Windows 10 işletim sistemindeki yeni versionlar

Konu, 'Windows işletim sistemi' kısmında Mehmetkarahanlı tarafından paylaşıldı.

 1. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  Microsoft’un Windows 10 işletim sistemi için 2016 yaz aylarında yayınlamaya hazırlandığı Windows 10 Redstone güncellemesi, Windows Insider güncelleme ayarlarında göründü.
  [​IMG]

  [​IMG]
  Microsoft, son günlerde Windows 10 cephesinde heyecanlı günler geçiriyor. Geçtiğimiz hafta Windows 10 Yapı 10586 sürümünün yayınlanması ve bugün de Yapı 10586 sürümünün Windows Insider Slow Ring için yayınlaması Windows 10 Threshold 2 güncellemesi için artık son hazırlıkların da tamamlandığını işaret ediyor. Öte yandan Microsoft, Windows 10 Redstone güncellemesi için çalışmalarını sürdürüyor.
  [​IMG]

  [​IMG]
  Bazı Windows Insider programı kullanıcıları, bilgisayarlarının Güncelleme Ayarları bölümünde Windows 10 Threshold 2 güncellemesi ile birlikte Windows 10 Redstone güncellemesini işaret eden rs1_release sürümünü de gördü.
  Winbeta adlı internet sitesinin haberinde verdiği bu bilgi doğru ise Microsoft’un Windows 10 Redstone güncellemesi için çalışmalara başladığı da ilk kez doğrulanmış olucak. Öte yandan bu bilgi ile birlikte Microsoft’un Windows 10 Redstone güncellemesini de Windows Insider programı çerçevesinde kullanıcılara test için sunacağı belirtiliyor.


  [​IMG]

  Windows 10 Redstone güncellemesi ile gelecek yeni özellikler hakkında şimdilik resmi herhangi bir bilgi bulunmuyor. Fakat Windows 10 işletim sistemi için beklenen özelliklerin Windows 10 Redstone güncellemesi ile kullanıcılara sunulacağı tahmin ediliyor. Bu özellikler arasında interaktif canlı karolar, çok daha fazla kişiselleştirme seçenekleri ve Microsoft Edge için eklenti desteği olduğu tahmin ediliyor.
  [​IMG]   
 2. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  Microsoft’un Windows 10 Mobile için yayınladığı resmi Facebook uygulaması güncellendi ve bir çok yeni özellik kazandı. İşte güncellenen Windows 10 Mobile Facebook uygulamasındaki yenilikler.
  [​IMG]
  Microsoft, Windows Phone ve Windows 10 Mobile işletim sistemleri için resmi Facebook uygulamasını, Facebook’ta yapılan anlaşma çerçevesinde kendisi hazırlayarak kullanıma sunuyor. Facebook Beta uygulamasında test edilen özellikleri Facebook uygulaması ile kullanıcılara sunan Microsoft, son Facebook Beta güncellemesinde kazandırılan Windows 10 Mobile Özelliklerini resmi Facebook uygulaması ile kullanıma sundu.
  Bu özellikler arasında ilk dikkat çekenler ise Facebook bildirimlerini, bildirim merkezinden ya da herhangi bir işlem yapılan uygulamayı kapatmadan yönetmeyi sağlayan etkileşimli bildirimler ve akıllı telefonları bilgisayara çeviren Continuum desteğinin eklenmesi oldu.
  [​IMG]
  Sürüm 10.1 Yenilikleri:  • Windows 10 için yeniden tasarlandı
  • Büyük ekranlar için geliştirilmiş kullanıcı deneyimi
  • Etkileşimli bildirimler
  • Geliştirilmiş gezinti
  • Geliştirilmiş fotoğraf görüntüleme deneyimi
  • Sırayla video yürütme ve geliştirilmiş video deneyimi
  • Continuum desteği
  • Ekran okuyucusu desteği
  • Geliştirilmiş yerelleştirme kalitesi
  • Daha fazla dil desteği
  • Web Hesabı Yönetimi SSO desteği

  Resmi Facebook uygulaması yayınlanan bu güncelleme ile medya oynatma özellikleri de geliştirildi. Video ve görsel yükleme sürelerinde önemli oranda geliştirme sağlanan uygulama, videoları sıraları ile Oynatma özelliğine de kavuştu.
  Windows 10 Mobile için yenilenen resmi Facebook uygulamasını

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

  ücretsiz olarak indirebilirsiniz.
   
 3. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  [​IMG]
  Windows 10 Kasım Güncellemesi Dağıtımda

  İlk sene boyunca Windows kullanıcılarına ücretsiz sunulan Windows 10 güncellemesi kısa süre içinde milyonlarca kullanıcıya ulaştı ama Microsoft’un geliştirme çalışmaları durmuyor. Bir yandan Xbox One oyun konsolu ve bir yandan da Windows Phone’dan Windows 10 Mobile geçisi için çalışmalarını sürdüren firma aynı zamanda Windows 10 sahipleri için Kasım güncellemesini hazırladı. Büyük oranda işletmelere yönelik bir güncelleme olarak görülen bu paket halihazırda 110 milyondan fazla cihazda kurulu Windows 10’u ileri taşıyor. Windows Experience Blog açıklamasına göre güncellemeyle işletim sisteminin performansı yüzde 30’a varan oranda artıyor. Cortana artık daha işlevsel ve Avustralya, Hindistan ve Japonya’da işler hale geliyor. IE yerini alan Edge tarayıcı da hızlanıyor. Sekme önizleme adı verilen yeni görünümle pencereden ayrılmadan önizleme yapılabiliyor. Xbox One Experience güncellemesi de dağıtımda ve konsolun işletim sistemi Windows 10 geçişi yaşıyor. En büyük getirisi yüzden fazla Xbox 360 oyunu için eklenen destek.
   
