Küresel Isınma Dünya'nın Ağırlık Dengesini Etkilemeye Başladı

Konu, 'Dünyadan Haberler' kısmında TaaLoS tarafından paylaşıldı.

 1. TaaLoS
  Offline

  TaaLoS

  Yetkili
  Vip

  Kayıt:
  16 Mart 2016
  Mesajlar:
  267
  Beğenilen Mesajlar:
  53
  Ödül Puanları:
  28
  Şehir:
  Gaziantep
  Uydu Alıcısı:
  Kullanmıyorum
  upload_2016-4-12_10-36-16.png
  NASA'nın Jet Propulsion Laboratory merkezindeki araştırmacıların elde ettikleri verilere göre, küresel ısınma sebebi ile kutuplarda yaşanan erişe, Dünya'nın ağırlık dengesini değiştirmeye başladı.

  Aslında bu yeni oluşan bir tehdit değil. Zaten son asırda küresel ısınmayı tetikleyen şeylerin ciddi oranda artması, Dünya'nın ağırlık dengesinin de hafif kaymasına yol açmış. Yaklaşık 100 sene önce Dünya'nın dengesindeki bu sapma Kanada tarafına doğruydu, şimdi ise yön İngiltere'ye doğru artmış durumda.

  upload_2016-4-12_10-36-37.png
  Milyonlarca yıldır kutup noktaları her zaman dağa ağır kısım olmuştu. Yani bu kısımların yer küreye uyguladığı basınç daha fazlaydı. Bununla doğru orantılı olarak Dünya'nın ağırlık merkezleri de kutup kısımlarındaydı. Ancak küresel ısınma ile birlikte buz kütlelerinin erimesi ve erimeyle oluşan suyun kutuplardan merkeze doğru inmesi, gezegenimizin ağırlık dengesinde de ciddi bir sapma oluşturmaya başladı.

  Araştırmacıların asıl endişesi bu olayın hızla artması. Örneğin 2003 yılından bu yana Grönland'da yaklaşık 270 milyar tonluk buz kütlesi erimiş ve son yıllarda erime hızı daha da artmış. Eğer bu olayı durdurmaya ya da en azından yavaşlatmaya yönelik bir şeyler yapmazsak Dünya'nın ağırlık merkezi hızlı şekilde değişecek.

  upload_2016-4-12_10-36-44.png
  Bu durum da başta iklimler olmak üzere Dünya'da pek çok şeyin değişime uğramasına sebep olacak.
   

Sayfayı Paylaş