İOS CyanogenMod Android Hakkında önemli detaylar

Konu, 'Android os' kısmında Mehmetkarahanlı tarafından paylaşıldı.

 1. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  Esasında açık kaynaklı bir Linux dağıtımı olan Android, operasyonu başlatan Google'ın tekelinde yoluna devam ediyor. Android geliştirici olan Cyanogen'den Google'a hodri meydan
  .

  [​IMG]

  Linux tabanlı ve açık kaynaklı olan Android Open Source Project yani AOSP, gün geçtikçe büyüdü ve artık akıllı telefon ve tablet dışında bilgisayarlarda, akıllı televizyonlarda, otomobillerde ve pek çok beyaz eşyada kullanılan dev bir ekosistem haline geldi.
  Google'ın desteklediği bu proje, hala Google önderliğinde devam ediyor. Android, açık kaynaklı bir işletim sistemi olsa bile, siz Google'ın Android için çıkardığı nimetlerden faydalanabilmek için Google Apps'i ROM'a entegre etmek zorunda kalıyorsunuz.
  Android, Google'a çalışıyor!
  Google'ın esas Android ile hedefi, milyonlarca insanın bilgilerine daha çabuk erişebilmek, onlara daha çok reklam gösterebilmek ve onlara uygulama, oyun, kitap ve film gibi pek çok içerik satabilmek. Artık Google Apps, Google Now gibi içerikler, Google Asistan Launcher içerisine entegre edilmiş bir durumda.
  Yani arayüz bile sizin arattıklarınızı doğrudan Google'a iletiyor. Google'da veriler saklanıyor ve arattığınız nesneler karşınıza Google üzerinden geliyor.
  Cyanogen büyümesini sürdürüyor ve Google'a meydan okuyor
  Eskiden CyanogenMod adıyla andığımız ROM'larıyla, güncelleme gelmeyen Android cihazlara yeni bir soluk getiren CM ekibi, daha sonra Cyanogen adında bir şirket kurdular. Bu şirket, OnePlus One modeline de yazılım geliştirmeye başlamıştı.
  Cyanogen artık kendi tarzı olan ve Android Open Source Project'i temel alan bir işletim sistemi. Yani Google yapıları tamamen ayıklanmış olan AOSPüzerine, CyanogenMod uygulamaları ve tüm geliştirmeleri hazırlanıyor. Son olarak da dışarıdan Google Apps uygulamaları ekleniyor.
  Sonuç olarak, Cyanogen'in CM sürümleri, Google'ın [B]Android'inden biraz daha fazlasını sunan bir işletim sistemi olarak kabul görmeye başladı.
  [COLOR=#800000][B]Cyanogen sözcüsü: Android'i Google'dan kurtarmaya çalışıyoruz...[/B][/COLOR]
  Bir röportajda konuşan [B]Cyanogen sözcüsü [B]Kirt McMaster, çekirdek seviyesine kadar açık kaynak olacak bir [B]Android sürümü geliştirmek istediklerini ve böylece ortaklarının kendilerine göre en üst seviyede hizmetlerini entegre edebileceklerini belirtti.
  Esasında kullandıkları [B]AOSP çekirdeği açık kaynaklı bir çekirdek. Fakat Google'ın sistem tarafında entegre ettiği yazılımlar, açık kaynaklı değil.
  [B]McMaster [B]Android platformunu Google'dan uzaklaştırmayı düşündüklerini ifade ederken, bizim de yukarıda bahsettiğimiz gibi Google Now örneği ile örneklerini açıklamaya devam ediyor.
  [B]Google'ın dijital asistanı mahiyetindeki Google Now sistem seviyesinde entegrasyon sağlıyor ve bu sayede kullanıcılara cihaz üzerinde derin bir kontrol imkanı sunuyor. Bu da bizim yukarıda dediğimiz gibi Google'ın, kullanıcı bilgilerini toplama konusunda firmanın isteklerini yerine getiriyor. Ama bu durum, açık kaynaklı yazılım alışkanlıklarına ters.
  Ayrıca G[B]oogle Now entegrasyonunun iç yapısı, üçüncü parti geliştiricilere de açık değil. Cyanogen'in bundan sonraki sürümlerde yapmak istediği ise bu entegrasyonu kullanıcılara sağlamak.
  Google Now yerine başka bir ana ekran uygulaması Cyanogen ile işbirliği yaaprsa, bağımsız ROM'larda bu desteğe erişebilecek. Ayrıca cihazlarına kullanıcılar istedikleri gibi ekleme yapabilecekler.
  Önümüzdeki dönemde pek çok üretici, yazılım desteğini Cyanogen'den alabilir. Çünkü hem yazılımları hızlı ve başarılı bir şekilde geliştiriyorlar, hem de güncelleme süreleri oldukça hızlı.
  Cyanogen'e verilecek ücretler belki de diğer üreticilerin arayüzleri için geliştirdiği AR-GE masraflarından çok daha uygun bile olabilir. Bakalım gelecekte Cyanogen gelişimini nasıl devam ettirecek?
  Google, Android'i elinde tutabilmek için önlemler alabilir mi merakla bekliyoruz...[/B][/B][/B][/B][/B][/B][/B][/B][/B]
   
