Cep mobil işletim sisteminde neler oluyor

Konu, 'Diğer Markalar' kısmında Mehmetkarahanlı tarafından paylaşıldı.

1. Mehmetkarahanlı

Mehmetkarahanlı Süper Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    76

Gizlenmiş İçerikGörmek İçin Foruma Giriş Yapınız. !

Sonraki nesil akıllı telefon ve tabletlere can verecek yeni mobil işlemcilerden çoğunun Benchmark sonuçları sızdırıldı.

2016 yılında çıkacak amiral gemisi akıllı telefon ve tabletler her zamankinden daha hızlı olacak. Çin merkezli bir blog sitesi, sonraki nesil pek çok mobil işlemcinin Benchmark sonucunu elde edip internete sızdırdı. Nvidia’nın Denver 2, Apple’ın A9 ve A9X, Huawei’nin Kirin 950, LG’nin NUCLUN 2 ve Samsung’un Exynos M1 mobil işlemcilerinin Geekbench Benchmark’ıyla yapılan test sonuçları sızdırıldı.
    Benchmark sonuçlarına göre Nvidia’nın Denver 2 yongası, 2599 puanla en yüksek tek çekirdek skorunu elde etti. Çoklu çekirdek performans yarışındaysa Samsung’un Exynos M1 işlemcisi 7497 puanla galip geldi. Exynos’un açık ara fark attığı en yakın rakibi ise 6096 puanla Kirin 950 oldu. Aşağıdaki tablodan işlemcilerin tek çekirdek ve çoklu çekirdek performanslarını görebilirsiniz.

Aynı kaynak bu işlemcilerin bazı grafik performans testlerini de yayınladı. Nvidia’nın Denver 2 işlemcisi GFXBench 3.0 Manhattan’ın testinde 117 FPS’e ulaştı. Exynos M1 ise aynı testte 59.4 FPS’te çalışırken, Apple’ın A9’u ise 30.3 FPS hızında çalıştı.
    Tabii ki bilgilerin hiçbiri kesin değil. Ancak bu sonuçlara bakarak yeni nesil mobil işlemci savaşında Nvidia’nın grafikte, Samsung’un ise işlemci hızı konusunda önde gittiği söylenebilir.

2. Mehmetkarahanlı

Beğenilen Mesajlar:
    76
    [​IMG]Artık akıllı telefonlar hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olmaya başladılar. Birçoğumuz işi dolayısıyla ya da başka nedenlerle akıllı telefon kullanmaya başladık. Fakat akıllı telefon firmaları son 6 yıldır kendilerini aşırı derecede geliştirerek insanlara yeni teknolojiler ve yeni özellikler sunmaya başladılar.Artık akıllı telefonlar hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olmaya başladılar. Birçoğumuz işi dolayısıylaya da başka nedenlerle akıllı

kullanmaya başladık. Fakat akıllı telefon firmaları son 6 yıldır kendilerini aşırı derecede geliştirerek insanlara yeni teknolojiler ve yeni özellikler sunmaya başladılar. Buna dayanarak marka rekabetleri ortaya çıktı ve bugünkü akıllı telefon pazarını oluşturdu. Doğal olarak işletim sistemleri de bu durumdan nasibini aldı. İlk olarak

için

işletim sistemi piyasaya çıkarıldı ve her şey bundan sonra başladı. iOS bulunduğu döneme göre oldukça hızlı ve ''AKILLI'' olarak dikkat çekiyordu. Onlar yapar da, biz yapamaz mıyız? dercesine iOS'nin duyurulmasından yaklaşık 10-11 ay sonra Linux tabanlı ''Java'' yazılarak yeni bir işletim sistemi ortaya çıkarıldı. Bu işletim sistemi, bugünkü

işletim sisteminin temellerini atmış oldu. Daha eskilere dayanan

Mobile
    , 2002 yılında piyasaya çıkardığı eski mobil işletim sistemini sıfırdan derleyerek, Akıllı bir işletim sistemi haline getirmiş ve 2010 yılında piyasaya

üzerinde sürmüştür. Bu işletim sistemleri yıllar geçtikçe tanınmaz hale geldiler ve bugünkü hallerini aldılar.

Hepimizin mobil telefonlara ihtiyacı olduğunu düşünerek Bu mobil İşletim sistemlerini didik didik inceledik. Artık sizin de kullandığınız ya da kullanmak istediğiniz Mobil işletim sistemini tanımanızın zamanı geldi. Bu sistemler ''Nedir? Ne değildir? Hangisini hangi alanlarda kullanmalıyız? Avantajları ve dezavantajları neler?'' ve buna benzer birçok soruya açıklık getirmek için sizler için bu yazıyı yazma gereği duyduk.

Mobil alanda en çok kullanılan Platform: Android

Bu işletim sistemi henüz 7 yıl önce duyuruldu ve bir devrim niteliğinde gelişti. Android'i, Android yapan en önemli özellik Linux çekirdekleri üzerine kurularak, Açık kaynak kodlu bir yazılım olması. ''Nedir bu açık kaynak muhabbeti?'' diye soranlarımız vardır elbette. Açık kaynak kodlu sistem her şeyini sizin o şefkatli ellerinize bırakır ve Sistemdeki her türlü özelleştirmeye olanak tanır. Android cihazlarda her türlü ekleme, çıkarma yapabilmektesiniz. Hatta Bu işletim sistemi üzerindeWindowsçalıştıran çılgınları bile duymuyor değiliz. Sistemin; ''

Play Store
    '' adında uygulama marketi de bulunmakta. Bu market üzerinde milyonlarca uygulama depolanıyor ve kullanıcıya sunuluyor . Fakat açık kaynak kodlu işletim sistemleri her zaman bizim tarafımıza çalışmazlar. Bu gibi sistemlere virüs bulaştırmak oldukça basit. Google;

Store üzerindeki kullanıcıya sunulan uygulamaları incelemiyor ve sadece kullanıcı şikayetlerine cevap veriyor. Bu nedenle android işletim sisteminde virüslü uygulamalar yaygınlaşmakla beraber, kullanıcıların Reeldeki hayatına yansımaya başladı. Son aylarda Dropbox hesapları ile ilgili olarak sık sık haberler görüyoruz ve bir önlem alınmazsa bu haberler daha çeşitli hale gelerek kullanıcıyı tehlikeye sokacak.

