Windows 10 Kurulum Sonrası Detaylı İnceleme

Konu, 'Windows işletim sistemi' kısmında Mehmetkarahanlı tarafından paylaşıldı.

 1. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  Windows 10 Kurulum Sonrası Detaylı İnceleme Hazırladık!
  [​IMG]

  [​IMG]
  Milyonların merakla beklediği Microsoft’un yeni işletim sistemi Windows 10 geçtiğimiz gün resmi olarak masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar için yayınlandı. Lisanslı Windows 7, 8 ve 8.1 sürümlerine sahip kullanıcıların bir yıl boyunca ücretsiz olarak güncelleyebileceği yeni Windows 10, 3GB‘lık boyutuyla internet bant genişliğini zorlayan ve milyonların Windows 10 gibi kelimeleri arayarak internetin altını üstüne getirdiği şu anlarda, sizin için kurulum sonrasına yönelik detaylı bilgiler vereceğiz.


  [​IMG]

  Kulllanıcı arayüzünde yapılan ufak ama etkili tasarım değişiklikleri,Internet Explorer'ın tahtını devralan yeni internet tarayıcısıMicrosoft Edge,Görev Görünümü, bildirim merkezi gibi özellikler ile ön plana çıkanWindows 10 aslına bakacak olursanız bizden olumlu görüş almayı başardı.
  Özellikle Windows 8 ve Windows 8.1 kullanıcılarını oldukça memnun edeceğini tahmin ettiğimiz Windows 10'u lisanslı Windows 7,Windows 8ve Windows 8.1 kullanıcılarının ücretsiz olarak yükleyebileceğini hatırtalım. Bunun için tek yapmanız gereken Windows 10'u bilgisayarınızın görev çubuğundan rezerve etmek ve Windows 10'un bilgisayarınıza inmesini beklemek. Daha sonra bilgisayarınızıWindows 10'a güncelleyebilirsiniz.
  [​IMG]
  Microsoft’un yeni işletim sistemi Windows 10’un 21 Ocak tarihinde düzenlediği basın toplantısında duyurduğu en son güncellemeleri içerenTeknik Ön İzleme sürümü yayınladı.
  Yayınlanan son sürümünde Windows 10, yeni Cortana entegrasyonu, Microsoft’un Continuum olarak adlandırdığı yeni tablet arayüzü, Başlat menüsünde ve Windows 10 kullanıcı arayüzünde yapılan düzenleme ve değişiklikler, yeni bir Xbox uygulaması yer alıyor.

  Microsoft’un ayrıca Aksiyon Merkezi üzerinde yaptığı birçok yenilikte yayınlanan son test sürümünde yer alıyor.
  Fotoğraflar uygulamasının da yeni özelliklere kavuştuğu yayınlanan son Teknik Ön İzleme sürümü, gelecek sürümlerle beraber Mail ve Haritalaruygulamalarına da güncelleme sunacak.
  [​IMG]
  Nasıl Kurulur?
  Windows 10’un hali hazırda ön izleme sürümünü kullananlar, bilgisayarlarında Ayarlar uygulamasına giriş yaparak yayınlanan en son sürüme kolaylıkla geçiş yapabilecekler.
  Türkçe dil desteği de sunan son sürüme ayrıca sanal makine veya sıfırdan kurulum yapmak isteyenler için ISO dosyası dayayınlanmış durumda. ISO dosyasını indirmek içinse

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

  tıklayabilirsiniz.

  Microsoft’un yeni internet tarayıcısı olan Spartan ve Xbox One oyunlarını ağ üzerinden oynayabileceğimize olanak sağlayacak işlevler ise gelecek sürümlerde yayınlanacak.
  Yayınlanan bu Teknik Ön İzleme sürümünün birçok hata içerebileceğini debelirtmekte fayda var.
  [​IMG]
   
 2. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  [​IMG]
  [​IMG]
  Herkes Windows 9'u beklerken Microsoft büyük sürpriz ile Windows 10 tanıtımını gerçekleştirdi. Şaşıtıcı bir hamle olarak görülebilecek bu yenilikle Microsoft hem daha fazla ilgi çekmeyi, hem de yeni işletim sistemi ile Windows 8 arasındaki farklılıkları vurgulamayı amaçladığı söylenebilir. Zira Windows 8 ile revizyonizmden radikal değişimlere yelken açan şirket, Windows 10 ile hem bir adım geri çekiliyor hem de arayüzde yeniden önemli değişikliklere imza atıyor.

