Samsung'un şıklığa ve kaliteye önem veren 7 serisini inceledik.

Son dönemde tüplü dediğimiz CRT televizyonların yerini önce projeksiyonlu TV’ler, sonrasında Plazma Tvler almaya başladı. Şu an ise LCD ve LED TV’ler en gözde televizyon tipleri olarak salonlarımıza konuk oluyorlar. Biz de Samsung’un 7 serisinden UE46B7000 LED TV’sini sizler için inceledik.

UE46B7000, kutusundan ilk çıktığında gözlerimizi kamaştırıyor. İncecik paneli ve şık tasarımı sizi kendisine ilk görüşte aşık ediyor. Çerçevesi şeffaf ve kırmızı, bu görüntü özellikle şık mobilyalara uygunluk sağlayabiliyor.
Samsung’un bu televizyonu LED TV olarak tanıtmasına karşın, teknik terimler içerisinde yine de bir LCD TV. LED özelliği ise panelin arka aydınlatmasında floresan yerine LED’lerin kullanılmış olmasından kaynaklanıyor. Tipik LED arka aydınlatmalar panelin hemen arkasında olmasına rağmen UE46B7000’de bu LED’ler kenarlarda bulunuyor. LED’in avantajı noktasal aydınlatmalarda daha başarılı olması. Diğer bir avantajı da az güç harcadığından, elektrik faturanıza yansıyacak miktarın büyük oranda düşmesi.
46 inç’lik ekranı 1920x1080 çözünürlükte görüntü veriyor. Yani bu televizyonumuz Full HD destekliyor. 100Hz Motion Plus teknolojisi de içeren TV, akıcı görüntüler konusunda da gerçekten hakkını veriyor. Biraz ayrıntıya girmek istersek tam olarak 96/100/120Hz modlarında görüntü alabiliyoruz. Blu-Ray filmlerde 96, PAL formatta 50x2=100, NTSC’de ise 60x2=120Hz görüntü almamız mümkün.
7000 serisinin görüntü tazeleme teknolojisinin en iyi yanı ise halihazırdaki imajları tekrarlamaması. Bunun yerine bu teknoloji görüntülere ek bazı imajlar ekleyerek daha akıcı ve temiz görüntüler elde edilirken, görüntü kalitesinden ödün verilmemiş oluyor.


UE46B7000’in ilgi çekici ekstra özelliklerinden biri ise ağ özelliği. Televizyon, bir bilgisayar ağına tipik bir Ethernet kablosuyla bağlanabiliyor. Ayrıca Samsung’un WIS08 kablosuz adaptörüyle kablosuz ağlara da bağlanabilmek mümkün olabiliyor. Ev ağınızın içinde televizyonunuz bir oynatıcı haline dönüşebiliyor. Fotoğraflar ve müzikleriniz ağ üzerinden bir PC yardımıyla oynatılabiliyor. Bunun için bilgisayarınızda bir DLNA sunucu yazılımı olması gerekiyor.
TV’nin desteklediği birçok dosya formatı var. AVI, MKV, ASF gibi görüntü formatları, DivX3.11, 4.x, 5.1 ve 6.0, XviD, H.264, MPEG-4 ASP ve Motion JPG gibi kodeklerle destekleniyor. Televizyon maksimum 800x600 çözünürlüğünde DivX’leri oynatabiliyor. Aynı zamanda MP4, MPG, 3GP, VRO ve WMV gibi dosyalar da oynatılabiliyor.
Ses formatları açısından AAC, HE-AAC, AC3, Dolby Digital Plus, LPCM, MP3 ve ADPCM gibi formatlar desteklenmiş durumda. Ayrıca televizyonla maksimum 15,360x8,640 çözünürlüklü JPEG fotoğraflarını da gösterebilmek mümkün.


7000 serisi Samsung’larla ayrıca Samsung’un kendi ya da Yahoo gibi portallara ulaşabilmek mümkün. Bu çevrimiçi özellikle birlikte YouTube ve Flickr gibi sitelere de girebilmek mümkün oluyor. Bütün bunların yanında video, müzik ve fotoğraflarınıza arka paneldeki 2 USB portuna takabileceğiniz bir USB diskle ulaşabiliyorsunuz.
Televizyon analog kablolu TV ya da analog anten yayını alabiliyoruz. DVB-T ve DVB-C gibi dijital yayınları da almak mümkün. Ancak bu yayınlar için yine de bir set-top kutuya ihtiyacınız olacak. UE46B7000, PAL, Secam ve NTSC formatlarındaki analog yayınları da görüntüleyebiliyor.
TV’nin tek eksiği olan Scart soketi, bir adaptörle sağlanmış. Ancak buna rağmen Scart kullanan eski model cihaz kullananlar, yeterli Scart soketi bulamayacaklar. Geri kalan analog bağlantılar için 2 adet 3.5 mm’lik soketler kullanılmış. Yüksek çözünürlüklü sinyaller içinse HDMI 1.3 girişi bulunuyor. Analog bilgisayar bağlantısı için bir VGA girişi ve küçük bir ses girişi mevcut.

TV'nin 4 adet HDMI girişi olması, son dönem cihazların bağlanabilirliği adına güzel. Ancak tek bir Scart girişi olması, eski tarz cihaz kullananları zorlayacak gibi görünüyor. Buna rağmen görüntü kalitesi üst düzey bir seyir zevki veriyor. Tek eksiği ise 100Hz gibi bir tazeleme oranına sahip olması, çünkü günümüzde bu tazeleme oranından yukarda LCD TV'ler de bulunuyor. Ses kalitesi düşük olması da bir başka eksik ancak bu tür TV'lerin genellikle ev sinema sistemleri göze alınarak tasarlandığı düşünülürse o kadar da büyük bir eksik değil.Şık ve ince bir LCD TV arıyorsanız güzel bir seçim olarak Samsung UE46B7000'i önerebiliriz.
Puan: 8/10
Fiyat: 6.250 TL
Artılar:
-Şık ve ince tasarım
-Kaliteli görüntü
-4 HDMI girişi
Eksiler:
-Ortalama ses kalitesi
-Tek Scart soketi
-100Hz tazeleme oranıÖzellikler:

Ekran boyutu: 46 inç Çözünürlük: 1920 x 1080 (Full HD) Dinamik kontrast oranı: 3000000:1 Tazeleme oranı: 100Hz MotionPlus Ses efekt sistemi: SRS TruSurroundHD & Dolby Digital Plus Ses çıkışı: 10 watt x 2 OSD dilleri Türkçe dahil 25 Avrupa dili Kablosuz LAN adaptör desteği: Var Boyutlar: 1129x275x767mm Ağırlık: 22.5kg Uzaktan kumanda: TM970 Basit uzaktan kumanda: Var Güç kaynağı: AC220-240V 50/60Hz HDMI girişi (adet): 4 Dijital ses girişi (adet): 1 Kulaklık çıkışı (adet): 0 PC girişi (D-Sub) (adet): 1 PC ses girişi(adet): 1 DVI ses girişi(adet): 1 Komponent(Y/Pb/Pr): 1 Kompozit giriş(adet): 1 Ethernet(LAN): 1 RF girişi(adet): 1 USB girişi(adet): 1 CI slotu(adet): 1 Scart girişi(adet): 1 Renk: Platinyum siyah(şeffaf kırmızı çerçeve)