 4. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  [​IMG]
  Microsoft, bir taraftan Windows 10 güncellemesini hem bilgisayar ve tabletler hem de akıllı telefonlar için geliştirirken, diğer taraftan da uygulama mağazasına yeni özellikler ekliyor.

  [​IMG]
  Microsoft, bilgisayar ve tabletler için Windows 10 güncellemesini Temmuz ayında yayınlamaya başlamıştı. Akıllı telefonlar için de Windows 10 Mobile güncellemesini hazırlayan Microsoft, br taraftan da tüm platformlarda için birleştirdiği uygulaması mağazası Windows Store için yeni özellikler eklemeye devam ediyor.
  [​IMG]
  Microsoft’un Windows Store Uygulama mağazasına yeni eklediği özelliklerden ise mağazada arama yaparken karşımıza çıkıyor. Windows Store Uygulama Mağazasında arama çubuğuna bir şeyler yazmaya başladığınızda önerilen sonuçlarda Microsoft Store’larda satışı yapılan Microsoft ürünleri de gösteriliyor.
  Örnek olarak Windows Store Uygulama mağazasında arama çubuğuna “Xbox One” yazdığınızda uygulama mağazasındaki ilgili sonuçlar görüntülenirken, arama önerilerinde ise Microsoft Store Xbox One sayfasına yönlendiren bir öneri çıkıyor. Surface Book veya band kelimelerini yazınca da ilgili Microsoft Store satın alma sayfasına yönlendiren bir öneri gösteriliyor.
  Microsoft, bu tarz önerileri en son Windows 10 uygulama listesinde kullanıma sunmuştu. Uygulama mağazasındaki en popüler uygulamaları, önerilen uygulama olarak Windows 10 Uygulama listesinde gösteren Microsoft, görünüşe bakılırsa önümüzdeki dönemde bu tarz rahatsız edici düzeyde olmayan yararlı reklamları daha fazla kullanacak.
  Microsoft, son olarak Windows 10 Threshold 2 güncellemesini geçtiğimiz hafta yayınlayan Microsoft, Windows 10 Mobile için kararlı sürüm güncellemeyi ise önümüzdeki haftalarda kullanıcılara sunmaya hazırlanıyor. Windows 10 Mobile güncellemesinin erken sürümlerini test etmek içn Windows Insider programına katılarak Windows 10 Mobile güncellemesini şimdiden telefonunuzda kullanmaya başlayabilirsiniz.
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
   
 5. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  Microsoft’un Windows 10 için 2016 yılında yayınlayacağılk Redstone güncellemesi, Cortana ve Eylem Merkezine önemli yenilikler getirecek.
  [​IMG]
  Microsoft, Temmuz ayında Windows 10 güncellemesini Threshold kod adı altında yayınlandıktan sonra geçtiğimiz günlerde de Windows 10 Threshold 2 güncellemesini yayınlamıştı. Microsoft, 2016 yılında ise Redstone 1(RS1) ve Redstone 2(RS2) olmak üzere iki büyük güncellemeyi Windows 10 platformu için yayınlamaya hazırlanıyor.


  The Verge’ün verdiği habere göre Windows 10’un bir sonraki büyük güncellemesi Windows 10 RS1 ile dijital sesli Cortana ve hızlı ayarlar menüsü ve bildirim merkezini bir arada barındıran Eylem Merkezi’nde önemli yenilikler yapılacak.
  Windows 10 RS1 güncellemesi ile birlikte Cortana dijital sesli asistanın etkileşim alanı işletim sisteminin tamamına yayılacak. Bu sayede sesli komutlar yolu ile Cortana sesli asistan üzerinden Windows 10 işletim sistemi üzerinde tüm işlemler Cortana ile yapılabilecek.
  The Verge’ün haberinde iddia edilen bir diğer önemli yenilik ise kullanıcı ara yüzünde yapılacak. İddiaya göre eylem merkezinde uygulama geliştiricileri için yeni izinler tanımlayacak olan Microsoft, Eylem Merkezi’nde Widget özellikleri ile çalışacak uygulamaların geliştirilmesinin önünü açmayı planlıyor. Bu sayede Eylem Merkezinin daha işlevsel hale getirilmesi ve kullanıcı deneyiminin geliştirilmesi amaçlanıyor.
  Windows 10 Redstone güncellemesinin ilk sürümünün Mart ayındaki Build Geliştirici Konferansı’nda tanıtılması ve yılın ilk yarısında kullanıcılara sunulması bekleniyor. Windows 10 Redstone 2 güncellemesi ise 2016 yılının ikinci yarısında kullanıcıların beğenisine sunulacak.
   
