Evrensel Windows Platformu (UWP APP) ve Yeni Uygulamalar

Konu, 'Windows işletim sistemi' kısmında Mehmetkarahanlı tarafından paylaşıldı.

 1. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  Microsoft’un Windows 10 güncellemesi ile attığı belki de en önemli adım Evrensel Windows Platformu oldu. Geliştiriciler için önce önümüzdeki iki yıllık süreçte bir milyar kullanıcıdan oluşan bir hedef kitle oluşturmayı amaçlayan Evrensel Windows Platformuna gelin biraz daha yakından bakalım.
  [​IMG]
  Microsoft, Windows ekosisteminin mobil ayağında uygulama sorununu çözmek için Windows 10 güncellemesi ile birlikte Evrensel Windows Platformu projesini de devreye soktu. Evrensel Windows Platformu kısaca tek bir proje ile bir servis gibi tablet, masaüstü. IoT, akıllı telefon ve konsollarda hizmet verecek olan Windows 10 platformu için uygulama geliştirmeyi mümkün kılıyor. Bu sayede Windows 10 masaüstü için uygulama geliştirecek olanlar çok kolay bir şekilde diğer platformlardaki milyonlarca tüketiciye de ulaşabiliyor.

  Windows 10 güncellemesi Temmuz ayında yayınlanmıştı fakat akıllı telefonlar için Windows 10 Mobile güncellemesi henüz genel dağıtımına başlanmadı. Fakat Microsoft’un yayınladığı Windows 10 Mobile Preview SDK ile geliştiriciler Evrensel Windows uygulamalarını hem mobil hem de masaüstü için Microsoft Store Uygulama Mağazasında yayınlamaya başladı.
  [​IMG]
  Neredeyse hergün bir çok uygulama Evrensel Uygulama Platformu altında mağazada yerini alıyor. Bunları haber yapsam emin olun sürekli uygulama haberi görmekten mideniz bulanır. Ayrıca dikkat ettiğim bir nokta da Evrensel Windows Platformu destekli olarak güncellenen ya da yeni yayınlanan uygulamaların bir çoğu Continuum destekli oluyor. Bu çok önemli bir adım. Zira Continuum desteği tek başına kurumsal müşteriler için sunulmuş gibi bir algı var veya bazı kişiler tarafından böyle gösterilmek isteniyor. Şimdi size bir uygulamadan bahsedeceğim.
  NETFLİX

  Netflix’in Evrensel uygulamasından ilk ekran görüntüsünü paylaşarak başlayalım:
  [​IMG]
  Netflix Türkiye’de pek bilinmese de dünyada özellikle de Amerika’da dijital yayıncılık alanında çığır açtı. Ayrıca uyguladığı fiyat politikası ile de korsan yayınlara nefes aldırmıyor desek yeridir. Uygulama kısaca film, dizi veya sinema gibi dijital yayınların izlenebildiği, güncel sinema filmlerinin satın alındığı ya da kiralanabilidiği bir platform. Fiyatların uygun olması sayesinde de gerçek dvd kalitesinde film seyretmeyi seçenler korsan yayın peşinde koşmuyor. Tabi yurt dışında insanların emeğe saygı noktasındaki bilinçleri de müslüman ülkelerde olması gerekenden çok ileride olduğu için NETFLİX gibi kalite odaklı ürünler talep görüyor.
  Şimdi Netflix, Evrensel Windows uygulaması üzerinde çalışıyor. Muhtemelen bir kaç hafta içinde yayınlanır. Ayrıca uygulamanın Continuum desteği de olacak. Yani gittiğiniz herhangi bir yerde, misafirlik olur veya başka bir durum, telefonu dev ekran bir tv’ye bağlayıp sinema keyfi yaşayabilirsiniz.
  Peki Netflix Türkiye’de kullanılabiliyor mu? Aslında bu soruya evet cevabı vermeyi çok isterdim. Fakat ülkemizde resmi olarak faaliyet göstermiyor. Web üzerinden abone olarak servisten yararlanmanın yolları mevcut tabiki. Geçtiğimiz günlerde alınan bir son dakika kararı ile Netflix, Türkiye’de faaliyet göstermeyi ileri bir tarihe erteledi. Bunun nedeni tam olarak bilinmiyor fakat gelen bilgiler bu ertelemenin mevzuattan kaynaklandığı yönünde.
  VLC Media Player:

  [​IMG]
  Evrensel Windows Platformu çalışmaları devam eden bir diğer uygulama da Videolan tarafından sunulan VLC Media Player uygulaması. Son dönemde Windows Phone 8.1 uygulaması için güncelleme yayınlanmayan VLC Player uygulaması, Windows 10 Mobile Evrensel Uygulama çalışmaları nedeniyle bu aralar biraz sessiz. VLC’nin Windows uygulamasını geliştiren ekibin lideri Thomas Nigro, Evrensel Uygulama çalışmalarına başlandığını ve Windows Phone 8.1 uygulamasını geliştirmeyi durduklarını Kasım ayında açıklamıştı.
  [​IMG]
  Windows 10 ve Windows 10 Mobile Evrensel Uygulama Platformu cephesindeki çalışmalar tabi ki sadece bu iki uygulama ile sınırlı değil. Geçtiğimiz günlerde tüm dünyada dikkat çeken haber sitelerinden bir olan CBS NEWS, AmericanExpress, Accuweather ve daha bir çok uygulama da Evrensel Windows Platformu çerçevesinde güncellendi ya da uygulamalarını tamamen yeniledi. Önümüzdeki aydan itibaren Windows 10 Mobile güncellemesinin yayınlanmaya başlaması ile birlikte Evrensel Windows Uygulama sayısında hızlı bir artış olacağını düşünüyorum. Evrensel Windows uygulamaları konusunda beni asıl heyecanlandıran ise Continuum desteğinin de dahil edildiği üçüncü parti uygulamalarda geliştiricilerin kullanıcılara sunacağı yepyeni deneyimler olacak.


   

Sayfayı Paylaş