Şizofreni, genetik değişimden kaynaklanıyor

Konu, 'Ruh Sağlığı' kısmında LeyL tarafından paylaşıldı.

 1. LeyL
  Offline

  LeyL
  Yetkili
  Emekli Admin

  Kayıt:
  13 Şubat 2007
  Mesajlar:
  3.089
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Şehir:
  İstanbul-Mersin
  Şizofreni, genetik değişimden kaynaklanıyor

  Şizofreninin bazı genlerin değişime uğramasından kaynaklanıyor olabileceği vurgulandı.


  PARİS - Uluslararası Şizofreni Konsorsiyumu’ndan bir ekip, şizofrenlerin farklı türde, ender kromozom değişimlerine sahip olma ihtimalinin diğer kişilerden daha fazla olduğunu belirledi.
  Haberin devamı

  Bilim adamları, 3 binden fazla şizofren ve 3 bin sağlıklı kişinin katıldığı araştırmada, 1. ve 15. kromozomlardaki bozulmanın bu hastalığa yakalanma riskini artırdığını gördü.

  Araştırmaya maddi destek veren Amerikan Ruh Sağlığı Enstitüsü’nden Thomas Insel, “genetik değişimlerin gizemini çözmenin daha iyi tanı, tedavi ve bu hastalığın önlenmesi için imkan sunabileceğini” belirtti.

  Başka geniş çaplı bir araştırma da kromozomların karşılıklı bölgeleri (lokus) 1q21, 15q11 ve 15q13’teki bozulmaların şizofreni riskini sırasıyla 3, 15, ve 12 kat artırdığını gösterdi.

  İki araştırma ayrıca, 22. kromozomdaki bozukluklar ve şizofreni arasında bağlantı olduğuna ilişkin daha önceki gözlemleri doğruladı.

  Yunanca ayrık veya bölünmüş anlamına gelen “şizo” ve ruh anlamına gelen “frenos” kelimelerinin birleşiminden meydana gelen şizofreniye dünya nüfusunun yüzde 1’inde rastlanıyor.

  Şizofreninin kesin nedeni tam olarak bilinemiyor. Ancak bazı araştırmalar kan bağı olan kişilerde genetik yatkınlık olduğunu, başka nedenlerin de araya girmesi ile hastalığın ortaya çıktığını gösteriyor.

  Araştırma, Nature dergisinin internet sitesinde yayımlandı.
   

Sayfayı Paylaş