Windows 10 işletim sistemindeki yeni versionlar

Konu, 'Windows işletim sistemi' kısmında Mehmetkarahanlı tarafından paylaşıldı.

1. Mehmetkarahanlı

Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    76
    Windows 10 dağıtımı başladı! Windows 10 kurulumu ve yenilikler

Microsoft, Windows 10 işletim sistemini dağıtmaya başladı. Windows 10'u nasıl yüklerim? Windows 10 ile gelen yenilikler ve tanıtım

Microsoft’un son yıllardaki en büyük projelerinden biri olan Windows 10 işletim sisteminin beklenen dağıtım tarihi nihayet geldi çattı. Microsoft, 29 Temmuz (bugün) itibariyle yeni yazılımın dağıtım işlemini başlattı. Windows 10 işletim sistemi ülkemiz kullanıcıları tarafından saat 07.00’dan itibaren yüklenebilecek.
    Windows 7 ve Windows 8.1 işletim sistemlerine sahip kullanıcıların yükseltme yapabileceği Windows 10 için kullanıcıların rezervasyon yaptırmaları gerekiyor. Microsoft bir süredir rezervasyon için kullanıcılara iletiler göndermekte. Bilgisayarınızın sağ alt kısmında alt bölümdeki rezervasyon simgesiyle karşılaşmış olmanız gerekiyor. Eğer bu simgeyle henüz karşılaşmadıysanız yapmanız gerekenler çok basit.
    Konuya ilişkin daha fazla detaya Microsoft’un

Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

resmi sayfadan ulaşabilirsiniz.

Windows 10'u rezerve edin
    *Eğer henüz rezerve etmediyseniz öncelikle Windows 10' u rezerve edin. Uygulamayı bulmak için:
    *Başlamak için görev çubuğunun sağ ucundaki küçük Windows simgesine tıklayın.
    *Uygulama penceresinde "Ücretsiz yükseltmenizi rezerve edin" öğesine tıklayın.
    *Bu rezervasyon için bir onay almak istiyorsanız e-posta adresinizi girin.
    Rezervasyonunuzu yapmanızın ardından Windows 10 kullanıma sunulduğunda (29 Temmuz) bilgisayarına inecektir. Ancak güncelleme kademeli olarak dağıtılıyor ve sıranın size gelmesi birkaç günü bulabilir. Eğer lisanlı bir kullanıcıysanız Windows 10 yükseltme işlemini bir yıl içerisinde dilediğiniz zamanda (29 Temmuz 2016 tarihine kadar) gerçekleştirebilirsiniz. Ancak burada önemli bir ayrıntıyı hatırlatalım; Windows 10 ilk bir yıl için ücretsiz olacak. Bir yıldan sonra lisanslı bir kullanıcı olsanız bile yükseltme için ücret ödemek zorunda kalacaksınız
    .[​IMG]

Sistem Gereksinimleri

Bilgisayarınız ya da tabletinizde Windows 10'a yükseltme gerçekleştirmek istiyorsanız aşağıdakiler gereklidir:

• En yeni işletim sistemi: En son sürüme sahip olduğunuzdan emin olun; Windows 7 SP1 ya da Windows 8.1 Update.
    • İşlemci: 1 gigahertz (GHz) veya daha hızlı işlemci ya da SoC
    • RAM: 32-bit için 1 gigabayt (GB) veya 64-bit için 2 GB
    • Sabit disk alanı: 32-bit işletim sistemi için 16 GB 64-bit işletim sistemi için 20 GB
    • Grafik kartı: WDDM 1.0 sürücü ile DirectX 9 ya da sonrası
    • Ekran: 1024x600

Windows 7 ve Windows 8.1 kullanıcılarının geçiş yapabilcekleri Windows 10 sürümleri;

Windows 10 ile gelen yenilikler
    1.Cortana: Microsoft’un Windows Phone ekosisteminde kullandığı sesli asistan hizmeti Cortana, Windows 10’la birlikte artık masaüstünde kullanılabilecek. Ülkemiz kullanıcıları ilk aşamada sesli asistan hizmetinden yararlanamayacak.
    2.Microsoft’un yeni Tarayıcısı Microsoft Edge: Microsoft’un Windows 10’a dahil ettiği yeni nesil tarayıcı Microsoft Edge, Internet Explorer’ın kötü hatıralarını sonlandıracaktır. Cortana entegrasyonu sağlayan tarayıcıyla web sitelerinde gezinirken not almak mümkün. Microsoft Edge’de kullanıcıların çevrimdışıyken bile yararlanabilecekleri okuma modu bulunuyor. Yeni nesil tarayıcı ayrıca güvenlik özellikleriyle dikkat çekiyor.
    3. Xbox Live ve yeni Xbox oyunları Windows 10’da: Microsoft, Windows 10’la birlikte oyun tutkunlarını da memnun ediyor. XBox Live ve yeni XBox uygulamaları da Windows 10 ile uyumlu olacak. Anlayacağınız oyunseverler Windows 10 üzerinden XBox Live ve yeni XBox oyunlarına erişebilecek. Kullanıcılar ayrıca Game DVR özelliği sayesinde oyunda diledikleri anı kaydedebilecek.
    4.Microsoft Hello: Microsoft’un Windows 10 işletim sisteminde üzerinde en çok durduğu konulardan biri de güvenlik. Yazılım devi Windows 10 ile birlikte cihazların daha güvenli olacağı ve çok çeşitli güvenlik doğrulama araçlarının yer alacağını daha önce açıklamıştı. Bu noktada Windows 10’ın giriş ekranında çok çeşitli güvenli doğrulama araçlarının (parmak izi, göz irisi, yüz tanıma) yer aldığı Windows Hello’yu duyurdu.
    5. Microsoft Groove: Windows 10 ile birlikte Xbox Müzik’in yerini Groove Music alacak. Groove Music Windows 10 yayınlanır yayınlanmaz yeni sisteminin bir parçası olarak hizmet vermeye başlayacak. Groove Music sade ve kullanımı kolay bir arayüzü beraberinde getiriyor. Klavye, fare ve dokunmatik ekranla kontrol edilen müzik hizmetinde 40 milyonu aşkın şarkı yer alıyor.
    Groove Music’et şarkının yanı sıra film ve dizi hizmeti de bulunacak. Hizmet, Windows Phone işletim sitemiyle çalışan cihazlarla senkronize olabiliyor. Bu sayede bilgisayarda başlatılan bir içerik telefon ya da tablet üzerinden devam ettirilebilecek. Groove Music ayrıca OneDrive bulut hizmetiyle de senkronize olabilecek. Özel aboneli fiyatları aylık 9.99 dolar, yıllık ise 99 dolar açıklanan Groove Music, Windows 10 sonrası Windows Phone cihazlar, Xbox, Android ve iOS için yayınlanacak. Xbox Music aboneliği bulunanlar Groove Music sonrası da hizmetten yararlanmayı sürdürecek
    6. Dilediğiniz Office uygulamasını satın alın: Office uygulamalar Windows 10 işletim sistemiyle birlikte dokunmatik kontrolleri kavuşuyor. Kullanıcılar artık fare ve klavye olmadan da Office uygulamaları üzerinde düzenlemeler yapabilecek. Üstelik Windows 10’da tüm Office paketini satın almak zorunda değilsiniz. Yani hiç kullanmayacağını Excel ya da PowerPoint uygulamaları için ekstra para ödenmeyecek.
    7. 2'si 1 arada cihazlar: ikisi bir arada cihazlar her geçen gün daha fazla benimseniyor. Süreklilik (Continuum) modu özelliği sayesinde 2’si 1 arada (hibrid) cihazlarda, klavye-fare-dokunmatik geçişler kolayca yapabilecek.7
    8.Windows Store: Windows 10’un platformları birleştiren bir diğer gücü Windows Store (Windows Mağaza) olacak. Windows 10 ve Windows 10 Mobile kullanıcılarının ortak yararlanacağı uygulama mağazasında uygulama kurulumu ve kaldırma işlemi her zamankinden daha kolay olacak. Tasarımı değişen uygulama mağazasına Müzik bölümünü de ekleyen Microsoft ayrıca uygulama satın alımı esnasında çok çeşitli ödeme seçenekleri sunuyor.
    9. Universal uygulamalar: Microsoft, Windows 10’la birlikte masaüstü ve mobil platformları birleştirmek istiyor. Ortak uygulama mağazası bu gelişmenin önemli ayaklarının birini oluşturuyor. Bir diğer önemli detay ise Universal uygulamalar. Windows 10’da yer alan Universal uygulamalar hem masaüstü hem de mobil platformlarda aynı deneyimi sunacak. Şimdilik Word, Excel, PowerPoint, OneNote ve Outlook, Universal uygulamaların başını çekiyor. Microsoft’un Windows 10 için yayınlayacağı güncellemelerle Universal uygulamalar zamanla artacak.
    10. OneDrive artık daha gelişmiş: Windows 10 ile birlikte değişimden nasibini alan uygulamalardan biri de OneDrive olacak. Arayüzü değişen OneDrive, Windows kullanıcılarına 15GB ücretsiz depolama sunuyor. Office 365 aboneleri ise sınırsız depolama alanından yararlanabiliyor. Windows 10 kullanıcıları artık masaüstüden hazırladıkları bir belge ya da dökümanı OneDrive’a atarak mobil cihazlar üzerinden (Android ve İos dahil) aynı işlemi sürdürebilecekler.
    11. Diğer yenilikler: Yukarıda sıraladığımız yeniliklerin yanında yenilenen başlat menüsü ve yeniden boyutlandırılabilir kutucular, seçilebilir güncellemeler, Windows Defender (Microsoft’a göre Windows 10 en güvenli Windows sürümü), Snap-Assist ve çoklu masaüstü kullanımı, HoloLens ile Holografik deneyimi, Yeni Microsoft Surface Hub ve başlat çubuğunda Universal aramalar Microsoft’un Winodws 10’a dahil ettiği diğer yenilikler oldu.