 6. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  Microsoft, masaüstü bilgisayar ve tabletler için ilk Windows 10 Redstone güncellemesi ön izleme sürümünü yayınladı. Windows Insider Fast Ring kullanıcıları için yayınlanan sürümün yalı numarası 11082 oldu.
  [​IMG]
  Microsoft’un merakla beklenen Windows 10 Redstone güncellemesi için ilk ön izleme sürümü bugün Windows Insider programı çerçevesinde Windows Insider Fast Ring kullanıcıları için Yapı 11082 sürüm numarası ile bilgisayarlar için yayınlandı.
  [​IMG]
  Microsoft İşletim Sistemleri Grubu Başkan Yardımcısı Gabriel Aul’un twitter üzerinden yaptığı duyuru ile kullanıma sunulan Windows 10 Redstone ön izleme sürümünde herhangi yeni bir özelliğin veya kullanıcılar açısından önemli bir değişikliğin olmadığı belirtildi. Genel olarak Onecore çekirdeği üzerinde mühendislik çalışmaları yapılan Windows Insider Yapı 11082.1000.151210-2021.rs1_release sürümünde, sonraki yapılara hazırlık için yapısal değişiklikler üzerinde çalışmalar yapılmış.
  Gabriel Aul, Windows Blog üzerinde yayınladığı blog yazısında Ocak ayından itibaren Windows Insider kriterlerinde değişikliğe gideceklerini ve çok daha hızlı bir şekilde Windows Insider yapılarını kullanıcılara sunacaklarını belirtti. Bunun için Windows Insider Fast Ring kullanıcılarının, Windows Insider Fast Ring öncesi şirket içi test ekibinin son halkası ile aynı yapıları yüklemelerlne olanak sağlanacak.
  Windows 10 Redstone güncellemesi 2016 yılında iki bölüm halinde yayınlanacak. 2916 yılının ilk yarısında yayınlanması planlanan rs1_release sürümünde Microsoft Edge için eklentilerini desteği, gelişmiş Continuum özellikleri ve bazı kullanıcılar ara yüzü değişiklikleri gibi yeniliklerin sunulması bekleniyor.
   
 7. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  Microsoft’un Windows 10 Mobile için yayınladığı son güncelleme ile birlikte bazı Windows Phone 7 oyunlarının tekrar mağazaya geri geldiği belirtiliyor.
  [​IMG]
  Microsoft’un Windows 10 Mobile cihazlar için yayınladığı son güncelleme olan Yapı 10.0.10586.29 güncellemesi herhangi bir yeni özellik içermese de genel olarak hata giderme ve performans iyileştirmeleri üzerine yoğunlaşıldığı belirtilmişti. Fakat bugün ortaya çıkan yeni bir bilgiye göre Windows 10 Mobile 10.0.10586.29 Güncellemesi ile eski Windows Phone oyunları tekrar kullanılabilir duruma geldi.
  Windows 10 Mobile 10.0.10586.29 Güncellemesinin değişiklik listesinde bir madde dikkat çekiyordu. O da uygulamaların geriye dönük uyumluluk noktalarında sistemin geliştirildiğini belirtiyordu.
  “Windows Phone 8.1 Silverlight uygulamaları için geliştirilmiş geriye dönük uyumluluk.”
  Hatta şimdi Windows Phone 8 üzerinde çalışmayan bazı Windows Phone 7 oyunlarının bile, son yapılan geriye dönük uyumluluk çalışmalarından sonra Windows 10 Mobil ile geri geldiği belirtiliyor.
  Reddit kullanıcısı Fannybeard Windows Phone 8 ile mağazadan kaybolan bazı oyunları son güncellemeden sonra Lumia 950 akıllı telefonuna yükleyebildiğini belirtiyor.
  İşte o oyunların listesi:  Tabii ki mükemmel karşılaştırılabilirlik garanti edilemez ama eski bir Windows Phone 7 kullanıcısı iseniz güzel bir nostaljik gezinti için şimdi eski kütüphanenizi aramak için iyi bir zaman gibi görünüyor. Kimbilir belki bir yerlerde hoşlandığınız bir oyun sizi bekliyordur.
   
 8. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  Microsoft’un Windows 10 güncellemesi ile attığı belki de en önemli adım Evrensel Windows Platformu oldu. Geliştiriciler için önce önümüzdeki iki yıllık süreçte bir milyar kullanıcıdan oluşan bir hedef kitle oluşturmayı amaçlayan Evrensel Windows Platformuna gelin biraz daha yakından bakalım.
  [​IMG]
  Microsoft, Windows ekosisteminin mobil ayağında uygulama sorununu çözmek için Windows 10 güncellemesi ile birlikte Evrensel Windows Platformu projesini de devreye soktu. Evrensel Windows Platformu kısaca tek bir proje ile bir servis gibi tablet, masaüstü. IoT, akıllı telefon ve konsollarda hizmet verecek olan Windows 10 platformu için uygulama geliştirmeyi mümkün kılıyor. Bu sayede Windows 10 masaüstü için uygulama geliştirecek olanlar çok kolay bir şekilde diğer platformlardaki milyonlarca tüketiciye de ulaşabiliyor.

