Windows 10 için İlk Büyük Güncelleme!

Konu, 'Windows işletim sistemi' kısmında Mehmetkarahanlı tarafından paylaşıldı.

 1. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  Microsoft, Windows 10 için gelecek güncellemeyi son birkaç aydır test ediyordu. Güncelleme şimdi tüm kullanıcılar için hazır hale geldi. Güncelleştirme neler içeriyor? Detayları


  [​IMG]Şu anda 110 milyondan fazla bilgisayar Windows 10 kullanıyor. Bugün itibariyle bu cihazlar yeni güncellemeyi alacak. Yeni Windows 10 güncellemesi, Windows 10’un final versiyonu için hazırlanan çeşitli hata düzeltmeleri ile kullanıcı arayüzü değişikliklerini içeriyor.
  Güncellemedeki Yeni Özellikler Neler?

  Göze çarpan farklardan biri masaüstü uygulamaları için yeni bir renkli başlık çubuğunun gelmesi. Tüm uygulamalar artık Windows 10 için özelolarak tasarlanmış uygulamalar ile benzerlik gösterecek. Microsoft ayrıca genel menüleri için biraz daha büyük ve daha koyu yaparak işletim sisteminin tamamıyla uyumlu hale getirdi.
  Bir başka büyük değişiklik ise Mesajlaşma ve Skype Video uygulamalarının Skype ile entegre edilmesi. Bu uygulamalar ile Skype’ın tam sürümünü indirmek zorunda kalmadan mesajlaşma, ses ve video görüşmeleri yapabiliyorsunuz.
  [​IMG]
  Diğer küçük değişikliklerden biri de geliştirilmiş sistem simgeleri. AyrıcaWindows 10 kullanıcılarının artık harici depolama birimlerine uygulamaları yüklemelerine izin veriliyor. Tüm bunların yanı sıra Microsoft Edge internettarayıcı ve Cortana iyileştirmeleri de bu güncellemede yer alıyor. Sanal asistan Cortana Microsoft hesabı olmadan da çalışabilecek. Microsoft Edgeise artık yeni bir sekme önizleme özelliğinin yanı sıra yer imleri, ayarlar ve okuma listesini eşzamanlayabilecek.
  Eğer Windows 10 kullanıcısı iseniz Windows 10 Güncellemesini Windows Update üzerinden yükleyebileceksiniz.

  [​IMG]
   
 2. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  Microsoft'un Windows 8.1'in ardından uzun bir süredir üzerinde çalıştığı Windows 10 işletim sistemi bugün yayınlandı. Windows 10 indirme ve yükleme işlemi nasıl yapılır? Windows 10 özellikleri nelerdir? Windows 10'u yükleme sorunu varsa nasıl çözeceksiniz? İşte detaylar...

  Microsoft, Windows 10 güncellemesi ile dünya çapında büyük ses getirdi. Kısa süre içerisinde 100 milyonun üzerinde PC’ye yüklenen Windows 10, yeniliklerinin yanında bir takım sorunları da beraberinde getirmişti. Kullanıcıların büyük bir bölümü sorunlardan Windows 10 temiz kurulum ile kurtulmasına karşılık, format atamayacak durumda olanlar Microsoft’tan çaresizce güncelleme bekliyordu.
  [​IMG]
  WINDOWS 10 NASIL İNDİRİLİR - WİNDOWS 10 YÜKLEME

  Microsoft, kullanıcılarının sesine kulak verdi ve bugün ilk büyük çaplı toplu güncellemesini yayınladı. Cumulative Update for Windows 10 for X64/x86 – based Systems (KB3081424) isimli güncelleme tam 325 MB boyutunda. KB3081424 güncellemesi ile Windows 10’da yaşanan sorunların büyük bir bölümü gideriliyor.
  Windows 10 KB3081424 güncellemesini yüklemek içinBaşlat>Ayalar>Güncelleştirme ve Güvenlik>Windows Update bölümünden “Güncelleştirmeleri denetle” seçeneğine tıklamanız gerekiyor. Shiftdelete'in haberine göre güncelleme otomatik olarak inmeye başlayacak ve kurulumu gerçekleşecek. Size tavsiyemiz KB3081424 güncellemesi yüklenirken PC’de işlem yapmamanız ve yükleme bittikten sonra PC’yi yeniden başlatmanız yönünde olacak.
  [​IMG]
  Windows 10 güncellemesini indirmek için masaüstü saatinin bulunduğu bölüme bakın. Orada göreceğiniz Windows logosu Windows 10 güncelleştirmesinin yayınlandığını simgeliyor. Tıkladığınızda Windows 10 ibaresini gördüğünüzde güncellemeyi bu şekilde yapabilirsiniz.
  Bunun dışında Denetim Masası>Windows Update bölümüne girerek de manuel olarak güncellemeyi yapabilmek münmkün.
  [​IMG]

