Plajların su kalitesi internetten öğrenilebilecek !

Konu, 'Türkiye'den Haberler' kısmında MEST tarafından paylaşıldı.

 1. MEST
  Offline

  MEST
  Yetkili
  Moderator

  Kayıt:
  20 Şubat 2010
  Mesajlar:
  3.369
  Beğenilen Mesajlar:
  131
  Şehir:
  ist.
  [​IMG]

  TÜBİTAK ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığının geliştirdiği proje kapsamında Türkiye kıyılarındaki bin 112 plajın yüzme suyu kalitesi takibe alınacak. Uygulama ile dileyen herkes, internet üzerinden plajların durumu hakkında bilgi alabilecek.
  AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi Çevre ve Temiz Üretim Enstitüsünün,Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın desteğiyle geliştirdiği proje çerçevesinde Türkiye kıyılarındaki bin 112 plajın yüzme suyu kalitesi belirlendi.
  Proje kapsamında oluşturulan "Kirlilik İzleme Programı" ile yüzme suyu profilleri hazırlandı. İnsan sağlığını olumsuz yönde etkileyebilecek kirlilik kaynaklarının belirleneceği program ile kirliliğin nedenleri ve alınması gereken önlemlere işaret edilecek. Kıyıları kirletenlere Bakanlık tarafından cezai yaptırım uygulanacak.
  TÜBİTAK uzmanları, proje kapsamında bir web uygulaması oluşturdu. Dileyen herkes, "turkiyeplajlari.cevre.gov.tr" adresi aracılığıyla internet üzerinden plajların durumu, özellikleri, sahil yapısı, sahil uzunluğu, sahilde bulunan sosyal araçlar ve sahil kullanım aktiviteleri hakkında bilgi alabilecek. Söz konusu uygulama ile detaylı bir yüzme suyu profil harita katmanı hazırlanacak ve halkın Türkiye'deki plajlarla ilgili kolayca bilgi alabilmesi sağlanacak.AA.
   
 2. uydu3405
  Offline

  uydu3405 Süper Üye Üye

  Kayıt:
  3 Kasım 2014
  Mesajlar:
  500
  Beğenilen Mesajlar:
  4
  Şehir:
  İstanbul
  Guzel gelismeler herkes plaja gitmeden temiz mi pis mi ogrenebilecek.
   

Sayfayı Paylaş