2. Mehmetkarahanlı

Beğenilen Mesajlar:
    76
    Windows 10 Yayınlandı! Hemen İndir!

‘un milyonlarca kişi tarafından uzun süredir yayınlanması beklenen yeni çoklu platform desteğine sahip işletim sistemi

, resmi olarak yayınlandı.Lisanslı Windows 7, Windows 8 ve Windows 8.1 sürümüne sahip olan kullanıcıların ücretsiz olarak güncelleme yapabileceğiWindows 10 güncellemesi için yapılması gerekenler aşağıda yer almaktadır.
    Windows 10 Nasıl Yüklenir?

Windows 10 sürümüne güncelleme yapmak için, lisanslı Windows 7, 8 ya da 8.1 sürümü kullanıyorsanız Denetim Masası > Windows Update bölümünden veya Mağaza uygulamasından güncelleştirmeleri denetleyerek yeni Windows 10’u yükleyebilirsiniz. Tabi bunun için daha önce bahsettiğimiz rezervasyonu yaptırmış olmanız gerekiyor.
    Windows 10 kurulum dosyaları 3GB boyutunda olup, bilgisayarınızda en az bu kadar boş alanın olması gerekiyor ve kurulumC:\$Windows.~BT klasörüne yapılıyor. Eğer otomatik güncelleme seçenekleriniz aktif ise, daha önce Windows 10’un indirilmiş olması ihtimaline karşı bu klasörü kontrol etmenizde fayda var.
    Windows 10 ISO İndir

Eğer yeni Windows 10‘a temiz bir kurulumla sahip olmak ve flaş bellekten kurulum gerçekleştirmek istiyorsanız, yayınlanan Windows 10 Home ve Windows 10 Pro versiyonlarına ait ISO dosyalarını indirebilirsiniz. Bunun gerekenler şöyle:

• Öncelikle en az 4GB boyutlarında, boş USB flaş bellek veya harici sürücünüzün olması gerekiyor.
    • Microsoft medya oluşturma aracı sayesinde veya Rufus isimli ISO dosyaları için USB belleklere başlangıç diski oluşturma uygulamasıyla Windows 10 ISO dosyasını otomatik media diski olarak yazabilirsiniz.
    • Windows 10 kurulumuna başlamadan önce Windows ürün anahtarınızı (xxxxx-xxxxx-xxxxx-xxxxx-xxxxx) hazır edin. Ürün anahtarınızı öğrenmek için Komut İsteminde (cmd) şu kodu yazmanız yeterli: wmic path softwarelicensingservice get OA3xOriginalProductKey

Windows 10 ISO dosyalarını indirmek için

tıklayabilirsiniz.

3. Mehmetkarahanlı

Beğenilen Mesajlar:
    76
    [​IMG]Uzun zamandır Microsofttarafından merakla beklenen Windows 10, nihayet geçtiğimiz günlerde resmi olarak ücretsiz dağıtılmaya başlanmıştı. Uzun bir beta sürecinde kalan Windows 10, bu süreci iyi değerlendirmişe benziyor. Zira Microsoft’un yaptığı resmi açıklamaya göre; Windows 10 ilk gün indirme rekorunu kırmışa benziyor.
    Ücretsiz Windows 10 geçişi büyük ilgi topladı!

29 Temmuz 2015 tarihinde uzun zamandır beklenen ve büyük vaatleri olanWindows 10, yaklaşık 190 ülkede eş zamanlı olarak kullanıcılarına sunulmuştu. Ayrıca Windows 10’un, Windows 7 ve Windows 8/8.1 lisans sahiplerine, ilk yıl kayıt yaptırmaları koşuluyla ücretsiz olacağı sık sık gündeme geldiği için kullanıcı ilgisini büyük ölçüde arttırmıştı.
    Anlaşılan o ki bu ücretsiz sunum ve Windows 8 hatasından kurtulma vaadi, tüm dünyada olumlu olarak karşılanmış. Zira Microsoft’un resmi blog sayfası üzerinde yayınladığı bilgiye göre Windows 10 ilk günde Windows 8 ve Windows 8.1’e göre çok daha büyük kişiye, daha ilk günden erişebilmiş oldu.
    Windows 10, 24 saatte 14 milyondan fazla indirildi!

