Dreambox ci+ dm7020hd

Konu, 'Dreambox 7020 HD Serisi' kısmında coscos1222 tarafından paylaşıldı.

 1. coscos1222
  Online

  coscos1222 Guest

  dreambox ci+ dm7020hd
  NN2 Forum

  Alıntı:
  [TABLE="width: 100%"]
  [TR]
  [TD="class: alt2"]Auf dem Unstable feed liegt ein ipk für die 7020hd dream-ci-plus_1.0-r9_dm7020hd.ipk

  aktiviert ist ci0 nachdem install lang ein gui restart

  2. slot für ci+ kann in der Datei enigma2_pre_start_ciplus.sh einkommentiert werden[/TD]
  [/TR]
  [/TABLE]

  Code:

  /usr/bin/enigma2_pre_start_ciplus.sh
  Thx @ nixkoenner
   

  Ekli Dosyalar:

 2. qwertyu66
  Offline

  qwertyu66 Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  23 Eylül 2011
  Mesajlar:
  43
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Şehir:
  malatya
  nasıl yükleyeceğiz acaba
   
 3. @DrAgOn
  Offline

  @DrAgOn
  Yetkili
  Vip

  Kayıt:
  10 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  649
  Beğenilen Mesajlar:
  8
  Şehir:
  ANTALYA


  DREAMBOX 7020 USB STICK ÜZERİNE İMAGE YÜKLEME


  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !  Dreambox 7020 aldıktan sonra Flashwizard gibi bir programın olmayışından dolayı 7020 ‘ ye taktığım 256 Mbyte USB stick ‘ e image yüklemeyi bayağı gözümde büyütmüştüm. Ama düşündüğüm kadar zor değilmiş. Sizlere yardımcı olması amacıyla bu yazıyı hazırladım. Gezdiğim internet sitelerinde bilgiler 7020 için henüz parça parça idi. Bu yüzden derli toplu birşey yapmanın güzel olacağını düşündüm. Bir kişiyi bile memnun edebilirsem ne mutlu bana... Yazılarımda eksik ya da atladığım yerler olduysa lütfen affedin.. Mod arkadaşlar eğer gerekli görürlerse eksik ya da yanlış yönlendirici yerleri ( varsa ) editleyebilirler..

  USB stick üzerine image yükleme DCC programını kullanmadan İnternet Browser kullanılarak da yapılıyor. Belki daha başka yolları da vardır. Ama bana bu yöntem çok kolay geldi. Onun için burada DCC ' yi anlattım.

  İşlemlerimizi sırasıyla anlatalım.7020 ' yi ilk aldığım zaman Flash ' a Gemini Mod yüklemiştim. Gemini iki kısımdan oluşuyor. Gemini Mod ve startmenu. Önce bunları uninstall etmemiz gerekiyor. Bunu şöyle yapıyoruz.

  1. Dreambox’ı Flash ‘ ta yüklü original image ile açıyoruz

  2. DCC gibi bir program ile Dream’e TELNET ile bağlanıp ipkg remove gemini yazıp ENTER tuşuna basıp bekliyoruz. Bu arada tuşlara basmayın. Aşağıdaki resimdeki son satırdaki root@dreambox yazısını gördükten sonra Dream’i reboot yapıyoruz ( Arkasındaki açma kapama anahtarından kapatıp 10 saniye sonra tekrar açıyoruz – Tabii gene Flash ’ taki image ile )


  3. Daha sonra startmenü ‘yü uninstall etmemiz gerekiyor. O da şöyle..


  4. ipkg remove startmenu 0.0.2_7020.ipk yazıp Enter ‘a basıyoruz.

  5. Resimin son satırındaki root@dreambox yazısını görünceye kadar bekliyoruz. Hiçbir tuşa basmayın. Yazı çıktıktan sonra Dream ‘i tekrar reboot yapıyoruz.

  Buraya kadar GeminiMod ‘ un nasıl uninstall edileceğini anlattık.. İmage yüklemeye esas şimdi başlıyoruz.