Android işletim sistemi tek bir marka tarafından kullanılmıyor ve Android platformunu kullanan markalar arasındaki rekabete neden oluyor. Bu nedenle Android tabanlı cihazlar, Diğer işletim sistemlerine göre daha seri ve daha hızlı üretilerek birbirlerini ezme çabası içerisindeler.

İşletim sisteminin genel olarak RAM'i ''Har vurup, harman savurduğu'' söylenilebilir. Yani iOS veWindows Phone gibi RAM konusunda yakıt cimrisi olduğu pek söylenemez. Fakat 2GB Ram'i olan bir cihaz gayet yeterli olabilir. Sizin kullanım koşullarınıza bağlı olarak Bu değer düşebilir yada yükselebilir. İşlemci ve diğer bileşenler cihazdan cihaza göre farklılık gösterebilir. Bu nedenle o konuya çok değinemiyorum(Almak istediğiniz cihaz hakkında bilgi verirseniz, size gerekli açıklamaları yaparım)
    Her şey iyi güzel de, bu işletim sistemini hangi ruh haline sahip insanlar kullanmalı?

Android işletim sistemini genel olarak hepimiz kullanabiliriz fakat daha çok telefondan sürekli sıkılıp onu özelleştirmeyle haşır neşir olan, onu şekilden şekle sokan, uygulamalara merakı olan ve sürekli yeni bir şeyler denemeyi seven, genel olarak uygulamaya para vermek istemeyen, telefonu sadece iletişim aracı olarak görmeyen, sürekli tek bir firmaya bağlı kalmak istemeyen kişiler tarafından kullanılabilir.

En sağlam işletim sistemi: iOS (iPhone OS)

iOS; Mac OS X' ten esinlenerek yaratılan 4 Temel katmandan oluşan bir işletim sistemidir. Her bir katmanda farklı bir işlem yapılır ve bu işlemler sonucunda iOS arayüzü kullanıcıyla buluşur. Tüm bu sistem 500 MB'lık bir hafıza tarafından depolanabilir. iOS arayüzü çok sade ve hafif bir sistem olduğu için, genellikle kasmalara rastlamazsınız. Bu işletim sistemini sadece ''Apple'' kullanır. Bunlara dayanarak Dünyada tektir ve ürün fiyatlarını da sadece kendisi belirler. Bu nedenle fiyatları biraz yüksek tutar. Aslında telefonun nerdeyse her bileşenlerini kendisi üretir. 1GB Ram, 1.4 GHz işlemci, 8 MP

vs vs.. gibi özellikleriyle dikkat çekerek Böyle bir cihazı 3000 TL'ye satabilen tek firmadır (Kendi chip setleriyle, iOS arayüzünü bütünleştirmeyi başarmışlar).Elbette ki bu durumun %80'lik bölümü işletim sisteminin kullanışlı, stabil olmasından ve grafik biriminin çok güçlü olmasından kaynaklanıyor. iOS Platformu üzerinde AppStore'da bulunuyor. Bu market sayesinde istediğiniz her uygulamaya erişebilirsiniz. AppStore üzerinde bulunan uygulamalar

Tarafından kontrol edilerek yayımlanır ve Özel hayata karşı sistemsel saldırılar engellenmiş olur. Her şeye Rağmen iCloud servislerinden bazı hesaplar hackleniyor. Bunda iOS'nin bir suçu olduğunu söyleyemeyiz. Çünkü iCloud hesaplarının şifresini ''Doğum tarihi, Adı, Soyadı, Annesinin adı vs.vs'' yaparsan o hesapların çalınması kaçınılmaz oluyor.
    iOS işletim sistemini kimler kullanmalı

Bu işletim sistemi sadece kullanıcının rahatlığına ve Gizliliğe hitaben tasarlanmış. Buna dayanarak ; İş adamları, banka yada dövizle alakalı olanlar, Sanal Markette bol bol para harcamayı sevenler, takıntısız

keyfini yaşamak isteyenler, İnternetteki işlerini hızlıca halletmek isteyenler (Apple'ın

konusunda çok başarılı olduğunu özellikle belirtmek gerek), uygulamalardaki kasılmalardan hoşnut olmayanlar, kişisel verilerini en güvenli şekilde saklamak isteyenler, Herhangi bir kafede yada toplulukta Telefonu masaya koyarak Herkesi büyülediğini düşünenler, Sürekli uygulama yada oyun güncellemesi isteyenler, yani kısacası nefes kadar hafif bir sistemle kibar ellerini buluşturmak isteyenler tarafından tercih edilebilir.
    Yılların Deneyimiyle: Windows

Her şey 2002 yılında Microsoft'un İlk işletim sistemi olan ''Windows Mobile 2002'' ile başladı. İşletim sistemi Windows CE Çekirdeği Üzerine temellendirilmiş bir platformdu ve her zamanki gibi kapalı kaynak kodluydu. Bu yıllarda sistem biraz yavaş çalışıyordu ve Windows İlerleyen güncellemeler ile

.5(Mango) kararlı sürümünü yayınladı. Bu ara yüzle her şey değişmiştir; yeni oyunlar, yeni uygulamalar, daha yeni özellikler kullanıcıyla buluşmuştur. Windows 7.5 sürümü Türkiye’ye

LG- E900 Optimus 7 İle gelmiştir ve başka bir cihazda kullanılmamıştır. Windows bu atılımdan sonra çalışmalara yaklaşık 7 yıl ara vermiştir ve 2009 yılında eski çalışanlarını tekrardan bir araya toplayarak Windows Phone'u tekrardan yapılandırmaya başlamıştır. Ve en sonunda 2012 yılında eski Windows Mobile işletim sisteminde devrim niteliğinde bir değişim yaratarak, Platforma yeni bir soluk kazandırmış ve tekrardan hayata döndürmüştür. 2002 yılında duyurduğu yenilenmiş işletim sistemi Windows 8.0'ı 2013 yılında satın aldığı NOKIA'a ile birlikte resmen tanıtmakla birlikte,1 yıl gibi bir süre zarfı içinde Windows 8.1'e güncellenmiştir. Windows işlemsel olarak iOS'ye yakın olarak hareket ediyor ve sistem 512 mb ram üzerinde gayet akıcı, hafif çalışıyor ve size o yumuşaklığı hissettirebiliyor. Kullanıcı telefondaki işlemleri yaparken herhangi bir kasmayla çok sık karşılaşmıyor. Arayüz bakımından Android'ten bir tık daha önde diyebilmekle beraber, windows 8.1 ile birlikte daha renkli bir arayüzle karşımıza çıkıyor. Elbette platformun uygulama marketi de mevcut. İşletim sisteminin henüz yeni olması açısından uygulama çeşitliliği çok fazla değil ve market içi güncellemeler çok sık yapılmakta. Genel olarak sistem arayüzü çok iyi ve stabil çalışıyor. En azından Android'den bir tık daha önde diyebiliriz.
    Windows Phone kullanmak isteyenler