  Huzurlarınızda Başlat Menüsü[​IMG]
  Geri çekilmeden kastımız tabii ki çok tartışılan "başlat menüsü - modern arayüz" tartışması. Aynı konuyu tekrarlayıp Windows 8'in yayınladığı günden beri süregelen tartışmayı açmaya gerek yok. Başından beri sevilmeyen ve dokunmatik olmayan masaüstü sistemlerdeki kullanım zorluklarından yakınılan modern arayüz bir adım geriye çekilmiş durumda. Bir başka değişle; Microsoft, Vista'dan sonra bir kez daha kullancı deneyiminin önemini hatırlayıp, dayatma ile kitlelerin değişime zorlanamayacağı anlamış oluyor.
  Revize edilmiş klasik bir yapı
  Peki ya yazılım devinin Windows 10 ile getirdiği değişimler ve yenilikler neler? Ne kadar yenilikten sayarsınız bilinmez ama arayüzdeki en büyük yenilik tabii ki başlat menüsü. Haksızlık etmeyelim, başlat menüsü geri gelmesi belki yenilik değil ama kendi içinde yenilikler içeren, hatta neredeyse tamamen elden geçirilen bir yapı söz konusu.
  Canlı kutucuklar yine iş başında[​IMG]
  Microsoft tarafından yayınlanan ilk tanıtım videosuna bakılırsa, daha önce ortaya çıkan ekran görüntülerini doğrulayan bir başlat menüsü kullanıcıları bekliyor. Modern arayüzün temel taşı olan canlı kutucuklarla revize edilmiş yeni başlat menüsü, hem Windows 8esintilerini taşıyor hem de klasik Windows deneyimini kullanıcılara sunuyor. Canlı kutucuklar klasik başlat menüsü öğelerinin hemen sağ tarafında yer alıyor. Bu bölüme favori web siteleri, favori uygulamalar ve kişiler eklenebiliyor. Canlı kutucuklar tıpkı Windows 8'de olduğu gibi otomatik olarak güncelleniyor ve kullanıcılara bildirim sağlıyor.
  Arama tekrar yerli yerinde[​IMG]
  Windows 10 ile gelen bir diğer yenilik ise arama satırının tekrar başlat menüsündeki yerini alması. Klasik yapısıyla dikkati çeken yeni arama sistemi hem lokal arama hem de web üzerinde arama gerçekleştiriyor.
  Tam ekran dayatmasına son[​IMG]
  Arayüze yönelik geliştirmelerden bir diğeri ise tam ekran uygulamalara yönelik. Windows 8 ile birlikte kullanıma sunulan Windows App Store uygulamaları işletim sisteminde tam ekran olarak çalışmaktaydı. Windows 10 ile birlikte tam ekran uygulamalar artık tamamen kullanıcının kullanım tercihine bırakılmış durumda. Kullanıcılar Windows App Store uygulamalarını ister tam ekran isterlerse yeniden boyutlandırarak kullanabilecek.
  Yeni multitask deneyimi[​IMG]Microsoft'un Windows 10 ile birlikte el attığı alanlardan birisi de masaüstü görünümü. Yeni sürümde Multitask ekranını derleyip toparlamaya çalışan şirket bir parça OS X'in Mission Control özelliğini andıran yeni bir yapı oluşturmuş. Böylece masaüstü üzerinde açık olan pencereler kolayca görüntülenip istenilen uygulamaya geçiş yapılabiliyor. Ayrıca, sanal masaüstü özelliği sayesinde birçok uygulamayı tek masaüstünde görüntülemek yerine iş ve eğlence gibi farklı amaçlara yönelik masaüstleri tasarlanabiliyor.
  Daha fazla tuttur![​IMG]Uzun süredir Windows sürümlerinde bulunan "snap" özelliği de Windows 10 sürümünde revizyondan geçirilmiş durumda. Artık aynı anda ekranda 4 ayrı pencere görüntülenebilecek. Ayrıca, Windows 10 uygulamaların ekranda nasıl yerleştirilebileceği hakkında ipuçları da sağlayacak.
  Final sürümü ne zaman gelecek?
  Yarın kullanıma sunulacak ilk ön izleme sürümü ile öncelikli olarak PC deneyimine odaklanacak. Windows 10'un önümüzdeki aylarda sağlanacak geribildirimler ile şekilleneceği ve geliştirileceği belirtiliyor. Windows 10 final sürümünün 2015 yılı ortalarında, Microsoft BUILD konferansından sonra sunulması tahminler arasında. Bakalım Windows 10 final sürümü ne zaman gelecdek?
  [​IMG]
  [​IMG]
   
 3. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !


  [h=2]Microsoft’un yeni işletim sistemi Windows 10 için çıkaracağı ilk servis paketinin önümüzdeki hafta yayınlanması bekleniyor.[/h]Windows 10 resmen indirmeye açıldıktan sonraki ilk 24 saat içinde yaklaşık 14 milyon bilgisayara kuruldu. Bu esnada oluşan trafik yükünün, internetteki trafiğin yaklaşık % 8’ini oluşturduğu hesaplanıyor. Bazılarının tahmin ettiği gibi Windows 10 interneti çökertmedi. Tabii bunda şirketin güncellemeyi kademeli olarak açmasının da büyük payı var.
  Kullanıcılar Windows 10’u indirip kurmaya başladıklarında bazı hatalar ve sorunlarla karşılaştılar. Ancak Microsoft genel olarak ilk aşamanın nispeten rahat geçtiğini düşünüyor. Bu ilk dalga kullanıcılardan gelen eleştirileri de dikkate alan şirket, çok yakında ilk önemli güncelleme paketini yayınlayacak.
  Service Release 1 adıyla sunulacak olan bu ilk büyük güncellemenin Ağustos ayının ilk haftasında yayınlanacağı bildiriliyor. Microsoft, Windows 10’un gelişiyle birlikte güncelleme politikasını yenileyeceğini bildirmişti. Şirket eskiden olduğu gibi çok uzun aralıklarla Service Pack yayınlamak yerine, Service Release adını verdikleri güncellemelerden yıl boyunca sık sık çıkarmayı planlıyor.
  Ağustos’un ilk haftasında çıkacak olan Service Release 1, Windows 10’un çıkışında gözlenen bir dizi hatayı düzeltmeyi hedefleyecek. İşletim sisteminin yapısında büyük bir değişiklik yapması ya da yeni bir özellik katması ise beklenmiyor. Ancak Microsoft uygun gördüğünde bu türden büyük değişiklikleri de Service Release paketlerine katacak
   
