İOS Meerkat Beta Android'deki uygulamalar

Konu, 'Android os' kısmında Mehmetkarahanlı tarafından paylaşıldı.

 1. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  Life On Air tarafından geliştirilen ve Twitter üzerinden canlı yayın yapmanızı sağlayan Meerkat uygulaması için Android Beta sürümü geliyor

  [​IMG] Daha çok genç ve geleceği oldukça parlak görülen Meerkat, iOS tabanlı cihazlarınız üzerinden canlı yayın akışı oluşturmanızı sağlayan bir uygulama. Uygulamayı, Twitter hesabınıza bağladıktan sonra yapacağınız yayını bir link ile doğrudan Twitter hesabınızdan görüntülenmesini sağlayabiliyorsunuz.
  Üstelik Meerkat'da yapacağınız yayınlar da Snapchat'de olduğu gibi sadece tek seferlik bir görüntülenme özelliğine sahip, ancak yaptığınız yayınları daha sonradan YouTube üzerinden yayınlamak istiyorsanız, bu kayıtları bir video klibine dönüştürerek cihazınıza kaydedebiliyorsunuz.
  Başta da belirttiğim gibi, Meerkat daha çok genç bir uygulama ancak şu ana kadar yapılan haberlere göre, birçok medya platformundan tam puan almış gibi görünüyor.
  Uyuglamayı daha çok kullanıcı ile buluşturmak üzere çalışmalara başlamış olan Life On Air, Meerkat için birkaç yeni özellikle birlikte bir Android Beta sürümü oluşturmuş. Twitter kullanıcı adınızı da belirterek başvuru yapabileceğiniz bir Google anketi ile, başvurunuz kabul edildiği takdirde,

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

  sürümünü deneyebilir ya da

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

  'ı indirebilirsiniz.
   
 2. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  Son zamanlarda oldukça popüler olan Twitter üzerinden canlı yayın yapma imkanı sunan uygulamalardan biri olan Meerkat, beta olarak Google Play'e giriş yaptı.


  [​IMG]Konu sosyal medya uygulamaları olunca her geçen gün karşımıza yeni uygulamalar çıkıyor, Facebook, Twitter, Instagram ve Snapchat gibi sosyal medya uygulamalarının ardından Twitter üstünden canlı yayın yapma imkanı sunan uygulamalar giderek popülerleşiyor.
  Pazarda Twitter üstünden canlı yayın yapmanızı sağlayan iki uygulama mevcut, Periscope ve Meerkat. İki uygulama da kısa süre içinde milyonlarca kişiye ulaşmış olsalar da sadece İOS platformunda olmaları nedeni ile büyük bir kesim tarafından kullanılamıyorlar.
  Özellikle Periscope uygulaması çok kısa bir süre içinde yüksek indirme rakamlarına ulaşıp Meerkat'in bir adım önüne geçti. Gidişatın kötü olduğunu gören Meerkat, Android platformuna Beta olarak giriş yaparak Periscope'dan önce Android pazarını kazanmayı planlıyor.
  Daha önce başvuru sistemi ile katılabileciğiniz beta programı artık tümAndroid kullanıcıları için ulaşılabilir durumda. Bakalım Periscope, Meerkat'in Android hamlesine bir cevap verecek mi? Android için MeerkatBeta'yı

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

  indirebilirsiniz.
   
 3. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  [​IMG] Twitter, geçtiğimiz yıllarda video paylaşma uygulaması Vine ile karşımıza çıkmıştı. Video paylaşma eksikliğini Vine ile kapatan Twitter, daha sonra kendi platformu üzerinden video ve GIF paylaşma desteğini kullanıcılarına sunmuştu.
  Canlı yayın odaklı yeni uygulama

  Mobil uygulamalarını sunduğu güncellemeler ile büyük bir titizlikle geliştiren Twitter, bugün yeni uygulaması Periscope ile karşımıza çıktı. 50 ile 100 milyon dolar arası ödeyerek Twitter’ın satın aldığı söylenen Periscope uygulaması canlı yayın odaklı bir hizmet sunuyor.
  Periscope uygulamasına Twitter üyeliğiniz ile kayıt olduktan sonra takipçileriniz ile yaşadığınız anı canlı bir şekilde paylaşabileceksiniz. Periscope, canlı yayınınıza yorum yapma, beğeni düzeyini gösterme, yeniden oynatma ve çeşitli ifadeler gönderme gibi ekstra içerikler sunuyor.
  [​IMG]
  Şimdilik sadece iOS platformu için yayınlanan Periscope, sade ve kullanışlı arayüzü ile dikkat çekiyor. Eğer siz de canlı yayınınızı Twitter üzerinden paylaşmak istiyorsanız Periscope’u

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

  ücretsiz olarak indirebilirsiniz.
   
 4. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !


