Windows 10 için İlk Büyük Güncelleme!

Konu, 'Windows işletim sistemi' kısmında Mehmetkarahanlı tarafından paylaşıldı.

 1. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  [​IMG]
  Microsoft’un Windows 10 Redstone için Yapı 14251 sürümünü test etmeye başladığı ortaya çıktı.
  [​IMG]
  Microsoft, Windows 10 için ikinci büyük güncelleme olan Redstone sürümünü 2016 yılında iki faz halinde yayınlayacak. Halihazırda Windows 10 Insider Preview masaüstü sürümünde geçtiğimiz hafta yayınlanan Yapı 11102 sürümü ile Redstone yapıları test ediliyor. Windows 10 Mobile için Redstone Insider Preview sürümünün de önümüzdeki günlerde yayınlanması bekleniyor.
  [​IMG]
  Microsoft’un Windows İşletim Sistemleri Grubu Başkan Yardımcısı Gabriel Aul’un da açıkladığı üzere Windows 10 ekibini halihazırda Redstone güncellemesi için Windows 10 çekirdeği üzerinde çalışmalar yaptığı biliniyor. Bugün ortaya çıkan bilgiler ise Windows 10 çekirdeğindeki mühendislik çalışmalarının tamamlandığını ve yeni özellikler için çalışmaların başlamış olabileceğini işaret ediyor.
  Buıldfeed üzerinde ortaya çıkan bilgilere göre Microsoft şu anda şirket içinde Windows 10 Redstone Yapı 14251 sürümünü test ediyor. Yapı numarasında en son bilinen Yapı 11107’den sonra bu kadar yüksek bir sıçramanın yaşanması, Redstone ile gelecek “Büyük Değişiklikler” için çalışmalara başlandığı şeklinde yorumlanıyor.
  [​IMG]
  Windows 10 Redstone güncellemesi 2016 yılında iki bölüm halinde yayınlanacak. İlk Redstone güncellemesinin yılın ilk yarısında yayınlanacağı tahmin ediliyor. Microsoft Edge için eklenti desteği, gelişmiş Continuum özellikleri gibi yeniliklerin eklenmesi beklenen Windows 10 Redstone güncellemesi ile ara yüz ve kullanıcı deneyimini geliştiren değişikliklerin yapılması bekleniyor.
  [​IMG]
  Öte yandan Microsoft’un geçtiğimiz yılın sonlarında da Gabriel Aul tarafından yaptığı açıklamalarda 2016 yılı ile birlikte Windows Insider Fast Ring için yeni yapıların daha hızlı bir şekilde yayınlanması için Windows Insider dağıtım halkalarında değişikliğe gidileceği belirtilmişti. 2016 yılının başlaması ile birlikte masaüstü Windows Insider programında yaklaşık bir hafta ara ile iki yeni yapı yayınlanmıştı. Windows 10 Mobile Insider Preview yapılarının da önümüzdeki günlerden itibaren çok daha kısa aralıklarla fakat daha sorunlu yapıların yayınlanması bekleniyor.
  [​IMG]
  [​IMG]
   
 2. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  [​IMG]
  Windows 10 Mobile Yapı 10586.71 Toplu Güncelleştirmesi Yayınlandı


  Microsoft, Windows 10 Mobile için Windows Insider programında yeni bir toplu güncelleştirme daha yayınlandığını duyurdu.
  [​IMG]
  Microsoft, Windows Insider programı çerçevesinde kullanıcılara yeni bir ön izleme sürümü daha yayınladı. Windows 10 Mobile Insider Preview Yapı 10586.71 toplu güncelleştirmesi, herhangi yeni özellik getirmezken bir çok önemli hata düzeltmesi ve performans iyileştirmeleri sağlıyor.
  [​IMG]
  Windows 10 Mobile Yapı 10586.71 iyileştirmeleri;

  • Performans ve kararlılık iyileştirmeleri
  • Windows Phone 8.1’den geçişte veri profilleri ve mesajlaşma ayarları direkt olarak taşınabiliyor
  • SensorCore API’leri Windows Phone 8.1’den tamamen taşındı. Artık fitness uygulamaları ve diğer harekete bağlı uygulamalar tutarlı bir şekilde çalışıyor
  • SD kart tanıma iyileştirildi
  • Microsoft Edge için iyileştirmeler yapıldı, PDF okuyucu desteği eklendi
  • Bluetooth iyileştirmeleri yapıldı, özellikle arabaya bağlanma durumunda yaşanan kopmalar ve yeniden bağlanma sorunları giderildi
  • Haritaları indirme ayarları geliştirildi
  • Groove Müzik tekrar yüklendiğinde Windows Mağazasından alınan müzik DRM’lerinde oluşan sorunlar giderildi
  • Müzik dinledikten sonra cihaz güç yönetiminde iyileştirmeler sağlandı
  • Mobil veri kapalı iken uygulama içi satın alma sorunları düzeltildi
  • Çocuk odası iyileştirmeleri yapıldı