 4. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  Windows 10 işletim sistemi tüm dünya genelinde kullanıcılardan yoğu ilgi görüyor…
  [​IMG]
  Teknoloji dünyasında yükselişini sürdüren dev firmalardan bir tanesi olan Microsoft, yeni işletim sistemini 29 Temmuz itibari ile yayınladı. Bir çok yenilik içeren bu yeni işletim sistemine kullanıcılar büyük ilgi gösterirken, gelen bilgilere göre ilk 24 saat içerisinde 14 milyon cihaza yüklenmiş durumda.
  [​IMG]
  Bu yeni işletim sistemi güncelleme olarak Windows 7 ve Windows 8 kullanıcılarına ücretsiz olarak sunulurken, bu yükleme sayısına ulaşmasında da en büyük neden olarak gösterilebilir. Ayrıca daha yükleme bekleyen bir çok kullanıcı olduğu da Microsoft cephesinden gelen bilgiler arasında yer alıyor.
  Ülkemizde de Windows 7/8 işletim sistemine sahip PC ve tablet kullanıcıları bu yeni güncellemeyi firmanın kendi web sitesi üzerinden indirecekleri araç ile indirebilir ve cihazlarına kurabilirler.
  Microsoft’un indirme aracı ile hemen yükleme yapabilir, ya da daha sonra kurmak için USB flaş bellek ya da DVD üzerine kaydedilebilir.
  Ayrıca Microsoft, Windows 10’un akıllı telefonlar için geliştirdiği versiyonunu da Windows 10 Mobile olarak bu sene sonbaharda sunacak. İddialara göre Kasım ayı ile birlikte, bazı Lumia modellerinin bu yeni Windows 10 Mobile güncellemesine kavuşabilecekleri ifade ediliyor.
  Siz de hala indirmediyseniz,

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

  Microsoft’un sayfasına ulaşabilir ve bu yeni işletim sisteminin keyfini çıkartabilirsiniz.

   
 5. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  [h=2]Büyük bir güncelleme dalgasını kaldırabilmek için internetiniz kullanılıyor…
  [/h]Eğer sizde Windows 10 güncellemesi yaptıysanız Microsoft internetinizi diğer güncellemelerekaynak sağlamak için kullanıyor olabilir. Yeni gelen güncellemeleri engelleme gibi bir şansımız bulunmayacağı açıklanmıştı. Bu sistem, Microsoft tarafından Windows Update Delivery Optimization (Windows güncelleme alma sistemi) olarak adlandırılmıştı. Son gelen bilgilere göre internet hızı yüksek olan sistemler Microsoft’un sunucularına destek sağlıyor.

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !


  Son verilere göre 29 temmuzdan itibaren 42 milyon cihaz Windows 10 işletim sistemine geçmiş durumda. 29 temmuzda Windows 10 genel olarak indirilmeye sunulduğundan itibaren anlık olarak dünya üzerinde kullanılan internetin %2lik bir kısmını Windows 10 güncellemesi kapsıyordu. Bu kadar büyük bir veri transferinin altından kalkabilmek için Microsoft çeşitli yöntemler kullanarak sorunsuz şekilde bu dönemi atlattı.
  Rezervasyon sistemi kullanılmasını hepimiz biliyoruz peki bilmediğimiz sistem ne? Torrent mantığı diyebileceğimiz bu sistem çoğu kullanıcı tarafından bilinmiyordu. Windows 10 kurulan cihazların,kurulduğu andan itibaren internetin belirli bir kısmı Windows 10 güncellemesini upload etmek için uğraşıyordu. WUDO olarak adlandırılan bu sistemde herhangi bir güvenlik açığı bulunmamakta fakatinternetin kotalı olduğu gibi bir durumda bu sistem oldukça büyük sıkıntı doğuruyor. Eğer ben sistemim upload etmesin zaten kota bize yetmiyor diyorsanız aşağıdaki yolları izleyerek böyle bir sistemden kurtulabilirsiniz.

  • Başlat> Ayarlar> Ağ ve İnternet> Wi-Fi> Gelişmiş Seçenekler>Tarifeli Bağlantı (Bu seçeneği aktif hale getirirseniz arkaplanda çalışan hizmetlerden bazıları interneti kullanmayacaktır Windows Update gibi.)
  • Başlat> Ayarlar> Güncelleştirme ve Güvenlik> Windows Update> Gelişmiş Seçenekler>Güncelleştirmelerin Nasıl Teslim Edileceğini Seç ( Buradaki seçeneği kapatırsanız bahsettiğimiz WUDO sistemi çalışmayacaktır. Bu sistemi kapatmak cihazınıza hiçbir zarar vermeyecektir.)
   