  3 GB YER KAPLIYOR
  Windows 10 güncelleştirmesi için sabit diskinizden 3 GB'ı aşkın bir alanı feda etmek durumundasınız. Eğer sabit diskinizde yeterli alan yoksa şimdiden temizlik operasyonuna başlamanızda fayda var.
  WINDOWS 10 ERKEN YAYINLANDI
  Microsoft, sunuculara binecek yükü azaltmak adına kullanıcıların hızlı ve sorunsuz bir şekilde Windows 10’u indirebilmesi için, gerekli dosyaları Windows Update aracılığıyla göndermeye ve yüklemeye daha erken başladı.
  Bu nedenle Windows 10 güncellemesi $windows.~BT adında oluşan yeni klasöre yükleniyor.
  WİNDOWS 10 İLE GELEN 10 YENİ ÖZELLİK
  Windows 10, Microsoft'un işletim sistemi serisinin son sürümü olacak. Bu nedenle, teknoloji devinin, tarihin en iyi işletim sistemine doğru ilerlemesi şaşırtıcı değil. Microsoft, Windows 10'u, önceden de var olan daha akıllı Cortana ve Xbox entegrasyonu gibi özellikleriyle, diğer işletim sistemi ve mevcut Windows kullanıcıları için daha cazip hale getirebilecek.
  Kuşkusuz Microsoft, Windows 10 konusunda, daha önce yaptığı hatalardan da ders almış durumda. Örneğin Windows 8 ile yok ettiği Başlat menüsü, Windows 8.1'de Başlat düğmesi olarak geri döndü. Ve şimdi, Windows10 ile birlikte menü de geri dönüyor.
  Başlat Menüsü, tabii ki sizi Windows 10'a çekecek etkenlerden sadece birisi. Bu yazıda belirteceğimiz "10 nedenin" 29 Temmuz tarihinde PC ve tabletler için resmi olarak yayınlanacak Windows 10'u çekici kılacağı kesin.
  1- CORTANA GELİYOR
  Siri ve tüm diğer kişisel asistanları unutun. Cortana, Halo 4'teki abartılı ölümünden sonra önce windows phone için geri döndü ve şimdi, her zamankinden daha iyi bir biçimde Windows 10'a giriyor.
  Microsoft, Windows 10'un özelliklerini ana hatlarıyla açıkladığı blog yazısında, Cortana için "dünyanın ilk gerçekçi kişisel dijital asistanı" olarak bahsediyor. Bu araç size ilgi alanınıza yönelik medya içeriği sağlayabileceği gibi çeşitli hatırlatmalar konusunda da yardımcı olabilir.
  Ama unutmayın; Cortana'ya bizler, yani Türk kullanıcılar, Windows Phone'da bile henüz kavuşabilmiş değiliz. Aynı sorunu Windows 10'da da yaşayacağız.
  [​IMG]
  2- MICROSOFT EDGE: BİR SONRAKİ EN İYİ TARAYICI!
  Google'ın Chrome ile kişisel bilgilerinizi "çalmasından" şüphe duyuyorsanız veya Safari'nin verimsizliğinden sıkıldıysanız Microsoft Edge için hazır olun. Windows 10 ile birlikte ilk kez sahneye çıkacak olan yeni tarayıcı, Cortana ile entegrasyon sağlıyor. Bu da sizin, tercihlerinize ve gezinme alışkanlıklarınıza dayalı, aerodinamik içerik alabileceğiniz anlamına geliyor.
  Microsoft Edge, daha güvenli bir tarayıcı olarak inşa edildiğini vadediyor. Yeni tarayıcı Passport özelliği ile, güvenli siteleri ziyaret ederken kimlik doğrulama için yeni bir güvenlik katmanı sağlanmış olacak. Edge ayrıca kötü amaçlı yazılım, kimlik avı ve çevrimiçi sahtekarlıktan kaçınmanıza yardımcı olacak Windows Shell SmartScreen içeriyor.
  [​IMG]
  3- XBOX OYUNCULARI İÇİN CENNET
  Microsoft, Windows 10 ile birlikte oyun severleri memnun edecek bir girişimde bulundu. İlk defa hayata geçirilen resmi Xbox entegrasyonu ile xbox one oyunları Windows 10 yüklü bilgisayarlara aktarılabilecek.
  Bu büyük ekran TV'yi kimin kullanacağı ile ilgili aile içi ve arkadaş ortamındaki kavgaların sayısını azaltacak harika bir özellik olabilir.
  [​IMG]
  4- ONEDRIVE HAYATI ÇOK DAHA KOLAYLAŞTIRIYOR
  Microsoft Windows 10 yükseltmesiyle birlikte sert bir OneDrive hamlesi yaptı. OneDrive, temel depolama kapasitesinin yanında, tercih edilmeye değer birçok özelliğe sahip. Windows kullanıcıları tek bir cihaz üzerinde başlattıkları projelerini, bulut üzerinden OneDrive senkronizasyonu sayesinde Android ve iOS cihazlarına taşıyabilirler.
  Microsoft ayrıca Windows kullanıcılarına ücretsiz 15 GB, Office 365 abonelerine ise sınırsız depolama alanı sunuyor. Dürüst olmak gerekirse, Google da 15 GB ücretsiz Drive alanı sağlıyor. Her iki durumda da, Apple'ın 5 GB'lık ücretsiz kapasiteye sahip iCloud hizmetinden daha iyi bir seçeneğe sahip olacağınız kesin.
  [​IMG]
  5- WINDOWS HELLO GÜVENLİK ÖZELLİKLERİ
  Windows Hello, tamamen size odaklı yeni bir güvenlik özelliği olarak lanse edildi. Bu fonksiyon, parmak izi, yüz veya iris tanıma kullanarak Windows 10 cihazlarınızda oturum açabilmenizi sağlıyor.
  HAL 9000 benzeri bu yazılımın teknoloji meraklılarını oldukça sevindireceğini söyleyebiliriz. Eski tarz şifre yöntemlerinden çok daha gelişmiş bir güvenlik önlemi olduğundan bahsetmiyoruz bile.
  [​IMG]
  6- WINDOWS STORE ARTIK ÇOK DAHA İYİ
  Windows Store üzerinden, sadece günlük olarak kullanılabilecek basit verimlilik veya sosyalleşme uygulamaları aratıldığında bile, en son ve en iyi uygulamaların olmadığı görülüyordu. Ancak Drawboard PDF ve GoToMeeting gibi yeni eklemeler başından beri uzun bir yol katetti. Şimdi Microsoft, kendi uygulamalarının Windows 10'un gelişiyle hazır olacağını vaat etti.
  Başlangıç olarak Posta, Takvim, Müzik ve Fotoğraflar uygulamaları güncellendi. Microsoft, uygulama kurulum ve kaldırma işlemlerinin her zamankinden daha kolay olduğunu söylüyor. Ayrıca tüm dünyadaki kullanıcılara daha geniş yelpazede ödeme seçenekleri sunulacak.
  [​IMG]
  7- 2'Sİ 1 ARADA CİHAZLARIN YÜKSELİŞİ
  2'si 1 arada, ya da hibrit cihazların yükselişte olduğu bir sır değil. Bu ürünlerin sevkiyatının 2015 yılında 235 milyon, 2019 yılında ise 269 milyona yükselmesi bekleniyor. Bunu göz önüne aldığımızda, Microsoft'un Continuum geliştirilmesini bunun için hazırladığını söyleyebiliriz.
  Continuum, 2'si 1 arada cihazların sorunsuz şekilde tabletten PC moduna veya tam tersi geçiş yapabilmesini sağlayacak.
  [​IMG]
  8- OFFICE UYGULAMALARI DEĞİŞİYOR
  Microsoft, Windows 10 kullanıcılarının Word, Excel ve PowerPoint için yeni evrensel Windows uygulamalarına erişebileceklerini onayladı. Ayrıca tüm Microsoft Office paketine yatırım yapmaya gerek kalmadan, sadece istenilen program satın alabilecek.
  Bu uygulamalar, Windows 10 için sıfırdan, dokunmatik kontrollerle yenilendi. Artık Windows 10 işletim sisteminde fare ve klavye olmadan Excel üzerinde dokunmatik kontrollerle düzenleme işlemleri yapılabilecek. Daha fazla dokunmatik ekranlı cihazın gelebileceğini düşünürsek, bu özellik tüketiciler için olmazsa olmaz hale gelebilir.
  [​IMG]
  9- SEÇİLEBİLİR GÜNCELLEMELER
  Windows 10 ile birlikte Microsoft, "Windows Update for Business" özelliğini de hayata geçirecek. Bu güncelleştirme, dağıtım halkaları ile gelerek, BT uzmanlarının hangi cihazların güncelleme alacağını seçebilmelerini sağlayacak. Aynı zamanda güncellemelerin ne zaman yapılıp yapılmayacağına karar vermek de mümkün olacak.
  Enterprise Mobility Suite ve System Center, bu güncelleme ile sorunsuz bir şekilde entegre edilebilecek. Genel olarak Microsoft'un "Windows Update for Business" ile şirketler için yönetim maliyetlerini azaltmayı hedeflediğini söyleyebiliriz.
  [​IMG]
  10- WİNDOWS 10 SİBER GÜVENLİK KAYGILARINA EĞİLİYOR
  Windows 10, daha önce Windows 8 ve 8.1'de olduğu gibi ücretsiz anti-malware koruması Windows Defender ile birlikte gelecek. Microsoft ayrıca kendi cihazlarının desteklenen ömrü boyunca, güvenlik güncelleştirmelerini sağlama konusundaki kararlılığını vurguluyor.
   