Microsoft çalışanlarından Yusuf Mehdi tarafından hazırlanan bir blog yazısında, Windows 10 ilk gün rekorunu kırdığı bilgisi yer aldı. Zira aktarılan bilgilere göre Windows 10, ilk 24 saatte 14 milyondan fazla aktivasyon gerçekleştirmiş. Bu sayı ise Windows 8 ve Windows 8.1’e kıyasla oldukça hızlı bir geçiş olduğu anlamına geliyor. Ayrıca Microsoft herhangi bir indirme sorunu yaşanmaması için dünya genelinde 40 terabitlik bir veri akışı hazırlamayı tercih etmiş.
    Windows 10 Büyük İlgiyle karşılandı!

Microsoft’un bu blog yazısından anlaşılan o ki Windows 10, birçok kullanıcı için merakla beklenen bir Microsoft ürünü olabilmeyi başarmış. Üstelik rezervasyon sisteminin kademeli olarak dağıtılması göz önünde bulundurulduğunda, aslında Windows 10’u 14 milyondan daha fazla kişinin geçiş için beklediğini söylemek yanlış olmayacaktır.
    Aktif olarak kullanıcılarına aralarında ülkemizin de bulunduğu 190 ülkede hizmet vermeye başlayan Windows 10 için ayrıca, yayınlanan blog yazısında yer alan bilgilere göre Windows 10 geçişini yapan kullanıcılardan büyük ölçüde olumlu geri dönüşler gelmekte...
    Microsoft’un ilerleyen dönemlerde Cortana gibi her ülkede hizmet vermeyen sistemlerini de Windows 10 kapsamında hızla aktif hale getirmeye çalıştığını da son olarak söylemekte fayda var.

4. Mehmetkarahanlı

Beğenilen Mesajlar:
    76
    Adım Adım USB Bellekten Windows 10 Yükleme

1. Adım: PC’nizi yeniden başlatın ve BIOS ayarlarına girin. BIOS ayarı klavye kısayolu farklılık gösterdiği için bu adımda sizin PC’nize uygun BIOS tuşunu araştırmanız gerekiyor.
    2. Adım: BIOS’da Boot Settings bölümüne tıklayın ve “1st Boot Device” kutucuğunu “USB” olarak seçin.
    3. Adım: BIOS ayarlarını kaydedin ve PC’yi yeniden başlatın.
    4. Adım: PC başlatma ayarı USB olduğu için direkt olarak Windows 10 ISOdosyasının indiği USB Bellek devreye girecek ve karşınıza Windows 10 yükleme ekranı açılacak.
    5. Adım: Windows 10 yükleme ekranında ister dosyalarınızı ve ayarlarınızı silerek temiz kurulum yapabilir, isterseniz de bu seçenekleri koruyarakWindows 10 Yükseltme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.
    6. Adım: Windows 10 yükleme ekranında Windows 10 Lisans Anahtarıgirmeniz gerekiyor. Eğer yükseltme yapacaksanız bu adımı atlamanız gerekiyor. Windows 10 Lisans Anahtarı varsa girerek de yükleme işlemine devam edebilirsiniz.
    7. Adım: Windows 10 kurulumu bittikten sonra sizi ayarlar menüsü karşılayacak. Ayarları kullanımıza göre seçerek Windows 10 kurulumişlemini tamamlayabilirsiniz.
    Not: Eğer BIOS’da hızlı başlatma özelliği varsa, bu seçeneği pasif hale getirmeniz gerekiyor. Aksi takdirde Windows 10 kurulumunda sorun çıkabiliyor.

5. Mehmetkarahanlı

Beğenilen Mesajlar:
    76
    Microsoft’un yeni işletim sistemi Windows 10 güncellemesinin bilinmeyen özelliklerini anlatmaya devam ediyoruz. Windows 10 klavye kısa yolları bu yazımızda.
    Microsoft, Windows 10 güncellemesini yayınladı fakat o kadar çok yenilik ve ara yüz değişikliği var ki kullanıcıların bir çoğu sisteme yabancı kalabiliyor.
    Microsoft, eski sürümlerde olduğu gibi Windows 10 güncellemesinde de oldukça kullanışlı olan klavye kısa yollarına yer veriyor. Bu sayede istediğiniz Windows görevine çok kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz. İşte size 21 adet Windows 10 klavye kısa yolu:
    [TABLE="class: borders"]
    [TR]
    [TH="bgcolor: #E2E2E2"]Klavye kısayolu[/TH]
    [TH="bgcolor: #E2E2E2"]Eylem[/TH]
    [/TR]
    [TR]
    [TD="bgcolor: #E2E2E2"]Windows tuşu + A [/TD]
    [TD="bgcolor: #E2E2E2"] Eylem merkezini Açma[/TD]
    [/TR]
    [TR]
    [TD="bgcolor: #E2E2E2"]Windows tuşu + C[/TD]
    [TD="bgcolor: #E2E2E2"]Dinleme modunda Cortana açma[/TD]
    [/TR]
    [TR]
    [TD="bgcolor: #E2E2E2"]Windows tuşu + D[/TD]
    [TD="bgcolor: #E2E2E2"]Ekran ve masaüstünü gizleme[/TD]
    [/TR]
    [TR]
    [TD="bgcolor: #E2E2E2"]Windows tuşu + E [/TD]
    [TD="bgcolor: #E2E2E2"]Dosya Gezginini açma[/TD]
    [/TR]
    [TR]
    [TD="bgcolor: #E2E2E2"]Windows tuşu + H [/TD]
    [TD="bgcolor: #E2E2E2"] Paylaşma penceresini açma[/TD]
    [/TR]
    [TR]
    [TD="bgcolor: #E2E2E2"]Windows tuşu + I [/TD]
    [TD="bgcolor: #E2E2E2"] Ayarları açma[/TD]
    [/TR]
    [TR]
    [TD="bgcolor: #E2E2E2"]Windows tuşu + L[/TD]
    [TD="bgcolor: #E2E2E2"]PC veya hesap geçişini kilitleme[/TD]
    [/TR]
    [TR]
    [TD="bgcolor: #E2E2E2"]Windows tuşu + S [/TD]
    [TD="bgcolor: #E2E2E2"] Arama menüsünü açma[/TD]
    [/TR]
    [TR]
    [TD="bgcolor: #E2E2E2"]Windows tuşu + Numarası[/TD]
    [TD="bgcolor: #E2E2E2"]Görev çubuğuna sabitlenmiş uygulamaları sıra numarası ile açma [/TD]
    [/TR]
    [TR]
    [TD="bgcolor: #E2E2E2"]Windows tuşu + Ok tuşu[/TD]
    [TD="bgcolor: #E2E2E2"]Uygulama penceresini küçülterek köşelere ya da kenarlara yapıştırma [/TD]
    [/TR]
    [TR]
    [TD="bgcolor: #E2E2E2"]Windows tuşu + Virgül[/TD]
    [TD="bgcolor: #E2E2E2"]Geçici masaüstünde [/TD]
    [/TR]
    [TR]
    [TD="bgcolor: #E2E2E2"]Ctrl + Windows tuşu + D[/TD]
    [TD="bgcolor: #E2E2E2"]Bir sanal masaüstü ekleme[/TD]
    [/TR]
    [TR]
    [TD="bgcolor: #E2E2E2"]Windows tuşu + Ctrl + Sol veya Sağ ok[/TD]
    [TD="bgcolor: #E2E2E2"]Sanal masaüstleri arasında geçiş[/TD]
    [/TR]
    [TR]
    [TD="bgcolor: #E2E2E2"]Windows tuşu + Enter [/TD]
    [TD="bgcolor: #E2E2E2"] Ekran okuma aracını açma[/TD]
    [/TR]
    [TR]
    [TD="bgcolor: #E2E2E2"]Windows tuşu + Home[/TD]
    [TD="bgcolor: #E2E2E2"]Aktif masaüstü penceresini en aza indirmek (ikinci komut tüm pencereleri geri açar)[/TD]
    [/TR]
    [TR]
    [TD="bgcolor: #E2E2E2"]Windows tuşu + PrtScn[/TD]
    [TD="bgcolor: #E2E2E2"]Ekran görüntüsü yakalama ve Ekran klasörüne kaydetme[/TD]
    [/TR]
    [TR]
    [TD="bgcolor: #E2E2E2"]Windows tuşu + Shift + Yukarı ok[/TD]
    [TD="bgcolor: #E2E2E2"]Ekranın alt ve üst masaüstü pencerelerini yönetme[/TD]
    [/TR]
    [TR]
    [TD="bgcolor: #E2E2E2"]Windows tuşu + Sekme [/TD]
    [TD="bgcolor: #E2E2E2"]Açık Görev görünümü açma[/TD]
    [/TR]
    [TR]
    [TD="bgcolor: #E2E2E2"]Ctrl + Shift + Esc [/TD]
    [TD="bgcolor: #E2E2E2"]Görev Yöneticisi[/TD]
    [/TR]
    [TR]
    [TD="bgcolor: #E2E2E2"]Alt + Tab[/TD]
    [TD="bgcolor: #E2E2E2"]Açık uygulamalar arasında geçiş[/TD]
    [/TR]
    [TR]
    [TD="bgcolor: #E2E2E2"]Ctrl + Alt + Tab[/TD]
    [TD="bgcolor: #E2E2E2"]Açık uygulamaları görüntüleme[/TD]
    [/TR]
    [/TABLE]
    Tabi ki Windows 10 klavye kısa yolları bu kadarla sınırlı değil. Sizin de sık kullandığınız klavye kısa yolları varsa yorumlarınızla bizimle paylaşabilirsiniz.

