Doğalgaza şok ZAM!

Konu, 'Türkiye'den Haberler' kısmında nescafe19 tarafından paylaşıldı.

 1. nescafe19
  Offline

  nescafe19 Aktif Üye Üye

  Kayıt:
  24 Ağustos 2012
  Mesajlar:
  146
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Şehir:
  Denizli
  Doğalgaza ekim ayında yüzde 10-15 zam geliyor.

  Doğalgaza ekim ayından geçerli olmak üzere yüzde 10-15 arasında zam yapılması gündemde. Doğalgaza yapılacak zammın elektrik fiyatlarına aynı oranlarda yansıması bekleniyor.

  [​IMG]

  Türkiye’de elektrik üretiminin yaklaşık yarısı doğalgazla gerçekleştiriliyor.
  En son 1 Nisan’da elektrik fiyatlarına yüzde 8.1, doğalgaz fiyatlarına da yüzde 18.72 zam yapılmıştı. Birkaç yıl önce kış aylarına girerken yapılan zam nedeniyle tüketimde ciddi düşüş olmuş, ardından doğalgaz fiyatlarında yüksek oranlı bir indirime gidilmişti.
  Bir yetkili, Botaş’ın 2011 yılında 1.3 milyar lira zarar ettiğini ve bu yıl zarar etmesinin yüksek ihtimal olduğunu kaydederek, “Botaş’ın aldığı gazı daha düşük fiyattan satmasının bir maliyeti var. Birkaç kamu kurumu da yüzde 10’dan az olmamak üzere doğalgaza zam yapılmasını talep ediyor. Ekonomi yönetimi son durumu değerlendirecek, talep daha yüksek de olsa doğalgaza yüzde 10-15 aralığında zam yapılabilir” dedi.
  Rusya, İran ve Azerbaycan’dan doğalgaz, Cezayir ve Nijerya’dan LNG ithal eden Türkiye, talebi karşılamak için arz çeşitliliğine gitmeye çalışıyor.
  Türkiye’nin doğalgaz tüketiminin bu yıl 48.5 milyar metreküp olması öngörülüyor. Türkiye geçen yıl İran ve Azerbaycan’dan da gaz çekişinde sorun yaşayınca spot piyasadan LNG almıştı.

  kaynak:milliyet.com
   
 2. toycan
  Offline

  toycan Banlı Üye

  Kayıt:
  6 Haziran 2007
  Mesajlar:
  682
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  en pahalı benzin,elektrik,doğal gaz bizde neden herşey çok güzelde ondan dahada güzel olaçak bir 10yıl daha sabredin ....
   
 3. mescer
  Offline

  mescer Aktif Üye Üye

  Kayıt:
  16 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  232
  Beğenilen Mesajlar:
  2
  Şehir:
  istanbul
  durmak yok yola devam
   

Sayfayı Paylaş