 3. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  [​IMG]Geçtiğimiz günlerde büyük bir güncelleme alacağı duyurulan Windows 10'un bu güncellemeyle alacağı gizli özelliklere haberimizde yer verdik.
  Microsoft'un kullanıma sunmasıyla birlikte milyonlarca kullanıcısından tepki aldığı

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

  10
  , gelen güncellemelerle her gün biraz daha düzeliyor ve kullanılabilir hale geliyor. Windows 10 çok hatası bulunan bir işletim sistemi olsa da bu işletim sistemi, gelen güncellemelerle birlikte günden güne iyileşiyor ve farklı özelliklere sahip oluyor. Windows 10'un son olarak aldığı güncelleme, Microsoft'un tanımıyla "ilk büyük güncelleme". "10586" kod numarası olan bu güncelleme, sadece birkaç hatayı düzeltmekle kalmadı aynı zamanda Windows'a bilinmeyen özellikler de gelmesini sağladı.
  [​IMG]
  Find My Device
  [​IMG]


  Bu özellik normalde telefonların çoğunda bulunuyor. Telefonunuzu kaybettiğiniz zaman kullanabildiğiniz bu uygulama, Windows 10'a gelen yeni güncelleme sayesinde bilgisayarlarınızda da kullanılabilecek.
  Cortana Mesajlara Cevap Vermenizde Yardımcı Olacak

  [​IMG]
  Cortana, bilgisayarınıza gelen e-posta ve çeşitli mesajlara cevap verme konusunda size yardımcı olacak. Vereceğiniz cevap konusunda size otomatik düzeltme, taslak mesajları kullanımı gibi özellikler sunarak size hızlı cevap verme konusunda yardımcı olacak Cortana, komutlarınızı ses ile algılıyor.
  Otomatik Tarih ve Zaman Düzeltme

  [​IMG]
  Bilgisayarınız değişen dil seçeneklerine ve konum bilgilerine göre kendi kendine zaman ve tarihi ayarlayacak.
  Medya Cihazları Bilgisayarınıza Bağlanacak

  [​IMG]
  Her türlü yayın aracı bilgisayarınıza bağlanacak ve bilgisayarlarınızdaki özellikleri kullanarak bu yayın cihazlarını kontrol edebileceksiniz.

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

  Edge Şifrelerinizi ve Favorilerinizi Diğer Cihazlarla Eşitleyecek
  [​IMG]


  Microsoft Edge kullandığınız bir cihazda bulunan favorileriniz ve şifreleriniz, bu cihazdaki hesabınızda kayıt altında olacak ve siz ne zaman aynı hesaba başka bir cihazdan giriş yapsanız şifreler ve favoriler o cihazda da kullanımınızda olacak.Yeni Skype Kullanımı

  [​IMG]
  Skype'ın oldukça karışık olabilecek yapısı değiştirildi ve yeni gelen güncellemeyle birlikte kullanım çok daha kolay hale indirgendi.
  Birden Fazla Ekranda Daha İyi Uyum

  [​IMG]
  İşletim sisteminin birden fazla ekranda kullanılması durumunda bu cihazlarda bulunan görüntü kalitesini kendiniz ayarlayabilecek ve ekranlar arasında bütünlük olmadan kişisel değişimler uygulayabileceksiniz.
   
 4. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !


  Microsoft Windows 10 Trhreshold 2 güncellemesinin sunmaya başladı. Şirket bu güncellemeyi mümkün olduğu kadar çok bilgisayara en hızlı sürede ulaştırmayı, bilgisayar sahiplerine en son güncellemeleri bir an önce sunmayı hedefliyor.
  Microsoft kullanıcıların windows 10 Threshold 2 güncellemesinin bir an önce edinmesi için birtakım özelliklere dikkat çekiyor. Bunların arasında performans artışını hedefleyen iyileştirmeler de bulunuyor.
  Sonbahar veya Kasım Güncellemesi olarak da adlandırılan Windows 10 Threshold 2 güncellemesi birinci sınıf Windows uygulamaları ve işletim sisteminin kendisi için birçok yenilik getiriyor. Ancak bunlardan daha önemlisi, bu yeni versiyon ile birlikte Windows 10’un Windows 7’den yüzde 30 daha hızlı hâle gelmesi olabilir.
  Şu anda Windows 7 dünyanın bir numaralı masaüstü işletim sistemi olma özelliğini taşıyor. İstatistikler Windows 7’nin şu anda dünya çapına dağılmış olan PC’lerin yüzde 50’sinde çalıştığını gösteriyor. Bu her iki bilgisayardan birisinin bu versiyonla çalıştığı anlamına geliyor. Bu nedenle Windows 7 bilgisayarlarının Windows 10’a geçişini sağlamak Microsoft için temel önceliklerden bir tanesi durumunda. Bu nedenle Windows 10’un Windows 7’den yüzde 30 daha hızlı hâle geldiğine dair açıklamalar çok da şaşırtıcı sayılmamalı.
  Microsoft’un Windows birim şefi Terry Myerson, Windows 10 Threshold 2 güncellemesiyle ilgili olarak yayınlanan duyuruda ücretsiz olan güncellemeyle birlikte platformun olgunluk noktasına ulaştığını ve kurumların tümüne windowa 10 kurulumunun önerileceği bir noktaya gelindiğini kaydetti.
  Windows 10’un Windows 7’den hangi noktalarda daha iyi olduğuna dair net bir bilgi verilmiyor. Ancak Microsoft özellikle bir alana dikkat çekiyor, yüklenme zamanını iyileştirmek için uğraştığını söylüyor. Bu, yeni işletim sisteminin aynı cihazda seleflerine göre daha hızlı başlatılabileceği anlamına geliyor.
  Tabii ki, bu birtakım faktörlere dayanıyor. Ancak genel olarak Windows 10 Threshold 2 hem Windows 7 hem de Windows 8.1’den daha hızlıymış hissini vermeyi başarıyor.


  Windows 10 Threshold 2 güncellemesi performans artışının yanı sıra görsel açıdan da birtakım yeniliklerle birlikte sunuluyor. Masaüstü uygulamalar için eklenen renkli başlık çubuğu, Mesajlaşma ve Skype Video uygulamalarıyla işletim sistemine getirilen Skype entegrasyonu, Microsoft Edge ve Cortana’ya getirilen iyileştirmeler Windows 10 Sonbahar Güncellemesi içinde öne çıkan diğer yenilikler olarak dikkat çekiyor.
  Windows 10 çıkışının ardından hızlı şekilde yayılsa da, Windows 10’a yükseltme yapan bazı kullanıcılardan şikayetlerin yapıldığını görmüştük. Threshold 2 güncellemesiyle birlikte bu şikayetlerin dinip dinmeyeceğini de zamanla göreceğiz.
  [​IMG]

  Bu ertelemenin sebebi açıklanmadı fakat aslına bakarsan tarihe bakacak olursak buna oldukca gerek de kalmamış benzer biçimde görünüyor. Sadece görünen o ki, Microsoft güvenlik güncellemeleriyle Threshold 2 arasına birazcık vakitkoymak istemiş olabilir. Netice olarak art arda güncelleme yapmak birazcık “akla zarar” bir durum.
  Windows 10 Threshold 2 güncellemesinde sürüm güncelleme numaraları kullanmayacak, şu demek oluyor ki güncelleme “10xxx” şeklinde cihazlara gönderilmeyecek. Bu güncellemeyle beraber kullanıcı arayüzünde de bazıdeğişimler olacak. Güncelleme Microsoft Edge tarayıcı ve Cortana için de bazı yeni özellikler barındırıyor. Başlat menüsüne yeni kolonların eklendiği, vazifeçubuğu renk paletinin yenilendiği ve bunların yanı sıra, menü yapılarında çeşitli yeniliklerin de görüleceği Threshold 2 güncellemesi, çapraz platformlarda da geçişleri daha emin kılacak.

  Windows 10 Threshold 2 ne zaman gelecek?