  Periscope’un çıkışı Meerkat için şanssızlık oldu. Twitter bağlantılı canlı yayın yapma olanağı sağlayan Meerkat bu yılın SXSW etkinliğinde çıkış yapmış ve büyük ilgi çekmişti. Ancak kısa bir süre sonra Twitter’ın da aynı amaca hizmet eden Periscope’u çıkarmış olması Meerkat üzerinde olan ilginin Twitter’ın servisine kaymasına neden olmuştu.
  Durum böyle olunca Meerkat,

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

  ve Periscope’un henüz bulunmadığı bu ekosistemde önceden bulunarak avantaj yakalama yolunu seçti. Yayınlanan Android uygulamasıyla Meerkat dünyanın en popüler işletim sistemine Periscope’tan önce gelmiş oldu.

  Meerkat Google Play Store’daki ilk gününde 100 bin ila 500 bin arasında bir indirme rakamına ulaştı. Uygulama için Türkiye mağazasında toplam 1500’ün üstünde yorum yapılmış ve uygulama ortalama 2.7 puan almış. Yorumlar ve puan çok yüksek değil, ancak uygulamanın henüz beta sürecinde olduğunu belirtmek gerekiyor. Olumsuz yorumlar ve düşük puanlar da muhtemelen beta olmasında gelen hatalardan ve sorunlardan kaynaklanıyor.
  Twitter CEO’su Dick Costolo, şirketin en son bilanço telekonferans oturumunda Periscope’un ilk 10 gününde

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

  açıklamıştı. Twitter üzerinden canlı yayına imkan veren iki uygulama da ilk günlerinde merak etkeninin de katkısıyla yüksek momemtum yakalıyor. Ancak daha sonra ilginin düşmeye başlamasıyla birlikte grafiklerinde de eğim görünüyor.

  Yine de, hem Periscope hem de Meerkat’ın gelecekte kararlı bir kullanım grafiği çizeceğini söylemek yanlış olmaz. Çünkü hem yayın organları, hem ünlüler hem de markalar neler olup bittiğini takipçilerine gerçek zamanda vermek istiyor, Meerkat ve Periscope gibi araçlar da bu amaca büyük hizmet ediyor.
   
 5. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  Bildiğimiz gibi Twitter'ın mobil canlı yayın uygulaması Periscope şu anlık sadece iOS cihazlar için kullanılabiliyor. Peki Android cihazlardan Periscope nasıl izlenir?


  [​IMG]
  Canlı yayın uygulamaları son zamanlarda oldukça popüler olmaya başladı. Özellikle 1 haftada 1 milyon indirilmeye ulaşan Periscope, kullanıcılar tarafından büyük beğeni kazandı.Akıllı telefonları aracılığıyla canlı yayın yapmasını sağlayan Periscope, ülkemizde de Cem Yılmaz, Demet Akalın, Bedük gibi ünlülerin de kullanmaya başlamasıyla yaygınlaşmaya başladı. Zaman zaman ShiftDelete.Net ekibi olarak canlı yayın yaptığımız bu uygulama oldukça kullanışlı ve basit bir arayüze sahip.Şu an sadece iOS platformunda bulunan uygulama, Androidkullanıcıları için web sitesinde 'Android uygulamamız yakında gelecek. Şimdilik masaüstü tarayıcısından izleyebilirsiniz' yazıyor. Periscope kurucularından Kayvon Beykpour'da 'Merak etmeyin, Android platformu üzerinde çalışıyoruz ve bitmesine çok az kaldı. Şu anda test amaçlı betasürümünü kullanıyoruz' açıklamasında bulundu.Android için resmi bir uygulaması bulunmayan Periscope'u izlemek için ya WEB tarayıcılarını ya da Android için üçüncü parti yazılım geliştiricilerinin hazırladığı uygulamaları kullanabiliyorsunuz. Fakat bu uygulamaları kullanırken ya da WEb tarayıcılarınızdan canlı yayını açtığınızda sadece izleyebiliyorsunuz. Yani canlı yayını yapan kişiye soru soramıyor ve canlı yayını beğenemiyorsunuz.Peki nedir bu uygulamalar?

  Bunlardan birincisi bir Türk mobil uygulama geliştiricisinin yaptığı Player for Periscope uygulaması. Uygulamada canlı yayın yapan kullanıcıları ülkelerine göre ayırabiliyor ve o ülkede canlı yayın yapan kullanıcıları ana sayfada görebiliyorsunuz. Aynı zamanda arama kutucuğu sayesinde aradığınız kullanıcının ne zaman canlı yayın yaptığını ve canlı yayın başlığını görüntüleyebiliyorsunuz.Güncelleme: [B]Player for Periscope uygulaması[B]Google Play'den kaldırıldı. Tekrar eklendiğinde haber güncellenecektir.[COLOR=#242424][FONT=PT Sans]İkinci uygulama ise yine bir Türk [/FONT][/COLOR]mobil[COLOR=#242424][FONT=PT Sans] uygulama geliştiricisinin yaptığı [/FONT][/COLOR][B]Live Perisco[COLOR=#242424][FONT=PT Sans] uygulaması. Bu uygulamada da ana sayfada canlı yayın yapan kişileri [/FONT][/COLOR][B]Global, TR [COLOR=#242424][FONT=PT Sans]ve [/FONT][/COLOR][B]EN [COLOR=#242424][FONT=PT Sans]başlığı altında ayırabiliyorsunuz. Aynı şekilde arama kutucuğundan o an canlı yayın yapan kişilerin kullanıcı adını yazarak canlı yayını izleyebiliyorsunuz. [/FONT][/COLOR][B]Live Perisco [COLOR=#242424][FONT=PT Sans]uygulamasını[/FONT][/COLOR][B][URL="https://play.google.com/store/apps/details?id=tr.com.oktaybaskus.perisc"]buraya[/URL][COLOR=#242424][FONT=PT Sans]tıklayarak indirebilirsiniz.[/FONT][/COLOR][/B][/B][/B][/B][/B][/B][/B]
   
