkinliğinde beklenen açıklama yapıldı.

  [​IMG]
  Microsoft, Windows 10 güncellemesini ilk duyurduğunda bu sisteminmasaüstü, mobil ve konsollarına geleceğini böylelikle tüm cihazların tek bir platform üzerinde toplanacağını açıklamıştı. Bugün başlayan Gamescometkinliğinde Windows 10 güncellemesinin firmanın oyun sektöründe boy gösteren Xbox One konsoluna da geleceği resmen duyuruldu Peki,Windows 10 Xbox One’a ne katacak?

  [​IMG]
  Xbox One için Windows 10 Ne Zaman Yayınlanacak?

  Xbox One için Windows 10 güncellemesi Eylül ayında önizleme sürümü ile karşımızda olacak. Windows 10 güncellemesi resmi olarakKasım ayı içerisinde Xbox One’a sunulacak.
  Xbox One’ın kullanıcı arayüzü Windows 10 tasarımından nasibini alacak. Windows 10 ile gelen ancak ülkemizde henüz kullanıma sunulmayan sesli asistan Cortana da güncelleme ile Xbox One’a gelecek


  [​IMG]

  Xbox 360 oyunları için geriye dönük uyumluluk özelliği ile rakibiPlayStation 4’e gol atan Xbox One, Xbox 360 oyun kapsamını da artırdığını etkinlikte dile getirdi. 2016 yılında gelecek olan DVR desteği sayesinde ise Xbox One’daki yayınlar Windows 10 yüklü PC’lerden izlenebilecek.


  [​IMG]
  [​IMG]
   
 6. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  [​IMG]
  Xbox One’dan Windows 10’a oyun yayını yapılabilmesi, Microsoft’un yeni işletim sisteminin en iyi özellikleri arasında sayılıyor. Özelliği yerel bir ağın bant genişliğine uygun hâle getirmek adına çok sayıda ayar bulunsa da, Xbox One’dan Windows 10’a yayının tüm potansiyelini açığa çıkaracak özellik derinlerde bir yerlerde gizleniyor.
  “Çok yüksek kalite” ayarı olarak tanımlanabilecek bu özellik, bazı Reddit kullanıcıları tarafından keşfedilirken, oyun yayını kalitesinin önemli ölçüde arttığına dikkat çekiliyor.
  “Çok yüksek kalite” ayarını açık hâle getirenler, Xbox One’dan Windows 10’a yapılan oyun yayınlarında bulanıklığın azaldığını ve keskinliğin arttığını belirtiyor. Çok yüksek kalitenin yayın özelliği için gerekli bant genişliğini yükselteceğini de ayrıca hatırlatmakta fayda var.
  Gizli ayarı açmak isteyen kullanıcıların Windows 10 işletim sistemli bilgisayarlarında C:\Users\%USERNAME%\AppData\Local\Packages\Microsoft.XboxApp_######\LocalState (##### uygulama tarafından verilen gelişigüzel numarayı temsil ediyor) konumuna gitmeleri ve userconsoledata dosyasını Notepad ile açmaları gerekiyor. IsInternalPreview değeri gerçeğe çevrildiği takdirde yüksek kaliteli oyun yayını özelliğinin kilidi açılıyor. Bu değişikliği dosya düzenleme konusunda bilgisine güvenenlerin yapmasında fayda olduğunu belirtmek gerekiyor.
   
 7. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  [h=2]DRM sistemini oldukça çok seven Microsoft, görülen o ki Windows 10’a da bir DRM sistemi kurmuş.
  [/h]Geçtiğimiz günlerde Microsoft, Windows 10 kullanıcılarının sistemi yüklerken imzaladığı sözleşmeleri güncelledi. Güncellenen bu sözleşmelerin yeni hallerine göre Microsoft, Windows 10 yüklü bilgisayarlara erişebiliyor, korsan oyun ve programları devre dışı bırakabiliyor.

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !


  Microsoft’un bu yeni hareketi sadece Windows 10 işletim sistemine sahip bilgisayarlar için geçerli değil. Windows 10 yüklenebilen tüm cihazlar için geçerli kılındı. Korsan program ve korsan oyunların PC platformunun en büyük eksiği olduğunu söyleyen Microsoft, Windows Live Games sistemi üzerinde de oldukça ağır DRM sistemleri kullanıyordu. Görülen o ki Microsoft bu sefer işi bir adım ileriye taşıdı ve direkt olarak Windows 10 işletim sistemi içerisine böyle bir mekanizma ekledi.
  Bu okuduklarınız size pek gerçekçi gelmedi mi? O zaman

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

  bahsettiğimiz sözleşmeye bakabilirsiniz. Bahsettiğimiz konu 7b maddesinde yazmakta.

   
 8. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  Microsoft, Windows 10 güncellemesi ile birlikte korsan oyun ve yetkisiz uygulama bulunan bilgisayarlara uzaktan müdahele edebilir.
  [​IMG]
  Microsoft, Temmuz ayının sonunda yayınladığı Windows 10 güncellemesi için “Son Kullanıcı Sözleşmesi”ni (EULA) yeniledi. Bu yenileme ile birlikte yeni bir tartışma da başlamış. Tartışmanın odağında ise korsan (lisanssız) oyun ve uygulamalar bulunuyor.
  Microsoft’un yeni kullanıcı sözleşmesine eklediği bir madde, Microsoft’un kullanıcıların bilgisayarlarına uzaktan erişilemeyen denetleme yapabileceğini, korsan oyun ve uygulama kullanımını engelleyebileceği şeklinde yorumlanıyor.
  Bu tartışmayı neden olan madde ise: ” Kullandığınız yazılımın sürümünü otomatik olarak denetleyebilir, yazılım güncellemelerini ya da konfigürasyon değişikliklerini takip edebiliriz. Bu tedbirler arasında kopya oyun oynamanızı, onaylanmamış yazılım kullanmanızı ve servislere erişiminizi engelleyecek çözümler de olabilir” ibareleri dikkat çekiyor.
  Microsoft’un rakibi Google’ın aksine telif hakları ve yasal zorunlulukları karşı aşırı hassas olduğu uzun zamandır biliniyor. Fakat kullanıcıların kişisel bilgisayarlarına müdahele etme yetkisi yeni bir tartışma başlatabilir. Windowscentral’in haberine göre Microsoft, bu maddede aldığı yetki ile kopya oyun ve onaylanmamış uygulamaları bilgisayarınızdan silebilir veya kullanımın engelleyebilir.
  Lisanssız yazılım, kopya oyun ya da onaylanmamış uygulama kullanımının, gelişmekte olan ülkelerde daha yoğun kullanıldığı biliniyor. Buna neden olarak ise bu ürünlere ulaşım imkanlarının kısıtlı olması gösteriliyor. Ayrıca özellikle oyunların yüksek fiyatları da tüketicileri kopya oyun kullanmaya iten bir başka neden olarak gösteriliyor.
  Son olarak, Microsoft’un böyle bir yetkiye daha önce de sahip olduğu fakat bugüne kadar kullanıcı bilgisayarına müdahele etmek suretiyle hiç bir zaman kullanılmadığı belirtiliyor.
   