Bilgisayar üzerinde Windows işletim sistemini yıllardır kullanmaktayız ve bu platformu ''arayüzdeki kolaylık'' açısından tercih etmekteyiz ama Windows Phone için aynı şeyler geçerli değil. Masaüstü gayet derli-toplu fakat diğer arayüz bileşenleri biraz karıştırılmış. Cihazdaki karışıklık kafanızı çok fazla karıştırmasın çünkü; Cihazdaki Yumuşak ve temiz geçişlere alıştıkça, arayüzdeki karışıklığı görmezden geliyorsunuz. Marketten indirilen uygulamalara sık sık güncelleme geliyor ve bazen sinir bozucu olabiliyor. Aynen İOS gibi tüm kullanıcıya sunulan uygulamalar

tarafından test edilerek yayımlanır ve kullanıcının kötü amaçlı yazılımlardan uzak tutulması hedeflenir. Sonuç olarak bu işletim sistemi biraz karışık dizayn edildiğinden her kesime hitap etmiyor. Eğer; farklı bir şeyler denemeyi isteyen, Karışıklığa çabuk ayak uyduran bir insansanız sizi hayal kırıklığına uğratmayacak bir performans sergileyebilir.

Dipnot: Windows'un şu anda

'dan bağlantısını kesmiş olduğunu biliyoruz. Buda demek oluyor ki ilerleyen safhalarda bizi daha farklı bir Windows phone bekliyor.
    Bu Platformları Şu şekilde özetleyebiliriz:

Android: Daha çok kişilerin özgürlüğünü isteyen, Sistem güvenliği açısından en son sırada yer alan (Bu sizi kötü adamların eline verdiği anlamına gelmez, her şey size bağlı), toplumun her kesimine hitap eden ucuz bir mobil sistem.

iOS: Sistem özelleştirmeyi sağlamayan, toplumun belirli bir kesimine hitap eden, Sistemsel güvenlik yönünden en iyi derecede yer alan ve birazda pahalı olan bir mobil yazılım.

Windows: Özgürlük konusunda iOS İle aynı fikirde olan, Sistem güvenliği açısından İOS'ye yakın bir konumda olan, Kullanım kolaylığı açısından herkes tarafından benimsenemeyen ve ucuz bir mobil yazılım.

Kısacası tüm mobil işletim sistemlerinin kendine özel ve farklı kesimlere hitap eden yazılımları var. Bu nedenle herhangi bir sistemin, diğerinden üstün olduğu söyleyemeyiz. Hepsi de birbirinden özel, kullanışlı ve hayatı kolaylaştırmak amacıyla tasarlanmış.

3. Mehmetkarahanlı

Beğenilen Mesajlar:
    76
    [​IMG]Artık akıllı telefonlar hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olmaya başladılar. Birçoğumuz işi dolayısıyla ya da başka nedenlerle akıllı telefon kullanmaya başladık. Fakat akıllı telefon firmaları son 6 yıldır kendilerini aşırı derecede geliştirerek insanlara yeni teknolojiler ve yeni özellikler sunmaya başladılar.Artık akıllı telefonlar hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olmaya başladılar. Birçoğumuz işi dolayısıylaya da başka nedenlerle akıllı

kullanmaya başladık. Fakat akıllı telefon firmaları son 6 yıldır kendilerini aşırı derecede geliştirerek insanlara yeni teknolojiler ve yeni özellikler sunmaya başladılar. Buna dayanarak marka rekabetleri ortaya çıktı ve bugünkü akıllı telefon pazarını oluşturdu. Doğal olarak işletim sistemleri de bu durumdan nasibini aldı. İlk olarak

için

işletim sistemi piyasaya çıkarıldı ve her şey bundan sonra başladı. iOS bulunduğu döneme göre oldukça hızlı ve ''AKILLI'' olarak dikkat çekiyordu. Onlar yapar da, biz yapamaz mıyız? dercesine iOS'nin duyurulmasından yaklaşık 10-11 ay sonra Linux tabanlı ''Java'' yazılarak yeni bir işletim sistemi ortaya çıkarıldı. Bu işletim sistemi, bugünkü

işletim sisteminin temellerini atmış oldu. Daha eskilere dayanan

Mobile
    , 2002 yılında piyasaya çıkardığı eski mobil işletim sistemini sıfırdan derleyerek, Akıllı bir işletim sistemi haline getirmiş ve 2010 yılında piyasaya

üzerinde sürmüştür. Bu işletim sistemleri yıllar geçtikçe tanınmaz hale geldiler ve bugünkü hallerini aldılar.

Hepimizin mobil telefonlara ihtiyacı olduğunu düşünerek Bu mobil İşletim sistemlerini didik didik inceledik. Artık sizin de kullandığınız ya da kullanmak istediğiniz Mobil işletim sistemini tanımanızın zamanı geldi. Bu sistemler ''Nedir? Ne değildir? Hangisini hangi alanlarda kullanmalıyız? Avantajları ve dezavantajları neler?'' ve buna benzer birçok soruya açıklık getirmek için sizler için bu yazıyı yazma gereği duyduk.

