“Gururları zedelenmeden dağdan inip teslim olmalılar”

Konu, 'Türkiye'den Haberler' kısmında engunaydin tarafından paylaşıldı.

 1. engunaydin
  Offline

  engunaydin Banlı Üye

  Kayıt:
  3 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  789
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Şehir:
  İzmir
  Pişmanım demeleri gerekmiyor

  [​IMG]

  Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’la Diyarbakır’a uçarken “Gururları zedelenmeden dağdan inip teslim olmalılar” sözünü hatırlatıyoruz.


  Arınç “Dağa çıkmıştım ama ülkeme dönmek istiyorum deseler bence TCK 221 uygulanabilir. Böyle yorumlanabilir. İlla ki pişmanım denmesine gerek olmayabilir” diyor.

  TBMM’de gergin geçen açılım oturumunun ertesi sabahı Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ile Diyarbakır’a uçuyoruz. Diyarbakırlı Tarım Bakanı Mehdi Eker ile iktidar vekilleri de Arınç’a eşlik ediyor. Başbakan Yardımcısı demokratik açılım görüşmelerinde muhalefetin uyguladığı protesto üslubuna çok tepkili. CHP’li Onur Öymen’in ismini özellikle anıyor, sitem ediyor:

  “80 yaşına gelmiş, emekli büyükelçi, güngörmüş birisi. Bu üslup hiç yakışmıyor. Deniz Bölükbaşı’nı zor tuttular kürsüye yürürken. Kullanılan hakaretler yüzünden Meclis tutanaklarını okuyanın yüzü kızarır.”

  Pişmanlık olur

  Bülent Arınç ilk eve dönüş sırasında Habur’da yaşananların “sürece bomba koymak” anlamına geldiğini düşünüyor. . Ancak artık herkesin ders çıkarttığı ve bir dahaki gelişte aynı hataların tekrarlanmayacağı umudunu koruyor.

  Gelenlerin “pişmanım” demeye yanaşmayacağı yolundaki ilk sinyali daha açılım tartışmalarının ilk günlerinde yine Bülent Arınç vermişti. “Gururları zedelenmeden dağdan inip teslim olmalılar” sözünü hatırlattığımıza aynı görüşü koruduğunu anlıyoruz:
  “Dağa çıkmıştım ama ülkeme dönmek istiyorum, yaşamıma kendi topraklarım devam etme niyetindeyim deseler bence TCK 221 uygulanabilir. Böyle yorumlanabilir. İlla ki pişmanım denmesine gerek olmayabilir.”

  Baydemir alanda

  Bülent Arınç’ı havaalanında Diyarbakır’ın DTP’li Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir karşılıyor. Zaten sadece Başkan Baydemir değil Diyarbakır siyasi yelpazesindeki hemen her isim Arınç’a sıcak bakıyor, sempatiyle yaklaşıyor.

  Ceylan alkışı

  Arınç, Belediye ziyaretinden sonra Dicle Üniversitesi’nin akademik yıl açılış törenine katılıyor. Kampus girişindeki 35 kişilik grubun protestosuna polis müdahale etmiyor. Arınç tören konuşmasında “kardeşlerim keşke burada olsalardı” diyerek sözü bir patlamada yaşamını yitiren Ceylan isimli kıza getirdi. Arınç’ın “Ceylanlar ölmesin” derken duygusallaşması üzerine salondan alkış yükseldi.

  Demokratik açılımın mutfağı

  * Diyarbakır demokratik açılımın mutfağı olmaya aday. Kent ileri gelenleriyle sohbetimde muhtemel eylem planıyla ilgili ipuçları yakalıyorum.

  * Mahmur Kampı’nın boşalması Kandil’in lojistiğini zora sokacak. Mahmur’da yaşayanların suç kaydı yok, sadece pasaport yasasına aykırılık söz konusu. Yani gelen serbest kalacak. Kandil’de suça karışmamış olanlar da Mahmur’dan gelenlere karışabilir.

  * Avrupa’dan geleceklere de sıcak bakılıyor ama sırası var. Öncelik Mahmur’dan sonra Kandil’e verilecek. 1000 kadar Suriye uyruklu dağ kadrosu ülkelerine dönecek. 2 bin kadarının yurda dönüşlerinde serbest kalmalarına hukuki engel yok.