  1.Gene DCC gibi bir program ile Dream ‘ e bu kez FTP ile bağlanarak önceden download ettiğimiz miniroot7020_0.18_powerpc.ipk dosyasını FTP yoluyla tmp içine atıyoruz. Buradaki 0.18 versiyon numarası tabii. Başka versiyon yükleniyorsa o versiyon yazılacak şüphesiz..

  2. TELNET ile bağlanarak ipkg install /tmp/miniroot7020_0.18_powerpc.ipk yazıp ENTER tuşuna basıp bekliyoruz. Bu arada gene hiç bir tuşa basmıyoruz.

  3. Anlattıklarım aşağıdaki resimde açıkça görülüyor. Yalnız şunu belirteyim, yukarıdaki TELNET komutunu yazarken belki dikkat etmeyenler olabilir, ipkg yazdıktan sonra bir boşluk veriyoruz, install yazdıktan sonra bir boşluk veriyoruz. Bunu unutmayın. Bu yüklediğimiz miniroot programı Dream ilk açılırken bize hangi image ile Dream’i açayım diye soracak olan arayüz programıdır..

  Burada şunu da belirteyim. Burada anlattığım işlemler ile 7020 ‘ ye hem 7000 ’ in ( .img uzantılı )hem de 7020 ' nin ( .nfi uzantılı )image ‘ larını yükleyebiliyoruz. Şüpheniz olmasın, zira ben denedim, her ikisi de mükemmel çalışıyor. Ama hangi tip image olduğunu tablodan seçmemiz gerekiyor sadece.. Onu aşağıdaki işlemler esnasında göreceksiniz..

  Kanal araması ile tek tek uğraşmak istemiyorsanız kanallarınızı önce DreamboxEdit programı ile kaydetmenizi tavsiye ederim. Daha sonra yüklediğiniz image ‘ ı çalıştırdığınız zaman kaydettiğiniz kanalları geri gönderdiğinizde işiniz çok kolaylaşıyor.. Benden söylemesi..


  4. Şimdi root@dreambox yazısı çıktıktan sonra Dream ‘i tekrar reboot ediyoruz. İşte burada reboot yaparken kumanda elimizde bekliyoruz. TV ekranında reboot menüsü çıktıktan sonra uzaktan kumandanın yukarı aşağı okları yardımı ile WEB MODE seçip kumandanın OK tuşuna basıyoruz. Ekrana gelen görüntüyü öylece bırakıyoruz. İmage yükleme esnasında Dream ‘ in bu ekranda kalması gerekiyor..
  5. Şimdi DCC programımızı tekrar açıp WebBrowser modunu seçiyoruz. Ve aşağıdaki resim DCC programımızın penceresinde görünüyor.


  Burada aşağıda işaretli olan yer USB veya HDD formatlamak için kullanılıyor. Burayı tıklıyoruz.. Aşağıdaki ekran geliyor.


  Partition and Format’ı tıklatıp USB ‘ yi formatlıyoruz. FINISHED yazısını görünceye kadar bekliyoruz.


  FINISHED yazdıktan sonra yeşil oku tıklatıp ilk sayfaya dönüyoruz.


  İmage yükleme tıklandıktan sonra aşağıdaki ekran geliyor.


  Yukarıda yazdığım şekilde doldurulması gereken yerler doldurulduktan sonra Install Image tıklıyoruz. Resimdeki tek önemli şey bence şu: 7020 ' ye yüklediğimiz image ' ın hangi tip image olduğunu seçmeyi unutmamak. Yani 7000 ' e ait image mı yüklüyoruz yoksa 7020 image ' ını mı yüklüyoruz...Yoksa yükleme başarısız oluyor.Gene DCC programında FINISHED yazısı görünceye kadar hiçbirşey yapmıyoruz. FINISHED yazısını gördükten sonra image artık yüklendi. Dream ' i tekrar reboot yaparak açılıştaki ekrandan image ' ı seçerek çalıştırıyoruz.Dream ' in gerekli ayarlarını yaptıktan sonra DreamEdit programı ile kaydettiğimiz kanalları yüklediğimizde işlemimiz tamamlanıyor.. Hepsi bu kadar arkadaşlar. Nasıl, biraz karışık görünüyor ama aslında oldukça basit. Biraz dikkat herşeyi halledecektir, buna eminim..

