Windows 10 işletim sistemindeki yeni versionlar

Konu, 'Windows işletim sistemi' kısmında Mehmetkarahanlı tarafından paylaşıldı.

 1. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  Microsoft, Windows 10 ile birlikte korsan Windows kullanıcılarını affetmeye hazırlanıyor. Ücretsiz yükseltme hakkından, illegal Windows kullanıcıları da yararlanabilecek.

  [​IMG]
  Windows 10 ile birlikte radikal dönüşümlere hazırlanan Microsoft, kullanıcılarla da yeni bir başlangıç yapmaya kararlı. Reuters'in haberine göre, yazılım devi illegal Windows kullanıcılarını affetmederek Windows 10 sürümü ile temiz bir sayfa açacak. Windows 7, 8 ve 8.1 kullanıcılarına ilk yıl için sunulan ücretsiz yükseltme hakkından, hali hazırda kırılmış Windows kopyası kullanan kişiler de yararlanabilecek.

  Microsoft müşterilere güveniyor

  Konu hakkındaki açıklamaların kaynağında ise Microsoft İşletim Sistemleri Bölümü Lideri Terry Myerson bulunuyor. Windows 10 kalifikasyonunu sağlayan lisanslı ya da lisansız tüm PC'ler için güncellemenin sunulacağını açıklayan Myerson, müşterilerin lisanslı bir Windows kullanmanın değerini anladıklarına inandıklarını belirtti. Ayrıca, müşterileri legal bir kopyaya taşımanın kolay olduğunu da sözlerine ekledi.
  [​IMG]
  Geçiş süreci hızlı olabilir

  Microsoft yöneticisinin açıklamaları, Windows 10'un sistem gereksinimlerini karşılayan tüm PC'lerde ücretsiz kullanılabileceği anlamına geliyor. Şirketin bu hamlesinin ardında ise yeni işletim sisteminin getirdiği Cortana, One Drive, modern uygulama mağazası gibi yenilikler ve servisler için daha geniş potansiyel kullanıcı tabanı sağlaması gösteriliyor. Böylece Microsoft, yeni servisleri için daha fazla geri bildirim olanağı sağlayacak. Ayrıca, "tek platform" odaklı yeni işletim sistemine geçiş sürecini de hızlandıracak. Bakalım MS'in bu hamlesi nasıl sonuçlanacak?
   
 2. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  Microsoft, Windows 10'u bedava sunacağını açıkladı

  Windows 7 ve 8.1 korsan sürümlerini kullananlar Windows 10'u ücretsiz yükleyebilecek.

  [​IMG]
  Bugünlerde gündemde olan Microsoft'un yeni işletim sistemi Windows 10'un ücretsiz olup olmayacağı tartışılırken sevindirici haber geçtiğimiz saatler itibarı ile geldi.
  Microsoft yazılım şefi Terry Myerson Reuters'a yaptığı açıklamada Windows 7 ve Windows 8.1 kullanıcılarının ücretsiz olarak cihazlarını Windows 10'a yükseltebileceğini söyledi. Bu ücretsiz yükseltme işleminin sadece geçmişte Windows'u satın almış insanlar için kullanılabilir olmayacağını dile getiren Myerson, Windows 7 ve 8.1'in korsan sürümünü kullananlara da ücretsiz yükseltme için izin vereceklerini belirtti.
  [​IMG]
  Microsoft bu uygulama ile Windows platformunun korsan sürümlerini kullanan kullanıcılara Windows 10'u ücretsiz sunarak korsan sürümlerin kullanımını azaltmayı hedefliyor. Microsoft, Windows 10'u ücretsiz sunarken Office yazılımları gibi program yazılımlarını kullanıcılara satarak Windows 10'a verdiği emeğin parasını çıkarmış olacak
  Yaz aylarında sunulması beklenen Windows 10 platformu Microsoft PC'ler, dizüstü bilgisayarlar, akıllı telefonlar ve tabletlere getirerek kullanıcı deneyimi daha da genişletmek istiyor.
   
 3. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  [​IMG]

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

  için çok büyük bir adım olarak görülen Windows 10, diğer tüm sürümlerine göre çok daha iyi olarak gelecek gibi duruyor. Genellikle bir iyi ve stabil bir kötü Windows sürümü çıkartan şirketin özellikle Vista sürümü tamamen hayal kırıklığı yaratmıştı.

  Bu sebeple hala XP sürümünü kullanmaya devam eden kullanıcıların yoğun olduğu platformda Windows 7 ve özellikle gelen servis paketi ile sevilen Windows 8 kullanıcıları da şu anda kullandıkları sürümlerinden memnunlar.

