Stres ve öfkenin tetiklediği hastalıklar

Konu, 'Ruh Sağlığı' kısmında beydemir tarafından paylaşıldı.

 1. beydemir
  Offline

  beydemir Süper Üye Üye

  Kayıt:
  27 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  1.700
  Beğenilen Mesajlar:
  4
  Şehir:
  BURSA-KÜTAHYA
  Stres ve öfkenin tetiklediği hastalıklar

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !  Uzmanlar stres ve öfkenin birçok hastalığı tetiklediğine dikkat çekerek herkesin stres ve öfkeyi ciddiye alması gerektiği uyarısında bulunuyor.
  Osmangazi Kent Konseyi ve Kadın Adayları Destekleme ve Eğitme Derneği (KADER) tarafından Ördekli Kültür Merkezi'nde "Öfke kontrolü ve stresle başedebilmenin yolları" konulu konferans düzenlendi. Konferansa Osmangazi Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Meryem Civelek, KADER Başkanı Dilek Üzümcüler, kent konseyi ve KADER üyeleri ile çok sayıda vatandaş katıldı.
  Psikolog Özden Şenkoyuncu, öfke durumunda vücut tepkileri, stresin sağlığa etkisi, öfke kontrolü, stres ve stresle başa çıkma yolları hakkında bilgi verdi.
  Şenkoyuncu, stres ve öfkenin birçok hastalığı tetiklediğine dikkati çekerek, "Herkesin stres ve öfkeyi ciddiye alması lazım. Öfke, birçok hastalığı tetikliyor ya da ilerlemesine sebep oluyor. Özellikle baş ağrıları, mide rahatsızlıkları, solunum ve cilt problemleri, artirit, sinir sistemi rahatsızlıkları, dolaşım sıkıntısı, mevcut rahatsızlıkların kötüleşmesi, duygusal rahatsızlıklar ve intihar gibi büyük problemlere sebebiyet verebiliyor" dedi.
  "EMPATİ ÇOK ÖNEMLİ"
  Öfke ve stresle başa çıkmanın yolunun empati kurabilmekten geçtiğini belirten Özden Şenkoyuncu, bilhassa engelli ailelerini bu konuda daha dikkatli olmaya çağırdı. Empati kurmanın kişisel iletişim açısından da büyük önem taşıdığını belirten Şenkoyuncu, konferansa katılanlara, stres ve öfkeyle başa çıkma tekniklerini uygulamalı olarak gösterdi.
  Stres ve öfkenin günümüzün en büyük hastalıklarından biri olduğunu belirten Osmangazi Kent Konseyi Genel Sekreteri Mehmet Vural, bu eğitimlerin farklı kesimlere yönelik de devam edeceğini açıkladı.
   

Sayfayı Paylaş