[Çözüm] [6.0] Marshmallow’da Uygulamalar SD Karta Nasıl Taşınır?

Konu, 'Android os' kısmında Mehmetkarahanlı tarafından paylaşıldı.

 1. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  Android Marshmallow sürümünde (6.0) SD Kartınızı nasıl dahili depolama alanı olarak kullanabileceğinizi biliyor musunuz?

  @Mehmetkarahanlı@
  Android_Uzmanı  [​IMG]
  Android’in yeni Marshmallow sürümü birçok yenilikle geldi. Bu yeniliklerden birisi de yeni depolama alanı özelliği olarak sunuluyor. SD kartınızı cihazın dahili depolama alanı olarak kullanabilirsiniz. Biraz daha açmak gerekirse; kişisel verilerinizin yanında uygulamalarınızı da hafıza kartınıza taşıyabilirsiniz. Peki bunun size ne gibi bir faydası olacak? Uygulamalar ve verileriniz cihazda fazladan yer işgal etmeyecek ve böylelikle telefonunuz daha performanslı bir şekilde çalışacaktır. Normalde Android’in daha önceki sürümünde de uygulamalar SD karta taşınabiliyordu. Ancak uygulama ve oyunlar yine cihaz hafızasını işgal etmeye devam ediyordu. Oysa yeni Marshmallow sürümünde yapacağımız küçük bir işlemle SD Kartınız cihaz hafızası şeklinde algılanacak ve bu sayede uygulamalar tüm verileriyle otomatik bir şekilde SD karta kaydedilecek. Şimdi hazırsanız bu işlemleri nasıl yapacağımıza geçelim.
  [​IMG]  • Eğer telefonunuzu Marshmallow sürümüne henüz güncellediyseniz cihazınız “Yeni SD kart algılandı” şeklinde bir uyarı verecektir. SD kart bu sırada takılı değilse herhangi bir uyarıyla karşılaşmayacaksınız. Bu işlemleri yapmak için SD kartınızı cihaza takıp devam edin.


  • Daha önce bahsettiğimiz ve durum çubuğunda bulunan ilgili uyarıya dokunun.

  [​IMG]

  • Daha sonra açılan menüde “SD kart cihazınızı kurun” başlığı altında bulunan menüde bir seçim yapmanız gerekecek. Eğer SD kartı normal bir şekilde kurmak istiyorsanız “Taşınabilir bir depolama alanı olarak kullanın” seçeneğini işaretleyebilirsiniz. Bahsettiğimiz işlemleri uygulamak için ise “Dahili depolama olarak kullanın” seçeneğini işaretleyip devam edin.

  [​IMG]

  • Ardından açılan menüde SD kartınızın biçimlendirileceği ile ilgili bir uyarı göreceksiniz. Burada dikkatli olmanız gerekiyor. Çünkü eğer devam ederseniz SD kartınızda bulunan herşey silinecektir. Ayrıca SD kartınız tekrar biçimlendirmeden bu cihazdan başka hiçbir cihazda veya bilgisayarda çalışmayacaktır.Verilerinizi yedeklemenizi öneriyoruz. Uyarıyı okuduysanız “SİL VE BİÇİMLENDİR” butonuna dokunarak devam edin.

  [​IMG]

  • Bu bölümde SD kartınız biçimlendirilmeye başlanacak ve tüm verileriniz silinecektir. SD kartınızda bulunan veri boyutuna göre biraz uzun bir süre beklemeniz gerekiyor.

  [​IMG]

  • Artık SD kartı biçimlendirdik ve cihaz hafızası olarak kullanmaya hazırız. Bu bölümde ise cihazınızdaki uygulamaları SD karta taşıyıp taşımayacağınızı soracaktır. Kararınızı verip devam edin.

  [​IMG]

  • İşlemlerimiz bu kadar. Artık SD kartınız cihaz hafızası olarak algılanacaktır. SD kartınızda ne kadar veri olduğunu kontrol etmek için Ayarlar>Depolama adımlarını izleyin.

  [​IMG]
  Buraya kadar SD kartınızı nasıl dahili depolama olarak kullanabileceğinizi anlattık. Peki yeni bir uygulama yüklediğinizde o uygulamayı nasıl hafıza kartına taşıyabilirsiniz. Hemen o işleme de kısaca göz atalım.

  • Ayarlar>Uygulamalar adımlarını izleyin. Açılan menüde seçtiğiniz herhangi bir uygulamaya dokunun. Daha sonra açılan menüden “Dopalama” bölümüne girin. Kullanılan depolama alanı başlı altında ilgili uygulamanın hangi bölümde depolandığını görebilirsiniz. Uygulamayı hafıza kartına taşımak için “DEĞİŞTİR” butonuna dokunun.

  [​IMG]

  • Daha sonra açılan kutucuktan SD kart seçeneğine dokunun.

  [​IMG]

  • İlerleyen menüde bir uyarı göreceksiniz. TAŞI butonuna dokunarak devam edin.

  [​IMG]

  • Uygulamanın boyutuna göre gelen bir bekleme ekranının ardından uygulama ya da oyun tüm verileriyle birlikte SD karta taşınacaktır.

  [​IMG]
  [​IMG]


  Tüm işlemler bu kadar. Android Marshmallow sürümü ile gelen bu faydalı özelliğidir.Android 6.0 sistemindeki yeni özelliklere devam edeceğiz ihşallah
   
 2. Mehmetkarahanlı
  Offline

  Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2014
  Mesajlar:
  593
  Beğenilen Mesajlar:
  76
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  [​IMG]
  Galaxy S6 ve S6 Edge kullanıcıların uzun zamandır beklediği Marshmallow güncellemesi sonunda başladı.
  Birkaç ay önce

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

  güncellemesi alacak olan cihazlarını açıklayan

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

  , ardından güncelleme konusunda adeta bir sessizliğe bürünmüş ve bir bağlamda bazı kullanıcılarını üzmüştü. Neyse ki bu durum artık son buluyor.

  Samsung,

  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

  ve S6 Edge için Android 6.0.1 Marshmallow güncellemesi dağıtımına Güney Kore'de başlamış durumda. Güncelleme sadece S6 ve S6 Edge için geçerli fakat gelen bilgilere göre çok kısa bir süre içince S6 Edge Plus ve Note 5 sahipleri de Marshmallow'a kavuşacak.

  [​IMG]

  [​IMG]

  Yeni güncelleme ile çok daha sade ve akıcı bir arayüze kavuşan S6 ve S6 Edge, daha stabil bir hal almalarının yanı sıra çeşitli ayarlarında da farklı seçeneklere kavuşmuş durumda.

  [​IMG]

  Dediğimiz gibi güncelleme şu an için sadece Güney Kore'de dağıtılmaya başlandı. Fakat Samsung bu tarz durumlarda dünya genelindeki kullanıcılarını çok fazla bekletmiyor. Kısa sürede ülkemizde de Marshmallow güncellemesi kullanıma sunulmuş olur.
   

Sayfayı Paylaş