 2. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  [h=3]Cyanogen ile arası açılan OnePlus, artık kendi ROM'unu hazırlayacağı bilinen bir gelişmeydi. Firma yeni ROM ekibi Oxygen OS duyurdu. Bakalım Oxygen OS'u ne zaman kullanabilec
  e
  k[/h][​IMG]Cyanogen ekibiyle arası açılan OnePlus, OnePlus One modelinde ROMolarak CyanogenMod kullanmaktan da vazgeçmişti. Firma bu gelişmelerden sonra kendi yazılımını geliştireceğini duyurmuştu. Nihayet artık bu gelişme de hayata geçti.
  OnePlus'ın kendi ROM'u için kurduğu Oxygen OS ekibi, artık yeni arayüz başta olmak üzere yazılımla ilgili pek çok konuyla ilgilenecek.
  Android dünyasının önemli ROM'larından Paranoid Androidgeliştiricilerinden derlenen yaklaşık 50 kişilik bir ekipten oluşan Oxygen OS ekibi, çalışmalara hızlı bir şekilde başladı.
  Yeni geliştirici ekibi, Oxygen OS arayüzünün hala geliştirildiğini ve henüz son sürümün çıkmadığını duyurdular. Geliştiricilerin verdiği ilk bilgiye göre yeni sürümün gelecek ay içerisinde çıkacağı ve OTA üzerinden güncellemeye sunulmayacağını belirttiler.
  Yeni ROM, Cyanogen Mod'a göre farklı yapıda olduğu için ilk güncellemeOTA üzerinden değil de kablo yoluyla yapılabilecek. Daha sonra çıkacak güncellemeler ise OTA ile gerçekleştirilebilecek.
   
 3. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  [​IMG]
  En İyi Tasarlanmış Android 5.0 Özel Rom’lar

  Android kullanıcıların en çok tercih ettiği özel Android 5.0 Rom’ların sayısı artmaya devam ediyor.

  Android cihazlarında özel Rom denemek isteyenler için en iyi tasarlanmış Rom bulmak bazen zor olabiliyor. Android yapısı itibariyle üretici firmaların tamamı olmasa da bir kısmı bu yetki özgürlüğünü veriyor. Kullanıcılar cihazların Root dediğimiz yetki girişini sağladıktan sonra geriye kullandıkları Rom sürümünü değiştirmek kalıyor. Kimi kullanıcının ilgisini çekmese de cihazların özel Rom yüklemek isteyenlerin sayısı azımsanacak gibi değil. [​IMG][​IMG] Elbette bu durumda iyi bir

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

  yapmak gerekiyor. Geliştirici veya geliştirici ekibini bulmak, uygun sürüm ve ayarların mevcut olduğu tespit için sıkı bir araştırma yapmak gerekli. Ancak bu durum eskiye göre artık daha kolay. Geliştiriciler Android sürümünü özelleştirirken bu durumu göz önünde bulundurarak düzenledikleri Rom’u kullanıcılarına en iyi şekilde anlatmaya çalışıyorlar.
  Orijinal boyotunu görüntülemek için buraya tıklayın 600x397px.
  [​IMG] Android 5.0 sürümünün getirdiği

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

  kullanmak isteyen kullanıcıların tercih sıralamaları ve kullanım oranlarına bakarak en çok tercih edilen Android 5.0 Rom‘ları sizler için bir araya getirmeye çalıştık. Bazı geliştirici veya geliştirici grupları birden fazla cihaza destek verirken, bazıları ise sadece tek model üzerinden sürekli yenilikler ekleyerek kullanıcıları ile paylaşmaktadır. Not : Özel Rom’lar yüklemek tamamen kullanıcının sorumluluğunda olduğunu belirtiriz.
  Aşağıdaki belirtilen liste internette en çok aranan özel Rom’lar baz alınarak derlenmiştir.


  1. CaynogenMod 12 – Tam Rom listesine ulaşmak için

   Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

   .
  2. DirtyUnicorns – Tam Rom listesine ulaşmak için

   Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

   .
  3. Candy5 – Tam Rom listesine ulaşmak için

   Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

   .
  4. BlissPop – Tam Rom listesine ulaşmak için

   Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

   .
  5. Vanir Exodus – Tam Rom listesine ulaşmak için

   Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

   .
  6. Resurrection Remix – Tam Rom listesine ulaşmak için

   Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

   .
  7. SlimKat – Tam Rom listesine ulaşmak için

   Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

   .
  8. LiquidSmooth – Tam Rom listesine ulaşmak için

   Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

   .
   
