“Bağımsız Psikologlar İnisiyatifi” meslek yasası istedi

Konu, 'Türkiye'den Haberler' kısmında sevilir tarafından paylaşıldı.

 1. sevilir
  Offline

  sevilir Kıdemli Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  445
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Şehir:
  adıyaman
  Bağımsız Psikologlar İnisiyatifi”, ülkede psikologluk mesleğinin yasal bir zemine kavuşması için meslek yasasının ivedilikle geçmesini istedi.

  Basın toplantısında konuşan İnisiyatif Sözcüsü Dr. Fatih Bayraktar, Kuzey Kıbrıs’ta psikologlar için bir meslek yasası bulunmadığını, dolayısıyla psikoloji eğitimi ve uygulamalarının da bir meslek yasasıyla güvence altında olmadığını belirterek bu durumda, bu konuda temel eğitim almamış veya yeterli psikolojik hizmet verebilecek donanıma sahip olmayanların, hatalı ve etik dışı uygulamalarında denetlenemediğini anlattı.
  Bu gibi yanlış uygulamaların toplum sağlığı ve gelişimini zedeleyebileceği kaygısını taşıdıklarını ifade eden Bayraktar, inisiyatif olarak hedeflerinin, psikolojik hizmet veren kadar hizmet alanların da haklarının “Psikologlar Odası Yasası”yla korunma ve denetim altına alınması olduğunu vurguladı.
  Bayraktar, ivedilikle ihtiyaç duyulduğunu belirttiği bu yasa için çalışmaların 1999 yılında başladığını, ilk yasa taslağının 2002’de dönemin Sağlık Bakanı’na sunulduğunu anımsatarak “2007’de Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat tarafından ivedilik kazandırılması istenen Psikologlar Odası Yasa Tasarısı’nın Savcılık’tan onay alınarak Sağlık Bakanlığı’nda bekletildiğini” ileri sürdü.
  Bayraktar şunları kaydetti: “Türkiye’deki meslektaşlarımızla eş zamanlı olarak psikologlar yasası konusunun önemine bir kez daha dikkat çekmek istiyoruz. Bu amaçla meslektaşlarımızın Türkiye’de sürdürdüğü eylemlere destek verir, Bağımsız Psikologlar İnisiyatifi olarak Kuzey Kıbrıs’ta da psikologluk mesleğinin yasal bir zemine kavuşması için çabalarımızı değişik platformlarda sürdüreceğimizi duyururuz.”
  11/23/2009 9:56:15 AM
   

Sayfayı Paylaş