  Windows 10 güncellemesi Temmuz ayında yayınlanmıştı fakat akıllı telefonlar için Windows 10 Mobile güncellemesi henüz genel dağıtımına başlanmadı. Fakat Microsoft’un yayınladığı Windows 10 Mobile Preview SDK ile geliştiriciler Evrensel Windows uygulamalarını hem mobil hem de masaüstü için Microsoft Store Uygulama Mağazasında yayınlamaya başladı.
  [​IMG]
  Neredeyse hergün bir çok uygulama Evrensel Uygulama Platformu altında mağazada yerini alıyor. Bunları haber yapsam emin olun sürekli uygulama haberi görmekten mideniz bulanır. Ayrıca dikkat ettiğim bir nokta da Evrensel Windows Platformu destekli olarak güncellenen ya da yeni yayınlanan uygulamaların bir çoğu Continuum destekli oluyor. Bu çok önemli bir adım. Zira Continuum desteği tek başına kurumsal müşteriler için sunulmuş gibi bir algı var veya bazı kişiler tarafından böyle gösterilmek isteniyor. Şimdi size bir uygulamadan bahsedeceğim.
  NETFLİX

  Netflix’in Evrensel uygulamasından ilk ekran görüntüsünü paylaşarak başlayalım:
  [​IMG]
  Netflix Türkiye’de pek bilinmese de dünyada özellikle de Amerika’da dijital yayıncılık alanında çığır açtı. Ayrıca uyguladığı fiyat politikası ile de korsan yayınlara nefes aldırmıyor desek yeridir. Uygulama kısaca film, dizi veya sinema gibi dijital yayınların izlenebildiği, güncel sinema filmlerinin satın alındığı ya da kiralanabilidiği bir platform. Fiyatların uygun olması sayesinde de gerçek dvd kalitesinde film seyretmeyi seçenler korsan yayın peşinde koşmuyor. Tabi yurt dışında insanların emeğe saygı noktasındaki bilinçleri de müslüman ülkelerde olması gerekenden çok ileride olduğu için NETFLİX gibi kalite odaklı ürünler talep görüyor.
  Şimdi Netflix, Evrensel Windows uygulaması üzerinde çalışıyor. Muhtemelen bir kaç hafta içinde yayınlanır. Ayrıca uygulamanın Continuum desteği de olacak. Yani gittiğiniz herhangi bir yerde, misafirlik olur veya başka bir durum, telefonu dev ekran bir tv’ye bağlayıp sinema keyfi yaşayabilirsiniz.
  Peki Netflix Türkiye’de kullanılabiliyor mu? Aslında bu soruya evet cevabı vermeyi çok isterdim. Fakat ülkemizde resmi olarak faaliyet göstermiyor. Web üzerinden abone olarak servisten yararlanmanın yolları mevcut tabiki. Geçtiğimiz günlerde alınan bir son dakika kararı ile Netflix, Türkiye’de faaliyet göstermeyi ileri bir tarihe erteledi. Bunun nedeni tam olarak bilinmiyor fakat gelen bilgiler bu ertelemenin mevzuattan kaynaklandığı yönünde.
  VLC Media Player:

  [​IMG]
  Evrensel Windows Platformu çalışmaları devam eden bir diğer uygulama da Videolan tarafından sunulan VLC Media Player uygulaması. Son dönemde Windows Phone 8.1 uygulaması için güncelleme yayınlanmayan VLC Player uygulaması, Windows 10 Mobile Evrensel Uygulama çalışmaları nedeniyle bu aralar biraz sessiz. VLC’nin Windows uygulamasını geliştiren ekibin lideri Thomas Nigro, Evrensel Uygulama çalışmalarına başlandığını ve Windows Phone 8.1 uygulamasını geliştirmeyi durduklarını Kasım ayında açıklamıştı.
  [​IMG]
  Windows 10 ve Windows 10 Mobile Evrensel Uygulama Platformu cephesindeki çalışmalar tabi ki sadece bu iki uygulama ile sınırlı değil. Geçtiğimiz günlerde tüm dünyada dikkat çeken haber sitelerinden bir olan CBS NEWS, AmericanExpress, Accuweather ve daha bir çok uygulama da Evrensel Windows Platformu çerçevesinde güncellendi ya da uygulamalarını tamamen yeniledi. Önümüzdeki aydan itibaren Windows 10 Mobile güncellemesinin yayınlanmaya başlaması ile birlikte Evrensel Windows Uygulama sayısında hızlı bir artış olacağını düşünüyorum. Evrensel Windows uygulamaları konusunda beni asıl heyecanlandıran ise Continuum desteğinin de dahil edildiği üçüncü parti uygulamalarda geliştiricilerin kullanıcılara sunacağı yepyeni deneyimler olacak.
   
 9. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  [​IMG]
  Microsoft'un yeni işletim sistemi Windows 10'un kullanıcı sayısı açıklandı. Windows 10'un son açıklanan kullanıcı sayısı Microsoft'un başarısını gözler önüne seriyor.


  [​IMG]Microsoft, beş ay önce 29 Temmuz'da tabletler, masaüstü vedizüstübilgisayarlar için Windows 10 işletim sistemini kullanıcıları ile buluşturdu. 2015 yılı sona ererken bu işletim sisteminin indirme sayısı 200 milyonugeçti.Windows 10 bu ivmeyle devam ederse üç yıl içinde 1 milyar cihazaulaşma hedefini kolayca gerçekleştirecek..
  Microsoft için Heyecanlı Bir Aşama