  Windows 10 lansmanı ve sonrasında çıkan haberlere göre gümbür gümbür gelecek olan Windows 10, "Tek platform, tüm cihazlarda" anlayışıyla ciddi bir kullanıcı sayısı artışı yaşayabilir.
  [​IMG]

  Ayrıca sunacağı yeni özellikler ve kolaylıklar, daha hızlı ve stabil bir sürüm vaad edecen Microsoft, çok güvendiği Windows 10'un çabucak yayılmasını istiyor.

  Lansmanda da belirtilen Windows 8 kullanıcıları 1 yıllık süre ile ücretsiz olarak Win 10'a geçebileceği bilgisini veren firma, daha sonra Windows 7 kullanıcılarını da bu programa dahil ederek tam sürümü çıktığında kısa süre içerisinde en çok kullanılan Windows sürümünün Win 10 olmasını amaçlıyor.

  [​IMG]

  Fakat bildiğiniz gibi toplama dediğimiz bilgisayarlar dışında alınan hazır bilgisayarlarda lisanslı olarak Windows yüklü gelmekte. Fakat birçok kullanıcı (özellikle Win 7 ve daha eski sürüm kullanıcıları) yeni Windows sürümlerini ücretsiz olarak kullanmak için korsan versiyonlarını kullanmakta. Hiçbir ücret ödemeden yapılan bazı işlemler sonrası sanki lisanslıymış gibi kullanılan bu Windows ürünleri, her ne kadar kullanıcıların kolayına gelen bir yöntem olmasa da illegal ve Microsoft firmasını zarara uğratan bir çözüm olarak karşımıza çıkıyor. Dünya genelinde milyonları aşan korsan kullanıcılar olduğunu da düşünecek olursak korsan yazılım nedeniyle Microsoft ciddi kar kayıpları yaşamakta.

  İşte tam bu sebeple harekete geçen firma, Reuters'ın haberine göre korsan Windows kullanıcıların en fazla olduğu ülke olan Çin'de Windows 10'u korsan kullanıcılar için de ilk yıl ücretsiz olacak şekilde bir yükseltme sağlanacak. Tabii diğer söylentilere göre bu durum sadece Çin'de değil, tüm dünya genelinde yapılacak bir uygulama.

  [​IMG]

  Yani Windows 7 ve Windows 8.1 kullanıcıları lisanslı veya lisanssız olması farketmeden Windows 10'a ücretsiz geçiş sağlayacaklar. Ama 1 yıl süre ile.

  Bu 1 yıllık sürenin detayları belli olmasa da az çok tahmin edilebilir bir şey olduğunu düşünüyorum. Yani büyük ihtimalle Microsoft ilk yılın sonlarına doğru sisteminize gelecek uyarılar ile belli bir ücret karşılığında Windows 10'u kullanmaya devam edebileceğinizi söyleyecek.

  [​IMG]

  Bunun daha önce kullanılan Windows sürümüne göre ve lisans durumuna göre değişiklik göstereceğini de düşünmekteyim. Örnek vermek gerekirse Windows 7'den yükseltme yapanlar için ilk yılın sonunda 30 Dolar olacak güncelleme Windows 8.1 için 20 Dolar olacak. Lisanssız kullanıcılar için ise 50 Dolar karşılığında 1 yıl boyunca ücretsiz olarak kullandığınız Windows 10'u kullanmaya devam edebileceksiniz. (Fiyatlar örnek vermek amacıyla tamamen uydurmadır)

  Bu uygulamanın Microsft açısından güzel bir hamle olacağını da söyleyebiliriz. Çünkü Windows 10'un çıkışından itibaren -eğer bu uygulama yapılırsa- ilk çeyrek sonrası yayınlanacak Windows kullanım oranlarında büyük bir farkla Windows 10 olacaktır. Ama diğer bir yandan ilk yıl sonrası değerlere de bakmak gerekecek. Çünkü ücret vermeyi kabul etmeyip eski sürümlerine geri dönecek kullanıcılar da olabilecek. Fakat firma özellikle korsan yazılım kullanıcılarını büyük oranda lisanslı kullanıcı olarak geri kazanabilir. Tabii Win 10 için uygun fiyatlar belirlenirse.
   
 4. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  Windows 10 yapı 10036'daki yeni simgeler!  Windows 10'un final sürümünde bizi nasıl simgeler bekliyor? Büyük ihtimalle böyle...  [​IMG] Windows 10'la ilgili yeni bilgilerin şu sıralar hızlandığından şüphe yok. Şimdiyse geçtiğimiz günlerde sızan 10036 numaralı Windows 10 yapısındaki simgelerle karşınızdayız.
  Yeni simgeleri yukarıda görebiliyorsunuz. Windows 10'un 9926 numaralı yapısındaki 37 simgenin bu yapıda 83'e yükseldiğini belirtmekte de fayda var.
  Simgelerin tüm kullanıcıları yakından ilgilendirmediğini biliyoruz, ancak onlara önem veren bir kitle de var. Dahası yeni simgeler, Windows 10'a yeni bir hayat kazandırmak için Microsoft'un kullanabileceği iyi araçlardan bir tanesi.
  Windows 10'un önümüzdeki yaz aylarında yayınlayacağı, microsoft tarafından açıklanmıştır
   
