Windows 10 dağıtımı başladı! Windows 10 kurulumu ve yenilikler

Konu, 'Windows işletim sistemi' kısmında Mehmetkarahanlı tarafından paylaşıldı.

 1. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  [​IMG]
  Windows 10, bazı önemli torrent topluluklarının ateşli direnişiyle karşı karşıya. TorrentFreak sitesinde yer alan habere göre, özel torrent takip servisi iTS, üyelerinin Windows 10 kullanmasını yasakladı. Servis, Windows 10’un “berbat” gizlilik karşıtı politikalar yüzünden bu kararı aldığını açıkladı.
  iTS’in iddialarının büyük kısmının kaynağını Microsoft’un yeni hizmet sözleşmesi oluşturuyor. Bahsi geçen sözleşme; Cortana, Skype ve Xbox Live gibi servis ve uygulamaları merkeze alarak geniş kapsamlı erişim talebinde bulunuyor.
  Pek çok kişi, yeni sözleşmeyle Microsoft’un bilgisayarları tarayarak Windows 10 kullanıcılarının korsan oyunları oynamasını engelleyebileceğine inanıyor. Redmond merkezli şirket henüz bu yönde bir girişimde bulunmasa da, korsanla barışık olan pek çok kullanıcıyı korku sarmış durumda.
  iTS, Microsoft’un kullanıcıların yerel disklerindeki içerikleri tarayacağını ve bulduğu sonuçları doğrudan korsanla mücadelede birlikte çalıştığı MarkMonitor isimli şirkete ileteceğini öne sürüyor. Servis, gizlilik ihlâli olarak nitelediği bu durumun önüne geçmek adına Windows 10’u “şu an için” engellemeye karar verdi. TorrentFreak’in haberine göre, başka torrent takip servisleri de iTS’in adımını takip etmeye hazırlanıyor.
   
 2. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  Microsoft, Windows 10’un Insider Preview sürümü için yeni bir güncelleme yayınladı.
  [​IMG]
  Yazılım ve donanım devi Microsoft, Windows 10 güncellemesini yayınlandıktan sonra Windows Insider programını tekrar başlatarak Yapı 10525 derlemesini yayınlamıştı. Windows 10 için geliştirmelerine test edildiği Windows Insider programı çerçevesinde yeni derlemeler sunulmaya devam ediyor.
  Microsoft Windows Insider Program yöneticisi ve Operating Systems Group Başkanı Gabriel Aul, twitter’da yaptığı duyuru ile Windows 10 Insider Preview Yapı 10532 derlemesinin Windows Insider kullanıcıları için Windows Update (WU) üzerinden yayınlandığını duyurdu.

  Windows 10 Insider Preview Yapı 10532 derlemesi ile bazı yeniliklerin sunuluyor. İlk olarak dikkat çeken ise geliştirilmiş context menü (açılır menü penceresi) oluyor. Bir başka yenilik ise Windows Geri Bildirim uygulaması ile facebook ve twitter üzerinden paylaşmayı sağlayan sosyal ağ entegrasyonu oluyor.
  Microsoft’un Windows 10 Insider Preview Yapı 10532 derlemesinde Microsoft Edge tarayıcı için de bazı yeniliklerin sunulacağını belirtmiştik. HTML5 performansı geliştirilen Microsoft Edge tarayıcı artık HTML5 testinden 440 puan alıyor. Microsoft Edge tarayıcının bu derleme ile kavuştuğu yeniliklere aşağıdaki tablodan göz atabilirsiniz.
  [​IMG]
  Microsoft, önümüzdeki dönemde Windows Insider programı çerçevesinde yeni güncellemeler yayınlamaya devam edecek. Windows Insider programında başarıya ulaşan özellikler ve geliştirmeler ise Windows 10 kararlı sürüm kullanıcılarına güncelleme olarak verilecek.
   
 3. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  Microsoft'un yeni işletim sistemi Windows 10'a güncellemeler devam ediyor. Yapılan bir araştırmada, kullanıcıların yarısından fazlasının Windows 10'a geçişte sorun yaşamadığı ortaya çıktı.


