Kara Delikleri İncelemek Amacıyla Gönderilen Uydunun Bağlantısı Kesildi

Konu, 'Dünyadan Haberler' kısmında TaaLoS tarafından paylaşıldı.

 1. TaaLoS
  Offline

  TaaLoS

  Yetkili
  Vip

  Kayıt:
  16 Mart 2016
  Mesajlar:
  267
  Beğenilen Mesajlar:
  53
  Ödül Puanları:
  28
  Şehir:
  Gaziantep
  Uydu Alıcısı:
  Kullanmıyorum
  [​IMG]
  Uzay araştırmalarında yeni sayılmayan ancak NASA'sı olan Amerika veya Roscosmos'u olan Rusya kadar ilerlemeyi başaramamış olan Japonya, bu konudaki çalışmalarını sürdürüyor.

  Uzaya birçok uydu gönderen Japonlar, maalesef son görevlerinde başarısız olduklarını bildirdiler. Bu görev "Hitomi" adındaki uydunun Dünya yörüngesine yerleştirilmesi ve yörünge üzerinden görüntülemeler yapılmasıyla alakalıydı. Görevin detaylarını ve amacını basınla paylaşan JAXA (Japonya'nın uzay ajansı), Hitomi'nin kara delikleri incelemek amacıyla gönderildiğinden bahsetti.

  17 Şubat tarihinde H-2A roketiyle fırlatılan Hitomi, 27 Mart tarihinde bazı sorunlarla karşılaştı. Bu sorunların sadece bir gün içerisinde kendini gösterdiğinden bahseden JAXA sözcüsü Izumi Yoshizaki, yaklaşık 1,5 aydan sonra uyduyla olan bağlantılarının tamanen koptuğunu ve tüm çabaların sonuçsuz olduğunu açıkladı. Uyduya ne olduğunu hala tam olarak anlamamış olan JAXA konu ile ilgili çalışmalarına devam ediyor. Bazı uzmanlara göre uydunun arızalanmasına neden olan şey gaz sızıntısı veya bir çeşit batarya patlaması olabilir.

  [​IMG]

  X-ray teleskoplara sahip olan ve kara deliğin yanı sıra diğer uzay sırlarını da araştırmayı hedefleyen Hitomi, JAXA'ya kötü bir darbe vurmuş oldu.
   

Sayfayı Paylaş