 4. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  Apple’ın test aşamasında olan iOS 8.2 Beta 1 ve 2 sürümleri için Jailbreak aracı yayınlandı. TaiG aracı ile bu sürümlere Jailbreak işlemini uygulayabilirsiniz.

  [​IMG] Apple’ın yıllardır Jailbreak’e karşı bir savaş verdiğine çok kez tanıklık etmiştik. Apple güncellemeler ile iOS’taki açıkları kapatmakla uğraşırken Hackerlar da sistemde yeni açıklar bulmak için uğraşıyordu. Sonsuz bir döngüde geçen bu savaşın en son kazanını her zaman Apple oluyordu.
  iOS 8.1.2’de açık bulan hackerlar sistemi kırmayı başarmış ve Jailbreak aracını yayımlamıştı. Apple yine önlem alarak son güncellemesi iOS 8.1.3 ile bu açıkları kapatmış ve Jailbreak işleminin geçersiz olmasını sağlamıştı.
  Yeni açık bulundu

  Ancak hackerlar yine bir açık buldu. Apple’ın geliştiricilere dağıttığı iOS 8.2 Beta 1 ve 2 sürümlerinde açık bulan TaiG ekibi sistemi Jailbreak’lemeyi başardı. Eğer yanlışlıkla iOS 8.1.3 güncellemesini yüklemiş ve Jailbreak yapmak istiyorsanız hackerların size tavsiyesi sisteminizi iOS 8.2 Beta 2’ye güncellemeniz olacak.
  [​IMG]
  iOS 8.2 Beta 2 sürümüne sahip iPhone veya iPad’inizi

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

  TaiG 1.3.0 aracı sayesinde kolayca Jailbreak’leyebilirsiniz.
   
 5. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  Android’in başarılı ROM’u Cyanogenmod’un açılış animasyonu yenilendi. Firma isminin ön plana çıkartıldığı yeni açılış animasyonu


  Click here to view the original image of 580x330px.
  [​IMG]Açık kaynaklı işletim sistemi olan Android için geliştiriciler farklı yazılımlar ile cihazları baştan aşağı yenileyebiliyor. Cyanogen ekibi de Android için geliştirdiği hem stabil hem de gereksiz yazılımlardan kurtularak hızlı bir sisteme sahip olan Cyanogenmod ile gündeme gelmeye devam ediyor.
  Firma, ileriye dönük bir hamle yaparak Cyanogenmod’un açılışanimasyonunu değiştirdiğini duyurdu. Cyanogen’in isminin ön plana çıkartıldığı yeni açılış animasyonu Cyanogen OS 12 ile sunulacak. Firma isminin çok sade ve şık bir şekilde açılış animasyonunda yer alması, firmanın ilerleyen zamanlarda Premium bir Android cihaz ile karşımıza çıkacağının sinyali olabilir.

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !  Eğer siz de cihazınızın ROM’undan sıkıldıysanız

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

  Cyanogenmod’un cihazınıza uygun yazılımı indirip yükleyebilirsiniz.

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

   
 6. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  [h=1]Microsoft ve Cyanogen'den Google'suz Ortaklık![/h][h=2]Google olmadan Android sürüm oluşturmak amacıyla aynı masaya oturup anlaştılar. Ayrıntılar haberimizde..[/h]

  [​IMG]
  Blooomberg, Microsoft ve Cyanogen'ın ortaklığını doğruladı. Google'suz Android sürümü oluşturmak için yani bir nevi bağımsız bir Android sürümü oluşturmak amacıyla ortak oldular..
  Son zamanlarda Microsoft'un Android için yaptığı yatırımları sizlerle sık sık paylaşıyoruz. Android cihazlar için özel ROM'ları hazırlayan Cyanogen'e yatırım yapma fikrini de buradan sizlerle paylaşmış ve Microsoft'un bütün şirketlerle arasını iyi tutmak için çalışmalar yaptığını söylemiştim.
  Daha önce gelen bilgiler 100 milyon dolarlık bir yatırım olacağı yönündeydi. Ancak Blooomberg Redmond yayınlamış olduğu raporda bunun bir yatırı olmadığını fakat ortaklığa gidebileceklerinin sinyalini vermişti. Cyanogen sözcüsü McMaster konu ile ilgili çekirdek seviyesine kadar açık kaynak olacak bir Android sürümü geliştirmek istediklerini ve bu sayede ortaklıklarının kendilerine en üst seviyede hizmet vermek için hizmetlerini entegre edebileceklerini belirtmişti.
  Olabildiğince Android cihazlar üzerinde uygulamalarını bulundurmaya özellikle ilgi duyan Microsoft ile Cyanogen arasında resmen bir ortaklık henüz olmasa da ortaklığa doğru gidileceğini doğrular nitelikte açıklamalar geliyor. Bakalım önümüzdeki günlerde resmi bir anlaşma olacak mı? Peki siz Android'in Google'suz sürümünün hazırlanacak olması hakkında ne düşünüyorsunuz?