  [​IMG]Microsoft'un Temmuz ayı sonunda kullanıma sunduğu yeni işletim sistemiWindows 10'a geçiş devam ediyor. Birçok kullanıcı çoktan yeni işletim sistemine güncelleme yaptı, birçok kullanıcı da yapmak için sırada bekliyor.Neowin.netsitesinin gerçekleştirdiği bir okuyucu araştırması kullanıcıların yeni işletim sistemine geçerken genellikle bir sorun yaşamadığını ortaya koyuyor.
  Yarıdan fazlası sorunsuz güncelledi

  5227 kişinin katıldığı oylamada katılımcıların yarısından fazlası, Windows 10'a kusursuz bir şekilde yükseltme yapabildiğini belirtiyor. Yükseltmede herhangi bir problem yaşamayan kullanıcıların oranı yüzde 53.3 olarak belirlenmiş. Yüzde 24.2'lik bir kullanıcı kitlesi ise, bazı çözümlenebilir problemlerle birlikte güncellemeyi başarılı olarak gerçekleştirebildiğini ifade etmiş durumda. Bu iki oranı bir araya getirdiğimizde yaklaşık her 4 kullanıcıdan 3'ünün Windows 10 yükseltmesini sorunsuz ya da çözümlenebilir sorunlarla birlikte başarılı bir şekilde gerçekleştirdiği söylenebilir.
  [​IMG]
  Başarısız yükseltme oranı düşük

  Yüzde 25'in biraz altındaki kullanıcı kitlesi ise yükseltmede sorun yaşayanlardan ya da henüz güncelleme almayanlardan oluşuyor. Yaklaşık yüzde 10'luk bir kesim henüz güncellemeyi hiç almamış durumda. Yüzde 7.8 oranında kullanıcı Windows 7 ve 8.1'e döndüğünü belirtirken, yüzde 4.6'lık bir kitle ise hatalar nedeniyle güncelleme yapamadığını belirtiyor.
   
 4. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  Microsoft, Windows Phone platformunun yaklaşan büyük güncellemesi için hazırlıklarını hızlandırdı.
  [​IMG]
  Redmond merkezli yazılım ve donanım devi Microsoft, mobil işletim sistemi Windows Phone platformu için büyük güncellemesi Windows 10 Mobile için yoğun çalışmasını devam ettiriyor. Bu esnada Microsoft, Windows Phone kullanıcılarının güncellemeler için telefonlarını hazırlamaları amacıyla yeni bir uygulama yayınladı.
  Windows Phone uygulama mağazasında UpdateAdvisor adı ile yer alan Güncelleştirme Danışmanı, telefonunuz için bir güncelleştirme olup olmadığını denetlemenize ve güncellemeye başlamak için telefonunuzda yer açmanıza yardımcı olur.
  Yeni güncelleştirmeleri denetlemek için ağa bağlanır ve sonra güncelleştirme için yer açmak üzere bir SD karta veya OneDrive’a taşıyabileceğiniz dosyaları önererek alan kazanmanıza yardımcı olur. Güncelleştirme tamamlandığında, dosyaları tekrar telefonunuza taşıyabilirsiniz.
  Güncelleştirme Danışmanı uygulaması ile yapabilecekleriniz:

  • Şarkıları, pod yayınlarını, resimleri ve videoları SD karta taşımak
  • Şarkıları, pod yayınlarını, resimleri ve videoları OneDrive’a taşımak
  • Şarkıları, pod yayınlarını, resimleri ve videoları telefonunuzdan silmek.
  Microsoft, Windows 10 Mobile güncellemesinin yayınlanma tarihini henüz açıklamadı. Fakar Windows Insider programı çerçevesinde geliştirmesi devam Windows 10 Mobile güncellemesinin Ekim-Kasım döneminde kullanıcılara sunulması bekleniyor.
  Microsoft’un Windows 10 Mobile güncellemesi için hazırlıklarınıza yardımcı olacak uygulaması UpdateAdvisor uygulamasını

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

  uygulama mağazasından ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

   
 5. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  Windows 10 Mobile Insider Preview sürümü için yakın zamanda yayınlanması beklenen yeni derlemenin mevcut bir çok hatayı giderdiği belirtiliyor.
  [​IMG]
  Microsoft, 29 Temmuz tarihinde masaüstü ve taşınabilir bilgisayarlar için Windows 10 güncellemesini indirmeye açtı fakat Windows 10 Mobile güncellemesi için geliştirmelerine çalışmalarına Windows Insider programı çerçevesinde devam ediyor. Windows 10 Mobile için son olarak 12 Ağustos tarihinde Yapı 10512 derlemesi yayınlanmıştı.
  Bir tür ön izleme sürümü olduğu için doğal olarak Insider Preview derlemeleri bazı hatalar içeriyor. İlk yapılara oranla oldukça geliştirilen Insider Preview derlemelerinin on yayınlanan yapısı 10512’deki en önemli sorun olarak ise internet paylaşımı (Mobile Hotspot) çalışmaması olarak gösteriliyordu. Bu hatanın bir sonraki yapıda olmayacağı resmi olarak açıklandı.