 9. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  Microsoft’un Windows 10 güvenlik önlemleri birer birer ortaya çıkmaya devam ediyor. Zararlı yazılım ve olası virüs tehditleri için Windows 10’da alınan önlemlerin biri daha ortaya çıktı.
  [​IMG]
  Microsoft, şirketler tarafından destek eksikliği nedeniyle güvenlik endişelerini gerekçe göstererek, Windows 10 üzerinde SafeDisc veya Securom DRM kullanan oyunları bloke edeceğini duyurdu.
  Alman yayın kanalı Rocket Beans TV, Microsoft’un Windows Pazarlama Müdürü Boris Schneider-Johne ile yaptığı bir röportajda Microsoft’un kullanıcı güvenliği için verdiği önemi açıklamaları ile ortaya koydu. Boris Schneider-Johne yaptığı açıklamada kısaca şunları söyledi:
  Windows 7 üzerinde çalışan tüm oyun ve uygulamalar Windows 10’da da çalışacaktır fakat tabi ki istisnalar olacaktır. Bu istisnalar arasında ise anti virüs yazılımları ve sisteme derinlemesine embed olan oyun ve uygulamalar geliyor.
  DRM korumalı eski oyun CD-rom’ları bunlara ilk örnek. Çünkü bu oyunlar sisteme derinlemesine gömülecek olası geri dönüşü olmayan sorunlar çıkartacak virüslerin bilgisayara girmesine beden olabilir. Bu nedenle bu tür oyunları kurarken Windows 10, ” Üzgünüm, buna,izin veremeyiz! Çünkü bu, bilgisayar virüslerine karşı olası bir açık oluşturabilir. ” uyarısı vererek işlemi sonlandıracak. Securom DRM yazılımlar da buna dahil zira 2003-2008 yılları arasında üretilen bu diskler uzun zamandır güvenlik güncellemesi almadı.
  Gördüğünüz gibi Microsoft, Windows 10 güncellemesi ile birlikte kullanıcı ve bilgisayar güvenliğine son derece önem veriyor. Bunu da Windows 10 güncellemesinde aldığı güvenlik önlemleri ile kanıtlıyor. Bakalım ilerleyen günlerde Windows 10 güncellemesi ile ilgili daha ne gibi güvenlik önlemleri ortaya çıkacak.
   
 10. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  [​IMG]


  [​IMG]
  Microsoft, Xbox One için hazırlanan Windows 10 ön izlemesini önümüzdeki aydan itibaren test amaçlı olarak dağıtmaya başlayacak. Ancak şirket konsolu bekleyen kapsamlı değişimden önce Xbox uygulamasında küçük bir güncellemeye gitti. Xbox uygulamasında gerçekleştirilen güncellemeyle birlikte Windows 10 işletim sistemli PC sahipleri, Xbox One oyunlarının yayınlarını 1080p çözünürlüğünde izleyebilecek.

  Söz konusu özellik, geçtiğimiz hafta gizli bir ayarın uygulaması ardından kullanılmaya başlamıştı. Microsoft şimdi dileyen herkesin 1080p oyun yayınlarını izlemesinin önünü açıyor. Ancak şirket yeni yayın kapasitesinin yeterli bant genişliğine sahip kullanıcılar için uygun olduğu vurgusunu yapmaktan geri kalmıyor.
  1080p oyun yayınını deneyenler görüntü kalitesinden oldukça memnun olsalar da, takılmaların 720p çözünürlüğündeki yayınlara göre daha sık görülebileceği ihtimaline dikkat çektiler. Oyun yayını kalitesindeki artışa ek olarak, Xbox Windows 10 uygulaması aracılığıyla oyun ve parti bildirimlerini kontrol etmek de mümkün hâle geldi.
  Koleksiyona oyun ekleyebilmek ve başarıları arkadaşlarla karşılaştırabilmek Xbox Windows 10 uygulamasının diğer yenilikleri arasında bulunuyor. Yenilenen Xbox Windows 10 uygulamasının dağıtımı başlamış durumda.


  [​IMG]
   
 11. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  [​IMG]
  Valve şirketinin oyun platformu Steam'in paylaştığı veriler ilginç sonuçlar ortaya koydu. Windows 10 kullanıcılarının payı sosyal ağda kısa sürede üst sıralara tırmanmayı başardı.