6. Mehmetkarahanlı

Beğenilen Mesajlar:
    76
    [h=2]Kişisel verilerin korunması için yapılması gerekenler…
    [/h]Bilindiği üzere işletim sistemleri, kullanıcıların birçok verilerine ulaşabiliyor. 29 temmuzdan itibaren indirilmeye sunulan Windows 10’un varsayılan gizlilik ayarları, kullanılan bütün bilgileri toplamak veMicrosoft’a göndermek üzere ayarlanmış şekilde bulunuyor. Rehberimize devam etmeden önce

okumanızı tavsiye ediyoruz. Windows 10’da oyuncular için “gözlerden uzak” olmanın yollarını bu rehberimizde açıklayacağız.

[h=2]Kurulum sırasında yapılan ayarlar[/h]Eğer hala Windows 10 yükseltmesi yapmadıysanız birazdan bahsedeceğimiz ayarlar sizin için çok önemli. Kurulum aşamasında gizlilik ile ilgili seçeneklerin bize sunulması büyük bir kolaylık sağlayacak. Kurulumu yaptıysanız ve “Hızlı Ayarları Kullan” seçeneğini tercih ettiyseniz sizi “kurulum sonrası yapılacak gizlilik ayarları” bölümüne atlamanızı tavsiye ederim.
    Kişiselleştirme (Personalization): Bu ayar işletim sisteminin kendini, sizin konuşmanıza veyazmanıza göre ayarlamasını sağlıyor. Bu fonksiyon, kişisel bilgilerden veya takvimde bulunan bilgilerden yardım alarak çalışmaktadır.
    Reklam Kimliği (Advertising ID): Reklam kimliği adı altında Windows 10 ile size bir hesap açılır. Bu kimlikle beraber girdiğiniz bilgiler ışığında size reklamların gösterilmesi sağlanır.
    Konum (Location): Bu seçeneği açık bırakırsanız Windows 10 cihazınız IP adresinden bulunduğunuz yerin hakkında bilgi edinir ayrıca bunu Microsoft’un sunucularında barındırır. Microsoft, bazı güvenilir partnerlere konum bilgilerini gönderebilir. Bu kısımda yaşadığımız endişe, güvenilir partnerler olarak geçen kısım hakkında herhangi bir bilgi paylaşılmamış.

Akıllı Güvenlik Filtresi: (SmartScreen Filter): Microsoft’un iddiasına göre SmartScreen Filter, yeni tarayıcı olan Edge’in güvenliğinden sorumlu. Edge ile indirme yaparken veya sitelerde dolaşırken SmartScreen Filter, bilgisayarın virüslere karşı korunmasını sağlıyor. Güvenliği sağlaması açısından güzel görünen SmartScreen Filter yaptığımız her hareketten haberdar olması ürkütücü gelmekte.Filtrelemeyi kapatarak bu sorundan kurtulabilirsiniz.
    Sayfa Tahmini (Page Prediction): Sayfa tahmini olarak isimlendirebileceğimiz bu özellik, internet tarayıcılarında herhangi bir siteye girdiğimizde bir daha ki gireceğimiz sayfanın tahmin edilip sayfa kaynaklarının önceden yüklenmesi gibi bir çalışma sistemi bulunuyor.
    Wi-Fi Hassas Ayar (Wi-Fi Sense Options): Kurulum yaparken Wi-Fi ayarlarına geldiğinizde iki seçeneğiniz bulunmakta. Wi-Fi modeminizin şifresini girerek bağlanmak seçeneği normal olan kısım. İkinci kısım ise daha önce Outlook, Facebook veya Skype üzerinden iletişime geçtiğiniz arkadaşınızın yakın alanda kullanılabilir internetine bağlanması.
    Hata Raporu Gönderme (Error and Diagnostics): Son gizlilik ayarı ise bilgisayarınızın hata raporu göndermesini onaylamak hakkında. İşletim sistemi ile ilgili bir sorununuz olduğunda hata raporu göndererek Microsoft çalışanlarını bilgilendirip yaşadığınız soruna çözüm bulmasını sağlayabilirsiniz.

[h=2]Kurulum sonrası yapılacak gizlilik ayarları[/h]Kurulum aşaması bittikten sonra gizlilik ayarları ile ilgili değişiklik yapmak istiyorsanız rehberimize devam edelim. Öncelikle “Başlat Menüsü> Ayarlar> Gizlilik” adımlarını takip ederseniz bahsettiğimiz gizlilik ayarlarına ulaşabilirsiniz. Gizlilik ayarlarının alt sekmelerinde 13 farklı ayar bulunmakta. İlk seçenek olarak “Genel” sekmesi bulunuyor. Bu sekmedeki ayarlardan endişe duyduğunuzu kapatabilirsiniz. Bu gizlilik ayarlarını elden geçirirken örnek olarak mikrofona erişim sağlayan uygulamalarda değişimler yapabilirsiniz. Ayrıca yukarıda bahsettiğimiz bütün seçeneklere “Ayarlar” kısmından ulaşabilirsiniz.
    Cortana: Microsoft’un Xbox platforumuna özel olarak çıkarttığı Halo’dan bildiğimiz Cortana, kişisel asistan görevini üstleniyor . Master Chief karakterine uzun serüveninde sürekli yardımcı olan Cortana, artık bize yardımcı olmak için çabalıyor. Çabalıyor diyorum fakat hala uğraşması gereken birçok nokta bulunmakta. Mesela ülkemizde Cortana maalesef aktif olarak görünmüyor.
    Kişiselleştirilmiş Reklamlar: Birçok ayardan bahsetmemize rağmen bazı gizlilik ayarları işletim sisteminde bulunmamakta. Bahsettiğimiz ayarlara Microsoft’un kendi sayfası olan “

” sayfasından ulaşabilirsiniz.