Mobil alanda en çok kullanılan Platform: Android

Bu işletim sistemi henüz 7 yıl önce duyuruldu ve bir devrim niteliğinde gelişti. Android'i, Android yapan en önemli özellik Linux çekirdekleri üzerine kurularak, Açık kaynak kodlu bir yazılım olması. ''Nedir bu açık kaynak muhabbeti?'' diye soranlarımız vardır elbette. Açık kaynak kodlu sistem her şeyini sizin o şefkatli ellerinize bırakır ve Sistemdeki her türlü özelleştirmeye olanak tanır. Android cihazlarda her türlü ekleme, çıkarma yapabilmektesiniz. Hatta Bu işletim sistemi üzerindeWindowsçalıştıran çılgınları bile duymuyor değiliz. Sistemin; ''

Play Store
    '' adında uygulama marketi de bulunmakta. Bu market üzerinde milyonlarca uygulama depolanıyor ve kullanıcıya sunuluyor . Fakat açık kaynak kodlu işletim sistemleri her zaman bizim tarafımıza çalışmazlar. Bu gibi sistemlere virüs bulaştırmak oldukça basit. Google;

Store üzerindeki kullanıcıya sunulan uygulamaları incelemiyor ve sadece kullanıcı şikayetlerine cevap veriyor. Bu nedenle android işletim sisteminde virüslü uygulamalar yaygınlaşmakla beraber, kullanıcıların Reeldeki hayatına yansımaya başladı. Son aylarda Dropbox hesapları ile ilgili olarak sık sık haberler görüyoruz ve bir önlem alınmazsa bu haberler daha çeşitli hale gelerek kullanıcıyı tehlikeye sokacak.

Android işletim sistemi tek bir marka tarafından kullanılmıyor ve Android platformunu kullanan markalar arasındaki rekabete neden oluyor. Bu nedenle Android tabanlı cihazlar, Diğer işletim sistemlerine göre daha seri ve daha hızlı üretilerek birbirlerini ezme çabası içerisindeler.

İşletim sisteminin genel olarak RAM'i ''Har vurup, harman savurduğu'' söylenilebilir. Yani iOS veWindows Phone gibi RAM konusunda yakıt cimrisi olduğu pek söylenemez. Fakat 2GB Ram'i olan bir cihaz gayet yeterli olabilir. Sizin kullanım koşullarınıza bağlı olarak Bu değer düşebilir yada yükselebilir. İşlemci ve diğer bileşenler cihazdan cihaza göre farklılık gösterebilir. Bu nedenle o konuya çok değinemiyorum(Almak istediğiniz cihaz hakkında bilgi verirseniz, size gerekli açıklamaları yaparım)
    Her şey iyi güzel de, bu işletim sistemini hangi ruh haline sahip insanlar kullanmalı?

Android işletim sistemini genel olarak hepimiz kullanabiliriz fakat daha çok telefondan sürekli sıkılıp onu özelleştirmeyle haşır neşir olan, onu şekilden şekle sokan, uygulamalara merakı olan ve sürekli yeni bir şeyler denemeyi seven, genel olarak uygulamaya para vermek istemeyen, telefonu sadece iletişim aracı olarak görmeyen, sürekli tek bir firmaya bağlı kalmak istemeyen kişiler tarafından kullanılabilir.

En sağlam işletim sistemi: iOS (iPhone OS)

iOS; Mac OS X' ten esinlenerek yaratılan 4 Temel katmandan oluşan bir işletim sistemidir. Her bir katmanda farklı bir işlem yapılır ve bu işlemler sonucunda iOS arayüzü kullanıcıyla buluşur. Tüm bu sistem 500 MB'lık bir hafıza tarafından depolanabilir. iOS arayüzü çok sade ve hafif bir sistem olduğu için, genellikle kasmalara rastlamazsınız. Bu işletim sistemini sadece ''Apple'' kullanır. Bunlara dayanarak Dünyada tektir ve ürün fiyatlarını da sadece kendisi belirler. Bu nedenle fiyatları biraz yüksek tutar. Aslında telefonun nerdeyse her bileşenlerini kendisi üretir. 1GB Ram, 1.4 GHz işlemci, 8 MP

vs vs.. gibi özellikleriyle dikkat çekerek Böyle bir cihazı 3000 TL'ye satabilen tek firmadır (Kendi chip setleriyle, iOS arayüzünü bütünleştirmeyi başarmışlar).Elbette ki bu durumun %80'lik bölümü işletim sisteminin kullanışlı, stabil olmasından ve grafik biriminin çok güçlü olmasından kaynaklanıyor. iOS Platformu üzerinde AppStore'da bulunuyor. Bu market sayesinde istediğiniz her uygulamaya erişebilirsiniz. AppStore üzerinde bulunan uygulamalar

Tarafından kontrol edilerek yayımlanır ve Özel hayata karşı sistemsel saldırılar engellenmiş olur. Her şeye Rağmen iCloud servislerinden bazı hesaplar hackleniyor. Bunda iOS'nin bir suçu olduğunu söyleyemeyiz. Çünkü iCloud hesaplarının şifresini ''Doğum tarihi, Adı, Soyadı, Annesinin adı vs.vs'' yaparsan o hesapların çalınması kaçınılmaz oluyor.
    iOS işletim sistemini kimler kullanmalı

Bu işletim sistemi sadece kullanıcının rahatlığına ve Gizliliğe hitaben tasarlanmış. Buna dayanarak ; İş adamları, banka yada dövizle alakalı olanlar, Sanal Markette bol bol para harcamayı sevenler, takıntısız

keyfini yaşamak isteyenler, İnternetteki işlerini hızlıca halletmek isteyenler (Apple'ın

konusunda çok başarılı olduğunu özellikle belirtmek gerek), uygulamalardaki kasılmalardan hoşnut olmayanlar, kişisel verilerini en güvenli şekilde saklamak isteyenler, Herhangi bir kafede yada toplulukta Telefonu masaya koyarak Herkesi büyülediğini düşünenler, Sürekli uygulama yada oyun güncellemesi isteyenler, yani kısacası nefes kadar hafif bir sistemle kibar ellerini buluşturmak isteyenler tarafından tercih edilebilir.
    Yılların Deneyimiyle: Windows

Her şey 2002 yılında Microsoft'un İlk işletim sistemi olan ''Windows Mobile 2002'' ile başladı. İşletim sistemi Windows CE Çekirdeği Üzerine temellendirilmiş bir platformdu ve her zamanki gibi kapalı kaynak kodluydu. Bu yıllarda sistem biraz yavaş çalışıyordu ve Windows İlerleyen güncellemeler ile

.5(Mango) kararlı sürümünü yayınladı. Bu ara yüzle her şey değişmiştir; yeni oyunlar, yeni uygulamalar, daha yeni özellikler kullanıcıyla buluşmuştur. Windows 7.5 sürümü Türkiye’ye