   
 7. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  [​IMG]
  CyanogenMod ve Blu Products arasında işbirliği anlaşması duyuruldu

  CyanogenMod, Blu Products’ın cihazlarına girmeye hazırlanıyor.

  Akıllı telefon pazarında Google tarafından geliştirilen Android işletim sistemi, şu an için pazar payı ile en çok kullanılan işletim sistemi olurken, özellikle açık kaynak kodlu olması sebebi ile üreticiler tarafından tercih ediliyor.
  Click here to view the original image of 700x550px.
  [​IMG]
  Sadece akıllı telefon üreticileri değil, bağımsız ROM geliştiricileri de Android’e ilgi gösterirken, bunlardan en ünlüsü ise CyanogenMod olmakta. CyanogenMod, bilindiği üzere OnePlus’ın One modellerinde yer alırken, Hindistan’da Micromax adındaki üretici ile işbirliği sonrası firmanın Yu modellerinde yerini almaya başlamıştı.CyanogenMod şimdi de bir başka akıllı telefon üreticisi Blu Products ile işbirliği içerisine girdi. Kısa süre önce CyanogenMod’un 80 milyon dolar yatırım aldığı haberlerinin ardından şimdi de firmanın CEO’su tarafından yeni akıllı telefon işbirliği duyuruldu.CyanogenMod’dan Kirt McMaster, Blu Products ile işbirliği anlaşmasını duyururken, çok yakında Blu’nun akıllı telefonlarında CyanogenMod’un yer alacağı müjdesini verdi.Gelen bilgilere göre CyanogenMod’lu Blu akıllı telefon Amazon App Store desteği ile gelecek ve Google Chrome yerine Opera ve Google Maps yerine Nokia HERE Maps gibi Google’ın uygulamalarının benzerleri bulunacak.Donanım yönünden ise henüz bir bilgi bulunmazken, çok yakında daha detaylı bilgilerin gelmesini umuyoruz.

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

   
 8. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  [​IMG]
  Oppo N1 için CyanogenMod 11S ROM resmi olarak sunuldu

  Oppo’nun N1 modeli için yeni bir güncelleme yayınlandı.

  Google’ın Android işletim sistemi açık kaynak kod yapısı ile gelirken, bir çok akıllı telefon üreticisi bu işletim sistemini alarak kendisine göre özelleştirmekte ve cihazları ile de kullanıcılara sunmakta.
  Click here to view the original image of 800x600px.
  [​IMG]
  Sadece akıllı telefon üreticileri değil ayrıca bağımsız geliştiriciler de bu işletim sistemini kullanırken, Custom ROM adı verilen bu işletim sistemlerinin en ünlüsü ise CyanogenMod olmakta.Bazı akıllı telefon üreticileri son dönemde CyanogenMod’u kendi cihazlarında resmi olarak yer verirken, bunlar arasında OnePlus, Micromax son dönemde ön plana çıkıyor. Daha önce hatırlanacağı üzere Oppo resmi olarak CyanogenMod’a yer veren ilk üretici olarak karşımıza gelmişti. Oppo N1 de CyanogenMod’u resmi olarak yer alan ilk akıllı telefon oldu.CyanogenMod, Oppo’nun N1 modeline destek vermeyi sürdürürken, şimdi de bu akıllı telefon için Android 4.4 KitKat tabanlı CyanogenMod 11S ROM sunuldu. Yeni güncellemede bazı Oppo uygulamaları yer alırken, O-Touch ve O-Click desteği de bulunuyor.Oppo N1’in teknik özelliklerini hatırlayacak olursak eğer, 5.9″ büyüklüğünde ve 1920×1080 piksel Full HD ekrana sahip olan akıllı telefon 1.7Ghz dört çekirdekli işlemci ve Adreno 320 grafik işlemcili Qualcomm Snapdragon 600’den güç almakta.Cihazın üst kısmında yer alan kamera 13MP çözünürlük sunarken, dönebilen kamera hem ön hem de arka kamera olarak kullanılabiliyor. 2GB sistem belleği içeren Oppo N1’in dahili veri kapasitesi ise 16GB/32GB olarak belirlenmiş.
   
 9. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  [​IMG]
  One Plus One kullanıcıları için “Oxygen OS” ertelendi