Yerel Hesaplar: Windows 10 kullanırken her zaman Microsoft hesabınızı kullanmak zorunda değilsiniz. Cihazınıza ait bir yerel hesap oluşturarak yukarda bahsettiğimiz tehlikeli gizlilik ihlallerinden kurtulabilirsiniz.
    Umarız sizin için hazırladığımız rehberimiz endişelerinize çözüm olmuştur. PC oyuncularının mecbur olarak kullandığı Windows platformu için bulunan tehlikeleri göz ardı etmemek gerekir.

7. Mehmetkarahanlı

Beğenilen Mesajlar:
    76
    Mozilla, popüler tarayıcısı Firefox’un Windows 10 versiyonunu kullanıma sundu.
    Mozilla geçtiğimiz ay, popüler tarayıcısı Firefox’un Windows 10 versiyonu üzerinde çalıştığını ve yakında Windows 10 için Firefox tarayıcının kullanıma sunulacağını açıklamıştı. 29 Temmuz’da kullanıcılara dağıtılmaya başlanan Windows 10 için Firefox tarayıcının kullanıma sunulduğu bugün Mozilla tarafından resmi olarak duyuruldu.
    Mozilla tarafından yapılan açıklamaya göre yeni Mozilla Firefox 40 tarayıcı “Web görüntüleme için daha büyük, daha cesur tasarım öğelerinin yanı sıra daha fazla alan.” vaad ediyor.
    Windows 10’un yeni sürümü, ana işletim sistemi görev çubuğundan Web’de arama yaparken, Windows 10 kullanıcılarına tercih ettikleri arama motoru sonuçlarını görmeleri için izin veriyor.Mozilla bu durumu şöyle açıklıyor:
    Bu arama alanını kullanarak yapılan aramalarda, Windows 10 varsayılan tarayıcınız başlatılır ancak Microsoft Bing arama sonuçlarını gösterilir. Eğer Firefox tarayıcınız varsa varsayılan arama motoru sonuçlarını gösterecektir, Windows 10 varsayılan tarayıcınız olarak tüm arama sonuçları için Mozilla Firefox tarayıcıyı ayarlayabilirsiniz.​
    Mozilla geçtiğimiz günlerde Microsoft’un Windows 10 yükseltmeleri sırasında kullanıcıların varsayılan tarayıcı seçimlerinş zorlaştırarak Microsoft Edge tarayıcı kullanımına zorladığını iddia etmişti. Mozilla’nın blog yazısında, Firefox’u kullanıcıların yeni işletim sisteminde varsayılan tarayıcı olarak ayarlamalarına yardımcı olmak için ‘destek malzemeleri’ içeren bir bağlantı paylaşılıyor.
    Mozilla da taramayı biraz daha güvenli hale getirmek için, Firefox için yeni bir eklenti sertifikasyon sürecini tanıştığını duyurdu. Tarayıcının gelecekteki sürümlerinde, herhangi bir üçüncü taraf eklenti uygun sertifikaya sahip değilse otomatik olarak devre dışı bırakılabilecek.

8. Mehmetkarahanlı

Beğenilen Mesajlar:
    76

Görsel:

Stardock 90’larda Windows görünümünü değiştirmeyi sağlayacak yazılımlarla nam salmıştı. Birçok insan günümüzde Windows için farklı temalar kullanmayı bıraktı, ne de olsa Microsoft eskisine göre çok daha güzel görünümlü bir masaüstü sunuyor.
    Durum böyle olunca Stardock’un yazılımı da Windows’u Microsoft’un arkada bıraktığı bazı özelleştirme seçeneklerini ve işlevlerini sunarak iyileştirmeye kendisini adamış. Stardock buna Windows 8’de Başlat menüsünü geri getirmeyi sağlayan, aynı zamanda Metro tarzındaki modern Windows 8 uygulamalarını pencere içine sokan uygulamasıyla başlamıştı. Bunu Windows 10’da Start10 adlı yeni bir uygulamayla devam ettiriyor.
    Adından da anlaşılacağı üzere, Start10 Windows 10’un Başlat menüsüne birtakım değişiklikler getiriyor. Microsoft Windows 10 ile birlikte getirdiği Başlat menüsünde Windows 7 ile Windows 8’in karışımı yeni bir düzen kullanıyor, ancak Start10 ile birlikte Windows 7’deki düzene dönülüyor. Eğer Canlı Kutucuklar ilginizi çekmiyorsa ve Windows 7’nin daha sadece Başlat menüsünü, arama arayüzü ve tüm programlar görünümüyle birlikte geri istiyorsanız, o hâlde Start10 uygulamasını deneyebilirsiniz.
    Eğer Başlat menüsünün tam olarak Windows 7’de olduğu gibi görünmesini istemiyorsanız, o hâlde modern görünüme geçiş seçeneği bulunuyor. Ayrıca her bir butonun nasıl görüneceğini de tamamen özelleştirmeniz mümkün. Üstelik Windows 10 Başlat menüsünü koruyup onun görünümünde değişiklikler yaparak veya atanmış tuşu değiştirerek de ilerleyebilirsiniz.
    Eğer Start10 ücretsiz olsaydı, Başlat menüsünde biraz değişiklik isteyen herkese rahatlıkla önerilebilirdi. Ancak bu uygulama 4.99 dolarlık fiyatıyla, Windows 7 günlerindeki Başlat menüsüne dönmenin bir bedelinin olduğunu gösteriyor.

9. Mehmetkarahanlı

Beğenilen Mesajlar:
    76
    Microsoft, 29 Temmuz’da Windows 10 güncellemesini yayınlandıktan sonra üçüncü toplu güncellemesini yayınladı.
    Redmond merkezli yazılım devi Microsoft, “tarihin en büyük güncellemesi” olarak nitelediği Windows 10 güncellemesini 29 Temmuz tarihinde yayınlamıştı. O tarihten sonra iki adet toplu güncelleme alan Windows 10 için yeni bir güncelleme daha yayınlandı.
    Microsoft’un Windows 10 için yayınladığı üçüncü toplu güncellemesinin içeriği hakkında henüz bir açıklama yapılmadı. Fakat sadece son zamanlarda kullanıcılardan sıkça şikayet gelen Uygulama Mağazası Windows Store hatasını giderdiği belirtiliyor.
    Microsoft, Windows 10 güncellemesini geçtiğimiz yıl Eylül ayında duyurdular sonra yaklaşım on ay boyunca Windows Insider programı çerçevesinde kullanıcıların da geri bildirimlerini alarak en iyi kullanıcı dostu işletim sistemi gayesiyle geliştirdi. Windows 10 güncellemesinin en belirgin yeniliği ise geleneksel Başlat Menüsü gibi olmasa da daha işlevsel ve tasarım olarak daha modern olsn yeni Başlat Menüsünün sisteme tekrar eklenmesi oldu.
    Microsoft, Windows 10 güncellemesini ilk olarak Windows Insider kullanıcıları için indirmeye sundu. Devamında ise Windows’u Son uygulaması ile yapılan rezervasyon ve uyumluluk testlerine göre sıra ile kullanıcılara göndermeye başladı. Windows’u Alın uygulamasını beklemek istemeyen kullanıcılar ise Microsoft tarafından yayınlanan Windows 10 ISO dosyasını indirerek direk yükseltme yapabiliyor.
    Windows 10’un yeni toplu güncelleştirmesi

numarası ile yayınlanıyor. Microsoft Destek sayfası “Bu güncelleştirme, Windows 10 işlevselliğini artırmak için iyileştirmeler içerir” açıklamadı yaparken. bu güncelleştirme için yeni olan belirli özellikler ve düzeltmeler hakkında bir bilgi vermiyor.