  Microsoft Windows Insider Program yöneticisi ve Operating Systems Group (OSG) sorumlu başkan yardımcısı Gabriel Aul, twitter’dan yaptığı açıklamada, bir sonraki yapının oldukça iyi durumda olduğunu, Mobile Hotspot’un dahil edildiğini, Yapı 10512’deki biline bir çok hatanın gidebildiğin ve performans olarak da iyi durumda olduğunu belirtti. Yeni yapının bugün ya da önümüzdeki hafta yayınlanması bekleniyor.
  Microsoft, Windows 10 Mobile güncellemesi için henüz kesin bir tarih açıklamadı. Fakat dün düzenlenen Acer etkinliğinde Windows 10 Mobile yüklü akıllı telefonun tanıtılması ve Microsoft’un da amiral gemi Lumia akıllı telefonlarını bir kaç hafta sonra tanıtacağı göz önüne alındığında, Windows 10 Mobile güncellemesinin Ekim-Kasım aylarında yayınlanacağı tahmin ediliyor.
   
 6. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  Microsoft, yeni tarayıcısı Microsoft Edge için Google’ın açık kaynak projesi WebM platformunu destekleyeceğini açıkladı.
  [​IMG]
  Microsoft, Windows 10 güncellemesinde köklü değişikliklere giderken, geleneksel tarayıcısı İnternet Explorer’ı da emekliye ayırırken yerine Microsoft Edge tarayıcı getirdi. Son dönemde Microsoft Edge geliştirici forumlarında en çok dikkat çeken şikayet ise Google’ın WebM platformunun desteklenmemesiydi.
  [h=4]

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

  [/h]Microsoft bu konuda yaptığı açıklama ile tereddütleri giderdi. Geliştirme sürecinde tüm modern özellikleri destekleyeceği sözü verilen Microsoft Edge için açık kaynak kodlu WebM platformunun destekleneceği belirtildi. WebM, HTML5 destekli bir video formatı ve açık kaynak kodlu olduğu için btelif hakkı ödenmesi de gerekmiyor.
  Microsoft Edge, kullanıcılardan olumlu tepkiler alsa da şimdilik tarayıcı pazarında etkili olmaktan biraz uzakta. Zira Windows 10 güncellemesi ile kullanıma sunulan Microsoft Edge, Windows 10’un %6 pazar payına ulaşmasına rağmen %2 pazar payında kaldı. Bu da her 6 Windows 10 kullanıcısının 2 kişisi Microsoft Edge kullanıyor anlamına geliyor.
  Microsoft, İnternet Explorer’ın bir türlü istenilen başarıyı yakalayamaması nedeni ile Microsoft Edge’in geliştirilmesine karar verdi. Google’ın Chrome tarayıcısı ile kıyasıya rekabet federal ederken, henüz hazır olmayan ve tüm özellikleri aktif edilmeyen Microsoft Edge nedeniyle kullanıcılar alternatif tarayıcılara yöneliyor.
  Bakalım Microsoft, tarayıcı rekabetinde Microsoft Edge ile istediği başarıyı yakalayabilecek mi?
   
 7. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  [​IMG]Microsoft'un ilk kez Windows XP ile birlikte kullanıma sunduğu, ardındanWindows 7 ve Windows Vista işletim sistemlerinde de ön yüklü olarak gelen multimedia uygulaması Windows Media Center küllerinden doğabilir. Hatırlanacağı gibi emektar uygulama Windows 8 ile birlikte işletim sisteminin varsayılan uygulaması olarak sunulmamaya başlamış, Windows 10 ile birlikte tamamen kaldırılmıştı.
  [h=2]Windows Media Center'ı yükleyebilirsiniz...[/h]Neowin.net sitesinin haberine göre, bazı kullanıcılar MDL sitesinin forumlarında WMC uygulamasını Windows 10'a kullanabilecek bir yöntem keşfetti. Windows Blog Italia sitesi tarafından dökümante edilen bu yeni keşfedilen metod ile Windows Media Center, yeni işletim sistemi Windows 10'a çalıştırılabiliyor. Tabii ki Microsoft'un resmi desteği bulunmadan...
  [​IMG]
  [h=2]Nasıl yapılır?[/h]Eğer siz de Windows Media Center uygulamasından vazgeçemeyenlerdenseniz, Windows 10 işletim sisteminize aşağıdaki yöntemden yararlanarak eski uygulamayı yüklemeyi ve çalıştırmayı deneyebilirsiniz:
  1)