 6. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  Microsoft, yeni işletim sistemi Windows 10 için ilk büyük güncellemesini dün akşam saatlerinde yayınladı.
  [​IMG]
  Dünyanın bir numaralı yazılım devi durumu Windows 10 güncellemesi ile yeniden gösteren Microsoft geçtiğimiz hafta Windows 10 güncellemesini yayınlamaya başlamıştı. Windows 10 için ilk güncellemenin Ağustos ayında yayınlanacağı açıklanmış fakat bu kadar erken olacağı belirtilmemişti.
  [​IMG]
  Microsoft’un Windows Insider Program yöneticisi olan Windows 10 güncellemesi yayınlandıktan sonra İşletim Sistemleri başkan yardımcılığı görevine yükselen Gabriel Aul, dün akşam saatlerinde twitter ve Windows Blog üzerinden yaptığı duyuru ile Windows 10 Cumulative Update güncellemesinin yayınlandığını ve tüm Windows 10 kullanıcılarının güncellemeyi indirebileceğini açıkladı.

  Windows 10 için Ağustos ayında “Service Release (SR1)” güncellemesinin yayınlanacağı iddia edilmişti. Bir kullanıcının twitter üzerinden Gabriel Aul’a bu yöndeki sorusuna ise Aul isim olarak sadece “Cumulative Service Update” ismini kullandı.
  Microsoft, henüz güncellemenin detaylı içeriği ile ilgili açıklama yapmadı. Genel olarak hata giderme ve performans iyileştirmelerinin bulunduğu belirtilen güncelleme hakkında önümüzdeki günlerde daha detaylı açıklamanın yapılması bekleniyor.
  Windows 10 güncellemesi ilk olarak Windows Insider kullanıcıları için indirmeye sunuldu. Ardından sırayla rezervasyon yapan kullanıcılara sunulmaya başlayan Windows 10 güncellemesi, lisanslı Windows 7 ve Windows 8.1 kullanıcıları için ilk bir içinde ücretsiz yükseltme imkanı tanıyor.
   
 7. iyadimci63
  Offline

  iyadimci63 Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  7 Ağustos 2015
  Mesajlar:
  1
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Şehir:
  samsun
  teşekkürer
   
 8. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  Mozilla, popüler tarayıcısı Firefox’un Windows 10 versiyonunu kullanıma sundu.
  [​IMG]
  Mozilla geçtiğimiz ay, popüler tarayıcısı Firefox’un Windows 10 versiyonu üzerinde çalıştığını ve yakında Windows 10 için Firefox tarayıcının kullanıma sunulacağını açıklamıştı. 29 Temmuz’da kullanıcılara dağıtılmaya başlanan Windows 10 için Firefox tarayıcının kullanıma sunulduğu bugün Mozilla tarafından resmi olarak duyuruldu.
  Mozilla tarafından yapılan açıklamaya göre yeni Mozilla Firefox 40 tarayıcı “Web görüntüleme için daha büyük, daha cesur tasarım öğelerinin yanı sıra daha fazla alan.” vaad ediyor.
  [​IMG]
  Windows 10’un yeni sürümü, ana işletim sistemi görev çubuğundan Web’de arama yaparken, Windows 10 kullanıcılarına tercih ettikleri arama motoru sonuçlarını görmeleri için izin veriyor.Mozilla bu durumu şöyle açıklıyor:
  Bu arama alanını kullanarak yapılan aramalarda, Windows 10 varsayılan tarayıcınız başlatılır ancak Microsoft Bing arama sonuçlarını gösterilir. Eğer Firefox tarayıcınız varsa varsayılan arama motoru sonuçlarını gösterecektir, Windows 10 varsayılan tarayıcınız olarak tüm arama sonuçları için Mozilla Firefox tarayıcıyı ayarlayabilirsiniz.​
  Mozilla geçtiğimiz günlerde Microsoft’un Windows 10 yükseltmeleri sırasında kullanıcıların varsayılan tarayıcı seçimlerinş zorlaştırarak Microsoft Edge tarayıcı kullanımına zorladığını iddia etmişti. Mozilla’nın blog yazısında, Firefox’u kullanıcıların yeni işletim sisteminde varsayılan tarayıcı olarak ayarlamalarına yardımcı olmak için ‘destek malzemeleri’ içeren bir bağlantı paylaşılıyor.
  Mozilla da taramayı biraz daha güvenli hale getirmek için, Firefox için yeni bir eklenti sertifikasyon sürecini tanıştığını duyurdu. Tarayıcının gelecekteki sürümlerinde, herhangi bir üçüncü taraf eklenti uygun sertifikaya sahip değilse otomatik olarak devre dışı bırakılabilecek.
   
 9. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !


  Windows 10’un PC ve tabletler için çıkmasının ardından sıra mobile geldi. Daha önce bütün kaynaklarını PC ve tabletlere yoğunlaştırmış olan Windows ekibi şimdi yeniden akıllı telefonlara odaklanıyor. Microsoft hızlı güncelleme döngüsü içinde olanlar için Insider Ön İzleme programı aracılığıyla Build 10512 sürümünü yayınladı. Çeşitli iyileştirmeleri ve sorunları beraberinde getirse de, bu sürüm Windows 10’un Mobile sürümünün yavaş yavaş geldiğini işaret ediyor.
  Şimdiye kadar Windows 10’un mobil tarafıyla ilgili fazla bir şey söylenmedi. Microsoft’un PC ve hibrit cihaz deneyimine daha fazla odaklandığı bir ortamda bu çok şaşırtıcı sayılmaz. Buna rağmen Windows 10 Mobile, Windows 10’un en büyük vaatlerinden bir tanesini teşkil ediyor. Evrensel Uygulama Platformu’nun kullanımıyla birlikte Windows 10 uygulamaları sadece PC ve tabletlerde değil, akıllı telefonlarda da çalışabilecek. Ayrıca Continuum sayesinde bir akıllı telefonu ve uygulamaları, PC deneyimi yaşatacak şekilde kullanmak mümkün olacak.
  Build 10512 sürümüyle birlikte Microsoft bazı ufak tefek yenilikler getiriyor, aynı zamanda önceki problemlere de çözümler sunuyor. Örneğin kilit ekranı veya duvar kağıdı görüntülerini Fotoğraflar uygulaması içinden ayarlayabilirsiniz, bu da birkaç adım veya ek dokunuştan kurtulmak anlamına geliyor. Litvanca ve Çince giriş desteği de iyileştirildi. Düzeltmeler arasında cihazın kilitli olduğu durumda kameranın açılmaması ve gelen yazılı mesaj bildirimlerinin görüntülenmemesi gibi sorunlara getirilen çözümler de bulunuyor.
  Ne var ki, bu sürümde düzeltmelerle beraber yeni sorunlar da bulunuyor. Örneğin Insider Hub’ın bulunmaması bunların başında geliyor ki, Microsoft gelecek sürümlerde bunun geri geleceğinin garantisini verdi. Mobil Veri Paylaşım Noktası da çalışmıyor, bu da Windows 10 Mobile Insider kullanıcılarının bir süre boyunca İnternet bağlantılarını paylaştıramayacakları anlamına geliyor. Arka planda ses kullanan bazı uygulamalar da Mağaza’dan güncelleme alınırken çöküyor, tek çözüm telefonu yeniden başlatmak. Ayrıca Filmler ve TV uygulamasında video oynatımı sırasında da sorunlar yaşanıyor.
  Ne var ki, Windows 10 Mobile üzerinde çalışmalar devam ediyor. Sonbaharda, Windows 10 Mobile yüklü ilk telefonlar çıkıncaya ve ayrıca mevcut Windows Phone 8 telefonları yükseltilinceye kadar bu sorunlar çözüme kavuşturulacaktır.
   
 10. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  Microsoft, Windows 10 Mobile için yeni yapıyı kullanıma sundu. Bir çok sorun düzeltildi güncelleme yine de doğal olarak bazı sorunlar da beraberinde getiriyor.
  [​IMG]
  Microsoft’un Windows Insider Programı çerçevesinde Windows 10 Mobile güncelleme geliştirme çalışmaları devam ediyor. Windows Insider programı çerçevesinde kullanıcıların da erken yapılardan itibaren test ettiği Windows 10 Mobile Insider Preview sürümü için yeni bir yapıya daha kullanıma sunuldu.
  [h=3]

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

  [/h]Windows 10 Mobile Insider Preview Yapı 10512 sürümü numarası ile yayınlanan güncellemede her ne kadar 2000’den üzerinde hata düzeltmesi yapıldığı belirtilse de bilinen bazı sorun da yok değil. İşte o sorunların listesi:

  • İnternet paylaşımı (Mobil hotspot) bu yapıda çalışmıyor. Mobil Hotspot’u kullanarak telefondan internet paylaştığınızda cihazlar telefondan geçerli bir ip adresi almada başarısız olacak ve internet bağlantısı gözükmeyecek.
  • 2 aşamalı hesap doğrulamada telefon numarası bu yapıda çalışmayacak. Yani siz telefonu sıfırlar ve ilk kurulumda doğrulama yada sms ile kimlik doğrulama için 2 karakterden fazla veri girişi yapamayacaksınız. Eğer iki aşamalı doğrulama için 2. bir hesaba sahipseniz (secondary mail) onu seçebilirsiniz. Geçici bir çözüm olarak 2 aşamalı doğrulama için 2. bir email ekleyin.
  • Bazı telefonlar güncelleme geçişi sırasında uzun zaman bekleme ekranında kalabilir. Sadece bekleyin güncelleme tamamlanacaktır.
  • Groove, Podcast, Pandora gibi arkaplanda ses kullanan bir çok uygulama da mağazadan bir uygulama güncellemesini aldıktan sonra çökecek. Cihazı yeniden başlatma bu sorun çözülecektir.
  • Başlangıç ekranına sabitlenmiş çok sayıda tile varsa bazı telefonlarda “Yükleniyor” yazısında takılı kalabilir. Cihaz resete ihtiyaç duyacaktır yada Windows Phone Recovery Tool ile Windows Phone 8.1’e dönülmeli
  • Bazı uygulamalarda 0x80073cf9 hata kodu ile mağaza üzerinden güncellemede sorun yaşanabilir. Uygulamaları kaldırıp yeniden yükleme ile bu sorun çözülecektir
  • Filmler & TV uygulaması bu yapıda çalışmayacak ( bu uygulama güncellendi ve sorun çözüldü)
  Microsoft, Windows 10 Mobile güncellemesinin kararlı sürüm genel dağıtımının ne zaman yapılacağını henüz açıklamadı. Fakat yılın son çeyreği işaret edilirken, tahminlere göre Ekim ayından itibaren Microsoft markalı üst seviye Lumia telefonlara dağıtılmaya başlanacağı belirtiliyor.
   