10. Mehmetkarahanlı

Beğenilen Mesajlar:
    76
    Geçtiğimiz yılın kasım ayında, Microsoft tüm Windows Phone 8 ile çalışan Lumia telefonların Windows 10 Mobile işletim sistemine kavuşacağını açıklamıştı. Dün itibariyle PC için yayınlanan Windows 10’dan sonra da, çok sayıda Windows Phone kullanıcısı yeni işletim sistemine ne zaman kavuşacağını merak etmeye başladı. Dün itibariyle Güney Afrika’dan bir Microsoft yetkilisinin yaptığı açıklama ile telefonlara Windows 10’un gelmesinin Kasım’a kadar sürebileceğini

.
    Bu hafta itibariyle de Microsoft’un sitesinde Windows Phone 8 ile çalışan ve yayınlandığı zaman ücretsiz güncelleme alacak 10 adet telefon belirdi. Neowin sitesinin yaptığı habere göre, aşağıda bulunan 10 cihaz, hazır olduğu gibi Windows 10 Mobile’a kavuşan ilk telefonlar olacak. Microsoft yetkilisinin Neowin’e yaptığı açıklama şu şekilde: “Bu listede açıklanan modeller, Windows 10 güncellemesini alacak ilk telefonlardan oluşuyor. Donanım yeterliliğine göre bazı cihazlarda kimi özellikler değişkenlik gösterebilecek olsa da, Lumia Denim yazılımıyla çalışan tüm Lumia telefonlara Windows 10 getirmek istiyoruz.”

• Lumia 430
    • Lumia 435
    • Lumia 532
    • Lumia 535
    • Lumia 540
    • Lumia 640
    • Lumia 640 XL
    • Lumia 735
    • Lumia 830
    • Lumia 930
    Listede eksikliği göze çarpan önemli Lumia modelleri bulunuyor. İkisi de 1 GB’dan daha düşük miktarda RAM’e sahip oldukça popüler Lumia 520 ve Luma 630/635 modellerinin ilk etapta Windows 10’a kavuşamayacak olması biraz üzücü. Ancak üst sınıf modellerden 1520’nin de listede olmaması enteresan bir gelişme olarak görülebilir. Yine de bu ilk dalgadan sonra da çok sayıda Lumia telefonun Windows 10 Mobile alacağını duyuralım.

11. Mehmetkarahanlı

Beğenilen Mesajlar:
    76
    Popülerliği hızla artan Telegram, Windows 10 masaüstü sürümü için yeni bir güncelleme yayınladı.
    Anlık mesajlaşma uygulamaları arasında sağladığı yüksek güvenlik seviyesi sayesinde günden güne popülerliği artan Telegram Messenger, Windows 10 masa üstü için yeni özelliklerle güncellendi.
    Telegram yayınlanan bu güncelleme ile Windows 10 Eylem Merkezi iledaha iyi bir entegrasyon sağlıyor ve uygulama bildirimleri Eylem Merkezinde görüntüleniyor. Bu güncellemenin bir diğer önemli özelliği ise Windows Mağaza uygulaması olmayan bir uygulamanın ilk defa Eylem Merkezi bildirimlerini destekliyor olması.
    Telegram Messenger güncellemesi ile gelen bir diğer özellik ise uygulama bildirim içeriklerini yönetebiliyor olmak.
    Telegram Messenger bildirimleri henüz etkileşimli değil. Yani gelen bildirimleri, uygulamayı açmadan eylem merkezindeki bildirin üzerinde cevaplama özelliği şimdilik yok. Fakat yayınlanacak bir başka güncelleme ile Windows 10 entegrasyonu sayesinde etkileşimli bildirim özelliğinin eklenmesi uygulamayı çok daha kullanışlı yapacaktır.
    Telegram Messenger masaüstü uygulaması için kendi Web sayfasında kullanıcılara indirme imkanı sunuluyor. Dilerseniz

Telegram web sitesinden uygulamayı ücretsiz olarak ibdirebilirsiniz.

12. Mehmetkarahanlı

Beğenilen Mesajlar:
    76
    Microsoft, Windows 10 işletim sistemi için yayınladığı güncellemelerin detaylarını açıklamamaya karar verdi.

Microsoft bugüne kadar işletim sistemleri için yayınladığı tüm güncellemelerde, güncellemenin içeriğine dair detayları hep belirtmişti. Windows 10 için yayınlanan son güncellemelerle bu adetin bozulduğu görülüyor. Firma, Windows 10 işletim sistemi için yeni bir güvenlik onarımı yayınladı, ancak açıklama kısmında hiçbir detay belirtilmedi.
    Konuyla ilgili açıklama yapan firma, bundan böyle yalnızca Windows kullanıcıları için yeni fonksiyonlar getirecek önemli nitelikteki güncellemelerin detaylandırılacağını bildirdi. Bu da kısaca, Microsoft’un detayları açıklayıp açıklamaması tamamen keyfi olacak, demek oluyor.
    Güncellemelerin açıklanmaması aslında pek çok sıradan kullanıcı için bir önem teşkil etmiyor. Ancak bilgisayarıyla daha haşır neşir olanların bu durumdan rahatsız olacağı kesin. En basit örneğinden, eğer bir güncelleme sonrası herhangi bir programın çalışmasında sıkıntı olursa, bunun neden kaynaklandığı bilinemeyecek.

13. Mehmetkarahanlı

Beğenilen Mesajlar:
    76
    [h=1]Windows 10’da ki Bulanık Yazı Sorunu Nasıl Çözülür[/h][h=2]Windows 10'da karşımıza çıkan bulanık yazı sorunlarının çözümü.[/h][​IMG]Windows 10 işletim sisteminin çıkmasıyla birlikte hala bir takım sorunlar düzeltilmedi. Bu yazımda ise alacağımız konu işletim sistemi üzerindeki metinlerin bulanık görülmesi. Aynı şekilde Windows 8’de de karşınıza çıkmış olabillir.
    İlk olarak yapmanız gerekenler uyumluluk ayarlarına giderek bu sorunu çözebilirsiniz. Metinler hangi program üzerinde sıkıntılı çıkıyorsa o program üzerine sağ tık yaparak daha sonrasında Özelliklere tıklıyorsunuz. Â
    [​IMG]​
    Açıklan ekrandan Uyumluluk kısmına geçiş yapın. Alt kısımda yer alan Yüksek DPI ayarlarında ölçeklendirmeyi devre dışı bırakıp Tamam diyorsunuz.Â

14. Mehmetkarahanlı

Beğenilen Mesajlar:
    76
    Windows 10 Mobile Yapı 10549.4 ve Windows Phone 8.1 Performans Karşılaştırması

Microsoft’un mobil işletim sistemi Windows Phone platformu büyük güncellemesi Windows 10 Mobile için hazırlıklarına devam ediyor.