  [​IMG]Microsoft'un yeni işletim sistemi Windows 10 giderek yaygınlaşıyor. Temmuz ayı sonunda ücretsiz güncelleme seçeneği ile kullanıma sunulan sistem, kısa süre içerisinde genel pazar payını artırmayı başarmıştır ,Windows 10'un yüzde 5 barajının üzerine çıktığı yönündeydi. Son veriler ise Valve şirketinin oyun platforumu Steam'den geldi.
  Windows 10 Steam'de 3. sırada

  PCgames sitesinin haberine göre, Steam'in yayınladığı verilerde Windows 10'un popülaritesi oyuncular arasında giderek artıyor. Yeni işletim sistemi şimdiden platform üzerindeki en popüler 3. işletim sistemi olmayı başarmış durumda. Windows 10 işletim sisteminin Steam'deki payı ise yüzde 16.39olarak ölçülmüş.
  [​IMG]
  Windows 7 yine lider

  Windows 10'un hemen üstünde ise öncülü Windows 8.1 işletim sistemi bulunuyor. Her iki işletim sistemi arasındaki makas ise giderek daralıyor.Windows 8.1'in Steam'deki payı 23.36. İlk sırada ise global pazarda olduğu gibi Windows 7'nin hakimiyeti mevcut. Windows 7 yüzde 40'lara yaklaşan payı ile açık ara hakimiyetini koruyor.
   
 12. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  [​IMG]
  Windows 10 üstüne kurulu yeni Xbox One kontrol paneli, kasım ayından itibaren tüm kullanıcılara dağıtılacak. Microsoft, dağıtım işlemi öncesinde Windows 10’u Xbox Ön İzleme Programı üyelerine ulaştırmayı ve yazılımın nihai şekline kavuşmasında kullanıcılarından yardım almayı amaçlıyor.

  Xbox ekibi tarafından yapılan açıklamada, yayınlanacak güncellemenin öneminden dolayı Ön İzleme Programı üyelerine yeni deneyimi şekillendirme imkanının sağlanacağı belirtildi.
  Microsoft, yola ilk olarak kendisine düzenli olarak geri bildirim sağlayan küçük bir kullanıcı grubuyla çıkacak. Şirket alacağı ilk geri bildirimlerin ardından Yeni Xbox One Deneyimini daha fazla kullanıcıya ulaştıracak ve daha fazla geri bildirim toplayacak. Yeni Xbox One Deneyimi için davetiyeler Xbox Live Mesajları aracılığıyla dağıtılacak. Microsoft, dileyen kullanıcılara yeni kontrol paneli test sürecinin dışında kalma fırsatını da sunuyor.


  Yenilenen Xbox On[​IMG]e kontrol paneli, yeni bir kullanıcı arayüzünü ve Xbox 360 oyunlarıyla uyumluluğu konsola getirecek. İlk etapta 100’den fazla Xbox 360 oyunu uyumluluk desteği çerçevesinde Xbox One’da oynanacak. OneGuide adını taşıyan rehber ise oyuncuların belli işlemleri çok daha hızlı biçimde gerçekleştirmesini sağlayacak.
   
 13. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  [​IMG]
  Microsoft, Xbox One Dashboard Preview Program üyelerine Xbox One için Windows 10’u test etmelerini mümkün kılacak davetiyelerin dağıtımının başladığını açıkladı. Kullanıcılar Microsoft’un seçilmiş kişileri arasında olup olmadıklarını e-posta gelen kutularını kontrol ederek görebilirler.
  Ancak hem programa katılamayanların fazla üzülmemesi hem de programa katılanların fazla sevinmemesi gerektiğini söylemekte fayda var. Zira yenilenen kullanıcı arayüzü baştan çıkarıcı gözükse de, bazı sorunları da beraberinde getiriyor.
  Bu sorunlar konsolun sıklıkla yeniden başlatılma gereksiniminden oyun esnasında renklerin ortadan kaybolmasına kadar uzanıyor.
  Xbox forumlarında yer alan bilgiye göre, Destiny’nin ”The Taken King” eklentisini ve Borderlands: The Handsome Collection’ı Windows 10’u Xbox One üstünde test ederken oynamak mümkün olmayacak. Güncellemenin getireceği yeniliklerin bir kısmı ise Microsoft tarafından paylaşılan videoda görülebiliyor.
   