  Microsoft, uzun süredir Windows 10 Mobile güncellemesi için çalışıyor ancak buna rağmen güncellemenin yayınlanma tarihi iki kere ertelendi. Son olarak Aralık ayında yapılan açıklamaya göre Windows 10 Mobile güncellemesi mevcut Lumia cihazları için Şubat ayında yayınlanacağı belirtildi. Ayrıca Windows 10 Mobile ile satışa sunulan Lumia 550, Lumia 950 ve Lumia 950 XL için yayınlanması planlanan aylık güncellemelerin Ocak ayı yerine Şubat ayı ortalarından itibaren başlayacağı belirtilmişti.
  [​IMG]
  Microsoft, Windows 10 Mobile güncellemesi sonraki sürümü olan Windows 10 Mobile Redstone için de çalışmalarına devam ediyor. Windows 10 Mobile Redstone için ilk Windows Insider sürümünün de önümüzdeki haftalarda yayınlanacağı tahmin ediliyor.
  [​IMG]
   
 3. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  [​IMG]
  Microsoft, Windows Insider programı çerçevesinde fast ringde Mobil ve pc için teni bir yapı daha yayınladı.

  [​IMG]
  Microsoft, geçtiğimiz hafta Windows 10 Mobile güncellemesini yayınlamış ve bu gün nelerle ile birlikte Yapı 14291 sürümü Development Branch grubundaki Windows 10 Mobile cihazları için yayınlamıştı. Dün de Windows 10 Mobile güncellemesi alan cihazların Development Branch’a dahil edilmesinden sonra bugün yeni bir yapı daha yayınlandı.

  Windows 10 Yapı 14295 sürüm numarası ile yayınlanan yeni yapı Windows Insider kullanıcıları için PC ve mobil cihazlara yayınlandı. Windows 10 Yapı 14295 sürümü ile bazı sorunlar giderilirken, Lumia 635 de Windows 10 Mobile Windows Insider Development Branch grubuna dahil edildi.
  [​IMG]


  Windows 10 Mobile Yapı 14295 sürümü ile gidebilen sorunlar:
  • Sıfırlamadan sonra oluşan yedek geri yükleme ve uygulama yükleme sorunu giderilmiş
  • Farklı diller ve klavye indirme sorunu giderilmiş.
  Windows 10 pc sonra tümünde gidebilen sorunlar ise şu şekilde açıklanıyor:

  • Xbox One, Xbox 360 ve diğer gamepad kontrol cihazlarına bağlanırken oluşan sorun giderildi
  • Microsoft Edge’de caps loca açıkken sayfa yenilemede oluşan sorun giderildi
  • Xbox uygulaması ve diğer Xbox Live özellikli uygulamalar ve oyunları engelleyen oturum açma sorunu düzeltildi.
  • Kaspersky Anti-Virus, Internet Security veya Kaspersky Total Security Suite için driver sorunu giderildi.
  Windows 10 Redstone altında geliştirilen Yapı 14295 sürümü ile Microsoft, daha fazla cihazı Development Branch’a dahil ederken, Mobil ve PC versiyonlarında önemli sorunlar da giderildi. Windows 10 Redstone güncellemesi Haziran ayında Windows 10 cihazlar için yayınlanacak.
  [​IMG]
   
 4. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  [​IMG]

  Build 2016 Geliştirici Konfreansı’nda Yeni Windows 10 Özellikleri Tanıtılacak

  Microsoft’un Build 2016 Geliştirici Konferansı’nda yapacağı tanıtımları dair ilk bilgiler gelmeye başladı.

  [​IMG]

  @Mehmetkarahanlı@

  Bild Windows 10 işletim sistemi


  Microsoft’un her yıl düzenli olarak gerçekleştirdiği Build Geliştirici Konferansı bu yıl 30 Mart / 1 Nisan tarihleri arasında San Francisco kentinde düzenlenecek.