 5. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  [h=1]Windows 10 Güncellemesi İçin P2P Kullanabilir![/h][h=2]Microsoft bu kez güncelleme dağıtırken kendi üzerindeki yükü azaltmak için bu yola gidebilir. Ayrıntıları haberimizde..[/h]

  [​IMG]
  Windows 10'un final sürümünün ne zaman yayınlanacağı henüz tam olarak bilinmese de Microsoft, Windows 10 için yeni özelliklerini sunmak için çalışmalarına son sürat devam ediyor. Windows 10'un gündemdeki 100036 sürümüyle birlikte yeni özelliklerden biri işletim sisteminin güncellemelerinin P2P yani eşten eşe paylaşım yoluyla dağıtılması söz konusu. Bu sayede kullanıcılar Windows 10 güncellemelerini ve satın aldıkları uygulamaları torrent benzeri bir P2P sistemiyle indirebilir.

  [​IMG]
  Bu sistem sayesinde Microsoft sunucularındaki yığılmanın önüne geçmek amacıyla başka kullanıcıların bilgisayarlarındaki güncellemeleri ve uygulamaları uzun indirme sürelerini beklemeden indirme işlemini tamamlayabilir.
  Henüz resmi olarak duyurulmamış ancak Windows 10'un final sürümü sırasında iptal etmesi de olası bir durum. Fakat Microsoft'un böyle bir deneme yapıyor olması bile ilerde P2P sistemini kullanabileceğinin sinyalini veriyor. Bakalım önümüzdeki günlerde neler olacak..

   
 6. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  Windows 10 yapı 10036'dan sızıntı var!

  Windows 10'un geçen hafta derlenen bir yapısından ekran görüntüleri, ortaya çıktı!


  Click here to view the original image of 620x496px.
  [​IMG]
  Microsoft, neredeyse iki aydır bizlere yeni bir

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

  yapısı sunmadı. Firmanın yeni yapıları hızla sunmak istediğini biliyoruz, ancak geliştirme sırasında yaşanan sorunlar bu planları engellemiş olabilir.

  Bu ay sızan birkaç yapıya şahit olmuş, dolayısıyla yeni ekran görüntülerine bakabilmiştik. Yeni sızan 10036 numaralı yapı ise geçtiğimiz hafta derlenmiş görünüyor. Yapının fbl_impressive bölümüne ait olması iyi bir haber çünkü bu, onun Windows 10'u deneyen "Insider"lara yönelik olduğunu gösteriyor.

  Yeni yapılarda ortaya çıkması en çok beklenen yenilik, Spartan ancak bu yapıda da yeni web tarayıcısına rastlanmıyor. Yapı 10036'da daha önce gördüğümüz yeni yükleme ekranı da yok, ancak saydam Başlat menüsü ve yeni oturum açma ekranı yerli yerinde.

  Click here to view the original image of 620x496px.
  [​IMG]Windows 10


  Windows 10 yapı 10036'dan sızıntı var!

  Yapı 10036'dan ekran görüntüleri

  [​IMG]
  [​IMG][​IMG]


  Windows 10 yapı 10036'dan sızıntı var!

  Ve iki ekran görüntüsü daha!

  [​IMG]
  [​IMG]


  Click here to view the original image of 620x280px.
  [​IMG]
  Windows 10 Kurulum Ekranı Yeniden Tasarlandı

  Microsoft, Windows 10 çalışmalarını sürdürürken bu çalışmalardan sızıntılar da devam ediyor.

  Bilgisayar platformları arasında Windows işletim sistemi ile yıllardır liderliği kimseye kaptırmayan Microsoft, geçtiğimiz yıl Eylül ayında resmi tanıtımını yaptığı Windows 10güncellemesiyle yeni bir döneme geçiş yapıyor.
  Click here to view the original image of 600x407px.
  [​IMG]
  Microsoft, Windows 10 güncellemesiyle telefon , tablet ve bilgisayarlarda evrensel uygulama kavramıyla aynı kullanıcı deneyimini yaşatmayı amaçlarken Windows 10 ara yüzünde bazı önemli tasarım değişikliklerine de gidiyor.Bu değişikliklerden son olarak ortaya çıkan ise Windows 10 yeni kurulum ekranı oldu. Oldukça şık olarak tasarlanan Windows 10 Kurulum Ekranı flat tasarım çizgileriyle dikkat çekiyor.
  Microsoft’un Mart ayında yayınlaması beklenen Windows 10 Preview sürümüne yeni kurulum ekranının da dahil edilmesi bekleniyor. Öte yandan bu sürümde görev yöneticisi ve transparan canlı karo özelliğinin de gelmesi bekleniyor.
   
