Fotoğrafları Bilgisayara Aktarma

Konu, 'Multimedya Oynatıcıları' kısmında Mehmetkarahanlı tarafından paylaşıldı.

 1. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  Fotoğraf makinenizde bulunan fotoğrafları bilgisayara aktarma ve kolay bir şekilde bilgisayara yükleme konusunda önemli bilgileri bu yazıda bulabilirsiniz. Her ne kadar kolay bir işlem olsa da eğer fotoğrafları bilgisayara atamıyorum diye yakınıyorsanız belirli adımlarla güvenli bir şekilde nasıl aktaracağınızı anlatmaya çalışacağız.
  Fotoğrafları bilgisayara aktarma işleminde birkaç farklı yöntem deneyebilirsiniz. En sık kullanılan USB bağlantı şekline ek olarak son zamanlarda oldukça yaygınlaşan hafıza kartlarla uyumlu kart okuyucular (card reader) sayesinde daha güvenli bir şekilde fotoğrafları bilgisayara aktarma işlemi gerçekleştirilebilir.
  [h=2]Fotoğrafları Bilgisayara Nasıl Yüklerim?[/h]Dijital fotoğraf makineleri ile çektiğimiz fotoğraflar SD, SDHC ve SDXC gibi uzantılara sahip hafıza kartlarda depolanmaktadır. Bu kartların ne işe yaradığına ve bu SD, SDHC ve SDXC kartların karşılaştırmalarına

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

  üzerinden bakabilirsiniz.

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !


  Klasik yöntem tabir edilen ve kullanılan fotoğraf makinesinin usb bağlantı kablosu kullanıldığında, bilgisayarınız otomatik olarak dijital fotoğraf makinenizi algılayıp, otomatik kullanma ekranını gösterecektir.
  Bu aşamada “Dosyaları görüntülemek için klasörü aç” seçeneği ile hafıza kartının içeriği bir klasörde görüntülenebilir. Fotoğrafları bilgisayara aktarma işlemi için kopyalamak istediğiniz dosyaları seçip bilgisayarınızda başka bir dizine yapıştırabilirsiniz. Bu aşamada güvenli olması açısından dosyaları kes komutu ile taşımamanız, özellikle kopyalama aşamasında yaşanabilecek teknik bir arızada mevcut dosyaların zarar görmemesini sağlar.
  [h=3]Kart Okuyucu ile Fotoğrafları Bilgisayara Aktarma[/h]Compact Flash (CF), Secure Dijital (SD) ve MultiMedia Card (MMC) gibi hafıza kartlarını okuyabilen hafıza kart okuyucular basit bir şekilde bu kartlarda saklanan verilere erişmenizi sağlayan bir cihazlardır.
  Hafıza kart okuyucuların bir USB girişi ve çıkışı vardır. Aynı harici bellekler gibi, ilgili kartların bilgisayara disk gibi tanıtılabilen bu cihazlar USB bağlantı noktası üzerinden bilgisayara bağlanabilirler. Fotoğrafları bilgisayara aktarma işlemi için, fotoğraf makinemizden çıkardığımız hafiza kartini kart okuyucusuna takarak bilgisayara bir dizin olarak bağlanmasını sağlarız.
  Bu aşamada bilgisayar yeni bağlanan dizini algılayıp aynı USB girişinde olduğu gibi “Dosyaları görüntülemek için klasörü aç” seçeneğini ekrana getirecektir. Açılan klasör, eğer kullandığınız bir DSLR fotoğraf makinesi kartıysa cihazın adı örn. “D7100x” ya da standart DCIM gibi isimler içerecektir.
  Bu dizinin altında makineniz ile çektiğiniz fotoğrafları görebilir ve yukarıda belirttiğimiz gibi kopyalama işlemini kullanarak bilgisayarınızda bulunan bir dizine yapıştırabilir, aktarabilirsiniz.
   

Sayfayı Paylaş