  Herhangi bir image ‘ ı silmek istediğimizde de aşağıdaki ekran yardımı ile bunu yapabiliyoruz.. Burada pek fazla açıklama yapmaya gerek duymuyorum. Silmek istediğiniz image ' ı seçtikten sonra Remove tuşunu tıklıyorsunuz, hepsi bu, zaten resimden de anlaşılıyor..

  buradaki anlatılan lardan yararlanarak yükleyebilirsiniz

  alıntıdır
   
 4. @DrAgOn
  Offline

  @DrAgOn
  Yetkili
  Vip

  Kayıt:
  10 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  649
  Beğenilen Mesajlar:
  8
  Şehir:
  ANTALYA

  [h=2]Dreambox 7020'ye Internet Browser ile Image Yükleme[/h]

  Merhaba arkadaşlar. Bu yazımda 7020'ye original image yüklemenin internet browser ile nasıl yapıldığını anlatacağım. 7020'nin image'ları 16-17 Mbyte civarında olduğu için RS232 kablosu ile normal yükleme yapma ortalama 40-50 dakika sürüyor.Ama internet browser ile ortalama 1-2 dakika içinde işlem bitiyor.Kullanıma hazır hale geliyor. İşlemlerimiz şöyle..


  Önce 7020'yi arkadaki switch'ten kapatıyoruz.

  Kapalı durumda iken aşağıdaki resimde 1 numara ile gösterilen aşağı ok tuşuna basılı tutarak arkadaki switch'ten 7020'yi açıyoruz.

  3 Numara ile gösterilen STOP yazısını görünceye kadar basılı tutuyoruz. STOP yazısını gördükten sonra butonu bırakıyoruz.Butonu bıraktıktan hemen sonra 7020'nin IP no'su Display'de çıkacaktır.

  7020'yi böylece bırakıyoruz. Artık original image'ı yüklemeye hazırız.4 numara ile gösterilen yerdeki IP no'sunu -Tabii sizin ekranda çıkan, resimdeki değil - bir yere yazın, hemen şimdi lazım olacak..  Bilgisayardan İnternet browser'ı açıp sizin 7020'nin display'inde çıkan IP no'sunu yazın ve Enter tuşuna basın. Aşağıdaki ekranı göreceksiniz.


  Yukardaki ekrandaki device info yu tıklatırsanız ( 6 numara )cihazın bilgilerini görürsünüz. Aşağıdaki resim bunun bir örneğidir. firmware upgrade i tıklatırsanız ( 7 numara ) bir sonraki resimdeki image yükleme sayfasına ulaşırsınız..  Original İmage'ı yükleme ekranı aşağıdaki resim.. Burada 1 numarada Browse tıklatarak bilgisayardaki orijinal image'ı buluyoruz, ve seçiyoruz. Ondan sonra 2 numaradaki Flash'ı tıklattığımızda ise image yüklenmeye başlıyor..


  İmage yüklenirken bu ekran karşımıza geliyor..Birşey yapmıyoruz. Bitinceye kadar bekliyoruz..


  Bittikten sonra da ekranda zaten finished ( bitti ) diye yazıyor.. Aşağıdaki resim..


  7020'yi REBOOT yapıyoruz. İşlem bitmiştir. Kolay gelsin..Herkese selamlar..

  alıntıdır emeği geçenlere teşekkürler
   
 5. qwertyu66
  Offline

  qwertyu66 Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  23 Eylül 2011
  Mesajlar:
  43
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Şehir:
  malatya
  usta sağol yüklemeyi yaptım bu pluginin işe yaraması için dt modül mü olması gerekiyor
   
 6. @DrAgOn
  Offline

  @DrAgOn
  Yetkili
  Vip

  Kayıt:
  10 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  649
  Beğenilen Mesajlar:
  8
  Şehir:
  ANTALYA
  öyle birşey yok sadece cı model olduğunu belirtiyor baştaki yazıda dt modülsüzde kullanabilirsin

  saygı ve hürmetlerimle.

  DrAgOn
   
 7. coscos1222
  Online

  coscos1222 Guest

  Evet abi haklısın.
   

Sayfayı Paylaş