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

  "WindowsMediaCenter_10.0.10134.0.zip" dosyasını indirin ve arşivden çıkartın,

  2) "_TestRights.cmd" dosyasını bulun, sağ tıklayın ve "Yönetici olarak çalıştır" seçeneği ile dosyayı çalıştırın,
  3) Komut istemi penceresi açılacak ve otomatik işlemlerden sonra PC'niz yeniden başlayacak,
  4) "Installer.cm" dosyasını bulun ve sağ tıklayın ve "Yönetici olarak çalıştır" seçeneği ile dosyayı çalıştırın,
  5) Komut istemi penceresi açılacak, işlem tamamlandığında "Press any key to exit" yazısını göreceksiniz. Herhangi bir tuşa basarak kurulumu tamamlayabilirsiniz.
   
 8. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  Microsoft, Windows platformları için Outlook Groups adı verdiği yeni bir uygulamayı daha bugünden itibaren kullanıma sundu.
  [​IMG]
  Microsoft, geride bıraktığımız hafta başında işletmeler için geliştirilen ve Outlook Groups adını verdiği yeni bir uygulamayı daha şirket içinde test ettiğini açıklamıştı. Şimdi bu uygulama Windows 10 Mobile ve Windows Phone 8.1 için kullanıcılara sunuldu. Uygulamanın indirmesinde ilk saatlerde sorun vardı fakat bu sorun çözüldü ve uygulama, Windows Store üzerinde indirilebilir durumda.
  Uygulamaya giriş yapmak için Office 365 iş ya da okul hesabının aktif olması gerekiyor. Dilerseniz uygulamanın özelliklerine bir göz atalım:

  • Grup e-posta konuşmalarına kolayca katılma
  • Bir kişi veya bir grubun içinde mesaj veya “@mention gibi” fotoğraf paylaşma
  • Paylaşılan takımın OneNote defterini kullanarak birlikte çalışabilme
  • Ortak görünüm ve ortak yazar Office belgeleri (Word, Excel, PowerPoint) Grubunuzda paylaşma
  • Kendiniz için yeni gruplar keşfedin ve Office 365 ile ilgili gruplara katılın
  [​IMG]
  Geride bıraktığımız hafta başlarında, Microsoft CEO’su Satya Nadella Salesforce Dreamforce konferansında yaptığı konuşmanın bir parçası olarak Outlook Groups uygulamasının nasıl çalıştığını göstermişti. Ayrıca Outlook Groups uygulaması sadece Windows 10 Mobile için değil Windows 10 PC için de kullanılabilir.
  Bu uygulama için yeni bir özellik ister misiniz? Veya bir sorun yaşıyor musunuz? Outlook Groups uygulaması için özel UserVoice konu sayfasına göz atabilir ve isteklerinizi Microsoft’a bildirebilirsiniz.

   
 9. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !


  [h=2]Microsoft bir süredir çıkması beklenen Windows için Office 2016’nın satışına başladı.[/h]Microsoft’un Temmuz ayında Mac bilgisayarlar için satışa sunduğu Office 2016 yazılımı, Windows platformuna da adım attı. Ev ve İş sürümleriyle gelen Office 2016, birden fazla kullanıcının aynı doküman üzerinde çalışabilmesini sağlayan yeni özelliğiyle ekip çalışması üzerinde yoğunlaşıyor.
  Office 2016 genel itibari ile bir önceki sürüme kıyasla çok büyük yenilikler getirmiyor, ancak özellikle şirketlerin işine yarayabilecek bazı yeni özellikler yer alıyor. Bu özelliklerin başında ise gerçek zamanlı ortak yazarlık sistemi geliyor. Gerçek zamanlı ortak yazarlık sistemi ile birden fazla kullanıcı Word, PowerPoint ya da OneNote dokümanına aynı anda erişim ve yazma imkanına sahip oluyor.
  Skype entegrasyonu geliştirilerek iş amaçlı kullanımlarda daha hızlı ekran paylaşımı sağlanıyor ve gerçek zamanlı ortak yazarlık oturumu başlatılabiliyor. Ayrıca yeni renk temaları ekleniyor, Outlook’un arama sistemi ile ek dosya ve e-posta gönderiminde iyileştirmeler yapılıyor ve daha pek çok ufak çaplı geliştirmeler yer alıyor.
  Windows 7 ve üzeri Microsoft işletim sistemleriyle uyumlu olan Office 2016, Türkçe de dahil olmak üzere 40 dilde destek sağlıyor. Office 2016’nın Ev sürümünün bir kerelik satın alma fiyatı ülkemizde 339,99 TL. Ayrıca Office 365 kullanıcıları da aylık ödeme metoduyla Office 2016’ya sahip olabiliyorlar. Office 365 aylık Bireysel sürümünün fiyatı 14,99 TL iken Ev sürümünün fiyatı ise aylık 22,99 TL.
   