 14. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  Microsoft, 12 Kasım’da getirmeyi planladığı güncelleme ile Xbox One için Windows 10’u sunacak. Xbox One bu güncellemeyle nasıl değişecek?


  [​IMG]Microsoft’un Windows 10’u cihazları arasında döngüsel ve bağlantılı olarak kullanma planları yavaş yavaş hayata geçiyor. Xbox One için Windows 10güncellemesi 12 Kasım’da resmi olarak çıkıyor.
  Yeni işletim sistemi, Xbox One kullanıcılarını PC veya dizüstü bilgisayaroyuncularına iyice yaklaştıracak. Bilgisayardan yapılabilecek bir yayın yeniliği ile DVRözelliğini de görme ihtimalimiz var. Böylece geliştiricilerWindows 10 oyunlarını Xbox One için kolayca portlayabilir ya da tam tersiXbox One’dan Windows 10 için portlama gerçekleşebilir.
  Xbox One ve Windows 10

  Muhtemelen bütün kullanıcıların bu güncellemeyle ilgili en çok heyecanlandığı yenilik, eski oyunlara yönelik çalıştırma desteğidir.Windows 10 ile birlikte Xbox 360oyunlarının Xbox One üzerinden oynanması herkes için açık hale gelecek. Bu da Xbox One oyun sayısını zamanla iki katına çıkaracak.
  Bununla birlikte Windows 10 güncellemesi Xbox One arayüzünü daha fazla kendine benzetecek. Değişmiş bir anasayfa görüntüsü, yüksek hız ve performans, masaüstüne yakın bir Windows 10 deneyimi sunacak. AyrıcaMicrosoft’a göre en sosyal yenilikler de bu güncellemeyle gelecek. Arkadaşlarınızın ve sizin ne oynadığınızı gösteren, paylaşımlarınızı ve mesajlarınızı sergileyen sosyal aktivite merkezi de Xbox One’a ekleniyor.
  Ancak sözü verilmiş olan Xbox One için Cortana, bu güncelleme ile gelmeyecek. Microsoft, Cortana için 2016 sonrasını beklememiz gerektiğini açıkladı.
   
 15. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  Xbox One'ın Windows 10 güncellemesi alması için beklenilen tarih geldi. Bugün itibariyle Xbox One için Windows 10 güncellemesin dağıtımına başlanıyor.


  [​IMG]Windows 10 işletim sisteminin bilgisayarlar için piyasaya çıkmasından sonra Microsoft, mobile de geçiş yapmış ve cihazları arasında senkronizasyon sağlamıştı. Şimdi ise aylardır test edilen Xbox One için Windows 10 güncellemesi bugün itibarıyla kullanıcılara dağıtılıyor.
  Güncelleme ile birlikte gelen en büyük yeniliklerden birisi Xbox 360oyunlarının, Xbox One üzerinde oynanabilmesi. Desteklenen ilk oyunların listesi daha önceleri bizlerle paylaşılmıştı. Windows 10 güncellemesinin dağıtımının başladığını ancak aşamalı şekilde olacağından herkesin aynı anda güncellemeye ulaşamayacağını belirtmekte fayda var.
  [​IMG]
  Windows 10 ile Xbox One güzelleşiyor

  Ana sayfanın tamamen yeniden tasarlandığı, genel olarak arayüzün de değiştiği bu güncellemeyle kullanıcılar kişi listelerine daha kolay erişebilecek. Ayrıca Windows 10kullanan tüm cihazlar arasında bağlantı sağlanabilecek. Xbox One Windows 10 güncellemesinin Beta sürümündetest yapabilen kullanıcılar, konsol performanslarının bir hayli yükseldiğini söylemişlerdi. Eğer cihazınızın “Instant-on” özelliği açıksa, Windows 10otomatik olarak indiriliyor ve konsolunuza yükleniyor.
  Ayrıca Xbox 360 oyunlarını oynayabilme özelliği, Türkiye saatiyle akşam10’a kadar kullanılabilir halde olmayacak.
   