  [​IMG]


  Bilindiği üzere Microsoft, Build Geliştirici Konferans’larında yazılım ve donanım cephesindeki yeniliklerini tanıtıyor. Bu yıl düzenlenecek olan Build 2016 Geliştirici Konferansı oturumları için ilk resmi bilgi bugün açıklandı. Buna göre “Canlı Karo ve Toast Bildirimlerde Neler yeni?” adlı bir oturum düzenlenecek. Bu oturumda geliştiriciler için çok daha kullanışlı ve güçlü uygulamalar geliştirmenin önünü açmak için yeni api destekleri açılacak.

  Microsoft, canlı karolarda yapılacak değişiklikler için: “Canlı Karolar, kaçırmak istemeyeceğiniz, büyük istek olan iki sürpriz özelliğe kavuşuyor” şeklinde bir açıklama yaptı.
  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
  Build 2016 Geliştirici Konferansı’nda Microsoft İşletim Sistemleri Grubu Başkan Yardımcısı ve Windows Insider program yöneticisi Gabriel Aul için bir oturum zamanlanmış. Tanıtılması beklenen yeni canlı karolar üzerine düzenlenecek olan oturuma Gabriel Aul’un da katılmadı beklenirken, “kaçırmak istemeyeceğimiz çok istenen iki yeni özellik” olarak bahsedilen şeyler şimdiden merak konusu oldu.

  [​IMG]

  Microsoft, Build Geliştirici Konferansı’nda Windows 10 ve Windows 10 Mobile için yeniliklerini duyuracak. Bu açıklamanın ardından Microsoft’un 2014 yılında ilk bilgilerini paylaştığı İnteraktif Canlı Karo özelliği akıllara geliyor. Bakalım Microsoft, Build Geliştirici Konferansında ne gibi yeniliklerle karşımıza gelecek?

  [​IMG]


  [​IMG]
   
 5. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  [​IMG]
  Bedava Windows 10 için yolun sonu geliyor!


  Windows 7 ve 8 kullananların canını sıkan "Windows 10'u Alın" yakında tarihe karışacak!  [​IMG]Windows 10'a geçmeniz için ısrar eden kutucuklar, yakında tarihe karışacak. Firma, "Windows 10'u Alın" uygulamasını Windows 7 ve 8.1'li bilgisayarlardan kaldırma planlarını açıkladı.
  Firma, Windows 10'a ücretsiz yükseltme kampanyasının 29 Temmuz'da biteceğini bizlere

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

  . Yazılım devinin WinBeta'ya yaptığı bir açıklamada ise herkesin canını sıkan yükseltme uyarısının 29 Temmuz'dan sonra devre dışı kalacağı bilgisi verildi:
  "Detayları tamamlamak üzereyiz, ancak 29 Temmuz itibariyle Windows 10'a kolay yükseltmeye olanak tanıyan Windows 10'u Alın uygulaması, dünya çapındaki PC'lerde devre dışı bırakılacak ve yavaşça kaldırılmaya başlanacak. Windows 10'u Alın uygulamasının sunulması nasıl zaman aldıysa, onu geri çekmek de zaman alacak."
  Microsoft, ücretsiz yükseltme olanağını 29 Temmuz'da bitirmeyi planlıyor, ancak bu kararını değiştirmek için zamanı var. Firma, yükseltme uygulamasını kaldırmanın "zaman alacağını" söylüyor; buradan bazı kullanıcıların 29 Temmuz sonrasında da, bir süre için Windows 10'a yükseltme olanağının bulunacağı sonucu çıkarılabilir.
  [​IMG]
   
 6. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  [​IMG]
  Microsoft'un Windows 10 Mobile için Hazırladığı Yeni Güncelleme Ortaya Çıktı


  Microsoft, Windows 10 Mobile için bir sonraki toplu güncelleştirme adayı Yapı 10586.338 sürümünü test ediyor.