 10. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !


  Threshold 2 kod adlı ilk büyük nitelikli Windows 10 güncellemesi Kasım ayında yayınlanacak.

  Microsoft’un Kasım ayında yayınlayacağı söylenen Threshold 2 kod adlı ilk büyük nitelikli Windows 10 güncellemesinin çıkış tarihi hemen hemen kesinleşti. Gelen son bilgilere göre Threshold 2 Kasım ayının ilk haftasında yayınlanacak.
  Güncelleme ile gelmesi beklenen en büyük yenilik Edge tarayıcısı için eklenti desteği idi. Microsoft eklenti desteğini Threshold 2 yerine 2016 yılında yayınlayacağı Redstone güncelleme ile eklemeyi planlıyor. Böylece Threshold 2 ile gelecek en büyük yenilik arayüzde yapılan bazı değişiklikler olacak.
  Arayüz değişikliği kapsamında masaüstü uygulamaları için renkli başlık çubukları, gelişmiş içerik menüleri ve başlat çubuğu için eklenecek yeni bir sütun yer alıyor. Microsoft yeni güncelleme ile Skype’ı işletim sisteminin doğuştan gelen bir uygulaması haline getirecek, yeni bir mesajlaşma ve video arama uygulaması da ekleyecek.
  Microsoft, Threshold 2’nin çıkış zamanıyla ilgili henüz resmi bir bilgi vermedi. Kasım ayına çok az bir zaman kaldığından yakın zamanda duyurusunu yapacaklardır.
   
 11. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  [h=1]Windows 10 Ürünün Anahtarı Nasıl Öğrenilir[/h][h=2]Windows 7 yada 8’den bilgisayarınıza yükseltme yaptığınızda ürün anahtarınız değişiyor.[/h][​IMG]Bu ürün anahtarını saklamak en doru karardır. Her hangi bir aksilik durumda ürün anahtarınıza her hangi bir yere kaydetmek istiyorsanız bu yazımızda gerekli olanları anlatacağız.
  İlk olarak Windows 8 Product Ket Viewer uygulamasından yararlanarak ürün anahtarını öğrenerek bilgisayarınıza kaydedebilisiniz. Herhangi bir aksilik durumunda ürü anahtarınızı tekrardan girerek ömürlük olan Windows 10’a veya 8’e sahip olabilirsiniz. Bu yolu size önermenizin sebebi Windows 10’u ücretsiz alabilmeniz
   
 12. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  Microsoft, Windows Insider programı çerçevesinde yeni bir güncelleme daha yayınladı. Windows 10 Mobile Yapı 10581 güncellemesi yayınlandı.
  [​IMG]
  Microsoft, Windows Insider programı çerçevesinde Windows 10 Mobile güncellemesini geliştirmeye devam ediyor. Yapılan düzeltmeleri ve yeniliklerin eklendiği sürümlerin yayınlandığı Windows Insider programı, az önce yeni bir güncelleme daha aldı.
  Windows Insider Program Yöneticisi Gabriel Aul’un twitter’da ve resmi Windows blog üzerinden duyurduğu yeni güncelleme Windows 10 Mobile Insider Preview Yapı 10581 sürüm numarası ile geldi. Bu güncelleme ile genel olarak hata düzeltme ve performans iyileştirmelerini amaçlayan Microsoft, Lumia 930 ve Lumia 1520 için Hey Cortana özelliğini aktif etti.
  Windows 10 Mobile Insider Preview Yapı 10581’de bilinen önemli sorunlar arasında depolama alanında kayıt yerini seçme özelliğinin çalışmaması. Bu nedenle yükleyecek olanlar güncellemeye başlamadan önce bu ayarları yapmalı. Ayrıca Yapı 10581 ile Silverlight uygulamalar çalışmıyor. Bu nedenle geliştiricilerin uygulamalarını Evrensel Windows Platformu olarak yüklemeleri gerekecek.
  Windows 10 Mobile güncellemesi hazırlıklarına artık sona gelindi diyebiliriz. Bu nedenle Windows Insider programında da son güncellemeler geliyor. Microsoft, bazı ülkelerdeki resmi facebook hesapları üzerinden güncellemenin Aralık ayında yayınlanacağı belirtmişti. Bu nedenle Kasım ayında tamamlanması beklenen Windows Insider programı iki veya üç güncelleme daha alacaktır.
   