LG- E900 Optimus 7 İle gelmiştir ve başka bir cihazda kullanılmamıştır. Windows bu atılımdan sonra çalışmalara yaklaşık 7 yıl ara vermiştir ve 2009 yılında eski çalışanlarını tekrardan bir araya toplayarak Windows Phone'u tekrardan yapılandırmaya başlamıştır. Ve en sonunda 2012 yılında eski Windows Mobile işletim sisteminde devrim niteliğinde bir değişim yaratarak, Platforma yeni bir soluk kazandırmış ve tekrardan hayata döndürmüştür. 2002 yılında duyurduğu yenilenmiş işletim sistemi Windows 8.0'ı 2013 yılında satın aldığı NOKIA'a ile birlikte resmen tanıtmakla birlikte,1 yıl gibi bir süre zarfı içinde Windows 8.1'e güncellenmiştir. Windows işlemsel olarak iOS'ye yakın olarak hareket ediyor ve sistem 512 mb ram üzerinde gayet akıcı, hafif çalışıyor ve size o yumuşaklığı hissettirebiliyor. Kullanıcı telefondaki işlemleri yaparken herhangi bir kasmayla çok sık karşılaşmıyor. Arayüz bakımından Android'ten bir tık daha önde diyebilmekle beraber, windows 8.1 ile birlikte daha renkli bir arayüzle karşımıza çıkıyor. Elbette platformun uygulama marketi de mevcut. İşletim sisteminin henüz yeni olması açısından uygulama çeşitliliği çok fazla değil ve market içi güncellemeler çok sık yapılmakta. Genel olarak sistem arayüzü çok iyi ve stabil çalışıyor. En azından Android'den bir tık daha önde diyebiliriz.
    Windows Phone kullanmak isteyenler

Bilgisayar üzerinde Windows işletim sistemini yıllardır kullanmaktayız ve bu platformu ''arayüzdeki kolaylık'' açısından tercih etmekteyiz ama Windows Phone için aynı şeyler geçerli değil. Masaüstü gayet derli-toplu fakat diğer arayüz bileşenleri biraz karıştırılmış. Cihazdaki karışıklık kafanızı çok fazla karıştırmasın çünkü; Cihazdaki Yumuşak ve temiz geçişlere alıştıkça, arayüzdeki karışıklığı görmezden geliyorsunuz. Marketten indirilen uygulamalara sık sık güncelleme geliyor ve bazen sinir bozucu olabiliyor. Aynen İOS gibi tüm kullanıcıya sunulan uygulamalar

tarafından test edilerek yayımlanır ve kullanıcının kötü amaçlı yazılımlardan uzak tutulması hedeflenir. Sonuç olarak bu işletim sistemi biraz karışık dizayn edildiğinden her kesime hitap etmiyor. Eğer; farklı bir şeyler denemeyi isteyen, Karışıklığa çabuk ayak uyduran bir insansanız sizi hayal kırıklığına uğratmayacak bir performans sergileyebilir.

Dipnot: Windows'un şu anda

'dan bağlantısını kesmiş olduğunu biliyoruz. Buda demek oluyor ki ilerleyen safhalarda bizi daha farklı bir Windows phone bekliyor.
    Bu Platformları Şu şekilde özetleyebiliriz:

Android: Daha çok kişilerin özgürlüğünü isteyen, Sistem güvenliği açısından en son sırada yer alan (Bu sizi kötü adamların eline verdiği anlamına gelmez, her şey size bağlı), toplumun her kesimine hitap eden ucuz bir mobil sistem.

iOS: Sistem özelleştirmeyi sağlamayan, toplumun belirli bir kesimine hitap eden, Sistemsel güvenlik yönünden en iyi derecede yer alan ve birazda pahalı olan bir mobil yazılım.

Windows: Özgürlük konusunda iOS İle aynı fikirde olan, Sistem güvenliği açısından İOS'ye yakın bir konumda olan, Kullanım kolaylığı açısından herkes tarafından benimsenemeyen ve ucuz bir mobil yazılım.

Kısacası tüm mobil işletim sistemlerinin kendine özel ve farklı kesimlere hitap eden yazılımları var. Bu nedenle herhangi bir sistemin, diğerinden üstün olduğu söyleyemeyiz. Hepsi de birbirinden özel, kullanışlı ve hayatı kolaylaştırmak amacıyla tasarlanmış.

4. Mehmetkarahanlı

Beğenilen Mesajlar:
    76
    Qualcomm Snapdragon 830 İle 8 GB Bellek

Akıllı telefon üreticileri kullanıcıları terfiye teşvik etmek için özellikler ekliyor. Bunlardan dolayı son olarak 2 GB RAM bellekli akıllı telefonların rahatlıkla yeterli geldiği günümüzde 4 GB RAM bellekli modellerin sunulduğunu gördük. Depolama alanı tarafında popüler değerler 16 ve 32 GB ama büyük oranda microSD kartlarla kapasite arttırılabiliyor. RAM bellek seçimi daha önemli hale geliyor. 2 GB ve 3 GB modellerin yetmeyip 4 GB modellerin çare olacağı pek fazla uygulama yok. Daha doğrusu geleceğe yönelik bir yatırım. Samsung gibi bellek üreticileriyse 6 GB ve 8 GB RAM bellekli mobil telefonların yakın olduğunu işaret eden çalışmalar yapıyor. Son olarak SoC geliştiricisi Qualcomm’dan gelecek nesil Snapdragon 830 ile ilgili işaretler geldi. Snapdragon 820 kullanıma girmeden 830 tasarımı devam ediyor. Yeniliklerden biri 8 GB RAM’li cihaz desteği olacak. Bu şart değil ve telefon üreticisinin seçimine kalıyor. Kullanılan bellekler ve bağlantılar da belirleyici rol oynuyor.

5. Mehmetkarahanlı

Beğenilen Mesajlar:
    76
    Her Akıllı Telefon Kullanıcısının Bilmesi Gereken 5 Sır

Akıllı telefonların hayatımıza girmesi çok ani oldu. Peki bu yaşantımızı kolaylaştıran ve alışkanlıklarımızı değiştiren cihazları tam anlamıyla faydalı bir şekilde kullanabiliyor muyuz? Belki çoğumuzun bildiği fakat gözden kaçmış ve faydalı olabileceğini düşündüğümüz 5 maddeyi sizler için sıraladık.