  [​IMG]
  Geçtiğimiz günlerde verdiğimiz haberimizde Microsoft'un Windows 10 Mobile için bir sonraki toplu güncelleştirme adayı olarak Yapı 10586.338 sürümünü test ettiğini belirtmiştik. Buildfeed üzerinde ortaya çıkan bu bilginin ardından şimdi de Yapı 10586.338 sürümünü gösteren bir de video internete düştü.
  Windows 10 Mobile TH2 Yapı 10586.338 (10.0.10586.338) sürüm numarası ile ortaya çıkan bu sürümün de önceki toplu güncelleştirmeler gibi yeni özellikler getirmesi beklenmiyor. WindowsManiaK tarafından yayınlanan Windows 10 Mobile Yapı 19586.338 sürümü, görüldüğü kadarı ile mevcut Yapı 10586.318 sürümüne oranla önemli düzeyde performans iyileştirmeleri içeriyor ve doğal olarak daha iyi çalışıyor.
  [​IMG]
  Microsoft, son olarak Windows Insider Release Preview ve Insider olmayan Windows 10 Mobile kullanıcıları için Windows 10 Mobile Yapı 10586.318 sürümünü yayınlamıştı. Temmuz ayında yayınlanması beklenen Yapı 14.XXE sürümlerine sahip Windows 10 Mobile Redstone güncellemesine kadar bir kaç toplu güncelleştirmenin daha yayınlanması beklenen Windows 10 Mobile işletim sistemi, yaz aylarından itibaren yeni özelliklere kavuşmaya başlayacak.
  Windows Insider Fast Ring sürümlerinde test edilip, Windows 10 Mobile güncellemesine entegre edilmesi beklenen özellikler arasında yeni ve gelişmiş Eylem Merkezi, yeniden düzenlenen Ayarlar menüsü, web bildirimleri ve uygulama linkleri gibi özelliklerle geliştirilen Microsoft Edge tarayıcı gibi bir çok yeniliğin Windows 10 Mobile kullanıcıları için sunulacağı belirtiliyor. Microsoft ayrıca destekleyen tüm modellere çift tıkla uyandırma özelliğini de önümüzdeki güncellemelerde sunmak için çalışıyor.
  [​IMG]
   
 7. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  [​IMG]

  Windows 10 Yapı 14361 Pc ve Mobil için Yayınlandı


  Microsoft, Windows 10 pc ve Mobil sürümleri için Windows Insider güncellemesi yayınladı.

  [​IMG]

  Bugün sizlerle Microsoft'un önemli bir Windows Insider güncellemesi üzerinde çalıştığı bilgisini paylaşmıştık. Microsoft, Windows 10 için yeni bir yapı yayınladı. Windows Insider Fast Ring kullanıcıları için yayınlanan güncelleme ile bazı küçük geliştirmeler ve Microsoft Edge tarayıcı için yenilikler yayınlandı.

  [​IMG]

  Windows Insider program yöneticisi Dona Sarkar tarafından yapılan duyuru ile Mobil ve PC için yayınlanan Windows 10 Insider Preview Yapı 14361 sürümü ile pc sürümünde Microsoft Edge tarayıcı için yeni eklentiler, mobil cihazlarda ise yeni klavye özellikleri kullanıma sunuldu. 5 inç ekrana sahip Lumia 930 ve Lumia 830 gibi cihazlarda da artık klavye taşıma ve yeniden boyutkandırma özellikleri aktif edildi.
  Ayrıca, Ayarlar menüsünde bazı ara yüz değişiklikleri, yeni uygulama ikonları ve Eylem Merkezinde yeni hızlı ayar butonları gibi bazı küçük değişiklikler yapıldı. Bunun yanında bilinen bir çok hatanın da giderildiği Yapı 14361 sürümü ile sistem kararlılığı ve performans iyileştirmeleri de sağlandı.  [​IMG]
  Windows 10 Mobile Yapı 14361 sürümü ile gelen yeniliklerden biri ise manuel DPI ayarlarının da artık yedekleniyor olması. Bu sayede Windows 10 Mobile telefonlar sıfırlandığında ya da yeni bir güncelleme yüklendiğinde, yapılan ayarlar yedeklerle birlikte varsayılan olarak geri yüklenebiliyor.  [​IMG]
  Windows 10 ve Windows 10 Mobile Anniversary Update güncellemesi Windows Insider programı çerçevesinde geliştirilmeye devam ederken, bu güncellemenin Temmuz ayında tüm Windows 10 cihazlar için yayınlanması bekleniyor. Redstone kod adı altında geliştirilen Windows 10 Anniversary Update güncellemesi bir çok yeniliği de beraberinde getirecek.

  [​IMG]
   
 8. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  [​IMG]

