Polonya' da Havaalanı Hacklendi!

Konu, 'Dünyadan Haberler' kısmında MEST tarafından paylaşıldı.

 1. MEST
  Offline

  MEST

  Yetkili
  Moderator

  Kayıt:
  20 Şubat 2010
  Mesajlar:
  3.370
  Beğenilen Mesajlar:
  131
  Ödül Puanları:
  63
  Şehir:
  ist.
  Uydu Alıcısı:
  Vu+
  Hack olayları genellikle firmalarla ilgili oluyor. Ancak bu sefer hack haberine konu olan ne bir teknoloji firması ne de bir uygulama! Hackerların son hedefi bir havalimanı!

  [​IMG]

  Teknolojinin her alanında şüphesiz her daim gizlilik büyük bir güvenlik sorunu olarak baş gösteriyor. Öyle ki birçok defa dev firmaların dahi bu güvenlik sistemleriyle uğraşmayı iş edinmiş hacklerlar tarafından mağdur edildiğini görmek mümkün oluyor.

  Bu defa ise hackerların hedefi, alışılmışın dışında yer aldı. Hackerlar her gün yaklaşık 1400 yolcu taşıyan Warsaw Chopin havaalanını hedef aldı ve sistemlerine sızarak uçuş planlarını çaldı.

  [​IMG]

  Polonya’da yer alan Warsaw Chopin havaalanının sitemlerine yapılan bir saldırı sonucu, LOT havayollarının tüm uçuş bilgileri, hackerlar tarafından ele geçirildi. Her ne kadar bu durum doğrudan seferleri etkilemiş olmasa da, bir yetkili tarafından açıklama yapılması gereği duyuldu.

  Yetkilinin açıklamalarına göre bilinmeyen bir kimse veya kimseler tarafından, LOT havayollarının sistemlerine saldırı yapıldığı ve bu saldırı sonucu birçok uçuş planının çalındığı aktarıldı. Bu saldırının havalimanının tümüne etki etmediği, sadece LOT havayollarının bilgilerinin çalındığı belirtildi.

  Birçok Bilgi Çalındı!

  Bu çalınan planlar ise sadece uçak rotalarını içermiyor. Söz konusu uçakların yakıt ihtiyaçlarından hava trafik bilgilerinin yanında, hava durum bilgilerinden herhangi bir acil durumda hangi stratejilerin izleneceği bilgilerine dahi ulaşılmış olundu.

  Öte yandan yetkililer tarafından yapılan açıklamaya bir de uyarı eklendi. Yapılan açıklamada kendilerinin kullandıkları sistemin birçok farklı havaalanında da kullanıldığını ve söz konusu havaalanlarında benzer durumların önüne geçilmesi veya hazırlıklı olunması konusunda uyarılar yapıldı.

  Yapılan bu hack saldırısının, nasıl ve ne zaman gerçekleştirildiği ise ne yazık ki henüz net olarak bilinmiyor.

  SDN.
   

Sayfayı Paylaş