  Microsoft, bu sorunların önüne geçmek ve daha iyi bir Windows 10 deneyimi sunmak için önümüzdeki günlerde yeni bir güncelleme yayınlayacak. Windows 10 Threshold 2 ismini taşıyacak olan bu güncelleme Kasım ayında tüm Windows 10 sürümlerine gelecek. Windows 10 Threshold 2 güncellemesinin yapı numarasının build1511 olması bekleniyor. (2015 Kasım)
  [​IMG]
  Windows 10 Threshold 2 güncellemesi, sistem performansında artış ve sorunların gidermesinin yanında Windows 10’a yeni özellikler de ekleyecek. Bu yenilikler arasında, daha fazla kişiselleştirilebilen temaseçenekleri, entegre Skype uygulaması, Windows 10 Mobile sahipleri için Windows 10 üzerinden mesajlaşma ve geliştirilmiş Cortana yer alıyor.
  Windows 10 için gelecek yıl gelmesi beklenen büyük Redstonegüncellemesinden ilkin Threshold 2’nin geliyor olması artık Windows 10’un kesinbir yapıya büründüğünün bir işareti. Yarından itibarenFast Ring kullanıcıları Threshold 2 güncellemesine kavuşacaklar. Siz ne olur ne olmaz verileriniz birbölgelere yedeklemeyi ihmal etmeyin.
   
 5. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  Popüler arayan kimliği uygulaması Truecaller, Windows 10 Mobile için sunduğu uygulaması için yeni bir güncelleme yayınladı.
  [​IMG]
  Microsoft, Windows 10 Mobile güncellemesi ile üçüncü taraf uygulama geliştiricileri için çok daha fazla geniş çalışma alanı sağlayabilen yeni API’lerini yayınlamıştı. Windows 10 Mobile uygulamasını hakkında titiz çalışmalara imza atan Truecaller da bu imkanlar doğrultusunda yeni bir güncelleme yayınladı. Kullanıcılara teşekkür eden Truecaller, Microsoft Store Uygulama mağazasındaki uygulama sayfasında bir de açıklama yayınladı.
  Windeks 10 hakkında konuşmaktan dolayı çok heyecanlıyız! Bu güncelleme birçok muhteşem özellikle geliyor ve bunlar hakkında düşüncelerinizi öğrenmeyi çok istiyoruz. Bizim için bir yorum yazabilir veya Twitter’da @Truecaller hesabı üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.
  Popüler arayan kimliği uygulaması, Truecaller sürümü 5.2.0.0 için yeni bir güncelleme aldı. En son güncelleme herhangi bir yeni özellik içermiyor, ancak bir çok önemli iyileştirmeler mevcut
  Truecaller 5.2 Sürümü yenilikleri:

  • Veri kullanımı azaltma: Uygulamada tüm görüntüler devre dışı bırakarak veri trafiği azaltılabilir
  • Canlı Karolar: Canlı Karo üzerinde Truecaller’ın rehber rotasyonlu kişi görünümü
  • Tasarım Geliştirmeleri: Uygulama görünümünü sürekli taze tutmak için bir kaç küçük tasarım değişikliği
  [h=3]Peki yenilikler neler?[/h]
  • YENİ ENGELLEME ÖZELLİKLERİ Kimin sizinle iletişime geçeceğini kontrol altına alın. Kendi engellenenler listenizi oluşturun ve istemediğiniz çağrıları engelleyin. Gizli ve özel numaraları da engelleyebilirsiniz.
  • GELİŞMİŞ ÇAĞRI GEÇMİŞİ Çağrı geçmişinizi canlandırın. Bu güncellemede Truecaller verisini kullanarak çağrı geçmişinizi isim ve fotoğraflarla geliştiriyoruz.
  • ÇAĞRI SONRASI KİMLİĞİ Bazen sadece bir hatırlatmaya ihtiyacınız olur. Çağrı sonrası bildirimler, uygulamayı açmaya gerek kalmadan kimin aradığını görmenizi, numarayı kaydetmenizi ve spam olarak bildirmenizi kolaylaştırıyor.
  • PROFİL DETAYLARI Büyük resim için çabalıyoruz. Şu andan itibaren profiller operatör bilgisi ve gömülü haritaları içeriyor.
  • YENİ TASARIM Arama sonuçları, çağrı geçmişi ve keşfetme gibi liste görünümündeki ekranlar için tasarımı biraz değiştirdik. Profilleri operatör bilgisi ve gömülü haritaları göstermesi için düzenledik. Bir göz atın!
  Popüler arayan kimliği uygulaması Truecaller’ı Windows 10 Mobile akıllı telefonunuza indirmek ve test etmek için

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

  bağlantısına tıklamanız yeterli.

   
 6. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  Microsoft’un Windows 10 Mobile için yayınladığı resmi Facebook uygulaması güncellendi ve bir çok yeni özellik kazandı. İşte güncellenen Windows 10 Mobile Facebook uygulamasındaki yenilikler.
  [​IMG]
  Microsoft, Windows Phone ve Windows 10 Mobile işletim sistemleri için resmi Facebook uygulamasını, Facebook’ta yapılan anlaşma çerçevesinde kendisi hazırlayarak kullanıma sunuyor. Facebook Beta uygulamasında test edilen özellikleri Facebook uygulaması ile kullanıcılara sunan Microsoft, son Facebook Beta güncellemesinde kazandırılan Windows 10 Mobile Özelliklerini resmi Facebook uygulaması ile kullanıma sundu.
  Bu özellikler arasında ilk dikkat çekenler ise Facebook bildirimlerini, bildirim merkezinden ya da herhangi bir işlem yapılan uygulamayı kapatmadan yönetmeyi sağlayan etkileşimli bildirimler ve akıllı telefonları bilgisayara çeviren Continuum desteğinin eklenmesi oldu.
  [​IMG]
  Sürüm 10.1 Yenilikleri:  • Windows 10 için yeniden tasarlandı
  • Büyük ekranlar için geliştirilmiş kullanıcı deneyimi
  • Etkileşimli bildirimler
  • Geliştirilmiş gezinti
  • Geliştirilmiş fotoğraf görüntüleme deneyimi
  • Sırayla video yürütme ve geliştirilmiş video deneyimi
  • Continuum desteği
  • Ekran okuyucusu desteği
  • Geliştirilmiş yerelleştirme kalitesi
  • Daha fazla dil desteği
  • Web Hesabı Yönetimi SSO desteği

  Resmi Facebook uygulaması yayınlanan bu güncelleme ile medya oynatma özellikleri de geliştirildi. Video ve görsel yükleme sürelerinde önemli oranda geliştirme sağlanan uygulama, videoları sıraları ile Oynatma özelliğine de kavuştu.
  Windows 10 Mobile için yenilenen resmi Facebook uygulamasını

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

  ücretsiz olarak indirebilirsiniz.
   
 7. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  [​IMG]
  Redmond merkezli yazılım devi Microsoft, Windows 10 güncellemesi ile başlayan değişim sürecinde yeni bir aşamaya geçmeye hazırlanıyor. Temmuz ayında Windows 10 güncellemesini yayınlayan Microsoft, Windows 10 işletim sisteminin ilk büyük güncellemesi Windows 10 Threshold 2’yi de geçtiğimiz hafta yayınlamıştı. Microsoft, şimdi de Windows 10 işletim sisteminin ikinci büyük güncellemesi olan Redstone üzerinde hazırlıklara başladı.


