Bir Mesaj 15 Kişiyi Kurtardı!

Konu, 'Facebook, Twitter Ve Sosyal Paylaşım Siteleri' kısmında TaaLoS tarafından paylaşıldı.

1. TaaLoS

TaaLoS
    Yetkili
    Vip

Beğenilen Mesajlar:
    53
    7 yaşındaki bir çocuğun bir kısa mesajla insan tacirlerini ihbar ederek 15 kişinin hayatını kurtarabildiğine inanıyor musunuz? Bu onun için küçük, 15 kişi için kocaman bir adım oldu.
    upload_2016-4-11_10-30-12.png
    Clegg Calais adlı Fransa’daki bir mülteci kampı, uzun yıllar hafızalardan silinmeyecek bir insanlık hikayesine sahne oldu.

Yüzlerce göçmenin yer aldığı Clegg Calais Kampı, Fransa’nın en kapsamlı göçmen kamplarından biri olarak değerlendiriliyordu.

Digital Trends'de yer alan habere göre 7 yaşındaki Afgan göçmen Ahmed’de böyle bir ortamda, kendisiyle beraber toplamda 15 kişinin hayatını kurtaracak bir harekette bulundu.

Kaybolmaları ihtimalinde yetkililerle iletişime geçmeleri için çocuklara verilen telefonlardan biri de 7 yaşındaki Ahmed’in elindeydi.

İnsan tacirlerinin kendisi ile birlikte 15 kişiyi başka bir yere nakletmesi sırasında Ahmed’in bozuk İngilizcesi ile kamp yetkilisi Liz Klegg’e yazdığı kısa mesaj bir insanlık hikayesinin daha yaşanmasına sebep oldu.

“I ned halp darivar no stap car no oksijan in the car no signal iam in the cantenar. Iam no jokan valla,” şeklindeki, “Yardıma ihtiyacım var, Arabada bir konteynırın içerisindeyim, oksijen alamıyorum.Şaka yapmıyorum, yemin ederim” mesajı, yetkililerin anında harekete geçmesini sağladı.

Liz Clegg aldığı bu mesajla Londra Mültecilere Yardım Merkezi Üyesi Tanya Freedman’a haber vererek, mesaj gönderilen telefonun GPS ile konumu belirlendi. Ardından polis, Leicestershire yolundaki bir otoyol servis istasyonunda 15 mülteciyi taşıyan aracı yakaladı.

Böylece 7 yaşındaki bir çocuğun, çaresizce bozuk İngilizcesi ile attığı mesaj 15 kişinin hayatını kurtarmasına sebep oldu. Bu insanlık hikayesinde ise, Ahmed’in küçük adımları, büyüklerinin hayatlarına doğru oldu.

upload_2016-4-11_10-31-6.png

Mülteci sorunu dünyasal bazda artarak devam ediyor. Yetkililer sürekli olarak benzer olayları önlüyor ya da engel olamıyor. Bize de daha ne kadar insanlık hikayesi yaşanacak, daha ne kadar tek kişilik kahramanlar çıkacak şeklinde sormak kalıyor.

Sayfayı Paylaş