iCloud Fotoğraf Arşivi nasıl kullanılır?

Konu, 'Android os' kısmında Mehmetkarahanlı tarafından paylaşıldı.

 1. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  [​IMG] Apple, uzun süredir iCloud senkronizasyon sistemi ile manuel iTunes senkronizasyonunu dengede tutmakta zorlanıyordu. Özellikle de kullanıcılara çok sayıda veri oluşturma imkanı verdiğiniz zaman, senkronizasyon daha da zorlaşıyor. iOS 8 ile birlikte gelen ve beta sürümü kullanılan iCloud Fotoğraf Arşivi de bu duruma istisna olmadı. Henüz Mac’te çalışmayan bu hizmet üzerinden iOS cihazlarınızdaki fotoğraflarınızı mobil hayatınıza kolaylıkla alabilirsiniz. Ancak bu yazıda, bu yazımızda iPhoto’daki, yani Mac’teki fotoğrafları iPhone veya iPad’inize nasıl atabileceğinizi, iOS cihazınızda yer kaplamadan fotoğrafları nasıl saklayabileceğinizi anlatacağız.
  iCloud Fotoğraf belirsizliği
  Normalde, verilerinizi iCloud ile yedekleyip, cihazınızı bilgisayar üzerinden iTunes’a bağladığınız zaman Apple karmaşa ve yinelemeleri engellemek için otomatik olarak kendisi senkronu sağlıyor. Hem bilgisayar, hem de iOS cihazı aynı iCloud hesabına bağlı olduğu zaman hiçbir ekstra işlem gerekmeden veriler senkronize oluyor. Kişiler, takvim ve müzik öğeleriniz, cihazı takıp iTunes’u açtığınız gibi senkronize oluyor. O sekmelerden birini açtığınızda ise verilerinizin iCloud üzerinden seknronize olduğunu bildiren bir yazı ile karşılaşıyorsunuz.
  Ancak Apple’ın yeni iCloud Fotoğraf Arşivi seçeneği bu kolaylıktan nasibini almamış. Şu an için yalnızca iOS 8.1 veya sonrasında çıkan işletim sistemlerine sahip iOS cihazlarda çalışan bu hizmet, Mac bilgisayarlara 2015’in başlarına kadar gelmeyecek. iCloud.com’dan fotoğraflara bakabiliyor olsanız da, hizmete web arayüzünden fotoğraf yüklemek mümkün değil.
  Yani iOS cihazınızda iCloud Fotoğraf Arşivi’ni açtığınız zaman, iPhone veya iPad ile çektiğiniz tüm fotoğraflar buluta kaydoluyor ancak iPhoto’daki fotoğrafları senkronize edemiyorsunuz. iTunes’u açtığınızda, karşınıza “Bu iPhone, iCloud’daki fotoğraflara erişebiliyor. Fotoğraflar cihazınıza Wi-Fi veya hücresel ağ üzerinden indirilebilir.” yazısı çıkıyor. Ek olarak, iPhone’da hem iPhoto hem de iCloud Arşivi’nden senkronize edilmiş fotoğrafları aynı anda depolamanın herhangi bir yolu bulunmuyor. Bu konuda kandırılamayan cihazda, iCloud senkronizasyonunu kapatıp, iPhoto senkronunu yaptıktan sonra yeniden iCloud Fotoğraf Arşivi’ni açtığınızda şu mesajı alıyorsunuz: “iTunes üzerinden senkronize edilen fotoğraflar silinecek.”
  Yani, önümüzdeki seneye kadar hangi fotoğraf arşivini kullanacağınıza karar vermeniz gerekiyor. iOS cihazlardaki iCloud fotoğrafları mı, yoksa iPhoto arşiviniz mi?
  iPhoto’daki fotoğraflarınızı iOS cihazlarınıza ve bunun üzerinden iCloud Fotoğraf Arşivi’ne atmak istiyorsanız, uygulayabileceğiniz birkaç yöntem bulunuyor.
   
 2. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  iCloud Fotoğraf yayını
  iPhoto, iCloud Fotoğraf Arşivi’ni desteklemese de, iCloud Fotoğraf Yayını gibi daha eski görüntü paylaşma özelliklerini destekliyor. iPhoto’daki fotoğrafları iOS cihazımıza atmak için kullanacağımız ilk yöntemlerden biri de bu. iPhoto’da telefona veya tablete göndermek istediğiniz fotoğrafları seçin, sonrasında sağ alt kısımdaki Ekle tuşuna basın, iCloud’u seçin.

  Orijinal boyotunu görüntülemek için buraya tıklayın 741x519px.
  [​IMG]
  Yayınınıza iPhoto’daki Resimler benzeri bir isim verin ve kendi Apple ID’niz ile paylaşın. Birkaç dakika içerisinde telefon veya tabletinizdeki Fotoğraflar uygulaması içerisinde Paylaşılanlar adında bir klasör oluşacak ve fotoğraflar oradan görülebilecek.
  İnternet bağlantısına sahip olduğunuz her an bu fotoğrafları görüntüleme imkanına sahipsiniz. Dilerseniz cihaza da indirebileceğiniz bu fotoğraflar, sonrasında iCloud Fotoğraf Arşivi’ne senkronize olacaktır.
  Dropbox
  Dropbox veya benzeri bir bulut depolama hizmeti kullanıyorsanız, iPhoto’da bulunan fotoğraflarınızı bu hizmete yükleyebilir, sonrasında iOS cihazınızdan bulut hizmetinin uygulamasını kullanarak fotoğraflarınıza erişebilirsiniz. Özellikle Dropbox’ı öne çıkarmamızın sebebi ise, online depolama alanınıza iPhoto’daki fotoğrafları yüklemek için ayrı bir araç sunması. Hatta bütün iPhoto arşivinizi Dropbox’a sürükleyerek de bulut hizmetinin yeni fotoğraf uygulaması Carousel üzerinden fotoğraflarınızı görüntüleyebilirsiniz. Yine de her zaman için fotoğraflarınızın yedeğini almakta fayda var.
  AirDrop
  Şu an için herkeste olmasa da, bazı kullanıcılar iOS 8 ve OS X Yosemite ile gelen Mac’ten iOS’e AirDrop özelliğini çalıştırabilmiş durumda. Sistemin garantisi olmamakla birlikte Mac bilgisayarınızda seçtiğiniz fotoğrafları AirDopr üzerinden göz açıp kapayana kadar iPhone veya iPad’inize atabilirsiniz.
   

Sayfayı Paylaş