 13. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  [​IMG]


  Microsoft, kendi web tarayıcılarında kullandığı güvenlik mekanizmasıSmartScreen'i güncellediğini duyurdu.
  [​IMG]

  Windows 10'la yüklü gelen web tarayıcıları Internet Explorer 11 ve Microsoft Edge, kullanıcıları olta saldırılarından ve zararlılardan korumak üzere SmartScreen filtreleme teknolojisinden faydalanıyor. Yeni sürümüyle birlikte SmartScreen, kullanıcıları "drive-by" saldırılarından da korumaya başlıyor.
  Drive-by saldırılarına maruz kalmak için yalnızca web sayfasını ziyaret etmeniz yeterli oluyor. Normalde zararlıları genellikle indirip çalıştırmanız gerekiyor, ancak drive-by saldırılarında herhangi bir etkileşimde bulunmanıza gerek kalmadan kurban haline gelebiliyorsunuz. Microsoft, güncellenen SmartScreen'in sıfırıncı gün açıklarına karşı koruma sağladığını da ekliyor.
  Firmaya göre yeni drive-by koruması, bir senedir farklı kaynaklardan toplanan verilerin sonucunda ortaya çıkarıldı. Bu kaynaklar arasında Bing, Enhanced Mitigation Experience Toolkit (EMET), Internet Explorer, Microsoft Edge, SmartScreen ve Windows Defender var.
  SmartScreen'de kullanıcı deneyimine yönelik geliştirmeler de var. Örneğin zararlı kod, bir web sayfası içerisindeki bir çerçevedeyse, artık tüm web sayfası değil, yalnızca sözkonusu çerçeve engelleniyor.
  [​IMG]
   
 14. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  [​IMG]
  Microsoft, Windows 7 ve Windows 8.1 kullanıcılarına Windows 10’a geçişe teşvik etme niyetini yeni işletim sistemini tanıttığı ilk günden bu yana dile getiriyor. Şirket bu amacını gerçekleştirmek için kullanıcılarına yeni işletim sistemine geçiş yapabileceklerini sürekli olarak hatırlatıyor. Ancak yazılım devinin neredeyse sürekli olarak verdiği hatırlatma mesajları, kimi kullanıcılarda ciddi rahatsızlığa yol açabiliyor.
  [​IMG]
  Windows 7 ve Windows 8.1 kullanıcıları, Microsoft’un en yeni işletim sistemine geçiş yapmak istedikleri takdirde Windows Update üzerinden bu isteklerini gerçekleştirebiliyor. Şirketin sürekli olarak gönderdiği geçişe teşvik mesajları da Windows Update üzerinde ve sistem tepsisinde görülüyor.
  [​IMG]
  Microsoft’un sürekli olarak yeni işletim sisteminin promosyonunu yapmasından rahatsız olanlar Windows Update üzerinden hem güncelleme hatırlatmalarını hem de görev çubuğunda beliren güncelleme mesajlarını devre dışı bırakabiliyor Windows 8.1’e yeni geçiş yapanlar da, önümüzdeki dönemde sıklıkla karşılaşmaları muhtemel olan güncelleme mesajlarını bu şekilde kapatabiliyor.


  Söz konusu[​IMG]mesajların kapatılmasıyla birlikte kullanıcılar kendilerini Windows 10’a geçme konusunda bir baskı altında hissetmekten de biraz olsun kurtulmuş oluyor. Yeni işletim sistemine dair hatırlatma mesajlarının kapatılmasının Microsoft’un işletim sistemini 1 milyar cihaza ulaştırma hedefine nasıl bir etki yapacağı konusunda bir şey söylemek henüz pek kolay değil. Yazılım devi, Windows 10 yüklü cihaz sayısının 200 milyonu aştığını geçtiğimiz hafta açıklamıştı. Yaklaşık 5 ayın sonunda gelinen bu nokta, Microsoft’un belirlediği 1 milyar cihaz hedefinin özünde çok da gerçek dışı olmadığını gösteriyor.
  [​IMG]
  [​IMG]
   
 15. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  Microsoft’un 2015’de sunduğu yeni Windows 10 işletim sistemi yükselişini sürdürüyor…

  [​IMG]
  Yazılım dünyasının en güçlü isimlerinden olan Microsoft, sunduğu işletim sistemi Windows ile PC segmetinde uzak ara liderliğini sürdürürken, diğer taraftan akıllı telefon pazarında da Windows Phone ile Android ve iOS karşısında mücadelesine devam ediyor.

