Hızlı araç kullanmak neyin belirtisi?

Konu, 'Ruh Sağlığı' kısmında renny_kevs tarafından paylaşıldı.

 1. renny_kevs
  Offline

  renny_kevs Aktif Üye Üye

  Kayıt:
  7 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  138
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Şehir:
  ist
  Psikiyatrist Doç. Dr. Cengiz Tuğlu, 'Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu olan kişilerin genellikle riskli ve hızlı araç kullanmayı tercih ettiklerini söyledi.

  EDİRNE - Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Cengiz Tuğlu, ''Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu'nun (DEHB) olan kişiler riskli ve hızlı araç kullanmayı tercih ederler, çünkü onlarda kendi sürüş yeteneklerini diğer sürücülere oranla çok daha üstün ve sıra dışı görme eğilimi vardır'' dedi.


  Tuğlu, Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu'nun okul, ev ve arkadaş çevresinde günlük yaşam faaliyetlerini etkileyecek düzeyde dikkat eksikliği, aşırı hareketlilik ve dürtü kontrolünde bozukluk ile ortaya çıkan bir hastalık olduğunu söyledi DEHB olan kişilerin hızlı ve riskli araç kullanmayı sevdiklerini anlatan Tuğlu, şunları söyledi:


  TRAFİKTE DİKKATLERİNİ SÜRDÜRME SORUNU YAŞARLAR
  ''Engellenme eşiği düşüklüğü, öfkesini denetleyememe, heyecan arama davranışı, dürtüsellik ile dikkat ve odaklanma sorunlarının varlığı, riskli taşıt kullanımıyla ilişkilendirilmektedir. Bu karakteristik özellikler DEHB olan kişilerde de sıklıkla vardır. DEHB, çocukluk çağında sıklıkla tanısı konulan, yıllar içinde belirtiler azalsa da ilk tanı alanların neredeyse yarısında genç erişkinlik ve hatta daha ileri yaşlarda bireyi etkilemeyi sürdüren bir rahatsızlıktır. Gerçekten de yapılan çalışmalarda DEHB'li kişilerde özellikle belirtileri sürdüğü sürece riskli taşıt kullanımının ve olumsuz sonuçlarının daha fazla olduğu saptanmıştır.''


  Hızlı ve riskli araç kullanımının yaralanmalara ve ölümlere sebep olduğunu hatırlatan Tuğlu, özellikle DEHB olan erişkinlerin trafikte dikkatlerini sürdürebilme, kuralları, işaretleri izleyebilme konusunda ciddi sorunlar yaşadıklarını belirtti ve DEHB'in tedavi edilmesi gereken önemli bir rahatsızlık olduğunu bildirdi.
   
 2. beydemir
  Offline

  beydemir Süper Üye Üye

  Kayıt:
  27 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  1.700
  Beğenilen Mesajlar:
  4
  Şehir:
  BURSA-KÜTAHYA
  doğru tespit
   
 3. dimo79
  Online

  dimo79 Guest

  bende lütfen trafik kurallarına uyalım uymayanları uyaralım diyorum aman ha hız yapmayalım kazaların bir çoğu zaten hız sınırını aşmaktan oluyor.
   
 4. alpus
  Offline

  alpus Süper Üye Üye

  Kayıt:
  11 Eylül 2008
  Mesajlar:
  1.034
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Şehir:
  BURSA-Gemlik

  cok dogru diyorsun arkadasim, sadece trafik degil bütün kurallara uyalim.


  Saygiyi sevgiyi yüregimizden cikartmiyalim. Hakkimiza razi, kurallara ve kanunlara saygili olalim :)
   
 5. muratkaan123
  Offline

  muratkaan123 Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  17 Ocak 2009
  Mesajlar:
  36
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Şehir:
  konya
  Keşke herkes kurallara uysa.
  Ama ne demişler , Önce sen uy , diğerlerinin değiştiğini göreceksin :)
   
 6. harami44
  Offline

  harami44 Kıdemli Üye Üye

  Kayıt:
  25 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  272
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Şehir:
  malatya
  türk milletinin genel özelliği yasaklara karşı gelmek birde oto üreticilerinin kışkırtıcı biçimde hız kadranlarını 300 km olarak bırakmaları hız tutkunlarını test etme isteği ile karşı karşıya getiriyor
   

Sayfayı Paylaş