  Windows 10, ilk 24 saatte 14 milyon; bir hafta içinde 75 milyon, üç ayiçerisinde ise 132 milyon kullanıcı tarafından indirildi. Son haftalarda Windows 10’a geçiş sayısında azalma olsa da Microsoft, 200 milyon kullanıcıyı geçmesinden memnun olacaktır. Son yıllarda Apple da dahil bütün rakipleri Microsoft ile Windows’un yeni versiyonlarına geçişteki adaptasyonu konusunda dalga geçtiler.
  Windows 8 bozgununu takiben Microsoft’un kendini geliştirmesi gerekiyordu ve Windows 10 ile bunu büyük ölçüde basardılar. Ama aynı zamanda bu yeni işletim sistemine hızlı adapte olmanın ardında başka sebepler de vardı. Öncelikle Microsoft, Windows Insider programı üzerinden meraklılarına ön sürümünü paylaştı. 29Temmuz’dan önceWindows Insider programını 5 milyondan fazla kişi kullanıyordu.
  [​IMG]
  29 Temmuz'da ardından Microsoft, Windows 7 ve 8.1 işletim sistemlerinden ilk yılı ücretsiz olma koşuluyla Windows 10’a geçiş fırsatını sundu. Bu durum kullanıcıları yeni işletim sistemine geçiş ve Cortana gibi gelişmiş bir sistemi kullanma konusunda özendirdi. Son olarak daRedmond merkezli yazılım devi, Windows 7 ve 8.1kullanıcılarının Windows 10’a geçişinde agresif bir tavır sergileyerek kullanıcılara sürekli bildirimler gönderdi. Bununla beraber Windows 10’u yükleme dosyalarını da kullanıcıların masaüstüne yerleştirdi.
  İlk büyük güncellemesini Kasım ayında yapan Windows 10’da ciddi hatalar bulundu ve Microsoft’un kullanıcılarını casus gibi denetlediği konusunda raporlar çıktı. Ama sonra şirket yaptığı açıklamada bu uygulamayı daha kişiselleştirilebilir servisler sunmak ve kullanıcı deneyimini arttırmak için yaptığını söyledi.

  [​IMG]
   
 10. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  [​IMG]
  Güvenlik son zamanlarda teknoloji dünyasının üzerinde hassasiyetle durduğu konular arasında üst sıralarda yer alıyor. Telefon ve bilgisayarlarda saklanan kişisel bilgilerin miktarı arttıkça bu bilgilerin güvenliğine ilişkin kaygılar da artıyor. Kullanılan işletim sisteminin söz konusu bilgileri riske atması ihtimali ise pek çok kişiyi kara kara düşündürüyor. Microsoft Windows 10 kullanıcılarının bu riske maruz kalması ise işten bile değil.
  Microsoft’un en yeni işletim sistemi Windows 10’u kullananlar, disklerinin şifreleme anahtarının otomatik olarak bulutta yedeklendiğini duyduklarında biraz hayal kırıklığına uğrayabilir. Bulutta saklayarak koruma altına alınabilecek pek çok şey olsa da, Windows şifreleme anahtarları bu grup içinde bulunmuyor. Dolayısıyla bir kullanıcının Microsoft hesabına erişildiği takdirde, kullancının mecazi krallığının mecazi anahtarları da ele geçirilebiliyor.
  Peki bu durumdan rahatsız olan kullanıcılar ne yapabilir? Bunun için ilk olarak söz konusu anahtarların bulutta kaydedilip kaydedilmediğini görmek gerekiyor.

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

  sitesine Microsoft hesabıyla giriş yaparak bu kontrol gerçekleştirilebiliyor. Kullanıcılar anahtarlarının bulutta yüklü olması durumunda bir flaş belleğe yedekleme yapıp ardından silme işlemine devam edebilir.

  Bir şifreleme anahtarına sahip olmanın altında yatan temel neden, başka kişilerin kullanıcıların bilgilerine erişimini engellemek. Dolayısıyla Windows şifreleme anahtarlarının bulutta yedeklenmesi kulağa pek de iyi bir fikir gibi gelmiyor.
  [​IMG]
   
 11. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  [​IMG]
  Microsoft, Windows 7 ve Windows 8.1 kullanıcılarına Windows 10’a geçişe teşvik etme niyetini yeni işletim sistemini tanıttığı ilk günden bu yana dile getiriyor. Şirket bu amacını gerçekleştirmek için kullanıcılarına yeni işletim sistemine geçiş yapabileceklerini sürekli olarak hatırlatıyor. Ancak yazılım devinin neredeyse sürekli olarak verdiği hatırlatma mesajları, kimi kullanıcılarda ciddi rahatsızlığa yol açabiliyor.
  [​IMG]
  Windows 7 ve Windows 8.1 kullanıcıları, Microsoft’un en yeni işletim sistemine geçiş yapmak istedikleri takdirde Windows Update üzerinden bu isteklerini gerçekleştirebiliyor. Şirketin sürekli olarak gönderdiği geçişe teşvik mesajları da Windows Update üzerinde ve sistem tepsisinde görülüyor.
  [​IMG]
  Microsoft’un sürekli olarak yeni işletim sisteminin promosyonunu yapmasından rahatsız olanlar Windows Update üzerinden hem güncelleme hatırlatmalarını hem de görev çubuğunda beliren güncelleme mesajlarını devre dışı bırakabiliyor Windows 8.1’e yeni geçiş yapanlar da, önümüzdeki dönemde sıklıkla karşılaşmaları muhtemel olan güncelleme mesajlarını bu şekilde kapatabiliyor.


