Torrent Nedir? Torrent Nasıl Kullanılır?

Konu, 'Sistem Araçları Programları' kısmında Mehmetkarahanlı tarafından paylaşıldı.

1. Mehmetkarahanlı

Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    76
    Merhaba arkadaşlar sizlere bugün son yıllarda oldukça fazla kullanılan torrenti ve torrent nasıl kullanır sorusunun cevabını vereceğim.Öncelikle birçok kişiden duyduğumuz bu torrent nedir bundan başlayalım.Torrent bir P2P(Peer-to-peer) ağ protokolüdür.Türkçesine gelecek olursak kişiden kişiye dosya paylaşımı yapmamıza yarar.

[h=5]Torrentin faydaları nelerdir?[/h]
    • Yüksek hızlarda indirme imkanı sunar
    • Kapsamı çok geniştir
    • Bir kısıtlama yoktur
    • Kaynağı birden çok olduğundan dolayı verilerin silinme imkanı oldukça azdır.
    • Limit sınırlaması yoktur

[h=5]Torrentten Neler İndirilebilir?[/h]
    • Dizi
    • Film
    • Müzik
    • Oyun
    • Uygulama , Program
    • Kitap
    Yani Aklınıza internet üzerinde bulabileceğinize inandığınız herşey.

[h=5]Torrent Yasal mıdır?[/h]

Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

yasaldır fakat lisanslanmış ve telif hakları olan bir dosyayı paylaşmak ve indirmek yasal değildir.Sadece açık lisanslı ürünleri kullanmak yasaldır.Fakat ülkemizde genelde yasak olan kısım kullanılmaktadır.

[h=5]Torrent Programı[/h]Torrent kullanabilmeniz için öncelikli olarak bir torrent programınız olması gerekir.Bir çok torrent programı bulunmaktadır.Benim bugün kullanacağım program uTorrent olacaktır.Kendisi oldukça kullanımı basit ve boyutları küçüktür.

[h=5]uTorrent İndirme:[/h]uTorrenti indirmek için öncelikli olarak kendi web sitesi olan

giriş yapıp indiriyoruz.

[h=5][​IMG][/h]
    [h=5]uTorrent Kurulumu:[/h]Indirdiğimiz utorrent.exe dosyasını çift tıklayarak açıyoruz.Karşımıza dil ekranı geliyor.Turkish seçip ok diyoruz.Ufak bir dil paketi yükleyecek.

Karşımıza versiyon bilgisi geliyor ileri diyoruz.

Tekrar ileri diyoruz
    Karşımıza uygulamanın kurulumu için bir anlaşma metni geliyor onaylıyorum diyoruz.

Torrentin kısayollarının nelerde olması istediğinizi soran bölüm

Ardından torrentin bilgisayarınız açıldığında otomatik olarak başlatılması ve sizin için güvenlik duvarı ayarlarını yapılmasını sağlayan bir yapılandırma seçeneği geliyor aşağıdaki şekilde yapıp ileri diyoruz.Torrentimiz başarıyla kuruldu.

Your ads will be inserted here by
    Easy Plugin for AdSense.
    Please go to the plugin admin page to
    Paste your ad code OR
    Suppress this ad slot.

[h=5]Torrentten Dosya indirme:[/h]Şimdi bunca zamandır beklediğiniz yere gelelim utorrenti indirdik kurduk ama hala

sorusunun cevabını alamadınız.Torrentten dosya indirmek için torrent dosyalarını bulmanız gerekir.Sizler için bu dosyaları bulabileceğiniz birkaç adres vereceğim.

1.Kat.ph diğer adıyla kickass.to oldukça popüler bir torrent adresi
    2.thepiratebay.se kısaca torrentin google şubesi.
    3.torrentz.eu
    Bu adreslerden istediğiniz torrent dosyasına ulaşabilirsiniz.
    Not:Bu adresler tib tarafından engellenmiştir.Dns değiştirerek ulaşabilirsiniz.
    Ben sizlere örnek bir indirme yapacağım
    O zaman gelin beraber arrowun sezon 1ini beraber indirelim.
    Benim genelde kullandığım adres kickass.to. arama kısmına gelerek aramak istediğimiz şeyi yazıyoruz.Burada dikkat etmeniz gereken önemli nokta dizi ve filmlerin ingilizce isimlerini kullanmanız aradığınızı daha kolay bulmanızı sağlayacaktır.

Karşımıza birçok sonuç çıktı.Peki aradığımız yada en hızlı indireceğimiz hangisi olduğunu bulmak aslında oldukça kolay.Hemen son kısmına bakıyoruz burada genelde dizinin kalitesi hakkında bilgiler bulunur divx 480p blueray gibi.Peki hızlı indirmek için neler yapmamız gerekir diye soracak olursanız. Seed değeri yüksek olan dosyaları almanız daha hızlı indirme yapacağını anlamına gelir.

Ben en üstteki sonucu seçtim.İçerisine girdiğimizde bizlere bilgiler veriyorlar ve comments kısmından yapılan yorumları okuyabiliyoruz.Bir çok yeni torrent kullanıcısının genellikle sorun yaşadığı nokta torrent dosyasını indirme kısmı genelde torrent siteleride reklamlardan extra kazanç elde etmek sahte download butonları koyuyorlar.Kickassta torrenti indirmek için DOWNLOAD TORRENT yazan kısma tıklamanız gerekmekte.
    [h=5][/h][​IMG]
    Dosyamızı indirdik ama bu kadar küçük olmaması gerekiyordu gibi bir soru takılacaktır kafanıza.Indirdiğimiz dosya sadece ağ iletişimini sağlamasını sağlıyor programımızın.Çift tıklayarak açıyoruz dosyayı.Karşımıza bu şekilde bir bölüm gelecektir.uTorrentin indirmeyi nereye yapacağı neleri indireceğini sormaktadır.Özellikle dizi indiriyor iseniz aralarında izlediğiniz bölüm varsa yanındaki tik işaretini kullanarak indirme listesinden kaldırabilirsiniz.Ben 1. bölümünü izlediğim için indirmek istemiyorum o yüzden seçmedim.

Ve Torrentimiz inmeye başlıyor benim internetim adil kullanım kotasına takıldığından dolayı biraz hız problemi yaşıyorum :).

[h=5]Torrent Hız Sınırı Koyma:[/h]Bazılarınız soracaktır internetim bu kadar çok download yaparken kullanmakta sorun yaşarsam ne yapabilirim.Bundan kurtulmanın en basit yöntemi indirdiğiniz dosyaya hız sınırı koymaktır.Program koyduğunuz hız sınırını geçmeyecek ve siz internetinizi daha rahat kullanabileceksiniz.
    İndirdiğiniz dosya sağ tıklayın.Sırasıyla Ban Genişliği ataması – İndirme sınırını ayarla seçeneğine geliyoruz.Benim tavsiyem mevcut internet hızınızın yarısı kadar yapmanız.Bu size internetinizi sıkıntısız bir şekilde kullanmanıza imkan verecektir.Unutmamanız gereken nokta ise bu işlemi yaptıktan sonra daha yavaş indireceğinden dolayı dosyanın indirme süresi artacaktır.

“Torrent Nedir? Torrent Nasıl Kullanılır?” başlıklı makalemizde sizlere anlatacaklarım bu kadardır.Umarım aradığınız sonuçlara ulaşmışsınızdır.Eğer takıldığınız sorun yaşadığınız bir yer olursa lütfen yorum yaparak bizlere bildiriniz.En kısa sürede sizlere cevap vereceğiz.

Sayfayı Paylaş