Gelişen teknolojilerdeki yeni nesil olarak adlandırdığımız jenerasyon bize
    Modern akıllı telefonların yalnızca 6 yıldır hayatımızda olduğuna inanabiliyor musunuz? Bu kısa zaman diliminde iletişim, haber alıp verme, oyun oynama, iş yapma şeklimiz ve birçok alışkanlığımız birden değişti. Bir araştırma şirketi olan Pew'e göre, Amerika’da yetişkinlerin yarısından fazlasının kendine ait bir akıllı telefonu var. Yalnız buna bakarak insanların çoğunun akıllı telefon uzmanı olduğunu söylemek doğru olmaz ve kendinize ait bir akıllı telefonunuzun olması tüm hileleri bildiğiniz anlamına gelmez.

1) Ekran görüntüsü alın
    Diyelim ki arkadaşınızın biri eğlenceli bir yazım hatası yaptı ve siz bunu diğer arkadaşlarınızla paylaşmak istediniz. Bu ekran görüntüsünü bir resim olarak yakalayın.

Iphone için "home" tuşuna "sleep/wake" tuşuyla aynı anda basın ve basılı tutun. Bir denklanşör sesi duyduktan sonra ekran görüntünüz “camera roll” ya da “saved photos” kısmına kaydedilecektir.
    Android telefonlar içinse yapmanız gereken, “power” ve ”volume down” tuşlarını aynı anda basılı tutmak. Resminiz galeri kısmındaki “captured images” dosyasına kaydedilecektir. Bu yöntem yalnızca Android 4.0 ve üstü sürümler için kullanılıyor. 3.0, 2.3 ya da daha önceki Android sürümler için Airdroid gibi uygulamalar kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Elinizdeki görüntüyü kullandığınız sosyal paylaşım sitelerinde ya da email yoluyla paylaşabilirsiniz.

2) Telefonunuz suyla temas ettiğinde hemen paniklemeyin

Akıllı telefonumuzu yere düşürdüğümüz anda çoğumuz kalbimizin bir anlığına durduğunu hissederiz. Eğer cihazınızın sağlam bir kasası yoksa, telefonumuzu kurtarmak gerçekten çok zor olacaktır. Başımıza bundan daha kötü gelebilecek bir şey ise suyla temastır. Eğer su geçirmez bir kasası yoksa telefonumuz tam anlamıyla batacaktır.

Ancak bu birkaç adımı takip ederseniz kurtarmak için belki bir şansınız olabilir.

Birincisi ve en önemlisi kesinlikle açmaya çalışmayın. Eğer içinde su varken açmaya çalışırsanız bir kısa devreye neden olabilirsiniz. Bunun yerine kuru bir mikrofiber bezle silin. Gadget kirliyse, izopropil temizleme alkolüyle temizleyebilirsiniz.
    Telefonunuzun bataryası çıkartılabiliyorsa bataryayı dışarı alın. Daha sonra bir kuru pirinç dolu bir kaba ya da torbaya akıllı telefonunuzu koyarak bir gece bekletmeniz yararlı olacak. Pirinç nemi çekmek için yardımcı olacaktır.
    Telefonu hiçbir şekilde mikrodalgaya ya da fırına koymayın. Saç kurutma makinesi kullanmayın. Bir sonraki gün telefonunuzu pirincin içinden alın ve açmayı deneyin. Telefonunuz çalışıyorsa tebrik ediyoruz. Eğer başaramadıysanız yeni bir telefon için araştırma yapmaya başlayabilirsiniz.

3) Kaybolmuş ya da çalınmış telefonunuzu bulun

Mobil yaşam iki tarafı keskin kılıç gibidir. Cihanızınızı elbette gittiğiniz her yere götüreceksiniz ancak onun ve içindeki değerli bilgilerin peşinde olan hırsızlara karşı her zaman dikkatli olmalısınız.

Neyse ki iPhone ve

, Apple’ın “find my iPhone” uygulamasını destekliyor. Bu uygulama size, bir bilgisayarın ya da başka bir iPhone’un GPS kullanarak kaybolan telefonunuzu bulma imkanı sağlıyor. Ayrıca uzaktan kilitleme özelliği ile telefonunuza uzaktan bağlanıp içinde değerli olduğunu düşündüğünüz tüm verileri silebilir ve bu verilerin istemediğiniz kişilerin eline geçmesini önleyebilirsiniz.
    IOS’un yaklaşan 7. sürümünde hırsızın fotoğrafını çekme gibi bir özelliği de bulabileceğiz. Yine aynı şekilde telefonu kilitlemek ve uzaktan verileri silebilmek de mümkün olacak.

Android telefonlarda da benzer uygulamaları bulmak mümkün. “Mobile security” ve “carbonite mobil“ uygulamasını incelemenizi tavsiye ederiz.

4) Farkında olmadan konumunuzu paylaşmayın

Akıllı telefonların kameraları, fotoğraf meraklılarını tatmin edebilecek düzeyde. Bu sayede nerede olursanız olun anlık fotoğraflar çekip çevrimiçi yayınlayabilirsiniz. Eğer dikkatli olmazsak, fotoğrafla beraber aynı zamanda konumumuzu da herkesle paylaşmış oluyoruz. Akıllı telefonlar, fotoğrafın içine herkesin rahatça okuyabileceği konum bilgilerini yükleyebiliyor. Bunu engelleyebilmek içinse telefonumuzun GPS özelliğini devre dışı bırakmamamız yeterli olacaktır. Fakat bunu yapmayı unuttuğunuzu düşünelim. Fotoğrafınızı yayınlamadan önce içindeki bilgilerini görmek ve kaldırmak için “PixelGarde” ugulamasını kullanabilirsiniz
    [FONT=inherit]5) Yaratıcı olun[/FONT]

Akıllı telefonlar düşünebildiğinizden çok daha fazlasını yapabilecek yeteneğe sahip. Her geçen gün daha farklı ve şaşırtıcı uygulamalarla karşılaşıyoruz.

"Awareness" adlı uygulamayla müzik dinlerken, dışarıdan gelen anlık yüksek sesleri de takip edebiliyoruz. Yani dış ortamda müzik dinlerken, araba kornası da rahatlıkla duyulabiliyor. Bu sayede istenmeyen kazaların önüne geçmiş oluyoruz.

2011’de en iyi sağlık uygulaması ödülü alan "Instant Heart Rate" uygulamasıyla nabzınızı ölçebilirsiniz. Tek yapmanız gereken parmağınızı lensin üzerine getirerek 10 saniye beklemek.

