Hayvanlara 'işkence' şenliği

Konu, 'Türkiye'den Haberler' kısmında Örnek tarafından paylaşıldı.

 1. Örnek
  Online

  Örnek Guest

  Samsun'da 150 yıllık geleneğe yine hayvanlara atılan dayaklar damga vurdu. "Öndöl" adı verilen büyükbaş hayvanların yarıştırıldığı etkinlikte ellerindeki sopalarla hayvanlara vahşice vuran köylüler karşı gelenleri de lince kalkıştı.


  "Öndöl" adı verilen büyükbaş hayvanların yarıştırıldığı etkinlikte sopalarla hayvanlara vurulduğunu gören Samsun Hayvanları Koruma ve Yaşatma Derneği Başkanı Hümeyra Ulubay, duruma müdahale etmek istedi. Tepkisini "Sizi insan sanıp buraya geldim" diyerek gösteren Ulubay'ın üzerine yürüyen köylüler, dernek başkanını linç etmek istedi. Tartışmanın büyümesi üzerine araya giren jandarma ekipleri, sinirli köylüleri uzaklaştırdı.

  VAHŞET DEĞİL DE NE? / VİDEO

  Canik ilçesine bağlı Yayla köyünde her yıl geleneksel olarak düzenlenen, manda ve öküz gibi büyükbaş hayvanların yarıştırıldığı Öndöl yarışmasında hayvanlara yine eziyet yapıldı.

  Yarışmada arka arkaya dizilmiş 5 kağnı arabası üzerine konulan 600 kilo ağırlığındaki kütükleri iki hayvanın, 15 dakikalık süre içinde en uzak mesafeye taşıması amaçlanıyor. Hayvanlara bağlanan boyunduruğun her iki ucuna bir taraftan insanların biniyor, diğer taraftan da iplerle çekilmeye çalışılıyor.

  GÖZETİME RAĞMEN HAYVANLARA İŞKENCE

  Geçmiş yıllarda benzer görüntülerin yaşanması üzerine hayvan severler şikâyet etmiş, Samsun Valiliği İl Hayvanları Koruma Kurulu da yarışmayı kurul gözetiminde yapmayı kararlaştırmıştı.

  Samsun İl Çevre ve Orman Müdürlüğü, Jandarma ve Samsun Hayvanları Koruma ve Yaşatma Derneği yetkililerinden oluşan kurul üyeleri, bu seneki yarışmayı gözetim altına aldı. Yarışmanın yapılacağı yolda kurul üyelerinin olmadığını gören köylüler, yapılan uyarılara rağmen yine bildikleri yöntemden şaşmadı.

  Önce yarışacak hayvanların önündeki kalabalığın dağıtılması için öküzler, insanların üzerine sürüldü. Ardından da hayvanlara eziyet ve dayak başladı. Bir yandan hayvanlar boyunlarına geçirilmiş iplerle çekilmeye çalışıldı; diğer yandan da sopalarla kafalarına ve sırtlarına vuruldu. Yükün ağırlığını kaldıramayan hayvanlara bu da yetmezmiş gibi ucu sivri değnekler batırıldı.

  Kurul üyelerinin bir süre sonra alana gelmene rağmen köylüler, işkenceden vazgeçmedi.

  DERNEK BAŞKANI KADININ ÜZERİNE YÜRÜDÜLER

  Durumu fark eden Samsun Hayvanları Koruma ve Yaşatma Derneği Başkanı Hümeyra Ulubay, öküzlerden birinin gözlerinden yaş geldiğini gördü. Bunun yanı sıra bir öküzün yaralandığını belirten Ulubay, yarışmayı iptal etmek istedi. Ulubay, hayvanların sağlık durumu hakkında rapor istediğini söyleyerek, tepki gösterdi.

  Köylüler ise dayak atılmadığını iddia etti. Köy muhtarı Erdem Ciba'nın gelmesiyle durumu muhtara anlatan Ulubay, ilgisiz kalınması üzerine üslubunu daha da sertleştirdi. Ulubay, "Sizi insan sanıp buraya geldim" deyince bu kez köylüler dernek başkanının üzerine yürüdü.

  Ulubay, sinirli vatandaşlardan uzaklaşmaya çalışırken, muhtar Ciba ise vatandaşları sakinleştirmek istedi. Olayların büyümesi üzerine araya jandarma ekipleri girdi. Sinirli kalabalığı dağıtan jandarma, vatandaşlardan sakin olmalarını istedi.

  Yaşanan tartışmanın ardından 40 köyden gelen yaklaşık 5 bin kişi, tekrar yarışmaya döndü. Yaşanan olaya rağmen köylüler, kurulun gözü önünde hayvanlara eziyet etmeye devam etti.

  [​IMG]
   

Sayfayı Paylaş