 16. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  [h=1]Android Uygulamaları ve Oyunları Windows 10 Mobile'a Gelmeyecek[/h][h=2]Daha öncesinde Microsoft tarafında duyurulan Android ve iOS uygulama ile oyunlarının Windows 10’a ulaşabileceği konusunda Android tarafından vazgeçildi.[/h][​IMG]İnternet ortamında müjdelenen haberlerine göre Microsoft’un mobil işletim sistemi Windows Phone’un tam sürüm güncellemesi olacak Windows 10 Mobile ile beraberinde Android ve iOS platformlarındaki oyun ve uygulamaların rahatlıkla Windows 10 Mobile’a uyarlanabileceği beraberinde Windows Phone kullanıcıları tarafından çok sevindirici bulundu.
  [​IMG]
  Aynı zamanda Android ve iOS uygulama geliştiricilerinde ilgisini çeken ve konu üzerinde şimdi de ise bir üzücü detay ortaya çıktı. Android uygulamalarında geliştirmelerinse yarayacak olan Project Astoria’nın nedeninde bilinmez bir sebepten dolayı hazır olamaması ve Microsoft Geliştiricisi formlarında iOS portama noktasında ilgi bulunurken Android tarafının da tamamen ilgisiz kalması ve boş olması sonucunda Microsoft firması Windows 10’dan Android uyumluluğu sağlayacak olan Astria sisteminden vazgeçti.
  Bu zamana kadar yapılan çalışmaların boy göstermediğinden dolayı mı bilinmiyor fakat az olan ilgininde artık iyice yok olmasına yol açacağı içinde bir daha böyle bir düşünceye şahit olamayabiliriz. Bu durumda Windows Phone tarafında kullanıcıları üzebilecek. Fakat Android ve iOS platformunun da artık birkaç ürünün doşında ortak oldğunu kabul edersek Android’den portlanmayacak olan uygulamaların iOS tarafından da olması durumuyla iOS tarafından Windows Phone’a geçiş rahatlıkla yapılabilir.
   
 17. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  [​IMG]
  Windows 10, Steam'de Windows 7'yi geçti!


  Windows 10'daki yenilikler, onu bir platformda daha bir numaralı işletim sistemi yaptı!

  [​IMG]

  Oyuncuların tercihi, DX12 destekli Windows 10
  Windows 7'li oyuncuların sayısı, Windows 10'lu oyun tutkunlarının gerisinde kaldı. En azından Steam'in son rakamlarına göre.
  Steam'daki Windows 10 oyuncuları, yüzde 1,54'lük yükselişle Mayıs ayı itibariyle tüm Steam kullanıcılarının yüzde 41,05'ini oluşturdu. Böylece Microsoft'un yeni işletim sistemi, kullanım oranı yüzde 39,02'ye gerileyen Windows 7'yi yüzde 2 geçmiş oldu. Steam'daki diğer işletim sistemlerine baktığımızda Windows 8 ve 8.1'in yüzde 13,02'lik, Windows XP'nin ise yüzde 1,96'lık bir pazar payının olduğunu görüyoruz.

  Windows Vista oyuncuları yalnızca yüzde 0,3'lük paya sahipken OS X oyuncuları, yüzde 3,6'lık bir pazar payına sahip görünüyorlar. Rapor, Linux'taki Steam oyuncularının oranının yüzde 0,84 olduğunu gösteriyor.
  Ücretsiz yükseltme fırsatının sonuna yaklaştığımızdan Windows 10'a geçişlerin bu ay ve gelecek ay hızlanması bekleniyor.
  Oyun tutkunlarının Windows 10'u tercih etmesinin nedeni ise

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

  ve Direct X 12'yi destekleyen oyunların sayısının her geçen gün artması.

  [​IMG]
   

Sayfayı Paylaş