 7. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  [​IMG]
  “Project Spartan” Bir Sonraki Windows 10 Preview Sürümü ile Gelecek

  Microsoft’un yeni tarayıcısı bir sonraki Windows 10 önizleme sürümü ile kullanıma sunulacak.

  Microsoft, Windows 10 güncellemesiyle birlikte varsayılan tarayıcısı olacak olan Project spartan adlı yeni tarayıcısının hazırlıklarını sürdürüyor. Kullanıcıların da merakla beklediği yeni tarayıcının ne zaman kullanıma sunulacağını resmi olarak açıklandı.Project Spartan, Windows ve Windows Phone platformlarında tüm kullanıcılar için varsayılan tarayıcı olarak sunulacak. Yepyeni arayüz, EdgeHTML adı verilen görüntüleme motoru ve Google Chrome eklentilerine verdiği destekle dikkati çeken Project Spartan, bir sonraki Windows 10 Teknik Ön İzleme sürümü ile kullanıma sunulacak.Dün yayınlanan Windows 10 Premium yapı 10041 üzerinde Spartan kod adlı tarayıcının EdgeHTML görüntüleme motorunu test etmek isteseniz yapmanız gereken basit bir işlem var. Bunun için deneysel web platformu özelliklerini İnternet Explorer 11 üzerinde etkinleştirmeniz gerekiyor.Deneysel Web Platformu Özellikleri etkinleştirme  1. IE11 Tarayıcıyı Açın
  2. Adres çubuğuna “about:flags” yazın
  3. “Deneysel Web Platformu Özellikleri” ya da “Experimental Web Platform Features” aktif edin
  4. Tarayıcıyı yeniden başlatın


  Artık İnternet Explorer 11 üzerinde, Spartan kod adlı tarayıcının görüntüleme motoru EdgeHTML kullanarak internette gezintiye çıkabilirsiniz. Deneyimlerinizi bizimle paylaşmayı unutmayın.
   
 8. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR


  Yıllardır bilgisayar kullanıcıları gerek sürekli kullanım gerekse deneme amaçlı olarak Windows cihazlarına Linux tabanlı ikinci bir işletim sistemi kurabiliyordu. Windows 8 ile birlikte arka planda kullanıcıdan izinsiz zararlı yazılım kullanılmasını engellemek adına UEFI Secure Boot kullanıma sokulmuş ve alternatif işletim sistemlerinin kullanılmasının önüne geçilmişti.

  Ancak o dönem Secure Boot kullanıcının iznine bağlı olarak kapatılabiliyordu. Cihaz üreticileri bu kararı kullanıcıya bırakmak zorundaydı. Bu bakımdan kullanıcılara da bir zorunluluk getirilmiyordu.

  Ancak Microsoft'un Windows 10 için Çin'de düzenlediği bir konferansta bu kuralı biraz daha sıkılaştıracağı anlaşıldı. Sunumlara göre Designed for Windows 10 etiketi alan üreticiler bilgisayarlarda Secure Boot kilidini kapalı tutmak zorunda. Kilidi açıp açmamak inisiyatifi de kullanıcıya değil üreticiye bırakılıyor. Yani üretici isterse bu kilidi açabilecek.

  Bu, tamamen dual boot imkanının kaldırıldığı anlamına gelmiyor ancak üreticiler cihazlarını kilitli olarak satma kararı alırlarsa bu gerçekleşmiş olacak. Ubuntu ve Fedora gibi bazı platformların Secure Boot üzerinde kurulabilme yöntemleri mevcut ancak kullanıcı bununla uğraşır mı meçhul. Microsoft'un bu konu ile ilgili bir açıklama yapması bekleniyor.
   
 9. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  [​IMG]
  Microsoft, Windows 10 Build 10041için Yeni Bir Güncelleme Yayınladı

  Windows 10 Teknik Ön İzleme sürümü güncellendi.

  Yazılım dünyasının lideri Microsoft, Eylül ayında tanıtımını yaptığı Windows 10 işletim sisteminin geliştirme sürecinde kullanıcıları da dahil ettiği Windows Insiders Programı kapsamında yeni bir hata düzeltme güncellemesi yayınladı. Geçtiğimiz hafta başında yayınlanan Windows 10 Preview Yapı 10041 sürümünde kullanıcılar,Windows üzerinde oturum açma sorunu yaşıyorlardı. Yapılan geri bildirimler üzerine bu sorunu çözen Microsoft ekibi bazı hata düzeltmeleri de içeren (KB3050653) güncellemesini Windows 10 için yayınladı. Windows 10 güncellemesinin kararlı sürüm dağıtımına yaz aylarında başlanacağı açıklanmıştı. Microsoft, Windows 10 yükseltme için Windows 7 ve üzeri sürümlerde ilk bir yıl boyunca lisans ücreti de almayacak.
   