  [​IMG]

  Teknoloji devi geçtiğimiz sene içerisinde hem PC segmenti, hem de akıllı telefon pazarı için geliştirdiği Windows 10 adındaki yeni işletim sistemini sunmuştu. Windows 10 işletim sistemi, PC segmentinde Windows 7 / 8 / 8.1 yüklü cihazlara ücretsiz olarak yüklenebiliyor ve gün geçtikçe de bu işletim sisteminin pazar payı da artmaya devam ediyor.

  Pazar analizi gerçekleştiren NetMarketShare üzerinden PC segmentinde işletim sistemi pazar payına dair bazı araştırma sonuçları geldi. Buna göre Ocak 2016 verilerine göre Windows 10 işletim sistemi %11.85 pazar payına ulaşmış durumda.

  Baktığımızda Microsoft’un oldukça başarılı işletim sistemlerinden olan Windows 10’un %52.47 ile lider olduğu görülüyor. Ayrıca Windows XP de %11.42 pazar payına sahip ve Windows 10’un hemen ardında yer alıyor. Windows XP de, Microsoft’un başarılı işletim sistemi sürümlerinden bir tanesiydi.

  Windows 8.1 ve 8 %10.4 ve %2.68 pazar payına sahipler. Diğer taraftan Apple’ın kendi Mac modellerinden kullandığı Mac OS X sürümleri de az da olsa pazar payı ile pastadan pay alıyor.
   
 16. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  [​IMG]
  İspanyol Üreticiden Windows 10 Mobile Telefon Geliyor


  İspanyol üretici Funker, Continuum destekli yeni bir Windows 10 Mobile akıllı telefon sunma hazırlığında
  [​IMG]
  Microsoft, akıllı telefon pazarında oluşan boşluğu üçüncü parti OEM üreticileri ile doldurmak istiyor. Bu konuda yapılan anlaşmalarla büyük ölçüde başarılı olan Microsoft'a bir destek de İspanyol üreticiFunker'den geldi. Funker, hali hazırda Windows Referans Tasarımına sahip bir kaç Windows Phoneakıllı telefonu piyasaya sunmuş durumda.
  İspanya merkezli üretici Funker, şimdi de Funker W6 Pro adını verdiği yeni bir orta segment Windows 10 Mobile akıllı telefonu piyasaya sunacağını açıkladı.
  [​IMG]
  Funker'in yeni Windows 10 Mobile akıllı telefonu Coship Moly PcPhone akıllı telefonda gördüğümüz aynı referans tasarıma sahip. 6 inç 1080p ekran ve Gorilla Glass cam, Qualcomm'un Snapdragon 617 yonga seti, 3GB sistem belleği, 32GB artırılabilir dahili depolama alanı 3.900 mAh batarya ve Usb Type-C bağlantı konektörü Funker W6 Pro akıllı telefonun öne çıkan özellikleri arasında yer alıyor.

  Continuum desteğine sahip olan W6 Pro, aynı zamanda 160 x 82.3 x 7.9mm boyutlara ve 176 gram ağırlığa sahip. Kamera özellikleri tarafında 13 megapiksel arka kamera ve 5 megapiksel ön kameraya sahip olan Windows 10 Mobile akıllı telefon, 4G LTE desteği de sunuyor.


  [​IMG]
  Elbette bu yeni akıllı telefonun daha yaygın olarak satışa sunulacak olması Windows 10 Mobile seven tüketiciler için olumlu, fakat biz de biraz daha özgün tasarımlara sahip Windows 10 Mobile akıllı telefonların bir noktada pazarda yer almasını umuyoruz.
  Funker W6 Pro Windows 10 Mobile akıllı telefonun henüz fiyatlandırma ve kullanılabilirlik bilgileri açıklanmadı, fakat tahminlerimize göre 300-400 Euro aralığında satışa sunulacağını düşünüyoruz.