  Öncelikle Windows Insider programı ile test sürecine alınacak olan Windows 10 Redstone güncellemesi için Microsoft’un Threshold 2 güncellemesi ile gerekli hazırlıkları kullanıcı bilgisayarlarında da yapmaya başladı. Windows 10 Threshold 2 güncellemesi yüklenen bilgisayarların Registry Editor klasörlerinde Windows 10 Redstone güncellemesinin izlerine rastlandı.
  [​IMG]
  Konuyla ilgili bir kullanıcı Twitter üzerinden Windows Insider Program Yöneticisi Gabriel Aul’a yönelttiği soruda yapılan bazı değişikliklerin Windows 10 Redstone güncellemesini işaret eden rs1_release için mi olduğunu sordu. Gabriel Aul ise arka planda bazı hazırlıkların yapıldığını fakat şu anda görülecek falan fazla detay olmadığını belirtti.

  Microsoft, Windows 10 Redstone güncellemesini iki ayrı güncelleme olarak hazırlayacak. Yeni özellikler ve kullanıcı ara yüzü geliştirmelerine odaklanılan Windows 10 Redstone güncellemesinin birinci sürümü rs1_release adıyla yaz aylarında ikinci ve final güncellemesi ise 2016 yılının üçüncü çeyreğinde yayınlanacak.
  Microsoft, Windows 10 Redstone güncellemesi için acele ediyor. Bu nedenle de yıl sonundan önce Windows 10 Redstone rs1_release sürümünü Windows Insider programı çerçevesinde kullanıcılara test için göndermeyi hedefliyor. Windows 10 Redstone güncellemesinin mobil versiyonu da tahminlere göre Ocak 2016 tarihinde Windows Insider programına dahil edilecek.
   
 8. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  Microsoft’un Windows 10 güncellemesindeki önemli yeniliklerden biri Evrensel Uygulama Platformu olmuştu. Şimdi uygulama yapımcıları da Evrensel Uygulamaya geçiş yapmaya başladı.
  [​IMG]
  Microsoft, Windows 10 güncellemesi ile birlikte kullanıcıları hem PC’de hem de mobil cihazlarda aynı kullanıcı deneyimini yaşamalarını sağlayacak Evrensel Uygulama Platformu (UWP) özelliğini tanışmıştı. UWP uygulamalara şimdi popüler uzak erişim uygulaması TeamViewer da katıldı.
  TeamViewer uygulaması ile Windows Phone telefonunuzla Windows, Mac ve Linux bilgisayarlarını saniyeler içinde uzaktan kontrol edebilirsiniz. Arkadaşlarınıza veya ailenize her an uzak erişimle destek sağlayabilir veya iş başındayken evdeki bilgisayarınızdaki uygulamalara erişebilirsiniz. TeamViewer tüm bunları Windows Phone’unuzdan başarmanızı sağlıyor.
  [​IMG]
  [h=4]Uygulama Özellikleri[/h]
  • Windows, Mac veya Linux; Herhangi bir bilgisayarı saniyeler içinde uzaktan kontrol edin
  • En yüksek güvenlik standardı; 256 Bit AES Oturum Şifreleme ve 2048 Bit RSA Anahtar Değişimi
  • Entegre bilgisayarlar ve kontak listeleri; Arkadaşlarınızın çevrimiçi durumlarını görün ve hızlı erişim aracılığıyla onlarla iletişim kurun
  • Konfigürasyon olmadan; Güvenlik duvarları ve proxy sunucuları ardından bile uzaktaki bilgisayarlara sorunsuz erişim
  • LAN’da Uyandırma; Bilgisayarınızı uzaktan açma
  • Kolay yeniden başlatma; Herhangi bir yerden uzaktaki bilgisayarları veya sunucuları yeniden başlatın
  • Çoklu monitör; Çoklu ekranlar arasında kolaylıkla geçiş
  Windows 10 güncellemesi yayınlandıktan sonra pek hareketlenme olmayan Microsoft Store Uygulama Mağazasında, Windows 10 Mobile güncellemesinin yaklaşması ile birlikte Windows 10 uyumlu uygulamalarda hızlı bir artış görülmeye başladı. Windows 10 uyumlu uygulamalardan öne çıkan ve kişisel kullanım için ücretsiz olarak sunulan TeamViewer uygulamasına

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

  ulaşabilirsiniz.

   
 9. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  [​IMG]
  Microsoft, bir taraftan Windows 10 güncellemesini hem bilgisayar ve tabletler hem de akıllı telefonlar için geliştirirken, diğer taraftan da uygulama mağazasına yeni özellikler ekliyor.

  [​IMG]
  Microsoft, bilgisayar ve tabletler için Windows 10 güncellemesini Temmuz ayında yayınlamaya başlamıştı. Akıllı telefonlar için de Windows 10 Mobile güncellemesini hazırlayan Microsoft, br taraftan da tüm platformlarda için birleştirdiği uygulaması mağazası Windows Store için yeni özellikler eklemeye devam ediyor.
  [​IMG]
  Microsoft’un Windows Store Uygulama mağazasına yeni eklediği özelliklerden ise mağazada arama yaparken karşımıza çıkıyor. Windows Store Uygulama Mağazasında arama çubuğuna bir şeyler yazmaya başladığınızda önerilen sonuçlarda Microsoft Store’larda satışı yapılan Microsoft ürünleri de gösteriliyor.
  Örnek olarak Windows Store Uygulama mağazasında arama çubuğuna “Xbox One” yazdığınızda uygulama mağazasındaki ilgili sonuçlar görüntülenirken, arama önerilerinde ise Microsoft Store Xbox One sayfasına yönlendiren bir öneri çıkıyor. Surface Book veya band kelimelerini yazınca da ilgili Microsoft Store satın alma sayfasına yönlendiren bir öneri gösteriliyor.
  Microsoft, bu tarz önerileri en son Windows 10 uygulama listesinde kullanıma sunmuştu. Uygulama mağazasındaki en popüler uygulamaları, önerilen uygulama olarak Windows 10 Uygulama listesinde gösteren Microsoft, görünüşe bakılırsa önümüzdeki dönemde bu tarz rahatsız edici düzeyde olmayan yararlı reklamları daha fazla kullanacak.
  Microsoft, son olarak Windows 10 Threshold 2 güncellemesini geçtiğimiz hafta yayınlayan Microsoft, Windows 10 Mobile için kararlı sürüm güncellemeyi ise önümüzdeki haftalarda kullanıcılara sunmaya hazırlanıyor. Windows 10 Mobile güncellemesinin erken sürümlerini test etmek içn Windows Insider programına katılarak Windows 10 Mobile güncellemesini şimdiden telefonunuzda kullanmaya başlayabilirsiniz.
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
   
 10. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  Microsoft, bu gece bir sürpriz yaparak Windows Insider için yeni bir güncelleme yayınladı. Yayınlanan bu güncelleme ile Windows 10 Mobile sürüm numarası 10.0.10586.29 oldu.
  [​IMG]
  Microsoft, Windows 10 Mobile Insider Preview için kullanıcılar tarafından merakla beklenen yeni bir güncelleme daha yayınladı. Genel olarak hata düzeltmeleri ve performans iyileştirmeleri içeren yeni güncelleme ile Windows Insider programına yeni cihazlar da dahil edildi. İşte o cihazlar;

  • LG Lancet
  • Microsoft Lumia 550
  • Microsoft Lumia 950
  • Microsoft Lumia 950XL
  Microsoft, Windows 10 Mobile Insider Preview Yapı 10.0.10586.29 sürümünde genel olarak performans iyileştirmeleri ve Windows Phone 8.1 uygulamalarının geriye dönük uyumluluğu üzerinde önemli geliştirmeler yapılmış. İşte Windows 10 Mobile’ın yeni sürümünde yapılan değişiklikler;