 10. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  [​IMG]
  Microsoft, Bir Sonraki Windows 10 Mobile Preview için Desteklenen Model Listesini Yayınladı

  Microsoft nihayet merakla beklenen o listeyi yayınladı.

  Windows 10 Mobile Teknik Ön İzleme sürümünü test etmek için merakla bekleyen Windows Phone kullanıcıları için müjdeli haber gece yarısı geldi. Windows Insider Program yöneticisi Gabriel Aul, Microsoft Blog yazısında desteklenen yeni modellerin geniş bir listesini yayınladı.Genel olarak oldukça geniş olan yeni listede neredeyse tüm Lumia cihazları yer aldı. Sadece global Lumia 930 ve bir operatör cihazı olan Lumia 521 belirlenen bir hatadan dolayı bu listeye dahil edilmedi. Lafı fazla uzatmadan listeye bir göz atalım isterseniz:Windows 10 Mobile Teknik Ön İzleme Destekleyen Modeller  • Lumia 1020
  • Lumia 1320
  • Lumia 1520
  • Lumia 520
  • Lumia 525
  • Lumia 526
  • Lumia 530
  • Lumia 530 Dual Sim
  • Lumia 535
  • Lumia 620
  • Lumia 625
  • Lumia 630
  • Lumia 630 Dual Sim
  • Lumia 635
  • Lumia 636
  • Lumia 638
  • Lumia 720
  • Lumia 730
  • Lumia 730 Dual SIM
  • Lumia 735
  • Lumia 810
  • Lumia 820
  • Lumia 822
  • Lumia 830
  • Lumia 920
  • Lumia 925
  • Lumia 928
  • Lumia ICON
  • Microsoft Lumia 430
  • Microsoft Lumia 435
  • Microsoft Lumia 435 Dual SIM
  • Microsoft Lumia 435 Dual SIM DTV
  • Microsoft Lumia 532
  • Microsoft Lumia 532 Dual SIM
  • Microsoft Lumia 640 Dual SIM
  • Microsoft Lumia 535 Dual SIM


  Microsoft’un Windows 10 Mobile Teknik Ön İzleme için ilk yayınladığı listede Çin için üretilen cihazların hiç biri yoktu. Şimdi bu listeye Çin için üretilen cihazlar da dahil edilmiş.Windows Insider Program yöneticisi Gabriel Aul blog yazısında bu listenin henüz kilitlenmediğini dolayısıyla güncelleme yayınlanmadan önce çıkacak hatalar olursa listede değişiklikler olabileceğini belirtti.MicrosoftWindows Phone geliştirme ekibinin son zamanlarda hafıza bölümlendirme (partition stitching) üzerine yoğunlaştığı belirtilirken, kullanıcılardan yaklaşık bir hafta daha sürecek test süreci için sabır beklediklerini belirtti.Öte yandan listede bulunmayan cihazlardan Lumia 930‘un Lumia Icon ile Lumia 521‘in iseLumia 520 ile üzerlerindeki logo dışında bir değişiklik olmamasına dikkat çekilirken bu cihazların da bir haftalık süre içinde listeye dahil edilmesi bekleniyor. Listede dikkat çeken bir nokta ise Lumia cihazların dışındaki markaların güncelleme listesine dahil edilmemesi oldu.Son olarak açıklanan bu listedeki cihazların bir kaç gün içinde Windows 10 Mobile Teknik Ön İzleme sürümünü alması beklenirken, güncellemenin Windows Insiders Fast Ring (Hızlı Halka) için yayınlanacağını belirtelim. Ayrıca son zamanlarda sızan Windows 10 Mobile ekran görüntüleriyle ortaya çıkan bir çok özelliğin bu güncellemeye dahil edileceğini tahmin ediyoruz. Windows 10 Mobile Teknik Ön İzleme sürümünden sızan ayrıntılı ekran görüntülerine

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

  göz atabilirsiniz.
   
 11. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  [​IMG]
  Microsoft JavaScript 4.0 Ve WinJS 4.0 Önizlemelerini Duyurdu

  Windows 10 sürümü ile birlikte yazılım tabanı da gelişimini sürdürüyor.

  Microsoft yazılım alanına vermiş olduğunu ağırlık birlikte, ilerleyen dönemlerde tam uyumlu uygulamaların işaretlerini şimdiden veriyor.Microsoft bireysel ve kurumsal alana yönelik çalışmalarını aynı paralelde sürdürürken, yazılım tabanını da unutmuş değil. Geliştiriciler için büyük önem arz eden JawaScrity ve WinJS‘nin önizleme sürümleri kısa bir süre önce yayınlandı. Evrensel uygulamaların temellerini oluşturan yazılım dillerinde, son güncelleme ile birlikte ListView özelliği gelişmiş şekilde sunulmuş durumda.
  Click here to view the original image of 588x306px.
  [​IMG]
  Özellikle WinJS kullanımında projeler üzerinde bulunan etkisi ile daha da gelişmiş tercih seçeneği bulunmaktadır. Geliştirme aşamasında çeşitli araçlarla test etme imkanı devam etmekle birlikte, geliştiricisine geniş bir kullanım alanı da sağladığı biliniyor. Günümüz yazılım alanında en gerekli temel taşlardan biri olan WinJS, yapı itibariyle de yeni yazılım seçeneklerine desteğe şimdiden hazır.
   