Microsoft, Windows 10 Mobile güncellemesini Windows Insider programı ile kullanıcıların önerileri ve istekleri doğrultusunda geliştirmeye devam ediyor. Windows Insider kullanıcılarının en sık şikayet ettiği konu ise Windows 10 Mobile’ın Windows Phone 8.1’e oranla daha yavaş çalıştığı oluyor.
    Onetechspot.net adlı internet sitesi Windows 10 Mobile için yayınlanan en son Insider Preview sürümü Yapı 10549.4 ile Windows Phone 8.1 sürümünü bir video ile hız karşılaştırması tabi tuttu.

Windows 10 Mobile Yapı 10549.4 sürümü Lumia 930 üzerinde oldukça stabil çalışıyor. Önceki yapılarda sıklıkla şikayet edilen yükleme ekranı ve sürdürülüyor yazısı neredeyse hiç gözükmüyor ve bu sorun da çözülmüş durumda. Microsoft Edge tarayıcının ise İnternet Explorer’a göre çok daha hızlı olduğu da aşikar.
    Windows 10 Mobile güncellemesi Windows Phone 8.1’den sonra sayısız de geliştirmeyi beraberinde getiriyor. Bunlar arasında, tam ekran arka plan fotoğrafı, gelişmiş eylem merkezi, etkileşimli bildirimler, yeni tarayıcı Microsoft Edge, manuel Dpi ayarı ile küçük ekranlı telefonlarda phablet ara yüzü büyük ekranlı telefonlarda ise tablet ara yüzü kullanımı dikkat çekiyor.
    Videodan da göreceğiniz üzere bu ekstra özelliğe rağmen Windows10 Mobile Lumia 930 üzerinde henüz test aşamasında olmasına rağmen oldukça stabil çalışıyor. Microsoft’un Aralık ayından itibaren Windows 10 Mobile güncellemesini yayınlayacağını düşünürsek önümüzdeki iki aylık süreçte çok daha iyi duruma geleceğini söyleyebiliriz.

15. Mehmetkarahanlı

Beğenilen Mesajlar:
    76
    Microsoft, çiçeği burnunda işletim sistemi Windows 10 için büyük çaplı bir güncelleme yayınlayacak. Windows 10 Threshold 2 isimli güncellemenin detayları ve çıkış tarihi

[​IMG]Windows 10 ile büyük bir çıkış gerçekleştiren Microsoft, yeni işletim sistemi için küçük çaplı ve toplu güncellemeler yayınlayarak kullanıcılarına üst düzey bir deneyim sunmaya çalışıyor. Görkemli çıkışının yanında sorunları da beraberinde getiren Windows 10 için şimdiye kadar 10’a yakın toplu güncelleme yayınlandı. Ancak sistemdeki sorunlar hala devam ediyor.
    Windows 10 Threshold 2 ne zaman gelecek?

Microsoft, bu sorunların önüne geçmek ve daha iyi bir Windows 10 deneyimi sunmak için önümüzdeki günlerde yeni bir güncelleme yayınlayacak. Windows 10 Threshold 2 ismini taşıyacak olan bu güncelleme Kasım ayında tüm Windows 10 sürümlerine gelecek. Windows10 Threshold 2 güncellemesinin yapı numarasının build1511 olması bekleniyor. (2015 Kasım)
    Windows 10 Threshold 2 güncellemesi, sistem performansında artış ve sorunların gidermesinin yanında Windows 10’a yeni özellikler de ekleyecek. Bu yenilikler arasında, daha fazla kişiselleştirilebilen temaseçenekleri, entegre Skype uygulaması, Windows 10 Mobile sahipleri içinWindows 10 üzerinden mesajlaşma ve geliştirilmişCortana yer alıyor.

16. Mehmetkarahanlı

Beğenilen Mesajlar:
    76
    [h=1]Videocon ve Microsoft, Dünyanın ilk Windows 10 Televizyonunu Duyurdu[/h]Dünyanın ilk Windows 10 işletim sistemli televizyonu Videocon ve Microsoft ortaklığında geldi.
    Microsoft, Windows 10 işletim sistemi ile dünyanın en çok tercih edilen işletim sistemi olmaya kararlı. Bu kapsamda bilgisayar, tablet, akıllı telefonlar ve Xbox One oyun konsolunu Windows 10 ile buluşturan Microsoft, şimdi de Windows 10 işletim sistemi ile çalışan televizyona imza attı.
    Hindistan’da bugün yapılan lansman partisinde, Hindistan’ın önde gelen tüketici elektroniği ve ev aletleri şirketi Videocon ortaklığında üretilen dünyanın ilk Windows 10 ile çalışan televizyonu tanıtıldı. Yeni 32″ 720p ve 40″ 1080p ekranlı Windows 10 LED TV, televizyondan sorunsuz bir şekilde bilgisayara dönüşebiliyor.
    Videocon’un 32 ve 40 inç büyüklüğündeki iki farklı modele sahip Windows 10 televizyonu, TV ve PC modları ile sorunsuz ve hızlı bir şekilde led televizyondan bilgisayara dönüşebiliyor. Windows 10 TV’de bilgisayar özelliklerini desteklemek için dört çekirdekli Intel Atın Cherry Trail işlemci, 2GB Ram ve 16GB Dahili depolama alanı bulunuyor. Microsd kart desteği ile depolama alanı 128GB’a kadar genişletilebiliyor.
    Videocon’un Teknoloji ve Yenilikler iş kolu Başkanı Akshay Dhoot, Windows 10 televizyonu satışlarının önümüzdeki dönemde toplam satışlarının %5’ini oluşturmasını beklediklerini belirtirken iki farklı modele sahip Windows 10 Televizyonun Kasım 2015 tarihinden itibaren 615$’dan başlayan fiyatlarla satışa sunulacağını açıkladı.
    Windows 10 ile çalışan televizyon ilginizi çekebilir mi veya televizyonu bilgisayara dönüştürmek için bir mini PC veya PC-on-a-stick kullanabilir misiniz?