  • Windows Phone 8.1 Silverlight ile geliştirilen uygulamaların geriye dönük Windows 10 Mobile uyumluluğu iyileştirildi
  • Microsoft Edge kullanımı iyileştirildi, adres çubuğu sorunu giderildi
  • Bluetooth kararlılık iyileştirmeleri sağlandı
  • Çift SIM cihazların aktif bağlantı geçiş sorunları giderildi
  • Veri profilleri iyileştirildi; kontrol dışı veri alma – gönderme sorunu giderildi
  Microsoft Windows Insider Program Yöneticisi Gabriel Aul aslında dün için yeni yapı hakkında paylaşacak bir bilgi yok demişti. Fakat yayınlanan bu güncelleme ile bazı kullanıcılar Gabriel Aul’a bu tweetini hatırlattı. Yayınlanan Yapı 10586.29 güncellemesi aslında yeni bir yapı olarak değil, mevcut yapıya güncelleme olarak yayınlandı. Ayrıca yaklaşık 10 aydır devam eden Windows 10 Mobile Insider Preview programında Microsoft ilk defa mevcut Yapı üzerine bir güncelleme yayınladı. Bu da kullanımda olan Yapı 10586 sürümünün final güncellemesinde kullanılacak Yapı olacağını gösteriyor.
  Microsoft, artık Windows 10 Mobile güncellemesi için son rötuşları yapıyor diyebiliriz. Windows 10 Mobile güncellemesini, önümüzdeki günlerde açıklanan ilk grup cihazlar için sunulmaya başlayabilir.
   
 11. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  Microsoft'un en yeni işletim sistemi Windows 10'a ekran videosu çekme özelliği geldi. Harici bir program kullanmadan video çekmenize izin veren özelliğe gelin yakından bakalım.


  [​IMG]Windows 7 ve 8.1 kullanıcılarına ücretsiz sunulan Windows 10, kısa bir süre önce büyük bir güncelleme aldı. Tasarımsal ve yazılımsaldeğişikliklerin bulunduğu güncellemede, Windows'un sürüm numarası10240 olarak değiştirildi. Çeşitli güvenlik açıklarının da düzeltildiğigüncellemede, karşımıza yeni bir özellik çıktı.
  Ekran videosunu ve görüntülerini harici bir program kullanmadan çekmenize yarayan bu özellik, kullanıcıları büyük bir yükten ve masraftan kurtarıyor. Çok fazla ayar imkanı sunmasa da oynadığınız oyunlarıveyaptığınız işlemleri kayıt edebiliyorsunuz. Harici bir uygulama satın almak istemeyen veya yasadışı yöntemler ile program kullanmak istemeyen kullanıcıların oldukça işine yarayabilir. Xbox oyun konsollu ile de bağlantılı çalışan özelliği, Microsoft hesabınız ile aktif edebilirsiniz.
  [​IMG]
  Windows + G tuşuna bastığınızda gelen ekran, özelliği aktifleştirmek için sizden onay istiyor. Onay verildikten sonra sizi karşılayan Gameçubuğu sayesinde ekran görüntüleri videoları çekebiliyorsunuz. Oyun içi kullanımlar için uyumlu olan bu özelliği, diğer uygulamalar için de kullanabiliyorsunuz. Ekran çözünürlüğünüze göre kayıt yapan özellik, görüntüleri video klasör içerisindeki yakalananlar bölümüne atıyor.
   
 12. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  [​IMG]

  [​IMG]


  Windows Camera ve Microsoft Photos, Windows 10 İçin Güncellendi


  [​IMG]
  Windows 10 Mobile Fotoğraflar uygulaması güncellendi. Bu uygulama bildiğiniz üzere Windows 10 Mobile işletim sisteminin yerleşik uygulamaları arasında yer alıyor.

  Bu güncelleme ile sürüm numarası 15.1118.12032.0 ‘a yükseldi Güncelleme ile ilgili herhangi bir detay paylaşılmamış.
  Dolayısıyla uygulama ile ilgili hata düzeltmeleri ve performans iyileştirmeleri yapıldığını söyleyebiliriz. Yeni güncelleme ile uygulama aşağıdaki gibi görünüyor.
  [​IMG]
  Windows 10 kullanıcılarının sayısı gün gittikçe artıyor. Windows 10 kullanıcıların artışı ile birlikte uygulamalarınWindows 10 için yeni güncellemeler de beraberinde geliyor.

  Microsoft tarafından hazırlanan Windows Camera ve Microsoft Photos uygulamaları Windows 10 masaüstü ve Windows 10 mobil için güncellendi.

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

  Güncellenmiş Microsoft Fotoğraflar Uygulaması Ekran Görüntüsü

  Windows‘un temel uygulamaları arasında yer alan Windows Camera ve Windows Photos, isimlerinden de anlaşıldığı üzere Fotoğraf ve Kamera odaklı bir işlevi vardır. Yayınlanan güncelleme ile Windows 10 masaüstü ve Windows 10 mobil desteklerini kazanmış olan bu uygulamalardan Microsoft Photos, mobil sürümde ayrı olarak pivot özelliğini kazanıyor ve böylelikle albüm ile fotoğraflar arasında kaydırma hareketi ile gezebileceksiniz.
  Windows 10 için Microsoft Camera ve Microsoft Photos uygulamalarına ulaşmak için:
  [​IMG]
   
 13. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  Microsoft, Windows 10 Mobile için Redstone güncellemesinin ilk testlerine başladı. Windows 10 Mobile Redstone güncellemesi ilk ön izleme sürümü ne zaman yayınlanacak?
  [​IMG]
  Microsoft, Windows 10 işletim sistemi için Threshold güncellemelerini iki grupta yayınlamış ve şirket içinden gelen bilgilerde bir sonraki büyük güncellemenin de Redstone kod adı ile iki gruba ayrılarak 2016 yılında yayınlanacağı ortaya çıkmıştı. Son gelen bilgilere göre Microsoft, Windows 10 Mobile için de Redstone güncellemesi testlerine başladı.

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !  Bugün gelen bilgilere göre Microsoft’un OSG (İşletim Sistemleri Grubu) ekibi Cuma gününden itibaren toplanarak 10.0.11082.rs1_release.151210-2021 Yapı numaralı Windows 10 Redstone sürümünü test etmeye başlamış. Ve ilk Windows Insider sürümünü de yılbaşından önce dağıtmak için çalışılıyor.
  [​IMG]

  Windows 10 Mobile Redstone güncellemesinin ilk Windows Insider sürümlerinde pek fazla önemli gelişmelerin beklenmemesi gerekiyor. Gelişimin erken safhalarında kullanıcı arabirimi ve geriye dönük uygulama uyumluluğu üzerinde çalışmalar yapılacaktır. Kullanıcı arabirimi ve uygulama uyumluluğu konularında ilerleme sağlandıktan sonra yeni özelliklerin sisteme entegre edilmesi için çalışılacaktır.
  [​IMG]

  Microsoft, Windows 10 Yapı 10586.29 sürümünden itibaren mobil ve Masaüstü cihazlarda ortak sürümü yakaladı. Fakat Windows 10 Redstone güncellemesinde mobil ve Masaüstü geliştirme çalışmalarının paralel olarak ilerletilmesi beklenmiyor. Önceliğin yine masaüstü sürümüne verilmesi beklenirken mobil cihazlar için beklenen ekstra özelliklerin de ilerleyen süreçlerden itibaren insider kullanıcıları tarafından test edilmesine imkan verilmesi bekleniyor.
  [​IMG]
  [​IMG]
   