 11. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  Microsoft’un Windows 10 güncellemesi kullanım oranlarına ait farklı rakamlar gelmeye devam ediyor.
  [​IMG]
  Bilgisayar yazılımı alanında Windows işletim sistemi ile dünyada açık ara lider olan Microsoft, geçtiğimiz ayın 29’unda Windows 10 güncellemesini yayınlamıştı.
  Yayınlanmaya başladığı ilk günden itibaren büyük bir ilgi ile karşılanan Windows 10 güncellemesi Microsoft’un da deyimi ile “tarihin en büyük güncellemesi” olmaya aday. Zira gelen rakamlar Windows 10 güncellemesine gelen talebin giderek arttığını ve ilk günkü gibi ilgi görmeye devam ettiğini gösteriyor.
  Bugün Windows 10 kullanım oranına ait yeni bir haber yayınlandı. Yayınlanan habere göre tüm dünyadaki Windows 10 kullanan bilgisayar sayısı 50 milyonu geçmiş durumda. Haberde verilen rakamlar oldukça etkileyici. Ayrıca Microsoft’un daha fazla cihaz için Windows 10 güncellemesi vermeye başladığı dolayısıyla Windows 10 kullanan cihaz sayısının hızla artmaya devam edeceği belirtiliyor.
  Microsoft, Windows 10 güncellemesini ilk etapta Windows Insider programı kullanıcıları için ikinci etapta ise Windows’u Alın uygulaması ile rezervasyon yapan kullanıcılar için sunulmaya başlandı. Bugünlerde ise kullanıcılar Windows’u Alın uygulaması üzerinden Windows 10 güncelleme bildirimleri almaya başladı.
  Microsoft, Windows 10 güncellemesi ile iki-üç yıl içinde bir milyarcihazda Windows işletim zirvesi kullanımını hedefliyor. İlk 24 saat içinde 14 milyon kullanıcıya ulaşan Windows 10 güncellemesi önümüzdeki bir kaç hafta içinde uyumlu tüm cihazlar için yayınlanmış olacak.
   
 12. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !


  [h=2]Apple’ın dual boot aracı Boot Camp, artık en güncel Microsoft işletim sistemi Windows 10’u destekliyor.[/h]Çoğu Mac kullanıcısının bildiği üzere Apple, Boot Camp adlı aracı ile Mac sistemlere Windows işletim sistemlerinin kurulmasına izin veriyor. Microsoft’un en yeni işletim sistemi Windows 10’un piyasaya sürülmesinin ardından gözler Apple’a çevrilmişti. Teknoloji devi en sonunda Mac cihazlar için Windows 10 desteğinin geldiğini açıkladı ve Windows 10 destekli ürünlerinin listesini paylaştı.

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !


  Boot Camp 6, Mac sistemlere Windows 10 desteğini getirmenin yanı sıra, Windows 10’a USB 3, USB-C, Thunderbolt, SD/SDXC ve Superdrive desteği de sunacak.
  Apple, Mac kullanıcılarının sorunsuz bir Windows 10 kurulumu yapması için bir de rehber

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

  . Rehber şimdilik sadece İngilizce mevcut ancak ilerleyen günlerde Türkçe bir kurulum rehberi de yayınlanacaktır.
   
 13. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  Microsoft, Groove Müzik ve Tv & Filmler de dahil olmak üzere Windows 10 çekirdek uygulaması için güncelleme yayınladı.
  [​IMG]
  Microsoft, Windows 10 güncellemesini yayınladı ve ardından Windows 10 için üç adet de toplu güncelleme yayınladı. Hataları ve Driver uyumsuzluklarını düzeltmek için yayınlanan güncellemelerden sonra Microsoft şimdi de TV & Filmler, Groove Müzik gibi Windows 10 çekirdek uygulamaları için güncellemeler yayınladı.
  Microsoft, dün ilk olarak Windows 10 ve Windows 10 Mobile için Alarm ve Saat uygulamaları ile Windows Haritalar uygulamasına birer güncelleme yayınladı. Bugün ise Groove Müzik ve TV & Filmler uygulaması için birer güncelleme daha yayınlandı.
  [​IMG]

  [h=4]Güncelleme detayları:[/h]
  • Windows Haritalar: Hata düzeltmeleri ve performans iyileştirmeleri
  • Alarm ve Saat: Alarm ve Saat uygulamasında artık özel zil sesleri ve telefonun dahili müzikleri ile zil sesi klasöründen ses seçimi mümkün. Ayrıca alarmlarda titreşim de artık aktif fakat kapatma aeçeneği
  • Groove Müzik: PC için Ebeveynlere çocukların hangi içeriğe erişebileceğini kontrol etme yeteneği verildi. Sadece yerel çalma listeleri için görsel göstergeler eklendi. Mobşl içinse küçük hata düzeltmeleri ve geliştirmeler bulunuyor.
  • TV & Filmler: İçeriklere daha kolay ulaşmak için benzer filmler gösterimi eklendi. Ayrıca küçük hat düzeltmeleri ve performans iyileştirmeleri eklendi.
  [​IMG]
  Microsoft’un Windows 10 çekirdek uygulamaları için yayınladığı güncellemeleri Windows mağaza üzerinden ya da aşağıdaki linklerden güncelleyebilirsiniz.