  Söz konusu[​IMG]mesajların kapatılmasıyla birlikte kullanıcılar kendilerini Windows 10’a geçme konusunda bir baskı altında hissetmekten de biraz olsun kurtulmuş oluyor. Yeni işletim sistemine dair hatırlatma mesajlarının kapatılmasının Microsoft’un işletim sistemini 1 milyar cihaza ulaştırma hedefine nasıl bir etki yapacağı konusunda bir şey söylemek henüz pek kolay değil. Yazılım devi, Windows 10 yüklü cihaz sayısının 200 milyonu aştığını geçtiğimiz hafta açıklamıştı. Yaklaşık 5 ayın sonunda gelinen bu nokta, Microsoft’un belirlediği 1 milyar cihaz hedefinin özünde çok da gerçek dışı olmadığını gösteriyor.
  [​IMG]
  [​IMG]
   
 12. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  Microsoft, Windows 10 ve Windows 10 Mobile için sistem uygulamalarına yeni güncellemeler yayınlamaya devam ediyor.
  [​IMG]
  Microsoft’a son günlerde pek iyi haberler gelmiyor. Dün açıklanan 2016 yılı ikinci mali çeyrek dönemi rakamları Microsoft’un Lumia akıllı telefon satışlarının geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 57 oranında düştü. Bu düşüşte şüphesiz en büyük etken Windows 10 Mobile güncellemesinin bir türlü tamamlanarak yayınlanmamış olması.
  Fakat diğer taraftan Microsoft, Windows 10 ve Windows 10 Mobile güncellemesi için çalışmalarını sürdürüyor. Bu kapsamda Microsoft Fotoğraflar uygulaması da yeni özellikler eklenerek güncellendi.
  Sürüm notları


  • OneDrive bağlantısını kullanarak albümleri paylaşın
  • OneDrive’a yükleyerek albümleri farklı cihazlarda görüntüleyin ve düzenleyin
  • Ayarlar’dan tüm OneDrive klasörlerindeki sadece bulut içeriğini gösterme seçeneğini seçin
  • İçeri aktarırken belirli fotoğrafları seçin
  • Boşluk ve Enter tuşlarını kullanarak slayt gösterilerini duraklatın ve sürdürün
  • Konum bilgisi içeren fotoğraflar için bir harita üzerinde bu konumu görün
  • Kayıttan gelişmiş Canlı Görüntü yürütme
  • Hata düzeltmeleri

  Sadece mobil:
  • Telefonunuzun kilidini açmadan Windows Kamera ile fotoğrafları görüntüleyin
  • Belirli Lumia telefonlarda videoları yavaş çekimde düzenleyin
  • Continuum’da yeni klavye etkileşimleri

  Microsoft Fotoğraflar uygulaması Windows 10 Mobile için Windows 10 PC sürümünden farklı olarak dikey modda çekilmiş fotoğrafları varsayılan olarak tüm ekran açma özelliğine de sahip.
  Windows 10 Mobile ve Windows 10cihazlarınız için Microsoft Fotoğraflar uygulamasını

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

  bağlantısına tıklayarak ücretsiz olarak güncelleyebilirsiniz.
   
 13. basri er
  Offline

  basri er Üye Üye

  Kayıt:
  10 Kasım 2014
  Mesajlar:
  71
  Beğenilen Mesajlar:
  12
  Şehir:
  artvin
  teşekkürler elinize sağlık çok güzel bir çalışma
   
 14. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  [​IMG]
  Bedava Windows 10 için yolun sonu geliyor!


  Windows 7 ve 8 kullananların canını sıkan "Windows 10'u Alın" yakında tarihe karışacak!  [​IMG]Windows 10'a geçmeniz için ısrar eden kutucuklar, yakında tarihe karışacak. Firma, "Windows 10'u Alın" uygulamasını Windows 7 ve 8.1'li bilgisayarlardan kaldırma planlarını açıkladı.
  Firma, Windows 10'a ücretsiz yükseltme kampanyasının 29 Temmuz'da biteceğini bizlere

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

  . Yazılım devinin WinBeta'ya yaptığı bir açıklamada ise herkesin canını sıkan yükseltme uyarısının 29 Temmuz'dan sonra devre dışı kalacağı bilgisi verildi:
  "Detayları tamamlamak üzereyiz, ancak 29 Temmuz itibariyle Windows 10'a kolay yükseltmeye olanak tanıyan Windows 10'u Alın uygulaması, dünya çapındaki PC'lerde devre dışı bırakılacak ve yavaşça kaldırılmaya başlanacak. Windows 10'u Alın uygulamasının sunulması nasıl zaman aldıysa, onu geri çekmek de zaman alacak."
  Microsoft, ücretsiz yükseltme olanağını 29 Temmuz'da bitirmeyi planlıyor, ancak bu kararını değiştirmek için zamanı var. Firma, yükseltme uygulamasını kaldırmanın "zaman alacağını" söylüyor; buradan bazı kullanıcıların 29 Temmuz sonrasında da, bir süre için Windows 10'a yükseltme olanağının bulunacağı sonucu çıkarılabilir.
  [​IMG]
   
 15. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  [​IMG]
  Microsoft, FM Radyo Uygulamasının Kaldırıldığını Doğruladı


  Microsoft, Windows 10 Mobile Redstone Insider Preview sürümlerinde FM Radyo uygulamasının kaldırıldığını açıkladı.  [​IMG]


  Microsoft, akıllı telefonlar için Windows 10 güncellemesi üzerindw çalışmalarına devam ediyor. Nisan ayı ortalarında yayınlanan Windows 10 Mobile Redstone Insider Preview Yapı 14322 sürümünde bir eksik dikkati çekmişti. Zira Microsoft, sessizce FM Radyo Uygulamasını bu sürümden kaldırmıştı.
  Kullanıcılar bu değişikliğin Insider Preview sürümünden kaynaklı olduğunu düşünürken konuyla ilgili açıklama Windows 10 işletim sistemi mühendislerinden Jason tarafından yapıldı. Twitter'da bir kullanıcının yönelttiği soruya cevap veren Jason, FM Radyo Uygulamasının Development Branch adı verilen Windows Insider sürümlerinde kaldırıldığını, bunun yerine Windows Store uygulama mağazasında bulunan üçüncü parti fm radyo uygulamalarının kullanılabileceğini belirtti.