 14. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  Microsoft’un Windows Phone platformunda operatörlerin güncellemeleri geç vermeleri veya hiç vermemeleri sorununa getirdiği çözüm çok tartışılacak.
  [​IMG]
  Microsoft, Windows Phone platformunda yayınlamaya hazırlandığı büyük güncellemesi Windows 10 Mobile’da kullanım oranına da yüksek olmasını istiyor. Bu nedenle halihazırda 2012 yılından bu yana satılmış durumda olan Windows Phone 8 akıllı telefonlar da dahil tüm cihazlar için Windows 10 Mobile güncellemesinin yayınlanmasını sağlıyor.
  [h=4]

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

  [/h]Microsoft, Ekim ayında ilk Windows 10 Mobile akıllı telefonlar Lumia 950, Lumia 950 XL ve Lumia 550’nin duyurusunu yapmıştı. Kasım ayında satışa sunulmaya başlayan bu cihazların sadece AT&T üzerinden satışa sunulması ise merak konusu olmuştu. Geçtiğimiz günlerde bu üç cihaz için yayınlanan ilk Windows 10 Mobile güncellemesi bu konudaki soru işaretlerini de ortadan kaldırdı. Zira Microsoft, Windows 10 Mobile güncellemesini operatörlerden bağımsız olarak diğer cihazlara göndermişti. Buna izin vermek istemeyen Verizon ve T-Mobile gibi dev operatörlerin ise bu cihazları satışına izin verilmediği ortaya çıktı.
  Microsoft, Windows Phone platformunun uygulama mağazasının gelişmesi için büyük emekler veriyor. Fakat uygulama geliştiricilerin ilgisini platforma çekmek için her ne kadar çeşitli projeler geliştirilse de bunun başarıları için en büyük etken kullanıcı sayısı olacaktır. Bunun farkında olan Microsoft da hazırdaki 100 milyonun üstündeki Windows Phone kullanıcısına Windows 10 Mobile güncellemesi vermek için çalışıyor. Bu konuda Terry Myerson’un attığı bir tweet de bu iddiaların gerçek olduğunu gösteriyor.
   
 15. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  Microsoft, Windows 10 Mobile’ın bir sonraki büyük güncellemesi Windows Redstone için testlere başladı. Windows 10 Mobile Redstone Yapı 11085 ve 11084 sürümleri ortaya çıktı.
  [​IMG]
  Microsoft, Windows 10 Mobile güncellemesini henüz piyasadaki mevcut akıllı telefonlar için yayınlamadı. Fakat Windows 10 Mobile işletim sistemi kullanan cihazların satışa sunulması ve Windows 10 Mobile güncellemesinin RTM sürümüne tamamlanmasından sonra Microsoft, Windows 10 Mobile için bir sonraki büyük güncelleme Windows Redstone çalışmalarına başladı.
  [​IMG]
  BugünBuildfeed üzerinde ortaya çıkan bilgilere göre Microsoft, şirket içi test ekipleri Windows 10 Mobile Redstone Yapı 11085 ve 11084 sürümlerini test etmeye başladı. Şirket içi testlerin tamamlanmasının ardından Windows Insider programı çerçevesinde kullanıcılara da dağıtılması heyecanla beklenen Windows 10 Mobile Redstone güncellemesinin ilk Insider Preview sürümü numaraları ise henüz kesinlik kazanmadı.
  Microsoft, Windows10’da sunduğu Threshold 1 ve Threshold 2 güncellemelerine benzer bir şekilde Windows 10 Mobile Redstone güncellemesini Redstone 1 (RS1_release) ve Redstone 2 adları ile iki seferde yayınlanacak. Windows 10 Mobile Redstone 1 güncellemesinin 2016 yılının ilk yarısında yayınlanması planlanırken, Redstone 2 güncellemesi ise 2016 yılı son çeyreğinde yayınlanacak.
  Microsoft, Windows 10 Mobile güncellemesi ile Windows Phone 8.1’e önemli yeniliklere imza atmıştı. Bu yeniliklerin arasında Continuum ve Evrensel Uygulama Platformu en çok dikkat çeken özellikler olmuştu. Windows 10 Redstone güncellemesinde ise daha çok kullanıcı ara yüzü ve kullanıcıların beklentilerini odaklanılacağı düşünülüyor.
   
 16. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  [​IMG]


  Microsoft, kendi web tarayıcılarında kullandığı güvenlik mekanizmasıSmartScreen'i güncellediğini duyurdu.
  [​IMG]

  Windows 10'la yüklü gelen web tarayıcıları Internet Explorer 11 ve Microsoft Edge, kullanıcıları olta saldırılarından ve zararlılardan korumak üzere SmartScreen filtreleme teknolojisinden faydalanıyor. Yeni sürümüyle birlikte SmartScreen, kullanıcıları "drive-by" saldırılarından da korumaya başlıyor.
  Drive-by saldırılarına maruz kalmak için yalnızca web sayfasını ziyaret etmeniz yeterli oluyor. Normalde zararlıları genellikle indirip çalıştırmanız gerekiyor, ancak drive-by saldırılarında herhangi bir etkileşimde bulunmanıza gerek kalmadan kurban haline gelebiliyorsunuz. Microsoft, güncellenen SmartScreen'in sıfırıncı gün açıklarına karşı koruma sağladığını da ekliyor.
  Firmaya göre yeni drive-by koruması, bir senedir farklı kaynaklardan toplanan verilerin sonucunda ortaya çıkarıldı. Bu kaynaklar arasında Bing, Enhanced Mitigation Experience Toolkit (EMET), Internet Explorer, Microsoft Edge, SmartScreen ve Windows Defender var.
  SmartScreen'de kullanıcı deneyimine yönelik geliştirmeler de var. Örneğin zararlı kod, bir web sayfası içerisindeki bir çerçevedeyse, artık tüm web sayfası değil, yalnızca sözkonusu çerçeve engelleniyor.
  [​IMG]
   
 17. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  Microsoft’un dökümanlarında, Redmond merkezli şirketin, Windows 10 için devrim niteliğinde yenilikler üzerinde çalıştığı ortaya çıktı.
  [​IMG]
  Microsoft, Windows 8 işletim sistemi ile birlikte sunduğu Windows 8 RT işletim sisteminde ARM komut seti desteği sağlamış ve mobil cihazlarda masaüstü deneyimi için ilk adımı atmıştı. Fakat Windows RT projesi başarılı olmamış ve bu işletim sistemi ile çalışan en son cihaz, 2013 yılında,piyasaya sunulan Surface 2 olmuştu.
  Microsoft’un Windows 10 dökümsnlstında ortaya çıkan bilgilerde, Redmond merkezli şirketin yeniden Windows 10 masaüstü için ARM64 komut seti ve mobil cihazlar için Win32 desteğini sunmak için çalıştığı ortaya çıktı.
  [​IMG]
  Microsoft MSDN Audio Engine Core Test sayfasında ortaya çıkan bilgilere göre Windows 10 Redstone güncellemesi ile birlikte Windows 10 işletim sistemi tüm versiyonları için ARM64 komut seti desteği kazanırken, Windows 10 Mobile da x86 desteği kazanacak. Microsoft’un bu konuda geliştirme çalışmaları için bir iş ilanı da yayınladığı belirtiliyor.
  Microsoft’un bu hamlesi iş ilanında da belirtildiği gibi teknoloji dünyasına “nefes kesen deneyimler” kazandıracak. Zira Windows 10 ARM64 komut seti desteği sayesinde çok daha az maliyetlerle bilgisayar ve tablet üretiminin yanında yeni cihaz segmentleri de oluşturabilir. Mobil cihazların x86 desteği kazanması ise özellikle Intel işlemciye sahip telefonlarla mümkün olurken Win32 uygulamalarını mobil cihazlarda çalıştırmanın önünü açacak.
  Microsoft’un Windows 10 ARM64 komut seti ve Windows 10 Mobile x86 desteğinin Windows 10 Redstone güncellemesi dalgalarında verileceği belirtiliyor. Bu da en geç yılın ikinci yarısında, çok daha az enerji tüketen ve daha düşük maliyetle sahip olan etkileyici yeni cihazların satışa sunulacağı anlamına gelebilir.
   