  Insider Preview Yapı 14372, Pc ve Mobil Cihazlar için Yayınlandı


  Microsoft, Windows Insider programı çerçevesinde yeni bir güncellemeyi Windows Insider masaüstü ve akıllı telefon kullanıcıları için sundu.  [​IMG]  Microsoft, Windows 10 Anniversary Update yayınlanma tarihi yaklaştıkça Windows 10 pc, tablet ve akıllı telefon kullanan Windows Insider üyeleri için daha sık yeni sürüm yayınlamaya başladı. Son olarak hafta başında Insider Preview Yapı 14371 sürümünü yayınlayan Microsoft, şimdi de Yapı 14372 sürümünü kullanıma sundu.Windows 10 Insider Preview Yapı 14372 sürümü herhangi bir yeni özelliğe sahip değil. Genel olarak performans iyileştirmeleri ve güvenirlik üzerinde değişiklikler yapılan Yapı 14372 sürümü ile Microsoft Edge için Evernote Web Clipper eklentisi de kullanıma sunuluyor. Windows 10 Insider Preview Yapı 14372 sürümünün pc üzerindeki bilinen sorunların arasında ise ağ ve vpn ayar sayfasına girildiğinde bazen sayfa gösterilmiyor, Evernote Web Clipper eklentisi ise bazen sorun çıkartabiliyor. Ayrıca Geliştirici modu etkinleştirildiğinde bir hata ortaya çıkıyor. Bu hatanın düzeltilmesi için de çalışıldığı belirtiliyor. Windows 10 Mobile tarafında ise Yapı 14371 sürümündeki bilinen sorunların listesi yine aynı şekilde geçerli:
  • OneDrive’da depolanan yedekleme dosyalarının boyutunu azaltmak için yedek formatı değiştirildi. Bu nedenle 10586 resmi sürümüne geçici olarak döndüğünüzde başlangıç ekranınız doğru şekilde geri yüklenmeyebilir .
  • MSM 8974 yonga setine sahip Lumia 830, 930 ve 1520’de batarya ömrüne etki eden sorunlar üzerinde çalışıyor. Batarya ömrünü uzatmak için çalışmalar devam ediyor.
  • Wi-Fi bağlantı kopma sorunu araştırılıyor. Bu sorunu yaşayanlar WiFi Hub Önerileri forum sayfasında sorunları aktarabilir ve oylamaya katılabilir.

  Microsoft'un Windows 10 Anniversary Update güncellemesini 29 Temmuz tarihinde masaüstü bilgisayarlar ve tabletlerle birlikte akıllı telefonlar için de kullanıma sunması bekleniyor. Bu nedenle önümüzdeki dört hafta boyunca yeni yapıların yayınlanmaya devam ederek en iyi performans ça ulaşılacağı tahmin ediliyor.  [​IMG]
   
 9. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  Windows 10 Büyük Güncellemesi Ne Zaman?
  1 yıl önce piyasaya sunulan Windows 10 yıldönümünde oldukça kapsamlı bir güncelleme sunulacak. Geçtiğimiz yıl sunulan ve üzerinden bir yıl geçen Windows 10, bu süre içerisinde 350 milyon kullanıcıya ulaştı.
  [​IMG]
  Windows 7 ve Windows 8 işletim sistemlerinden ücretsiz bir şekilde geçiş yapılabilmesi kullanıcı sayısının çok kısa bir süre içerisinde artmasını sağlarken önümüzdeki günlerde Microsoft Windows 10 için kapsamlı bir güncelleme yayınlayacak.

  Yıldönümüne Özel Güncelleme

  Yıldönümüne özel yayınlanacak güncelleme 2 Ağustos tarihinden itibaren bilgisayarlara gelmeye başlayacak. Konu ile ilgili Microsoft tarafından resmi bir açıklama yapılırken açıklama ile birlikte güncellemenin geleceği ve güncellemenin içeriği ile ilgili detaylar da paylaşılmış durumda.

  350 milyon kullanıcıya ulaşan Windows 10 ile ilgili Microsoft çok iyi dönüşlerinin yapıldığı belirtilirken gösterilen bu ilgiye karşılık olarak Microsoft çok daha iyi bir deneyim sağlayacak işletim sistemini sunacak.

  Şifre Sorunu Kalmayacak

  Microsoft özellikle şifre ile giriş yapılan web siteleri için özel olarak bir proje geliştirdi. Projede kişilerin şifre yerine farklı biyometrik kullanımları ile sisteme erişim sağlaması mümkün kılınacak. Bu sayede Microsoft Edge ile birlikte artık kullanıcıların her sitede hangi şifreyi kullandığını hatırlamasına gerek kalmadan biyometrik giriş seçenekleriyle kolay bir şekilde sisteme erişim sağlanabilecek.

  Defender Gelişiyor

  Windows 10 yeni güncellemesi ile birlikte gelecek diğer bir özellik ise Windows Defender’ın daha kapsamlı hale getirmesi. Böylece Windows Defender artık tek başına koruma ve bilgisayar taramaları ile güvenlik durumu hakkında sürekli bilgilendirmeler yapacak.
   

Sayfayı Paylaş