"****l Sniffer" uygulaması, manyetik alanları yakalamak için geliştirilmiş kullanışlı bir uygulama. Bu sayede cihazımızı, ****lleri ve mıknatısları algılamak için bir ****l dedektörü olarak
    kullanabiliyoruz. Yapmanız gereken cihazınızı toprağa yakın tutmak.

Akıllı telefonlar isteklerimizin çoğunu gerçekleştirebilecek düzeydeler. Bunu nasıl kullanacağınız tamamen sizin hayal gücünüze ve yaratıcılığınıza kalmış.

@mehmetkarahanlı@

6. Mehmetkarahanlı

Beğenilen Mesajlar:
    76
    Akıllı Telefonları Akıllı Yapan Nedir

Mobil teknoloji büyümesi, son birkaç yıldır hızlı adımlarla tüm sınırları aşarak patladı. Ahizeler, artık onlara zar zor telefon diyebildiğimiz için mazide kaldı. Bu nedenle, arama, video oynatma, fotoğraf çekme ve çok daha fazlasını yapan bir cihaza yalnızca telefon görüşmesi yapan bir araçtan çok daha fazlası olduğu için artık Akıllı Telefon diyoruz.

Normal Bir Cep Telefonu Gibi, Ama Çok Daha Akıllısı

Akıllı Telefona sahip olmak, normal bir telefona sahip olmak gibidir, ayrıca bir kameraya, MP3 oynatıcıya ve taşınabilir oyun konsoluna da sahiptir. Aşağıdaki bilgiler yeni başlayanlar için: E-posta gönderebilir ve alabilir, kolaylıkla internete erişebilirsiniz. Kolay yazmak için tam bir klavyeye sahiptir. Ve hatta bazı geleneksel telefonlar bu özelliklerin birkaçını sunsa bile, bunların hiçbirisi hepsini aynı anda içermez ve hiçbirisi bu kadar sorunsuz ve hızlı çalışmaz.

Avuç İçinizde Bir PC

Akıllı Telefon cep boyutunda kişisel bir bilgisayar gibidir. Google'ın Android’i veya Microsoft'un Windows Mobile’i gibi tüm Akıllı Telefonlar bir işletim sistemine sahiptir ve cihazınızın hızının kesilmemesini sağlayarak şovu devam ettirir ve daha hızlı çalışır.

İşletim sistemi, “sıradan” cep telefonundan ayrılan bir diğer temel özellik olarak uygulamaları çalıştırmak için bir Akıllı Telefonu etkinleştirir. Hem ücretsiz hem de ücretli olmak üzere on binlerce uygulama vardır ve ticaret, oyun, eğlence, yemek ve aklınıza gelen her şey hakkında pek çok kategoride uygulama bulabilirsiniz.

Hangi Akıllı Telefon Sizin İçin Doğrudur?

Ekran boyutu mu yoksa tam klavye mi sizin için daha önemli? Telefonun parlaklığını, göz zevkinizi ve parmak çevikliğinizi göz önünde bulundurun ve hangi telefonun benzersiz hayatınız için daha uygun olduğuna karar verin. Video çekmek istiyorsanız, bellek kapasitesine odaklanın. Karanlık yerlerde fotoğraf çekiyorsanız, telefonunuzun bir flaşa sahip olduğundan emin olun. Ve iyi fotoğraf çekmek için esas önemli olan piksel olsa da, kaliteli bir lens de aynı derecede önemlidir. Müzik, fotoğraf veya video gibi büyük dosyalar saklamak istiyorsanız, yüksek bir bellek kapasitesine sahip bir telefon seçin.

Akıllı Telefonunuzu zekice ve yaşam tarzınıza ve gereksinimlerinize tamamen uyacak şekilde seçin.

Akıllı Telefonlar Hayatı Nasıl Kolaylaştırmaktadır?

Cep telefonu kullanımı, bundan yaklaşık 20 yıl öncelerinden başlayarak hayatımızda önemli bir yer edinmiştir. Başlarda, telsiz telefonların sınırlı sayıda piyasada yer alması ile kendini tanıtan bu cihazlar, zamanla birer cep bilgisayarına dönüşmüşlerdir.
    Teknolojinin hızla geliştiği, firmaların sürekli olarak birbirleri ile rekabet etmesi sonucu daha iyi, daha yenilikçi ve daha hayatı kolaylaştırıcı özellikteki cihazların üretildiği çağımızda, akıllı telefonlar neredeyse her alanda işe yaramaktadır. Bundan yıllar önce kullanılan ilk cep telefonlarında, yalnızca konuşmak ve sınırlı karakterde mesajlaşmak mümkün iken, bugünkü cep telefonları ile banka işlemlerini bile halledilir hale gelinmiştir. İnsanları akıllı telefonlara iten sebepler, her ne kadar popülarite ve yeniliğin karşı konulamaz gücüne duyulan hayranlık olsa da, zaman içinde akıllı telefonlardaki uygulamaların neredeyse her alanda geçerli olması, hayatın akışı içinde koşturan kişilere maddi ve manevi yönden yararlar sağlamaktadır.
    Hayatı kolaylaştıran belli başlı akıllı telefon uygulama türleri nelerdir?

Finans; Yıllar öncesinde ufacık bir işlem için beklenen bankaların vezne sıraları, akıllı telefonlar aracılığı ile gerçekleştirilen internet bankacılığı sayesinde sona ermiştir. EFT, havale gibi para transfer işlemleri, yalnızca internet bulunan herhangi bir ortamda, iki parmak hareketi ile yapılabildiği gibi; mevduat hesaplarının takibi, döviz alım ya da satımı, gsm operatörü veya çeşitli faturaların ödenmesi gibi işlemler de zaman kaybetmeden uygulanabilen hareketler içinde yer almaktadır.
    Yazışmalar; Özellikle şirket elemanlarının ya da yöneticilerinin en büyük derdi, seyahatler ya da gün içindeki hareketlilik sırasında, gerekli olan e-posta yazışmalarının ve takiplerinin yapılamamasıdır. Ancak, akıllı telefonların e-posta hesaplarına erişebilmesi ve anlık olarak yazışmaları alabilmesi, gönderim yapabilmesi ve diğer e-posta işlemlerini gerçekleştirebilmesi, akıllı telefonların bu anlamda iş hayatını oldukça rahatlatan uygulamalara sahip olduklarını da göstermektedir.