 12. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  [​IMG]
  Microsoft’un önümüzdeki yaz aylarında yayınlamayı planladığı yeni nesil işletim sistemi Windows 10’un en önemli yeniliklerinden bir tanesi de yepyeni bir internet tarayıcı barındırması olacak.
  Şu sıralar Project Spartan olarak anılan bu web tarayıcısının Windows 10 Teknik Ön İzleme içinde yer alması biraz gecikmiş olsa da, yayınlanan son güncellemeyle birlikte nihayet Windows 10’u erkenden test edenler bu internet tarayıcısını deneyimleme imkanına kavuştu.
  Redmond şirketi işletim sisteminin ön izleme versiyonu için 10049 numaralı yeni sürümü yayınladı. Yeni sürümde Spartan internet tarayıcısıyla birlikte Cortana için sesli komutlar, dipnot işlevleri gibi işlevler de test edilebiliyor.
  Mevcut Windows 10 Teknik Ön İzleme kullanıcıları yazılım güncellemeleri bölümünden son sürümü sistemlerine kurabilirler.
   
 13. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  [​IMG]
  Windows 10 Mobile, Canlı Karo Değişken Şeffaflık Görselleri Ortaya Çıktı

  Windows 10 Mobile, ara yüzü daha fazla kişiselleştirme seçeneği getiriyor.

  Microsoft‘un mobil platformu Windows Phone için Windows Insiders Programı aracılığıyla ilk kullanıcı testleri başlayan Windows 10 Mobile güncellemesinin yeni bir özelliği daha ortaya çıktı.Bilindiği üzere Windows 10 Mobile güncellemesi ile kullanıcılar şeffaf canlı karolar sayesindeBaşlat Ekranı arkaplanına da fotoğraf atayabilecek. Tabi burada ilk akla gelen canlı karoların arkasında fotoğrafın nasıl gözükeceği oluyor.
  Click here to view the original image of 591x600px.
  [​IMG]
  Microsoft da bunu düşünmüş olmalı ki Canlı Karolara üç farklı şeffaflık ayarı getiriliyor. Bu ayarların Başlat ekranında görünüşünü gösteren görsellere ise yukarıda göz atabilirsiniz.
   
 14. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  [​IMG]
  Windows 10 Yapı 10049: Yeni Uygulamalar için Yeni Temalar

  Microsoft, Windows 10 güncellemesinde önemli tasarım değişikliklerine imza atıyor.

  Yazılım devi Microsoft, geçtiğimiz hafta Windows 10 Preview Yapı 10049’u Windows Insider programı çerçevesinde kullanıcıların beğenisine sunmuştu. Yapı 10049 ilk olarak spartan Browser’ın ilk kez kullanıcılara sunulması nedeniyle dikkat çekmişti.Fakat Windows 10 Preview Yapı 10049 hesap makinesinden yeni alarm uygulamasına kadar önemli tasarım değişiklikleri içeriyordu. Bu değişiklikleri ekran görüntüleriyle birlikte sizler için bir araya getirdik.Fotoğraflar

  Fotoğraflar uygulamasında, fotoğrafları diyalog box’tan seçip açabilirsiniz.

  Click here to view the original image of 600x480px.
  [​IMG]


  Ses Kaydedici

  Yeni Ses Kaydedici uygulaması yeni Light tema ile geliyor.
  [​IMG]

  Spartan Browser

  Spartan Browser, Flash player içeriyor ve Flash Playerı bir buton yardımıyla kolayca aç/kapa yapabilirsiniz.
  [​IMG]

  Ayarlar

  Ayarlar menüsünde yeni kişiselleştirme ikonları

  Click here to view the original image of 600x469px.
  [​IMG]

  Alarm ve Saat

  Alarm uygulaması da yeni Light Tema ile geliyor.
  [​IMG]
  Hesap Makinesi

  Hesap Makinesi de yeni Light Tema ile Windows 10’daki yerini alıyor.
  Eğer siz de Windows 10 Preview Yapı 10049 sürümünü kullanıyorsanız, gördüğünüz değişiklikleri bizimle paylaşabilirsiniz.
  .
   
 15. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  [​IMG]
  Windows 10 Yapı 10049: Video ve Müzik Preview Uygulamaları Store Beta’da

  Microsoft, Windows 10 Preview için iki yeni uygulama başlattı.