   
 14. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !


  Microsoft geçen ay Windows 10 sürümü , ancak şirket işletim sistemi için güncellemelerle ilerlemeye devam ediyor. Windows Insiders programı altındaki testçiler Windows 10’un yeni bir ön izleme sürümüne erişim fırsatı elde ediyor. Yeni sürümde geri bildirimlere göre yapılan bazı küçük değişiklikler bulunuyor.
  Microsoft Windows 10’un renk seçenekleriyle ilgili epey fazla şikayet aldığını söyledi. Bunun doğrultusunda şirket, işletim sisteminin 10525 numaralı yeni sürümüyle yeni bir varsayılan rengi test ediyor.
  Ayrıca Microsoft Windows 10’da sağlanan yeni bellek iyileştirmelerini de test ediyor. Bu iyileştirmeler sayesinde süreç başına kullanılan bellek miktarının azaltılmasına izin veriliyor, böylelikle Windows 10 belirli bir zamanda fiziksel bellek üzerinde daha fazla uygulama tutabiliyor. Bu, daha az modern olan uygulamaların gelecekte onları belirli bir süre kullanmadıktan sonra yeniden başlamak zorunda olabilecekleri anlamına geliyor.
  Test edecek yeni özellikler olsa da, Microsoft bu son test sürümüyle birlikte bazı hataların da geldiğini söylüyor. Mobil erişim noktası işlevi bu sürümle çalışmıyor. Video oynatma sorununun çözümü için de Filmler ve TV uygulamasına bir güncellemenin gelmesi gerekecek. Windows 10 için opsiyonel dil paketlerine ihtiyacınız varsa, bu özel ön izleme sürümü için bunlar haftanın ilerleyen zamanlarında sunulacak.


  Mic[​IMG]rosoft ilerleyen haftalarda çıkacak yeni Windows 10 ön izleme sürümleriyle yeni Microsoft Edge eklentilerini ve yeni bir Mesajlaşma uygulamasını test etme fırsatı sunacak.
   
 15. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  [h=1]Windows 10 Kullanıcılardan Tam Puan Almış Durumda[/h][h=2]Microsoft firmasını geride bırakmış olduğumuz ay içerisinde yayını yapıldığın da sonucu işletim sistemi olan Windows 10, Kullanıcıların tarafından da ilgiyle karşılaştı.[/h][​IMG]Henüz ilk günde baktığımız da 14 milyon kez indirimi yapılan işletim sistemi, Kullanıcıların memnuniyeti anlamında tam puan almış durumda. Yayınlanan rapora göre Windows 10’a geçen kullanıcıların en büyük bölümü işletim sisteminden memnun durumda.
  [​IMG]
  Brandwatch’un yapmış olduğu yayın istatistiklerine göre, Bu zamana kadar Windows 10’a geçiş yapan kullanıcıların yüzde 8’i olumsuz görüş bildirdi. Kalanlar da oldukça beğendiğini açıkladı. Windows 8 ve Windows 8.1 üzerinde yaşanan eleştiriler sonucun daha da etkili bir yapıya ulaştı.
   
 16. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  Windows 10 Mobile güncellemesi yaklaştıkça detayları da ortaya çıkmaya devam ediyor. Windows 10 Mobile güncellemesi ne kadar hafıza kullanıyor?
  [​IMG]
  Microsoft’un Windows 10 Mobile güncellemesi için hazırlıkları devam ederken, bir yandan da Windows 10 Mobile güncellemesi hakkında detaylar ortaya çıkmaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde Windows 10 Mobile güncellemesini ilk alacak modelleri açıklayan Microsoft şimdi de Windows 10 Mobile güncellemesinin ne kadar depolama alanı kullanacağını açıkladı.
  Microsoft’un resmi web sitesinden yaptığı açıklamaya göre Windows 10 Mobile güncellemesi en az 5GB depolama alanına ihtiyaç duyacak. Başka bir deyişle Windows 10 Mobile güncellemesi akıllı telefonlarımızda 5GB alan kaplayacak. Bu durumda akıllara gelen ilk soru 4GB depolama alanına sahip akıllı telefonların bu güncellemeyi nasıl alacağı oldu.
  [​IMG]
  Yapılan açıklamada dikkat çeken ibare ise “Windows 10 Mobile yüklü akıllı telefonlarda kullanılacak alan” cümlesi oldu. Zira Windows 10 Mobile, Android platformunun aksine kullanıcıların kaldırmasına ya da microSD karta kurulumuna izin verilen yaklaşık 1GB alan kaplayan uygulamalar ön yüklü olarak geliyor.
  Yapılan açıklamaya göre 8GB dahili depolama alanına sahip Windows 10 Mobile akıllıtelefonlar 3GB kullanılabilir depolama alanını kullanıcıya bırakırken bu alan 16GB cihazlarda 10GB, 32GB cihazlarda ise 25GB olarak geliyor. Oluşan bu farklar da üst seviye cihazlar için daha fazla özelliğin kullanıma sunulacağına işaret ediyor.
  Microsoft’un Windows 10 Mobile güncellemesi, tahminlere göre Ekim Kasım aylarında ilk olarak seçili modeller için indirmeye açılacak.
   