  [​IMG]
  Microsoft, FM Radyo uygulamasının Windows 10 Mobile Redstone sürümlerinden neden kaldırıldığı ile ilgili bie açıklama yapmadı. Ayrıca üçüncü parti fm radyo uygulamalarının kullanılabileceğini belirtilirken, ilerideki güncellemelerde ya da Windows 10 Mobile Redstone final güncellemesinden uygulamanın tekrar geri gelip gelmeyeceği de bilinmiyor. Bu konuda bazı web siteleri ise fm radyo uygulamasına Windows 10 Mobile Redstone sürümünde yer verilmeyeceğini belirten haberler yapıyor. Fakat bu konuda kesin bir açıklama bulunmuyor.

  Microsoft, Windows 10 Mobile güncellemesini Mart ayı itibari ile kullanıcılara sunmuş ve Windows 10 Mobile geliştirme çalışmalarına Windows 10 Mobile TH2 toplu güncelleştirmeleri ve Windows 10 Mobile Redstone yapıları olmak üzere iki koldan devam ediyor. Toplu güncelleştirmelerle sistemin kararlılığını artırmayı amaçlayan Microsoft, Windows Insider Development Branch ile Windows Insider Fast ve Slow Ring halkakarında yaz aylarında sunacağı Windows 10 Mobile Redstone güncellemesini geliştiriyor.
  Windows 10 Mobile Redstone güncellemesinin ara yüz ve kullanıcı deneyiminde önemli geliştirmeler ve yeni özellikler getirmesi beklenirken tahminlere Windows 10 Mobile için ilk Redstone güncellemesi Temmuz ayında Windows 10 Redstone pc sürümünün yayınlanmasından sonra mobil kullanıcılar için de sunulacak.


  [​IMG]
   
 16. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  [​IMG]
  Microsoft, Önerilen Uygulamalar Özelliğinde Değişikliğe Gidiyor


  Microsoft'un Windows 10 güncellemesi ile başladığı önerilen uygulamalar artık Başlat Menüsünde yer alacak.
  [​IMG]
  Windows 10, şimdiye kadar ki en iyi Windows işletim sistemi olarak kabul ediliyor. Fakat ne var ki her işletim sisteminde olduğu gibi Windows 10 işletim sisteminin de sevilen ve sevilmeyen yönleri var. Windows 10 kullanıcılarının ikiye ayrıldığı bir özellik ise Önerilen Uygulamalar özelliği oldu. Microsoft, Windows 10 Anniversary Update (Yıldönümü Güncellemesi) ile önerilen uygulamalar özelliğinde de değişikliğe gitmeye hazırlanıyor.  [​IMG]
  [​IMG]

  Daha spesifik olarak açıklamamız gerekirse, Önerilen Uygulama sayısı beş adetten 10 adede artacak, "statik" uygulamalar (varsayılan olarak Başlat Menüsü'ne tutturulmuş stok uygulamaları) sayısı ise 17'den 12'ye düşecek.
  Önerilen Uygulamalar özelliğini bilmeyenler için bunlar "Programlanabilir Karolar" olarak adlandırılıyor. Bilgisayarınızda yüklü olmasa bile kurulu uygulama gibi başlat menüsünde görünüyor ve bu canlı karolar üzerinden Önerilen uygulamaları Windows Store uygulama mağazası üzerinden yüklemeniz kolaylaştırılıyor. Ayrıca Windows 10 güncellemesi ile ön yüklü olarak gelen Candy Crash ve Microsoft'un Solitaire Collection gibi uygulamalara da kolayca bilgisayardan kaldırılabiliyor. Son olarak Önerilen Uygulamalar canlı karolarını başlat ekranından da çok kolay bir şekilde kaldırabilirsiniz.
  Halihazırda Windows 10 Threshold 2 işletim sistemi Başlat Menüsü'nde beş adet Önerilen uygulama ile geliyor. Yaz aylarında kullanıma sunulması planlanan Windows 10 Anniversary Update ile bu rakam 10 adet olacak. Tabi ki başlat ekranında canlı karo ile gösterilen bu uygulamalar aslında bilgisayarınıza ön yüklü olmayacak. Sadece bu canlı karolara dokunduğunuzda sizi ilgili uygulamanın Windows Store indirme sayfasına yönlendirecek.

  [​IMG]


  [​IMG]
  Redstone kod adı altında geliştirilen Windows 10 Anniversary Update, Microsoft Edge eklenti desteği, Geliştirilmiş Başlat Menüsü, Bildirim Senkronizasyonu, Windows için Bash on Ubuntu ve Ara yüz Geliştirmeleri gibi bir çok önemli yenilikle geliyor. Windows 10 Redstone güncellemesi resmi olarak "yaz aylarında yayınlanacak" şeklinde açıklama yapılmış olsa da büyük ihtimalle Temmuz 2016 tarihinde kullanıcılara sunulacak.