  OnePlus One için yeni Oxygen OS 30 Mart tarihinde yayınlanacak…

  Son dönemin dikkat çeken Çin merkezli akıllı telefon üreticilerinde bir tanesi olan OnePlus, geçtiğimiz sene ilk ve tek modeli OnePlus One’ı sunmuş ve diğer bir çok teknoloji devinin amiral gemisi cihazlarına meydan okumuştu. Cihazlarını büyük çoğunlukla davetiye usulü satmasına karşılık 2015 sonuna kadar 1 milyondan fazla akıllı telefon satmasını bildi.
  [​IMG]OnePlus’ın akıllı telefonunda işletim sistemi olarak, Android tabanlı CyanogenMod kullanılırken, bir süre önce firma 27 Mart tarihinde kendi geliştirdiği yeni Oxygen OS adındaki yeni işletim sistemini ve 20 Mart tarihinde de Android 5.0 Lollipop güncellemesi içeren CyanogenMod 12S’i yayınlayacağını duyurmuştu.Dün Oxygen OS’un sunulması gerekirken, firma yayınlamadı ve gelen bilgilere göre hem Oxgen OS hem de CyanogenMod 12S, 30 Mart tarihinde OnePlus One müşterilerine sunulacak.Firmanın CyanogenMod 12S yanında Oxygen OS’u geliştirmesinin nedeni de Hindistan’da yaşadığı sıkıntı oldu. Hindistan’da Micromax ile CyanogenMod arasında işbirliği anlaşması bulunurken, bu durum firmanın CyanogenMod’lu akıllı telefonu için sıkıntı yaratmıştı.OnePlus One’ın teknik özeliklerine bakacak olursak eğer, 5.5″ büyüklüğünde ve 2560×1440 piksel çözünürlüğünde okunmatik ekran ile gelen akıllı telefon 2.5Ghz dört çekirdekli işlemcili Qualcomm Snapdragon 801 yonga setinden güç alıyor.
  3GB sistem belleği ve 16GB/64GB dahili veri kapasitesi seçenekleri ile gelen akıllı telefonun arka yüzünde 13MP ve ön yüzünde de 8MP kamera yer almakta.
   
 10. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  [​IMG]
  Oxygen OS, OnePlus One için yayınlandı

  OnePlus, sonunda yeni işletim sistemini yayınladı…

  OnePlus akıllı telefon pazarının oldukça yeni firmalarından bir tanesi ve geçtiğimiz sene ilk ve tek modeli olarak OnePlus One’ı satışa sunmuştu. Çin, Hindistan, Avrupa ve ABD’de satışa sunulan akıllı telefon çoğunlukla davetiye usulü satışta yer almış bazen davetiyesiz olarak da satın alınabilmişti.
  Click here to view the original image of 590x303px.
  [​IMG]
  OnePlus One 2014 sonuna kadar 1 milyon satış rakamını devirirken, hala büyük ilgi görmeye devam ediyor. Firma şu anda OnePlus Two olarak yeni amiral gemisinin hazırlıklarını sürdürürken, diğer taraftan geçtiğimiz günlerde de bir drone olarak ilk farklı cihazını satışa sundu.OnePlus, akıllı telefonunda Android tabanlı CyanogenMod işletim sistemine yer veriyor. Ancak bir süre önce Hindistan’da bazı sorunlarla karşılaşmıştı. Hindistan pazarına giren firma Micromax ve CyanogenMod arasında özel işbirliği nedeni ile bazı sıkıntılar yaşamıştı.Firma sıkıntıların arından kendi işletim sistemini geliştirdiğini açıklamıştı. Yine Android tabanlı olan bu işletim sistemi Oxygen OS adını alırken 27 Mart tarihinde sunulacaktı. Ancak bazı sıkıntılar nedeni ile çıkışı ertelenen Oxygen OS bugün itibari ile yayınlandı.İsteyen OnePlus One kullanıcıları Oxygen OS işletim sistemini cihazlarına istedikleri zaman yükleme imkanına sahipler.
   
 11. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  [​IMG]
  OnePlus One akıllı telefon yakında CyanogenMod 12S güncellemesi alacak

  OnePLus, yakında yeni CyanogenMod güncellemesini sunacak…

  Çin’in son dönemde ön plana çıkan en yeni akıllı telefon üreticilerinden bir tanesi OnePlus oldu. Oppo’nun bir zamanlar kıdemli başkan yardımcılığı görevini de üstlenen Peter Lau tarafından kurulan OnePlus, ilk ve tek akıllı telefonu OnePlus One’ı geçtiğimiz sene satışa sunmuştu.[​IMG]“Flagship Killer” sloganı ile sunulan cihaz, önce Çin’de ardından Avrupa ve ABD’de sunulmuş ayrıca Hindistan pazarında da yerini almıştı. Akıllı telefon çoğunlukla davetiye usulü satılmasına karşılık 2014’ü 1 milyonu aşkın satış rakamı ile kapatmasını bildi.OnePlus akıllı telefonunda Android tabanlı Custom ROM CyanogenMod’a yer verirken, bu işletim sistemi nedeni ile kısa süre önce Hindistan’dan sorun yaşamıştı. Micromax ve CyanogenMod arasında imzalanan bir işbirliği anlaşması, OnePlus’ın başını ağrıtmıştı.OnePlus bunun üzerine kendi işletim sistemini geliştirirken, kısa süre önce de OnePlus kullanıcıları için sundu. Oxygen OS olarak adlandırılan işletim sistemi Android lollipop tabanlı geldi.
  Diğer taraftan CyanogenMod güncellemeleri de gelirken, CyanogenMod 12S güncellemesi geçtiğimiz Mart ayı sonunda sunulacaktı. Ancak bazı sorunlar nedeni ile güncelleme gecikirken, Twitter üzerinden gelen bilgi bir kaç gün içinde sunulacağı şeklinde.OnePlus akıllı telefon 5.5″1920×1080 piksel dokunmatik ekran, 3GB sistem belleği, 16GB/64GB dahili veri kapasitesi, 13MP arka kamera, dört çekirdekli işlemcili Qualcomm snapdragon 801 yonga seti, 5MP ön kamera gibi özelliklerle geliyor.
   