  Microsoft, geçtiğimiz yıl Eylül ayında Windows 10 güncellemesini duyurmuş ve ardından ilk Teknik Ön İzleme sürümünü Windows Insiders Programı ile kullanıma sunmuştu.[​IMG]Geçtiğimiz hafta yayınlanan Windows 10 Preview Yapı 10049 ile Microsoft, bu sürümde sartan Browser‘ı da kullanıma sunmuştu fakat bu sürümde yer alan değişiklikler bu kadarla sınırlı değil. Microsoft, Video Preview ve üzi Preview adıyla iki yeni uygulamayı daWindows Store Beta üzerinde indirmeye sundu.
  Öncelikle iki uygulamada da ilk dikkat çeken nokta Xbox markasının uygulamalar üzerinden kaldırılması oluyor. Uygulamalar onedrive ile tam entegre çalışırken medya dosyalarına heryerden erişimi de mümkün kılıyor.
  [​IMG]Müzik Preview ve Video Preview uygulamaları son güncelleme ile sisteme eklenen Hesap Makinesi ve Alarm uygulamasında olduğu gibi oldukça sade ara yüze sahip. Medya dosyalarını hızlıca bulma ve oynamanın yanı sıra tüm cihazlardan satın alınan medya içeriklerini de çalma listelerinize ekleyebiliyorsunuz.Microsoft’un son dönemde bu iki uygulama nedeniyle özellikle Windows Phone kullanıcılarından oldukça fazla şikayet aldığı biliniyor. Windows 10 güncellemesiyle birlikte Müzik ve Video uygulamalarında da köklü değişikliklere imza atılacağı tahmin ediliyor.
   
 16. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  [​IMG]
  Windows 10 için, önümüzdeki yıl yayınlanacak olan güncelleme adı duyuldu. Minecraft'ın referansları ile yayınlanacak olan güncelleme Redstone adıyla geliyor.

  [​IMG]
  Yaklaşık bir yıl kadar önce, ön sürümü yayınlanan Windows 10 için, ilk güncellemeler hazır durumda. 2016 Haziran ve Ekim ayında iki parça halinde gelmesi planlanan güncelleme, adı ile oldukça ilgi çekecek gibi duruyor.
  Başarılı olduğuna inanılan bir hizmet paketi, birtakım düzeltmeler ve birkaç yeni özellik ile gelecek olan güncelleme Redstone adı ile yayınlanacak.
  Minecraft referansı ile paylaşılan isim ve güncelleme, Minecraft'tan sadece ismini mi aldı bilinmez ama en kısa sürede, güncelleme ile ilgili özellikler netleşirken, umarım bir yerlerde karşımıza çıkar ve eğlenceli yeni araçlar görürüz.
  [​IMG]

  Haziran ve Ekim 2016'da yayınlanacak olan Redstone'u sabırsızlıkla bekliyoruz.
   
 17. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  [​IMG]

  Windows 10 Mobile yeni Yapıda Ortaya Çıkan Özellikler

  Windows 10 Mobile Teknik Ön İzleme sürümünde yeni bazı değişiklikler ortaya çıktı.

  Microsoft‘un Windows Insiders Program yöneticisi Gabriel Aul, dün akşam saatlerinde katıldığı bir telekonferans programında, Windows Phone kullanıcılarının uzun zamandır beklediği Windows 10 for Phones Preview güncellemesinin yayınlanma tarihini açıklamıştı.Windows 10 Mobile, hem yeni özellikleri hem de yeni tasarımı nedeniyle oldukça merak ediliyor. Windows 10 Mobile Preview sürümüne ait yeni ekran görüntüleri, hem yeni tasarım hem de özellikler hakkında ipuçları veriyor.
  Windows 10 Mobile Özellikleri:


  • Yenilenmiş görev yöneticisi
  • İnternet kapalıyken bile MMS alabilme
  • Yeni tarih ve saat seçici
  • Yeni kes/kopyala/yapıştır seçim çubuğu
  • Word kullanımı ile yeni Outlook Mail uygulaması

  Windows 10 Mobile Teknik Ön İzleme sürümüne ait ekran görüntülerini aşağıdaki fotoğraf galerimizde inceleyebilirsiniz. Yarın akşamdan itibaren çok daha detaylı bir şekilde türkçe ekran görüntüleriyle sizin için hatırlayacağımız içeriklere de göz atmayı unutmayın.
   
 18. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  [​IMG]
  Windows 10 Mobile Preview için Yeni Yapı Yayınlandı

  Microsoft, Telefonlar için Windows 10 Teknik Önizleme sürümüne yeni bir güncelleme yayınladı.