 17. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  [​IMG]
  [​IMG]
  Microsoft, güncelleme ile Windows 10’un sistem simgelerini değiştirecek ve arayüzde küçük makyajlamalar yapacak. İşte Windows 10’un yeni simgeleri ve arayüzü.  [​IMG]

  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
   
 18. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  Microsoft’un Windows 10 Mobile güncellemesi yaklaştıkça uygulama mağazasında hareketlilik de arttı.
  [​IMG]
  Microsoft, 29 Temmuz’da Windows 10 güncellemesini yayınlandıktan sonra geliştiriciler için Windows 10 Yazılım Geliştirme Kiti (SDK) de yayınlanmıştı. Windows 10 Mobile güncellemesi için zaman daraldıkça Windows Store uygulama mağazasında da hareketlilik arttı ve bir çok geliştirici Windows 10 uyumlu uygulamalarını yayınlamaya başladı. Bu uygulamalardan biri de popüler paylaşım uygulaması Zomato oldu.
  [​IMG]
  Zomato, arkadaşlarınızla güvendiğiniz bir grup oluşturarak onlarla birlikte yeni restoranlar keşfetmenizi sağlıyor. Yeme-içme maceralarınızı, yorumlarınız, göz kamaştırıcı filtrelerle oluşturulmuş fotoğraflarınız ve check-inlerinizle birlikte sergileyebilirsiniz. Menüleri, fotoğrafları, telefon numaralarını, yol tariflerini, kullanıcı yorumlarını ve Yemeğe Çıkmak, Sipariş Vermek, Eğlenmeye Çıkmak için bir mekanda aradığınız diğer tüm bilgileri bulabilirsiniz.
  Yer işaretleriyle gitmek istediğiniz ya da favori restoranların listesini oluşturabilirsiniz. Gittiğiniz restoranda check-in yaparak restoranla ilgili yararlı bilgileri öğrenebilir, fotoğraf ekleyebilir, birlikte olduğunuz arkadaşlarınızı etiketleyebilirsiniz. Zomato aralarında Hindistan, Birleşik Krallık, Birleşik Arap Emirlikleri, Şili, Yeni Zelanda, Güney Afrika, Endonezya, Portekiz, Türkiye, Filipinler, Brezilya, Katar, Sri Lanka, Çek Cumhuriyeti ve Slovakya’nın da bulunduğu 100’den fazla ülkede bir çok şehirde hizmet verşyor ve bu alan sürekli genişliyor.
  Zomato’yu kullanmak için uygulamaya giriş yapmanız gerekiyor; bunun tek amacı ise servisin sizi daha iyi tanımasının sağlaması ve size daha iyi hizmet etmek için uygun tavsiyelerini getirilmesini sağlamak.
  Windows 10 ve Windows 10 Mobile için Evrensel Uygulama sisteminde hazırlanan Zomato uygulamasını ücretsiz olarak

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

  indirebilir ve hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.

   
 19. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  Microsoft, Windows platformları için Outlook Groups adı verdiği yeni bir uygulamayı daha bugünden itibaren kullanıma sundu.
  [​IMG]
  Microsoft, geride bıraktığımız hafta başında işletmeler için geliştirilen ve Outlook Groups adını verdiği yeni bir uygulamayı daha şirket içinde test ettiğini açıklamıştı. Şimdi bu uygulama Windows 10 Mobile ve Windows Phone 8.1 için kullanıcılara sunuldu. Uygulamanın indirmesinde ilk saatlerde sorun vardı fakat bu sorun çözüldü ve uygulama, Windows Store üzerinde indirilebilir durumda.
  Uygulamaya giriş yapmak için Office 365 iş ya da okul hesabının aktif olması gerekiyor. Dilerseniz uygulamanın özelliklerine bir göz atalım:

  • Grup e-posta konuşmalarına kolayca katılma
  • Bir kişi veya bir grubun içinde mesaj veya “@mention gibi” fotoğraf paylaşma
  • Paylaşılan takımın OneNote defterini kullanarak birlikte çalışabilme
  • Ortak görünüm ve ortak yazar Office belgeleri (Word, Excel, PowerPoint) Grubunuzda paylaşma
  • Kendiniz için yeni gruplar keşfedin ve Office 365 ile ilgili gruplara katılın
  [​IMG]
  Geride bıraktığımız hafta başlarında, Microsoft CEO’su Satya Nadella Salesforce Dreamforce konferansında yaptığı konuşmanın bir parçası olarak Outlook Groups uygulamasının nasıl çalıştığını göstermişti. Ayrıca Outlook Groups uygulaması sadece Windows 10 Mobile için değil Windows 10 PC için de kullanılabilir.
  Bu uygulama için yeni bir özellik ister misiniz? Veya bir sorun yaşıyor musunuz? Outlook Groups uygulaması için özel UserVoice konu sayfasına göz atabilir ve isteklerinizi Microsoft’a bildirebilirsiniz.

   

Sayfayı Paylaş