 12. rehberx
  Offline

  rehberx Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  3 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  1
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  sln arkadaşlar
   
 13. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  [h=1]OnePlus One için CyanogenMod 12S Güncellemesi Çok Yakında![/h][h=2]OnePlus cihazı için uzun zamandır beklenen güncellemenin nihayetinde çıkış günü belirlendi.[/h][​IMG]Geliştiriciler CyanogenMod 12S yazılım güncellemesini birkaç gün içerisinde kullanıcıları ile paylaşacak. Çin asıllı üreticinin kurucularından olan The CyanogenMod 12S güncellemesi yaklaşık olarak 27 Mart gününde gelmesi planlanıyordu fakat daha kısa süre içerisinde sertifika almayı başaran ROM yayına hazır hale getirildi.
  Yapılan açıklamalar resmi CyanogenMod blog üzerinde, Firma Android 5.1 Lollipop ile kaliteli bir münakaşa içerisinde olacağından bahsetti. İkili yazılımın kontrollerini ise CyanogenMod 12.1 sürümü ile gerçekleştirilebilir.
  CyanogenMod 12S içerisinde barındırmış olduğu Gelişmiş Gizlilik ve İzin Kontrolleri ile daha da kaliteli bir hal alacak. Yeni geliştirilen LiveDisplay goMenu seçeneği ile Kalibre ve Kişisel Arayüzlere göre ekranları ayarlayabilecek.
   
 14. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  Android 5.0 tabanlı Cyanogen 12 çıktı, ilk önce OnePlus One’a geliyor

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !


  Cyanogen’in Lollipop tabanlı yeni sürümü yayınlandı. Bu yeni sürüm her cihazdan önce ilk olarak OnePlus One’a geliyor. Cyanogen 12 adını taşıyan yeni güncelleme bugün itibarıyla OnePlus One kullanıcılarına dağıtılmaya başlanıyor. Diğer cihazlara da yakın gelecekte ulaştırılmaya başlanacak.
  Cyanogen 12 ile birlikte Android 5.0 deneyimi geliyor, Cyanogen’e özel bazı düzenlemeler ve değişiklikler Material Design tasarım diliyle birlikte sunuluyor. Ayrıca yeni App Themer aracı sayesinde üçüncü taraf uygulamaların da aralarında bulunduğu bütün uygulamaların görünümünü özelleştirebilirsiniz.
  Cyanogen’in yeni sürümü şirketin Boxer ile işbirliği dahilinde geliştirdiği yeni e-posta istemcisini de beraberinde getiriyor. Ne var ki, bugün yayınlanan güncelleme Google’ın son olarak yayınlandığı Android 5.1 sürümüyle gelen yenilikleri içermiyor. Onlar için bir sonraki sürümü beklemek gerekiyor.
   
 15. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  [​IMG]
  CyanogenMod 12.1 Nightly Sürümü Bir Çok Model İçin Yayınlandı!Google’ın geliştirerek herkes için açık kaynaklı olarak sunduğu

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

  işletim sistemiyle kendi özel ROM (custom ROM)’unu geliştiren

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

  ekibi, para kazanmak uğruna üreticiler için

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

  ‘lu cihazlar çıkararak, bu cihazlardaGoogle‘ın uygulamaları yerine, Microsoft’un uygulamalarını ön yüklü olarak sunmaya karar almıştı.

  Cyanogen OS’tan farklı olarak, tüm herkese açık olarak, bir çok cihaz için geliştirilenCyanogenMOD ROM’ları ise halen “isteğe bağlı olarak” Google uygulamaları (Gapps) ile dağıtılmaya devam ediliyor.
  Cyanogen, şimdi bir çok akıllı telefon modeli için

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

  tabanlıCyanogenMOD 12.1 Nightlysürümünü yayınladı.
  [​IMG]
  CyanogenMOD 12.1’i destekleyen cihaz modelleri arasında; HTC One Max, Nexus 7, Nexus 10, HTC One, Samsung Galaxy S4, Nexus 5, Nexus 4, gibi modeller yer alıyor.
  CyanogenMOD 12.1’i kendi cihazınız için indirmek için

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

  bağlantıya tıklayınız.
   
 16. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  Cyanogen 12 güncellemesi ile OnePlus One'a yeni özellikler eklenecek. Ancak OnePlus One sahipleri yeni güncelleme için biraz bekleyecek.