  [​IMG]
   
 17. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  [​IMG]
  Windows 10 Mobile için Önemli Bir Güncelleme Çok Yakında


  Microsoft, Windows 10 Mobile için Önemli ve ilgi çekici değişiklikler üzerinde çalışıyor

  [​IMG]

  Microsoft, bir süredir Windows 10 Mobile Insider Preview sürümlerinde yeni özelliklere ya da önemli ara yüz değişikliklerine yer vermiyor. Fakat gelen bilgilere göre bir sonraki Windows 10 Mobile Insider Preview Fast Ring sürümü önemli ve ilgi çekici değişiklikler getirecek.

  Gabriel Aul'un yerine Windows Insider Ekibinin lideri olan Dona Sarkar, bugün Twitter üzerinde yaptığı paylaşımda yeni bir yapının henüz hazır olmadığını fakat etkileyici ve ilgi çekici şeyler üzerinde çalıştıklarını belirtti. Dona Sarkar ayrıca açıklamasında yeni yapının bu hafta sonlarında ya da önümüzedeki hafta yayınlayacağını belirtti.

  [​IMG]

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !


  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !  No new builds today

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

  tho we're hustling some *really* interesting things for you late this week & next week. Thank you! <3

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !


  Windows 10 Mobile güncellemesi ile ilgili gelen diğer bilgiler ise bir sonraki Windows 10 Mobile Toplu Güncelleştirme adayı ile ilgili. Bilindiği üzere Windows 10 Mobile Yapı 10586.420 sürümü bir süredir test ediliyor. Fakat bu yapının Windows 10 Mobile kullanıcıları için ne zaman sunulacağı bilinmezken, bugün yeni bir yapı numarasına daha rastlandı.

  [​IMG]

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !


  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !  10.0.10586.354.th2_release.160520-1805

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !


  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !


  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !


  Buildfeed tarafından paylaşılan bilgilere göre Windows 10 Mobile için bir sonraki toplu güncelleştirme adayı olarak Yapı 10586.354 sürümü test ediliyor. Bu güncellemenin Yapı numarası henüz kesin olarak belli olmasa da Haziran ayının ilk yarısında kullanıcılara sunulması bekleniyor.
  Bu hafta veya önümüzdeki hafta başlarında yayınlanması beklenen yeni Windows 10 güncellemeleri aslında çok önemli yenilik ve değişiklikler getirmesi beklenmiyor. Bu nedenle Temmuz ayında yayınlanması beklenen Windows 10 Anniversary Update güncellemesinin ardından Redstone 2 kod adlı yeni güncelleme ile yeni ve etkileyici özelliklerin test edilmeye başlayacağı tahmin ediliyor.
  [​IMG]
   
 18. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  [​IMG]


  Microsoft son çıkardığı işletim sistemi olan Windows 10, getirdiği yeniliklerle birlikte kullanıcılarına büyük kolaylıklar sağlamayı hedefliyor.Microsoft yardım sayfası üzerinden sorunlar hakkında destek alınabilmesinin yanı sıra, geliştirilen yeni yapay zeka ile Windows 10'da karşılaştığınız sorunlarla ilgili yardım almanız mümkün. Peki, Windows 10'da nasıl yardım alınır?

  Mantıken rakip olduğu Apple'ın sesli asistanı Siri ile aynı şekilde çalışan Cortana, geliştirilen yapay zeka ile Windows 10 üzerinde karşılaşılan sorunlara büyük derecede yardımcı oluyor.

  Windows 10'da Nasıl Yardım Alınır
  Microsoft'un geliştirdiği yeni sesli asistan Cortana, Windows 10 yüklü olan bilgisayarlardaki kişisel yardımcıdır. Günlük işlerinizi kolaylaştırmak ve Windows 10 üzerinde yaşadığınız problemleri çözmek için geliştirildi.

  [​IMG]

  Peki, Windows 10'da yardım almak için kullanacağınız Cortana nasıl etkinleştiriliyor ve kullanılıyor?

  Cortana şu an için Windows 10 yüklü olan her cihazda bulunuyor. Türkiye bölgesi ve Tükçe dil seçeneği için henüz destek verilmediği için öncelikle bilgisayarınızı Bölge Ve Dil Ayarları sekmesinden ABD İngilizce yapmanız gerekiyor.

  Dil ve bölge değişikliği sonrası aktif olacak olan Cortana'yı, Ayarlar sekmesinde "Cortana" şeklinde aratarak aktif hale getirebilirsiniz. Sesli komut ile Windows 10 üzerinde yaşadığınız sorunlar hakkında Cortana ile destek alabilir ve sonuca ulaşabilirsiniz.
   

Sayfayı Paylaş