Veri Paylaşımı; Gerek sosyal hayatta çekilen bir görüntünün hemen arkadaşlar ile paylaşılması, gerekse iş akışının devamının sağlanması için lazım olan ürün görsel paylaşımları, akıllı telefonların ilgili uygulamaları sayesinde oldukça kolaylaşmıştır. Mesajlaşma uygulamaları ya da e-posta bölümü üzerinden, telefon ile çekilen görüntü ya da video, anında ilgili yere gönderilebilmektedir. Bu durum da, özellikle gazetecilik ve televizyonculuk alanında büyük kolaylıkları beraberinde getirmiştir.
    İnternet; Akıllı telefonlarda bulunan internet tarayıcıları, kullanıcılara anında erişim imkanı sunmaktadır. İstenilen web sitelerine girişin bu yolla sağlanması, gerekli duyuruların anında takip edilmesi ve buna bağlı olarak reaksiyon süresinin oldukça kısalması, hem maddi, hem de zaman açısından kullanıcılara iyi birer avantaj sağlamaktadır.
    İletişim; Bilhassa yurt dışında yaşayan akraba ve tanıdıklar ile haberleşmek, normal telefon görüşmeleri ile gerçekleştiğinde oldukça pahalı olmakta iken, akıllı telefonlarda bulunan ilgili programlar ile internet üzerinden ücretsiz şekilde iletişim kurmak oldukça mümkündür. Bu iletişim, yazılı ya da sesli olabildiği gibi, görüntülü de olabilmektedir. Böylece, birbirlerinden ayrı yaşamak zorunda kalan tanıdık ya da akrabalar, bu uygulamalar aracılığı ile, hiçbir ücret ödemeden birbirlerini görebilmekte ve duyabilmektedirler.
    Sosyal Hesaplar; Günümüzde sıklıkla kullanılan sosyal medya hesaplarının, ilgili uygulamaları üzerinden kontrol edilmesi ve rahatça kullanılarak paylaşımlar yapılabilmesi, akıllı telefonlardaki bir başka meziyettir. Bu sayede, bir bilgisayara ihtiyaç duymadan kullanılabilen sosyal medya hesapları, akıllı telefonlardaki uygulamaları sayesinde kolayca ulaşım özelliğine sahiptirler.
    İsteklere Göre Özelleştirilmiş Uygulamalar; Gecenin bir vakti, hiç bilmediği bir şehirde yolda kalan kullanıcılar, hemen akıllı telefonlarındaki ilgili uygulamaları kullanarak, en yakın taksi durağını, kullanımda olan otobüs hatlarını ya da en uygun otelin yerini öğrenebilmektedirler. Aynı bu uygulamalar gibi, yemek yenecek yerlerin listesi, açık çiçekçilerin adresi gibi bilgilere ulaşmak da, yine bu firmaların geliştirdiği uygulamalar sayesinde gerçekleşmektedir.

Yine bu kapsamda, örneğin iş güvenliği uzmanlarının özellikle kullanmak istedikleri desibel ölçerler, mevzuat programları, hesaplama araçları gibi uygulamalar gibi yazılımlar da değerlendirilmektedir. İhtiyaç duyan meslek erbabı, işi ile ilgili her türlü uygulamaya, gerek ücretsiz, gerek ücretli şekilde ulaşabilmekte ve bu programları kullanabilmektedir. Firmaların kendi müşterilerine özel geliştirdikleri uygulamalar da bu kapsamda değerlendirilebilmektedir. Bir seyahat firması, geliştirmiş olduğu yazılımla, akıllı telefonlardan rezervasyon ya da bilet satın alma işlemlerini açık hale getirebilir. Uygulamayı akıllı telefonuna indiren kullanıcılar da, bu programlar ile bilet satın alma ya da uygun sefer sorgulatma gibi işlemlerini yapabilmektedirler.
    GPS; Özellikle arabalar ile gerçekleştirilen seyahatlerde, yolu kaybetmeden seyahate devam edebilmek için, akıllı telefonlardaki GPS (Navigasyon) uygulamaları, oldukça işe yarayacaktır. Bulunulan anlık konumdan, istenilen adrese götürme yetisi bulunan bu programlar, kullanıcıların yanlış yollara sapmasını engelleyerek, kişileri hiç bilmedikleri bölgelerde bile rahatlıkla seyahat etmelerini sağlamaktadır.
    Kültür; Seyahatler ya da beklemeler sırasında, gazete, dergi ya da kitap okumak isteyen akıllı telefon kullanıcıları, cihazlarına indirdikleri uygulamalar ile istedikleri eseri ya da kaynağı okuyabilmektedirler. Bu yapıtlar orijinal hallerinde okunabildiği gibi, cihazda bulunan PDF okuyucular aracılığı ile, uyumlu tüm formlarda da okunabilmektedir. Buna ek olarak, aynı gazete köşesi okunur gibi, istenilen yazarın istenilen tarihli köşe yazısının akıllı telefonlarca okunabildiği uygulamalar da bulunmaktadır.
    Eğlence; Teknolojik gelişmeler, yanlarında keyifli anları sağlayacak oyunları da beraberinde getirmiştir. Akıllı telefonlardaki oyunlar, geniş bir yelpazeden arzulanan türe göre seçilebilmekte ve oynanabilmektedir. Uçak, otobüs ya da taksi beklerken, sıkılmamak adına, bu tür oyunlara oldukça rağbet gösterilmektedir. Eğlence kapsamında gösterilebilecek bir başka özellik de, müzik dinleme ve video izleme özellikleridir. Çeşitli siteler ya da uygulamalar aracılığı ile, istenilen kliplerin izlenebilir olması, istenilen şarkıların dinlenebilir olması, bir başka rahatlatıcı ve pratik durumu teşkil etmektedir.
    Genel anlamda, birçok özelliği ve uygulaması ile hayatımızda büyük yer edinen akıllı telefonlar, neredeyse vücudun bir uzvu gibi olmuştur. İhtiyaç duyulan her özelliğin kendinde toplanması, teknolojinin kişilere yeni gereksinimler yaratması ve bunlar gibi daha birçok neden, insanları akıllı telefon kullanımına itmektedir. Pek çok alanda hayatı kolaylaştırmayı başaran ve ilerlemelere de kuşkusuz devam edecek olan akıllı telefonlar, yalnızca telefon olmaktan çıkıp, başlı başına ihtiyaçlar kutusu haline gelmiş cep bilgisayarları olma yolunda emin adımlarla ilerlemektir
    @mehmetkarahanlı@

Sayfayı Paylaş