  [​IMG]2014 yılının amiral gemisi katili olarak lanse edilen OnePlus One, fiyat/performansı ile Android tutkunlarının rüyasını süsleyen cihazlar arasında yer almayı başarmıştı. Davetiye usulü satışa sunulan OnePlus One, Cyanogen yazılımından gücünü alıyordu.
  Cyanogen ekibi OnePlus One için yeni güncellemeler sunarak cihazı günden güne geliştirmeyi başarmıştı. Ekip geçtiğimiz günlerde Cyanogen 12 yazılımı OnePlus One kullanıcılarına sunmuştu. Ancak bu güncelleme sunumu kısa bir süreliğine ertelendi.
  [​IMG]
  Açıklamalara göre Cyanogen 12’nin OnePlus One gelmesi cihaza yeniözellikler ekleneceği için biraz ertelenecek. OnePlus’ın kurucularından Carl Pei’nin söylediğine göre cihaza “Ok Google” yerine “O.K. OnePlus” özelliği entegre edilecek. Bu komut sayesinde sesli olarak cihazın yönetilebileceği düşünülüyor.
   
 17. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  [h=1]OnePlus One Cihazı için CyanogenMod 12S Güncellemesi Çok Yakında[/h][h=2]OnePlus cihazı için uzun zamandır beklenen güncellemenin nihayetinde çıkış günü belirlendi.[/h]OnePlus cihazı için uzun zamandır beklenen güncellemenin nihayetinde çıkış günü belirlendi. Geliştiriciler CyanogenMod 12S yazılım güncellemesini birkaç gün içerisinde kullanıcıları ile paylaşacak. Çin asıllı üreticinin kurucularından olan The CyanogenMod 12Sgüncellemesi yaklaşık olarak 27 Mart gününde gelmesi planlanıyordu fakat daha kısa süre içerisinde sertifika almayı başaran ROMyayına hazır hale getirildi.
  [​IMG]
  Yapılan açıklamalar resmi CyanogenMod blog üzerinde, Firma Android 5.1 Lollipop ile kaliteli bir münakaşa içerisinde olacağından bahsetti. İkili yazılımın kontrollerini ise CyanogenMod 12.1 sürümü ile gerçekleştirilebilir.
  CyanogenMod 12S içerisinde barındırmış olduğu Gelişmiş Gizlilik ve İzin Kontrolleri ile daha da kaliteli bir hal alacak. Yeni geliştirilen LiveDisplay goMenu seçeneği ile Kalibre ve Kişisel Arayüzlere göre ekranları ayarlayabilecek.
   
 18. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  [h=1]CyanogenMod ve OnePlus yollarını ayırıyor[/h]OnePlus, geçtiğimiz sene sunduğu üst seviye modeli One’da Android tabanlı CyanogenMod’a yer vermişti. Ancak görülen o ki OnePlus Two CyanogenMpd içermeyecek…
  [​IMG]
  Google tarafından geliştirilen Android işletim sistemi şu an için mobil platformda hem akıllı telefon hem de tablet segmentinde en çok kullanılan işletim sistemi olurken, açık kaynak kodlu yapısı özelleştirmeye imkan tanıyor.
  [​IMG]
  Diğer taraftan Android, Google’ın Play Store adındaki uygulama mağazası üzerinden de yüz binlerce uygulama ve oyun desteğini alırken, ayrıca bir çok farklı Android uygulama mağazası da bulunmakta.
  Akıllı telefon ve tablet üreticileri Google’ın saf Android kodlarını alarak kendi cihazlarına göre şekillendirirken, bağımsız geliştiriciler de Android tabanlı olan ve Custom ROM olarak adlandırılan modifiye edilmiş işletim sistemleri sunmaktalar.
  Custom ROM denilince ise akla gelen ilk isim CyanogenMod olurken, CyanogenMod’u geliştiren ekip kısa sürede büyük ilerleme kaydetti.
  CyanogenMod, resmi olarak da bir çok üretici ile işbirliği anlaşmaları ile karşımıza gelirken, bunlar arasında Oppo, OnePlus, Micromax gibi firmalar yer almakta. OnePlus’ın ilk akıllısı One, CyanogenMod ile satışa sunulmuştu.
  Ancak gelen bilgilere göre CyanogenMod ve OnePlus yolları ayırıyorlar. Bilindiği üzere bir süre önce OnePlus, Hindistan’da CyanogenMod yüzünden sıkıntı yaşamış ve kısa süre önce de Oxygen OS adı ile kendi geliştirdiği işletim sistemini yayınlamıştı.
   