 6. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  [​IMG]
  Twitter’ın Periscope’u faaliyete geçirmesi, rakip canlı yayın servislerinden biri olan Meerkat’i negatif yönde etkilemişti. Periscope’un popülaritesine yanıt vermek için kendisini kullanıcılarına hatırlatmaya çalışan Meerkat, bu çabaları sırasında gözden kaçan özelliklerine de dikkat çekmeye çalışıyor.
  Bu özelliklerden biri olan puan sistemini kullanıcılarına hatırlatan Meerkat, daha öncesinde sadece yayıncılara açık olan sistemi, tüm kullanıcılarını kapsayacak biçimde genişletti. Böylelikle Meerkat’te videoları izleyip yorum,beğeni ve retweet gibi yollarla etkileşimde bulunanların da puan kazanması mümkün hâle geldi.
  Meerkat kullanıcılarına geçmişteki video etkileşimleri için de puan dağıtacak. Bu çabanın Periscope’a kayan ilgiyi tekrar Meerkat’in üstünde toplamak için yeterli olması pek mümkün gözükmese de, Meerkat’ten vazgeçmeyen kitleye daha fazla eğlence sağlayabilir.
   
 7. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !


  Meerkat özellikler bakımından Periscope’un bir adım önünde yer almayı sürdürüyor. Periscope web üzerinden yeniden oynatmaları mümkün hâle getirdikten sadece üç gün sonra Meerkat canlı yayınların web sayfalarına eklenmesine izin verdi. Yeni özellik dün itibarıyla Meerkat kullanıcılarına sunuldu.
  Kullanıcılar üç farklı boyuttan birini seçebiliyor, kapak görseli yükleyebiliyor ve web sayfasına yerleştirilmiş oynatıcı üzerinde yorumlara izin verme veya engelleme imkanını ellerinde bulunduruyor. Eğer oynatıcıyı canlı yayın başlamadan önce yayınlarsanız, planlanmış Meerkat yayınının ne zaman başlayacağına dair bilgiler oynatıcı üzerinden paylaşılıyor. Eğer planlanmış bir Meerkat canlı yayını yoksa, önceki yayına dair istatistikler gösteriliyor. Henüz bir canlı yayın yapmamış yeni kullanıcılar ise oynatıcının temel profil bilgilerini gösterdiğini görecekler.
  Ayrıca Meerkat 5 Temmuz tarihinde başlayacak Shark Week için Discovery Channel ile işbirliğine gittiğini duyurdu. Discovery Channel Meerkat’ın bu yeni özelliğini kullanarak onu tanıtmada yardımcı olacak, programlar için canlı anlatım ve sahne arkası görüntüleri Meerkat üzerinden aktaracak.
  Twitter’ın canlı yayın servisi Periscope’un henüz web sayfalarına ekleme özelliği bulunmuyor, ancak Twitter’ın canlı yayın uygulamasının arkasındaki ekip çok yakında benzer bir özelliği eklemek için çalışmalarını sürdürüyordur. Periscope popülarite bakımından Meerkat’i geride bırakıyor olsa da, Meerkat atılımlar bakımından Periscope’un önünde hareket ederek rol kapmaya çalışıyor ve bundan vazgeçecek gibi görünmüyor.
   
 8. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  Canlı yayın yapmamızı sağlayan uygulamalar son dönemde oldukça popüler. Periscope karşısında dayanmak ise oldukça zor. Meerkat ise GoPro desteğiyle yerini sağlamlaştırmak istiyor!


  [​IMG]Çok yaygın bir kullanıma sahip olan canlı yayın uygulamalarından olanPeriscope’u duymayan kalmamıştır. Ancak tahmin edeceğiniz gibi pazarda birden çok uygulama var ve hepsi kullanıcı sayısını arttırmak istiyor ve bu yüzden sürekli olarak inovasyon peşindeler.
  Periscope'un ardındn en popüler uygulama olan Meerkat ise yeni bir sürpriz ile yarıştan kopmadığını gösteriyor. Son güncelleme ileMeerkatuygulaması, GoPro desteği aldı. Buna göre eğer GoPro kameranız var ise kameranızı telefonunuzla eşledikten sonra Meerkatüzerinden doğrudan canlı yayın yapabileceksiniz.


  [​IMG]

  Şimdilik sadece GoPro 3 ve iPhone’lar üzerinde kullanılabilen bu özellik yakın zamanda GoPro 4 ve Android cihazlara da ulaşacak.
   

Sayfayı Paylaş