17. Mehmetkarahanlı

Beğenilen Mesajlar:
    76
    Microsoft, Windows 10 Mobile için yeni Outlook uygulaması üzerinde çalıştığını resmi olarak açıkladı.
    Akıllı telefonlarda E-posta uygulamaları olmazsa olmazlar arasında. Mobil cihazlardaki en iyi E-posta uygulamaları arasında ise Windows 10 Mobile Outlook Mail uygulaması da yer alıyor. Fakat hiç şüphesiz İos için yayınlanan Outlook Mail uygulaması Sunrise Takvim entegrasyonu ile bir adım öne çıkıyor.
    Microsoft’un Outlook’tan sorumlu kurumsal başkan yardımcısı Javier Soltero, yaptığı açıklamada Windows 10 Mobile için yeni bir Outlook uygulamasının yakında geleceğini ve artık Sunrise Takvim ekibinin de outlook takımına katılması ile birlikte bu iki uygulamanın entegre olduğu kusursuz bir mail uygulamasını yakında sunacaklarını belirtti.
    İos platformu için Microsoft tarafından yayınlanan Outlook uygulaması oldukça beğenilmiş durumda. Şüphesiz Sunrise Takvim uygulamasının İos Outlook uygulaması ile entegre olmasının bu başarıda payı çok yüksek. Microsoft’un uzun zamandır İos’daki Outlook uygulaması gibi bir Outlook Mail uygulaması isteyenler için iyi haberi de Javier Soltero vermiş oldu.
    Javier Soltero, Windows 10 Mobile için Sunrise Takvim entegrasyonuna sahip yeni Outlook Mail uygulamasının ne zaman yayınlanacağı hakkında bilgi vermedi. Öte yandan bu yeni uygulamanın sisteme dahil olarakmevcut Outlook Mail uygulamasının yerini mi alacağı yoksa ayrı bir uygulama olarak mı geleceği belirsizliğini koruyor.

18. Mehmetkarahanlı

Beğenilen Mesajlar:
    76
    Microsoft, yeni işletim sistemi Windows 10'un daha çok kişiye ulaşması için çalışmalarına devam ediyor. Otomatik olarak yüklenecek olan Windows 10 hakkında detaylar

[​IMG]Microsoft firmasının en son çıkarttığı işletim sistemi Wİndows 10, gün geçtikçe daha çok bilgisayar da kullanılmaya devam ediyor. Microsofttarafından da çeşitli çalışmalar ile bu kullanımı arttırılmaya çalışılıyor. İlk çıktığı günden beri hızlı bir şekilde bilgisayarlarda yerini almaya başlayan işletim sistemi, ortalama 110 milyondan fazla kullanıcıya sahip. Önümüzdeki 3 yıl içerisinde de bu rakamın 1 milyardan fazla olması bekleniyor.
    Windows 10 işletim sisteminin bu sayılara ulaşması için uğraşan Microsoft, yeni bir adım attı. Windows 7 veya Windows 8.1 işletim sistemli cihaz kullanan kullanıcılara, işletim sistemini önerilen güncellemeler olarak sunacak. Daha öncesinde de farklı yöntemler ile kullanıcılara geçiş imkanı sunan Microsoft, geçiş yapmayan kullanıcılara Windows 10'u bu şekilde sunmayı planlıyor. Otomatik güncellemenin açık olduğu bilgisayarlar kendiliğinden yüklenebilecek olan işletim sisteminde, kullanıcılar onay verirse kurulum devam edecek ve tamamen geçiş sağlanmış olacak.
    Şimdilik lisanslı kullanıcılara bu hizmeti sunan Microsoft, Windows 7 veWindows 8.1 işletim sistemlerini korsan kullananlar için de bir çözüm sunmayı planlıyor. Bu işletim sistemlerini korsan olarak kullanan kullanıcılar bilgisayarlarına istedikleri takdirde Windows 10 işletim sistemini kurabilecekler. Kurulumdan sonra da Windows 10 mağazasındansatın alacakları anahtar ile işletim sistemlerini lisanslayabilecekler. İlk etap da ABD'deki korsan kullanan kişiler için sunulacak olan bu imkan, olumlu sonuç alınırsa bütün dünyanın kullanımına sunulacak.

19. Mehmetkarahanlı

Beğenilen Mesajlar:
    76

Windows 10 Dns Değiştirme Resimli Anlatım

Windows 10 da Dns Ayarları Nasıl Değiştirilir? Dns Değiştirme...

Merhaba arkadaşlar, bu konuda sizlere Windows 10'da Dns değiştirmeyi anlatacağım.

Ülkemizde bazı sitelere Mahkeme Kararı ile Erişim Engellenmiştir. Ama bu sitelere Dns değiştirerek girilebilir.

Öncelikle bilgisayarda sağ alt köşede bulunan ağ bağlantısı simgesine sağ tıklayıp Ağ ve Paylaşım Merkezini Aç'a tıklıyoruz.

Bağlı olduğumuz ağ'a tıklıyoruz.

Açılan pencerede Özellikler'e tıklıyoruz...

Özelliklere tıklayınca karşımıza aşağıdaki gibi bir pencere çıkacaktır.

İnternet Protokolü Sürüm 4 ü tıklayıp ardından sağ kısımdaki Özellikler kısmını tıklayın...

Karşınızda aşağıdaki gibi bir pencere olacaktır...

Aşağıdaki Dns Sunucu Adreslerini Kullan kısmını seçip istediğiniz herhangi bir Dns Sunucusunu veya google dns sunucu değerlerini girebilirsiniz. Google Dns Değerleri 8.8.8.8 ve 8.8.4.4 ' tür...

Sonrasında Tamam'ı tıklayıp diğer sayfaları da kapatabilirsiniz. Dns ayarlarının etkin olabilmesi için tarayıcınızın tün pencerelerini kapatıp, tarayıcıyı yeniden açmanız gerekir...

20. Mehmetkarahanlı

Beğenilen Mesajlar:
    76

[h=2]Microsoft’un Windows 10 için çıkacak olan ilk büyük güncelleme olan Redstone paketini 2016 yazına yetiştirmesi bekleniyor.[/h]Microsoft’un Windows 10’un gelişiyle birlikte yazılım geliştirme politikasında ciddi bir değişikliğe gittiği açıkça biliniyor. Zaman içinde yeni Windows sürümleri çıkarmak yerine, Windows 10 üzerine çok büyük çaplı güncellemeler getirmeyi planlayan şirket, bu sayede pazardaki bölünmeyi ortadan kaldırmayı planlıyor.
    Tabii bu büyük güncellemeler arasında daha küçük çaplı olanlar da devamlı olarak çıkmaya devam edecek. Şirketin Windows 10 için devamlı güvenlik ve sürücü gibi konularda yamalar çıkarması, eskiden beri süren bir çalışma. Bunun yanına ek olarak yakında çıkması beklenen Threshold 2 gibi daha büyük çaplı yamalarla, eski servis paketlerinin açığı tamamlanacak.
    Adını Minecraft oyunundaki değerli bir taştan alan Redstone gibi büyük güncelleme paketleri ise, pratikte Windows 10’un çalışma prensiplerinde büyük değişimlere yol açacak. Redstone güncellemesinin üzerinde çalışmaya devam eden Microsoft’un, bu paketi 2016 yaz aylarında indirmeye açacağı tahmin ediliyor.
    Redstone özellikle şirketin Continuum projesine odaklanacak. Continuum ile farklı cihazlardaki Windows 10 üzerinde devamlılık sağlanması planlanıyor. Kullanıcının dizüstü bilgisayarından cep telefonuna geçtiğinde, açık olan uygulamada kaldığı yerden devam edebilmesi amaçlanıyor. Bunun için de hem işletim sistemi, hem de uygulamalar üzerinde tam uyumluluk sağlanması gerekiyor. Cihazlar arasındaki farklar dikkate alındığında, bunu sağlamanın hiç kolay olmayacağı görülebiliyor.

Sayfayı Paylaş