  [​IMG]
   
 17. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  [​IMG]


  Geçtiğimiz yıl piyasaya sürülen Windows 10, Windows 7, 8 ve 8.1kullanıcıları için gelen güncellemeler ile dağıtılmaya başlanmıştı. Şu an kullanmış olduğunuz işletim sistemi güncelleme almadı veya kurulumDVD'si elinizde yoksa, Windows 10 USB Tool hazırlayarak işletim sisteminizi Windows 10'a yükseltebilirsiniz.

  Hazırlayacağınız Windows 10 USB Tool ile üzerinde işletim sistemi bulunmayan bir makineye kurulum yapabileceğiniz gibi herhangi bir sebepten dolayı bozulmuş olan Windows sistemine onarım yapmanız da mümkün.

  Windows 10 USB Tool hazırlamak için kullanacağınız belleğin boyutu en az3GB olmalı. Kullanacağınız USB bellek formatlanıp, Windows 10 ISOdosyası temiz bir şekilde kopyalanmalı. Bu işlemi gerçekleştirmek için
  Microsoft Media Creation Tool isimli programa ve Windows 10 ISOdosyasına ihtiyacınız var. İki dosyayı da

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

  üzerinden indirebilirsiniz.

  [​IMG]

  Windows 10 USB Tool hazırlamak için Microsoft Media Creation Tool'u çalıştırmanız gerekiyor. Önünüze gelen penceredeki lisans sözleşmesinikabul ettikten sonra, başka bir bilgisayar için kurulum dosyası oluşturmaseçeneği seçip devam'a tıklamanız gerekiyor.

  Kurulacak olan işletim sisteminin dil, versiyon ve mimari ayarlarını kaydettikten sonra USB Bellek seçeneğini seçip indirdiğiniz Windows 10 ISO dosyasını göstermeniz gerekiyor.

  Windows 10 USB Tool kurulum işlemi tamamlandıktan sonra, USB belleküzerinden bilgisayarınız boot ederek Windows 10 kurulumunu gerçekleştirebilirsiniz.
   
 18. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  Windows 10'da eski Başlat menüsünü kullanın!

  Windows 10'un Başlat menüsüne alışamayanlar için, Windows 7'nin menüsünü 10'a taşıyoruz!

  [​IMG]


  Windows 10'la birlikte gelen yeni Başlat Menüsü'ne bir türlü alışamayanlara sevindirici bir haberimiz var.

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

  adlı ücretsiz bir program sayesinde Windows'un daha önceki sürümlerinde karşımıza çıkan klasik Başlat menüsünü kullanmak mümkün.
  Classic Shell'i yükledikten sonra ilk defa Başlat tuşuna bastığınızda, karşınıza bir menü yerine söz konusu programın ayarlarını gösteren iletişim kutusu çıkıyor. Bu kutuyu kapatıp tekrar Başlat'a tıkladığınızda Classic Shell'in Windows 7 benzeri varsayılan Başlat menüsüne ulaşıyorsunuz.
  Burada, XP öncesi dönemi hatırlatan "Klasik tarz", biraz XP'ye ama daha çok Vista'ya benzeyen "İki sütunlu klasik", ve neredeyse tamamen Windows 7'ye benzeyen "Windows 7 tarzı" şeklinde üç menü tasarımı seçeneğine sahipsiniz.
  Classic Shell her ne kadar ücretsiz bir program olsa da, kullanıcılarını bu hoş nostalji karşılığında bağış yapmaya da teşvik ediyor.
  [​IMG]
   
 19. mario usta
  Offline

  mario usta
  Yetkili
  Yetkili Kişi Vip

  Kayıt:
  22 Ocak 2016
  Mesajlar:
  231
  Beğenilen Mesajlar:
  845
  mehmet usta bendew10 poweriso programi ile usb yazdirdim henuz format atmadim bu sekilde atmak mumkun degilmi yukardaki yazida farkli bir programdan bahsetmissin
   
 20. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  [​IMG]

  Microsoft, yeni işletim sistemi Windows 10 ile birlikte Windows 7 veWindows 8'de yer alan pek çok özelliği bir araya getirmesinin yanı sıra, yeni özellikler de duyurdu.
  2si1arada bilgisayarlar ve dokunmatik ekranlı ultrabooklar için düşünülentablet modu ise Windows 10 yüklü bilgisayarınızda denemek isteyebileceğiniz özelliklerden biri. Peki, Windows 10 tablet modu nasıl açılır? İşte Windows 10 tablet modunu açma ve tablet modu ayarları.
  Windows 10 tablet modu nasıl açılıyor?

  Windows 10 tablet modunu açmak için ilk olarak yapmanız gereken, Başlat menüsü > Ayarlar ya da Hızlı İşlem Merkezi(Bildirimler) > Tüm Ayarlar yolunu izleyerek ayarları açmak.
  Daha sonra sistem ayarlarını açtıktan sonra, tablet modu sekmesine tıklayarak tablet modu ayarlarına ulaşabilirsiniz.
  Tablet modu ayarlarında tablet modunu açabilir, bilgisayar bir daha açıldığında tablet modunun açılıp açılmayacağını ayarlayabilir, otomatik tablet modu ayarını düzenleyebilir ya da tablet modunda görev çubuğu uygulama simgelerini gizleyebilirsiniz.

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !
  Özellikle dokunmatik cihazlar ile çok iyi sonuçlar alınan Windows 10 tablet modunu, 2si1arada ve ultrabook modellerinde denemenizi tavsiye ederiz.
   

Sayfayı Paylaş