 19. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  Ünlü geliştirici grubu Cyanogen ve Truecaller, akıllı telefonlar için native akıllı arama uygulaması üzerinde çalışıyor.
  [​IMG]
  Cyanogen, akıllı telefonlar için “akıllı arama” uygulaması geliştirmek için Truecaller ile anlaştığını resmi olarak duyurdu. Truecaller, kullanıcıların cihazın ekranında arayanın adını görmesini ve daha sonra spam çağrı durumunda raporlayarak sonraki çağrılar için engellemesine izin veren “akıllı arayan kimliği” yeteneğine sahip.
  [​IMG]
  Şu anda, Android kullanıcıları Truecaller uygulamasını indirerek “arayan kimliği” işlevselliğini deneyimleme imkanına sahipler. Cyanogen, Truecaller ile yakın çalışma göstererek “arayan kimliği” özelliğiniCyanogen Os native arama uygulaması içinde sunmaya hazırlanıyor.
  Uygulama hazır olduğunda, bu özellik, Oneplus One ve YU YUREKAdahil tüm Siyanojen OS cihazları için OTA yoluyla yayınlanacak. AyrıcaCyanogen 12 ile çalışacak bütün cihazlar da bu özelliği alacak.
  Cyanogen, Android platformunda, Google‘ın kısıtlamaları ve dayatmaları nedeniyle daha özgür ve kullanıcılara hitap eden Android sürümleri geliştirmek için çalışmalarını sürdürüyor. Bu arada Cyanogen grubu ile Microsoft arasında son dönemde çıkan dedikodular da Cyanogen’in daha uzun süre akıllı telefon pazarında adından söz ettireceğini ortaya koyuyor.
   
 20. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  [​IMG]
  Bilinmeyen bir numara tarafından aranmak sıklıkla karşılaşılan durumlar arasında yer alıyor. Android kullanıcıları için bilinmeyen numaraların gizemi, yıllar önce geliştirilen ve arama esnasında ekrandaki numarayı web’de aratan uygulamalar sayesinde çözülmüştü. Google söz konusu özelliği Nexus 5 ile birlikte akıllı cihazlarının telefon uygulamasına yerleştirirken, Facebook da Android için benzer işlevi gören bir telefon uygulaması geliştirmişti.
  Ancak herkesin Google ve Facebook’un servislerini kullanamaması veya kullanmak istememesi, Android mod geliştiricisi Cyanogen’i harekete geçirdi. Google’ın Android’in ana parçalarındaki hakimiyetini kırmak isteyen şirket, kullanıcıların daha sık güncellenen uygulamalar sayesinde daha iyi hizmet alabileceğini ve böylelikle üçüncü taraf uygulamalarla da daha iyi rekabet edilebileceğini savunuyor. Bu amaç doğrultusunda hazırlanan uygulamalar da Cyanogen’in sistemine ön yüklü olarak yerleştiriliyor.
  [​IMG]
  Şirketin bu yaklaşım çerçevesindeki son işbirliği ise Truecaller ile birlikte hazırlanan web tabanlı Caller ID servisi oldu. Doğrudan Cyanogen işletim sistemli cihazlara yerleştirilecek olan platform, Cyanogen tarafından bir uygulamadan ziyade bir servis olarak tanımlanıyor. Servisten faydalanmak isteyen kullanıcıların bunun için bir onay vermesi gerekiyor. Onayın verilmesinin ardından sistem gelen numaranın kime ait olduğunu bir saniyeden kısa süre içinde tespit ediyor ve kullanıcıya gerekli bilgileri gösteriyor.
  Cyanogen’in ürünlerden sorumlu başkan yardımcısı Dave Herman, özelliğin numaraları tespit etmenin ötesine geçtiğini belirtirken, temel amacının istenmeyen numaralardan gelen çağrıları engellemek olduğunu dile getirdi. Kullanıcıların servis sayesinde sadece gelen aramalardaki numaranın kime ait olduğunu bilmekle yetinmeyeceğini ve kendilerini rahatsız eden numaraları şikayet edebileceğini söyleyen Herman, halihazırda veri tabanında 1.7 milyar numaranın bulunduğunu belirtti. Bir kullanıcı tarafından sistemde ‘rahatsızlık veren numara’ olarak işaretlenen telefon numaralarından servisin tüm kullanıcıları haberdar olabilecek. Herman, istenmeyen numaraların işaretlenmesinin özellikle istenmeyen çağrıların yoğunlukta olduğu gelişen pazarlarda işlevsel olacağının altını çizdi.
  Cyanogen, geçtiğimiz ay Microsoft ile anlaşmaya varmış ve işletim sisteminde Bing, Skype, OneDrive, OneNote, Outlook ve Microsoft Office gibi servis ve uygulamalar için entegrasyon imkanı sunacağını açıklamıştı. Daha önce de NextBit ile eş zamanlama ve yedekleme üzerine bir entegrasyon anlaşmasına imza atan Cyanogen, Truecaller ile birlikte geliştirdiği Caller ID servisiyle Google’ın Android’dekini hakimiyetini kırma mücadelesinde elindeki imkanlara bir yenisini daha ekledi.
   

Sayfayı Paylaş