  Microsoft, mobil işletim sistemi Windows phone platformu için geliştirmelerine devam ediyor. 12 Şubatta yayınlanan ilk yapının çok sayıda modeller için yayınlanması nedeniyle büyük bir çoğunluk Windows Insiders kullanıcısı tarafından merakla beklenen yeni yapı nihayet yayınlandı.
  Bu yapının önemli yanı ise Windows Phone Lumia serisi akıllı telefonlarda Lumia 930, Lumia Icon ve Lumia 640 XL hariç tüm lumia serisinin bu sürümü kullanılabilmesi olarak görülüyor.Windows 10 Mobile Teknik Ön İzleme sürümü, bazı hatalar içeriyor hiç şüphesiz. Bunların başında ise uçuş modunun aktifleştirilememesi ve mobil veri bağlantısının kapatılamaması geliyor.
  Windows 10 Mobile Teknik Ön İzleme sürümünü yükleyip test etmek ve geliştirilmesine yardımcı olmak için geri bildirimlerde bulunmak istiyorsanız Windows Insider uygulamasını indirip Microsoft hesabınızla kayıt olmanız yeterli.
   
 19. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  [​IMG]
  Windows 10 Build 10056; Yeni Hava Durumu Uygulaması

  Windows 10’un ortaya çıkan yeni yapısından bilgiler paylaşmaya devam ediyoruz.

  Windows 10 Teknik Ön İzleme Yapı 10056 internete sızdıktan sonra bu yapıyla gelen yenilikleri ve değişiklikleri sizlerle paylaşmaya devam ediyoruz. İlk olarak paylaştığımız

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

  uygulamasından sonra şimdi de yeni Evrensel Hava Durumu Uygulamasını

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

  görüntüleriyle sizlerle paylaşıyoruz. Microsoft‘un Bing Suite uygulamaları olarak gruplandırılan Hava Durumu Uygulaması da Windows 10 Teknik Ön İzleme Yapı 10056‘dan itibaren evrensel uygulama olarak Windows 10 platformunda yerini alıyor. Microsoft, Kişisel bilgisayarlar ,

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

  ve telefonlar arasında çalışan evrensel bir uygulama olması için bu uygulamayı yeniden tasarladı. Aşağıdaki ekran görüntülerinde de görebileceğiniz gibi size bölgenizdeki Güncel hava, Tarihsel hava, hava durumu haberleri, hava durumu haritaları ve daha fazlasını sunuyor. Ayrıca, bu uygulama yaklaşan yapılarında daha fazla özellik kazanacak gibi görünüyor, zira şu anda henüz tamamlanmış değil ve geliştirilmesine devam ediliyor.
   
 20. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  [h=1]Windows 10 Technical Preview için Yeni Güncelleme Yayınlandı[/h]Microsoft, Windows 10 Ön İzleme güncellemelerine devam ediyor. Windows 10 Preview için yeni bir güncelleme daha kullanıma sunuldu.
  [​IMG]
  Redmond merkezli yazılım üreticisi Microsoft, Windows Insider programı ile geliştirmeye devam ettiği Windows 10 güncellemesi için yeni bir yapının kullanılabilir olduğunu Windows Blog yazısıyla açıkladı.
  Geçtiğimiz yıl Eylül ayında duyurusu yapıldıktan sonra Windows Insider programı ile ön izleme sürümü yüklenebilen Windows 10 Preview, aldığı yeni güncelleme ile yapı 10.061 sürüm numarasına yükseltildi. Windows 10 Preview, bu güncelleme ile yeni E-posta ve Takvim uygulamalarının yanında geliştirilmiş tablet fonksiyonlarına da sahip.
  Güncelleme ile Mail ve Takvim uygulamaları arasında tek kaydırma ile geçiş işlemi geliştiriliyor, e-posta’ların kaydırarak silme ve arşive ekleme özelliği de getirildi. Revize edilen yazılım sayesinde kullanıcılar birden fazla sanal masaüstü kurma seçeneğine de kavuştu.
  Windows 10 Preview Yapı 10.061 güncellemesi ile tabletler için Windows 10 tarafında da geliştirmeler mevcut. Windows 10 Tabletler için kullanım sürekliliği sağlayan Continuumözelliği geliştirilmeye devam ediyor. Kullanıcılar tabletlerinde Başlat Ekranı, Cortana ve Görev Yönetici butonları, tablet kaldırıldığı zaman daha kolay dokunulabilmesi için otomatik olarak büyüyecek. 10″ altında ekran büyüklüğüne sahip tabletler, tablet için optimize edilmiş Windows 10 sürümü varsayılan olarak yüklü gelecek.
  Son olarak, bahsi geçen tüm özellikler ve Windows 10 Preview güncellemesi, adından da anlaşılacağı üzere henüz geliştirme aşamasında. Bu nedenle günlük kullanımda hatalar olabileceği gibi bu hataların düzeltilmesi ve geliştirilmesi için Microsoft’a geri bildirimde bulunabilirsiniz.
   

Sayfayı Paylaş