Bankalarda Unutulan Para Nasıl Sorgulanır?

Konu, 'Türkiye'den Haberler' kısmında uydu3405 tarafından paylaşıldı.

 1. uydu3405
  Offline

  uydu3405 Süper Üye Üye

  Kayıt:
  3 Kasım 2014
  Mesajlar:
  500
  Beğenilen Mesajlar:
  4
  Şehir:
  İstanbul
  Sizlere bankalarda unutulmuş olan paranızı şifresiz olarak nasıl sorgulayacağınızı detaylı bir şekilde anlatacağız.

  Türkiye Bankalar Birliği internet sitesi üzerinden bankalarda unutmuş olduğunuz paraları sorgulama yapabiliyorsunuz. Bankalarda unutulan para nasıl sorgulanır, bankalarda unutulan paraları nasıl çekebiliriz, hangi bankada hesabımda para var, bankada unuttuğum parayı nasıl alabilirim, bankalarda unutulan paralar ne zamana kadar çekilmeli gibi sorulara çözüm bulabilmek için öncelikle hangi bankada adınıza açtırmış olduğunuz hesapta para unuttuğunuzu öğrenmeniz gerekmektedir. Bankalarda unuttuğunuz paraları sorgulayabilmek için öncelikle Türkiye Bankalar Birliğinin sorgulama sayfasına giriş yapmanız gerekmektedir. Bankada parası zaman aşımına uğrayan vatandaşlar Türkiye Bankalar Birliği internet sitesine girerek, bankada unuttukları ve almak için başvuruda bulunmamaları halinde Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na devredilecek paralarının miktarını öğrenebilirler.

  Unutulan parayı sorgulama için Türkiye Bankalar Birliğinin internet sitesine giriş yaptığınızda karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir.


  [​IMG]


  [​IMG]
   
 2. uydu3405
  Offline

  uydu3405 Süper Üye Üye

  Kayıt:
  3 Kasım 2014
  Mesajlar:
  500
  Beğenilen Mesajlar:
  4
  Şehir:
  İstanbul
  5411 Sayılı Bankacılık Kanunu’nun 62. maddesine göre, bankalar nezdindeki mevduat, katılım fonu, emanet ve alacaklardan hak sahibinin en son talebi, işlemi, herhangi bir yazılı talimatı tarihinden başlayarak on yıl içinde aranmayanlar zamanaşımına tabidir. 5411 Sayılı Bankacılık Kanunu’nun 62. maddesinin uygulamasına ilişkin yayımlanan Yönetmeliğin 8. maddesi gereğince, zamanaşımına uğrayan mevduat, katılım fonu, emanet ve alacakların listesi Türkiye Bankalar Birliği internet sitesinde Şubat ayı başından Mayıs ayı sonuna kadar ilan edilecektir. Bu çerçevede, listede isim ve hesap bilgileri yer alan kişilerin en geç 15 Haziran 2013 tarihine kadar hesaplarının bulunduğu bankanın herhangi bir şubesine geçerli kimlik bilgileri ile başvurmamaları halinde yasa gereği zamanaşımına uğramış olan mevduat, katılım fonu, emanet ve alacakları gelir kaydedilmek üzere Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na devredilecektir.

  Türkiye Bankalar Birliği zaman aşımı sorgulama internet sitesine giriş yaptıktan sonra karşımıza yukarıdaki ekran gelecektir. Bu sayfada bulunan bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde girmemiz gerekmektedir. Şifresiz olarak bankalarda unuttuğunuz parayı sorgulamak için isim soyisim ve hangi bankada paranızın olduğunu öğrenmek için listeden banka ismi seçebilir veya Türkiye’de bulunan bütün bankalarda isminize açtırmış olduğunuz hesapların tamamında unutmuş olduğunuz para var mı yok mu diye sorgulamak için Tüm Bankaları seçtikten sonra altta bulunan kodu doğru bir şekilde girerek ara butonuna basmanız yeterlidir. Kısa süreli bir işlemden sonra eğer herhangi bir banka şubesinde unuttuğunuz bir para varsa sayfanın alt kısmında hangi banka ve şubesinde ne kadar para unuttuğunuzu ve hangi tarihten beri o banka şubesinde paranızın kaldığını öğrenebileceksiniz. Bankalarda unuttuğunuz paraları sorgulayabilmek için Türkiye Bankalar Birliği zaman aşımı sitesine girerek hesaplarınızda unutulan paraları sorgulayabilir, hangi banka ve şubesinde unuttuğunuzu öğrenebilirsiniz. Bankalarda unutulan paranızı sorgulamak için altta verilen linklere tıklayıp ögrenebilirsiniz.


  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !  Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

   

Sayfayı Paylaş