 18. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  Microsoft’un kamera teknolojileri lideri Juha Alakarhu, Force HDR özelliğinin Windows 10 Mobile Kamera uygulaması ile kullanıma sunulmaya hazırlandığını açıkladı.
  [​IMG]
  Microsoft, Nokia Cihazlar ve Servisler iş kolunu satın aldıktan sonra Windows 10 Mobil güncellemesi ile birlikte Lumia Kamera uygulamasını ztüm özellikleri ile birlikte Windows Kamera uygulamasına dönüştürmüştü. Fakat aradan geçen uzunca bir zamandan sonra Microsoft’tan kamera uygulaması cephesinde “Slow Motion Video” dışında yeni bir özellik gelmemişti.
  Fakat gelen bilgilere bakılırsa Microsoft, Windows 10 Mobile güncellemesi ile birlikte Windows Kamera uygulamasına da bazı yeni özellikler eklemeye hazırlanıyor. Microsoft bünyesine Nokia’nın transfer olan ve aynı zamanda Finlandiyalı olan Microsoft Görüntüleme Teknolojileri Başkanı Juha Alakarhu, yaptığı açıklamada, Windows 10 Mobile Kamera uygulaması için yakında “Force HDR” özelliğini getireceklerini açıkladı. Fakat bunun için bir tarih vermekten kaçındı.
  Bilindiği üzere Lumia akıllı telefonlar arasında üst seviye modellerde HDR çekim (yüksek dinamik aralık) özelliği bulunuyor. Fakat kullanıcıların bu özelliği kontrol etme seçenekleri sadece “açık” ve “kapalı” opsiyonlarına oluşuyor. Force HDR özelliği ile bu seçeneklere “otomatik” seçeneği eklenecek. Bu sayede kullanıcılar özellikle manzara çekimlerinde ekstra ayarlara ihtiyaç duymadan çok daha mükemmel fotoğraflar çekebilecek. Force HDR özelliği ile Lumia 950 kamerasından çekilen örnek fotoğrafı aşağıda inceleyebilirsiniz.
  [​IMG]
  Force HDR özelliğinin hangi cihazlara ne zaman geleceği şimdilik bilinmiyor. Fakat tahminlere göre ilk olarak üst seviye kamera özelliklerine sahip Lumia 950, Lumia 950 XL, Lumia 930 ve Lumia 1520 gibi cihazlarda kullanılacağı tahmin ediliyor.
   
 19. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  Microsoft’un daha önce de ertelediği Windows 10 Mobile güncellemesi yine ertelendi.
  [​IMG]
  Microsoft, geçtiğimiz yıl Windows 10 Mobile güncellemesini 2015 yılının son çeyreğinde yayınlayacağını açıklamış fakat oluşan sorunlar nedeniyle ile güncellemenin 2016 Ocak ayına ertelendiği açıklanmıştı. Microsoft, Windows 10 Mobile güncellemesi için ikinci kez ertelemeye hazırlanıyor. Henüz resmi olarak açıklamasa da Windows 10 Mobile güncellemesinin Şubat ayı başlarında yayınlanacağı iddia ediliyor.
  [​IMG]

  Evan Blass’ın Venturebeat üzerindeki haberine göre Microsoft, üretim ortakları ve partnerlerine gönderdiği mail ile Windows 10 Güncellemesinin Şubat ayı başlarında yayınlanacağını belirtti. Buna sebep olarak ise Windows 10 Mobile güncellemesi için “henüz hazır değil” denildi. Öte yandan Evan Blass’ın haberinde belirttiğine göre güncelleme o dönemdeki en son Windows 10 Mobile yapısı altında yayınlanacak.
  Microsoft, Windows Insider programı ile son kullanıcıların da Windows 10 Mobile geliştirme sürecine katkı yapmalarına imkan tanıyor. Kullanıcılar Windows Insider programı sayesinde erken Windows 10 Mobile sürümlerini test edebiliyor ve geri bildirimleri ile Windows 10 Mobile güncellemesinin gelişimine katkıda bulunabiliyor.
  [​IMG]
  Windows 10 Mobile Insider Preview için son olarak geçtiğimiz hafta Yapı 10586.63 derlemesi yayınlanmıştı. Microsoft’un önümüzdeki hafta yeni bir yapı daha yayınlaması ve bu yapının ilk Windows 10 Mobile Redstone sürümü olması bekleniyor.
  [​IMG]
   
 20. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  Microsoft’un Windows 10 Mobile güncellemesinde kararlı sürüm olarak dağıtmaya hazırlandığı Windows 10 Mobile Yapı 10586.71 sürümü, Microsoft’un güncelleme serverlarında ortaya çıktı.

  [​IMG]
  Windows 10 Mobile güncellemesi için artık sayılı günler kaldı. Microsoft cephesinden güncelleme tarihi ile ilgili net bir tarih açıklanmasa da gelen bilgiler güncelleme için çok kısa bir zaman kaldığını gösteriyor.

  Microsoft, 8 Ocak Cuma günü Windows 10 Mobile Yapı 10.0.10586.63 sürümünü Windows Insider Fast Ring için ön izleme olarak yayınlamıştı. Fakat aradan geçen iki haftadan fazla süre içinde bu sürüm Windows 10 Mobile ile çalışan Lumia akıllı telefonlar için yayınlanmadı. Gelen bilgilerde Microsoft’un Windows 10 Mobile için güncelleme planlarına dair bazı bilgiler ortaya çıkmıştı.

  [​IMG]

  Son gelen bilgilerde ise Windows 10 Mobile Yapı 10586.71 güncellemesinin Microsoft Update güncelleme serverlarında hazır olduğu ortaya çıktı. Güncellemenin Microsoft Update serverlarında ortaya çıkması yayınlanma öncesi güncellemenin hazır olduğunu işaret ediyor.

  Güncellemenin 26 Ocak Salı günü Windows Insider programı çerçevesinde ön izleme olarak yayınlanacağı gelen bilgiler arasında. Windows Insider sürümünde sorun çıkmaması durumunda da öncelikli olarak Lumia 950, Lumia 950 XL ve Lumia 550 için toplu güncelleştirme olarak yayınlanması bekleniyor. Daha sonra ise Şubat ayı itibariyle mevcut Lumia cihazlar için yayınlanmaya başlayacağı tahmin ediliyor.

  Microsoft, Windows 10 Mobile Yapı 10586.71 güncellemesinin ardından Windows Insider programında ilk Windows 10 Mobile Redstone sürümlerini test için kullanıcılara sunmaya başlayacak. Windows 10 Mobile Redstone için ilk bir kaç yapıda önemli bir değişiklik ve yeni özelliğin gelmesi beklenmiyor. Windows Onecore çekirdeği üzerinde mühendislik çalışmaları ve geriye doğru uyumluluk geliştirmeleri yapılan Windows 10 Mobile Redstone güncellemesinin, ilerleyen sürümlerinde önemli değişiklikler, ara yüz ve kullanıcı deneyimi yenilikleri yapılacağı belirtiliyor.
   

Sayfayı Paylaş