  250 kişi Körfez’e

  * İstihbarat raporlarında ismi geçen PKK’nın lider kadrosunun Türkiye’ye dönmesi halinde ağırlaştırılmış yaşam boyu hapis cezası kesin gözüküyor. 250-300 kadar yöneticinin İskandinav ülkelerine yollanma girişimleri şu ana kadar sonuç vermedi. Buna karşılık Hükümetin bazı Körfez ülkeleriyle temaslarında ciddi ilerleme sağlandı.

  Türkçe - Kürtçe sözlük hediye etti


  DEVLET Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesini ziyareti sırasında “Biz siyasetçi olarak büyük bir risk aldığımızı bilmenizi isterim. Halkın yüzde 47 oyunu almış bir siyasi partinin mensuplarıyız. Bu oyu bu iktidarın riske atacağı bir proje olarak görülse bile bu ülke için buna ihtiyacımız var. Ve neye mal olursa olsun bu projeyi uygulayacağız” dedi. Arınç’a Türkçe-Kürtçe sözlük hediye eden Baydemir ise “Kararlığınız, cesaretiniz ve samimiyetiniz güven veriyor. İnşallah hep birlikte bu süreci onurlu bir barışa ve onurlu geleceğe taşımak noktasında başarılı oluruz” diye konuştu.
   
 2. urunguahmet
  Offline

  urunguahmet Süper Üye Üye

  Kayıt:
  1 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  600
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Şehir:
  hatay
  gururları zedelenmeden ne demek ya.bir devlet adamına ancak böyle bir cümle kurmak yakışır.adam hklı kardeşim öyle demekten.çünkü bunların alayı kendilerini Türk milletinden saymıyorlar.bunlara kızmamak lazım haklılar.sonuuna kadar da durmak yok yola devam.yol bittiğinde ya uçurumdan aşağı düşecez.ya da sağlam bi şekilde önümüzdeki dağ mı olur duvar mı olur yoksa öküz mü olur,ona çarpar kendimize geliriz. işte o zaman Türkiye Cümhuriyeti devleti bu sorunlardan kurtulur.
   
 3. engunaydin
  Offline

  engunaydin Banlı Üye

  Kayıt:
  3 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  789
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Şehir:
  İzmir
  Demek yaptıkları iş gururlu bir işmiş; onlarda gururları ile dönmek istiyolarmış Sayın Bülent Arınç'da Türk Askerine kurşun sıkan namussuzların, bu namussuzlara lojistik sağlayıp da eyleme bizzat katılmayanların yaptıkları bu pisliklerden gurur duymalarında sakınca görmüş; aman diyor vatan hainlikler ile gurur duyanların gururlarını zedelemeyin. Yoksa Sayın Arınç'a göre vatana ihanet gurur duyulacak bir durum mu; eğer değilse neden Türk Askeri'ne kurşun sıkıp canını alanların bu iğrençlikten duydukları gururları zedelenmesin diyor...

  DTP Genel Başkanı dahi böyle lanetlenecek bir söylem geliştirmemiştir... Artık o da yapar Arınç'dan bulduğu yüzle.

  Pişmanım demesin gururu zedelenir. Eee yine olsa yine yaparım da desin mi sayın Arınç? Sizin çocukların gururu zedelenmesin. Sizin çocuklar diyorum böylesine sahiplendiğine göre demem de bir yanlış yok.

  Farkında mısınız bilmem ama devlet eli ile teröristler aramıza alınıyor; ellerini kollarını sallayarak dolaşacaklar, ceza falan hak getire; üstelik pişman bile değiller. Bu teröristler ya eylem yapmak üzere yollandıysa ya belki de içimizden biri son nefesini yolda yürürken bir terör saldırısı ile verirse bu teröristlere hamilik edenlerin hiç mi vicdanı sızlamayacak. Teröristten geçtim pişman olmayan yani her an terör yapabilecek teröristleri neden benim sokaklarıma salıyorsun Arınç !!!!

  ABD Guantanamo'ya toplar aman bir şey olmasın, saldırmasınlar diye şüphelendikleri kişileri bile; bunlar ise serbest bırakıyor bırakın şüpheli olmayı pişman olmayan terör örgütü üyelerini.

  Bazıları da çıtını çıkarmaz bu rezilliğe. Aman ak partiye, arınç'a laf gelmesin...

  Elinizi vicdanınıza koyun şu konulara her platformda gerekli tepkileri gösterin. Teröristleri aramıza salıyorlar; hepimizin hayatı tehlike de...

  Ne demektir teröristi salmak hem de pişman olmayanı yine yapabilecek olanı... Rezilliktir bu.
   

Sayfayı Paylaş